Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 09. 12. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Adam Michnik:
Na komunismu je nejhorší to, co přijde po něm.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Hodiny odbíjejí
(30. 12. 2016, 2803x)
Mayský sněm
(07. 01. 2017, 2718x)
Mayská rada
(14. 02. 2017, 2557x)
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2436x)
Být otevření
(16. 01. 2017, 2385x)
Jsme bytostmi Země
(01. 02. 2017, 2316x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* O mezilidské komunikaci


Lída Mandelová - Sebepoznání - 26. 08. 2008 (3997 přečtení)

Na kalifornské lékařské fakultě přednášel o sociálních vztazích psycholog Eric Berne (1910 – 1970) a o mezilidské komunikaci napsal jedinečnou knihu „Jak si lidé hrají", která vyšla ve všech světových jazycích. Zjistil, že ego při komunikaci s druhými zaujímá tři různé role: RODIČ, DOSPĚLÝ a DÍTĚ. Ve své knize tyto role podrobně popisuje: jak se kombinují, jakým způsobem se u nás při komunikaci projevují – jaké hry spolu nevědomky hrajeme.


Tyto bezděčné hry pojmenovává s jemným humorem, např. „Hra na rodičovské sdružení" (odsuzování zlořádů těmi, co se považují za „řádné"), hra „Potyda" („Počkej ty darebáku – já ti ukážu!"), Hra „Aneby" („A nemohl byste – ano, ale...": tak zvaní „ale-lidi", kteří si vždycky najdou důvod, proč něco namítnout), atd atd. V těchto hrách má náš vnitřní zralý DOSPĚLÝ pramalou šanci skutečně zrale se projevit. Pouze kryje hry: RODIČ -  pod škraboškou zralosti a dospělosti – káráním a poučováním naplňuje svou potřebu být všemi uznáván jako moudrý a zkušený člověk. Protože jen tehdy se cítí nezranitelný, nemůže u sebe připustit žádnou chybu. Stejná motivace, potřeba zabezpečit se, se dá rozpoznat i u projevů DÍTĚTE: vnitřní vzpurné DÍTĚ zuřivě nebo pobaveně odporuje každému, kdo se ho v roli RODIČE snaží poučovat nebo umravňovat, anebo - naopak - se snaží RODIČOVI v druhém se zavděčit. A je to také DÍTĚ, co rozehrává v rozhovoru sexuální „Hru s ohněm", k níž vyzývá DÍTĚ ve svém partnerovi: „Máme krásnou stodolu, pojď, ukážu ti ji..." a DÍTĚ v partnerovi odpoví: „Odjakživa zbožňuju stodoly". Pod zdánlivě dospělým rozhovorem dvou dospělých lidí jde o dohodu dvou DĚTÍ o sexu. 

 Jak je zřejmé, RODIČ a DÍTĚ jsou role buď doplňkové, nebo se vzájemně kříží, a jejich hra se při pozorném sledování dialogů dá snadno rozpoznat pod napohled rozumným a objektivním argumentováním. Když už jsme nasbírali nějaké ty zkušenosti – ať už na duchovní cestě, nebo na cestě životem – není nic snadnějšího, než osvojit si roli RODIČE. Splyneme s ní tak dokonale, že po čase si už svůj mentorsko-kazatelský postoj k okolí vůbec neuvědomujeme. Kdo naopak přijal roli rozjuchaného DÍTĚTE, (čímž se člověk elegantně vyváže z nutnosti rozumně odpovídat na rozumné argumenty), provokuje svou neschopností mluvit logicky a rozumně, ze všeho bez rozdílu si dělá legraci, nebo prohlašuje pravý opak toho, co bylo předtím řečeno – ať je to cokoliv. Obě role jsou výsledkem aktivity neuvědomovaných obranných mechanismů našeho „já", které popisují psychologové, např.Dalajlamova žačka Tara Bennett-Golemanová (autorka knihy „Emoční alchymie.") 

O příčinách takového jednání při komunikaci s ostatními Berne ve své knize říká:

"Člověk může komunikovat se skrytým záměrem, jehož příčiny a cíl si sám neuvědomuje. Prostě jen hraje svou obvyklou hru. Důležitým ziskem ze hry je potvrzení role a upevnění postoje. Role každého ze zúčastněných se upevní tenkrát, jestliže nabude vrchu nad ostatními – tj. nesetká-li se s odporem, nebo upevní-li se každým odporem, s nímž se střetne, nebo je-li jeho role kladně přijata „pohlazením" od určitého druhu lidí.

Upevněním role se stabilizuje postoj jedince a tomu se pak říká existenční zisk ze zábavy. Postoj může být více či méně absolutní. Z rodičovského postoje pak může vzniknout role např. neúprosného, spravedlivého, shovívavého nebo chápavého RODIČE.

Člověk zaujímá a trvale si osvojuje určitý postoj překvapivě brzy, už od druhého (nebo dokonce i od prvního) do sedmého roku svého života – v každém případě však dávno předtím, než je schopný nebo zkušený natolik, aby své rozhodnutí vážně ovlivnil.

Z postoje každého člověka se dá snadno vyvodit, jaké dětství asi prožil. Jestliže se do toho nikdo nebo nic nevloží, může prožít zbytek svého života upevňováním tohoto postoje: provádí to tak, že se některým situacím vyhýbá, odráží určité jevy, nebo s nimi zachází tak provokativně, že se latentní hrozby mění v uspokojení..."

Existuje způsob, jak přerušit nekonečný řetězec her RODIČE a DÍTĚTE: člověk je ochotný začít si u sebe uvědomovat podvědomé sklony, které pod svým "dospělým" projevem zatím nevnímal, a tím se postupně dostávají do jeho zorného pole coby objekt ve vědomí. Na poučující dikci nebo na dětinské neadekvátní projevy druhého nakonec nereaguje ani coby vzpurné DÍTĚ, ani (pod maskou zdánlivé neosobnosti) jako poučující RODIČ: reaguje vnitřně zralý DOSPĚLÝ. Z kontextu knihy vyplývá, že autor tím má na mysli zralé neosobní jednání – něco způsob Balsekarovy „operující mysli".  

Při všech těch hrách bylo diskutované téma vlastně vedlejší; je to prostředek, jehož používá naše „já", aby se prosadilo, aby se tím upevnilo a vyloučila se tak možnost, že by muselo připustit vlastní omyl: tím by člověk byl nucen přestat poučovat coby RODIČ, nebo skončit se sebeobranou coby nic nerespektující DÍTĚ, a mohl by přijmout svou realistickou, „dospělou", operující mysl, místo aby ji jeho přemítající mysl ve své dvojroli neustále nahrazovala.

 Všechny tři naše role mají přitom podle Berna i svou kladnou stránku. DÍTĚ je v mnoha směrech nejcennější složkou člověka. Říká o něm: DÍTĚ dodává životu každého jedince přesně totéž, co do rodinného života vnáší skutečné dítě: radost, půvab a tvůrčí iniciativu. Problémy působí jen rozhárané a nezdravé dítě." A RODIČ? "Dělá mnohé věci zavedeným způsobem, protože „se to tak dělá". To umožňuje  DOSPĚLÉMU vyhnout se nesčetným podružným rozhodnutím, takže se může věnovat důležitější činnosti a běžné záležitosti ponechat RODIČI". O DOSPĚLÉM Berne konstatuje: V každém je ukryt komplexní, dobře vyvinutý DOSPĚLÝ člověk, který nepotřebuje nic než být vyhmátnut nebo oživen... Mezi tak zvané „duševně vyspělé" lidi počítáme ty, kdo jsou schopni udržovat většinu času svého dospělého pod kontrolou"

tj. prohlédli vliv svých hravých obranných mechanismů a neposkytují jim svou zdánlivě rozumnou argumentací alibi. 

Duchovní mistři tomu říkají bdělost k mysli a nad myslí.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium „patří bolivijskému lidu“… západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být…"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku… oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů – konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!