Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 19. 08. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
polský básník Julian Tuwim:
"Mysleme na chudé", řekl lodžský fabrikant: "To nic nestojí."

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Země se posouvá, čas se mění
(21. 08. 2016, 3422x)
Žádejte o pomoc
(28. 09. 2016, 3047x)
Povzbuzení
(08. 09. 2016, 2963x)
Být vítězi
(17. 09. 2016, 2697x)
Nežijte ve lži
(20. 11. 2016, 2508x)

kulatý roh  Poslední komentářekulatý roh
.:
"odpověd momentálně nedokážu sesmolit, ale na youtube..."
(Léčení vnitřního dítěte)
půl na půl:
"ano, článek je užitečný, informuje o tom, jak funguj..."
(Manuál pro extroverta: Pravidla komunikace s introvertem )
bez titulku:
"Super!!! Přesně tak to je. Míla"
(Nebojte se Božích Zákonů)
Jedná se totiž o to, že ...:
"... pokud byste si nechali příjmení svého expartnera..."
(Zamyšlení pro dnešní den)
bez titulku:
"Dobrý den, podařilo se mi nedávno spojit se svým vni..."
(Léčení vnitřního dítěte)
Dotaz:
"Dobrý den, mám dotaz. Shamkhalaprashalanu jsem poprv..."
(Šankhaprakšálana)
výroba nemocných:
"Nemocní se vyrábí i jinak. Například diagnoza cukrov..."
(Jak nám vyrábějí nemoci, abychom se stali jejich zákazníky)
Životopis Míly a Eduarda Tomášových:
"Dobrý deň, pán Miloš. Som veľmi rada, že som našla ..."
(Životopis Míly a Eduarda Tomášových)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* O mezilidské komunikaci


Lída Mandelová - Sebepoznání - 26. 08. 2008 (3918 přečtení)

Na kalifornské lékařské fakultě přednášel o sociálních vztazích psycholog Eric Berne (1910 – 1970) a o mezilidské komunikaci napsal jedinečnou knihu „Jak si lidé hrají", která vyšla ve všech světových jazycích. Zjistil, že ego při komunikaci s druhými zaujímá tři různé role: RODIČ, DOSPĚLÝ a DÍTĚ. Ve své knize tyto role podrobně popisuje: jak se kombinují, jakým způsobem se u nás při komunikaci projevují – jaké hry spolu nevědomky hrajeme.


Tyto bezděčné hry pojmenovává s jemným humorem, např. „Hra na rodičovské sdružení" (odsuzování zlořádů těmi, co se považují za „řádné"), hra „Potyda" („Počkej ty darebáku – já ti ukážu!"), Hra „Aneby" („A nemohl byste – ano, ale...": tak zvaní „ale-lidi", kteří si vždycky najdou důvod, proč něco namítnout), atd atd. V těchto hrách má náš vnitřní zralý DOSPĚLÝ pramalou šanci skutečně zrale se projevit. Pouze kryje hry: RODIČ -  pod škraboškou zralosti a dospělosti – káráním a poučováním naplňuje svou potřebu být všemi uznáván jako moudrý a zkušený člověk. Protože jen tehdy se cítí nezranitelný, nemůže u sebe připustit žádnou chybu. Stejná motivace, potřeba zabezpečit se, se dá rozpoznat i u projevů DÍTĚTE: vnitřní vzpurné DÍTĚ zuřivě nebo pobaveně odporuje každému, kdo se ho v roli RODIČE snaží poučovat nebo umravňovat, anebo - naopak - se snaží RODIČOVI v druhém se zavděčit. A je to také DÍTĚ, co rozehrává v rozhovoru sexuální „Hru s ohněm", k níž vyzývá DÍTĚ ve svém partnerovi: „Máme krásnou stodolu, pojď, ukážu ti ji..." a DÍTĚ v partnerovi odpoví: „Odjakživa zbožňuju stodoly". Pod zdánlivě dospělým rozhovorem dvou dospělých lidí jde o dohodu dvou DĚTÍ o sexu. 

 Jak je zřejmé, RODIČ a DÍTĚ jsou role buď doplňkové, nebo se vzájemně kříží, a jejich hra se při pozorném sledování dialogů dá snadno rozpoznat pod napohled rozumným a objektivním argumentováním. Když už jsme nasbírali nějaké ty zkušenosti – ať už na duchovní cestě, nebo na cestě životem – není nic snadnějšího, než osvojit si roli RODIČE. Splyneme s ní tak dokonale, že po čase si už svůj mentorsko-kazatelský postoj k okolí vůbec neuvědomujeme. Kdo naopak přijal roli rozjuchaného DÍTĚTE, (čímž se člověk elegantně vyváže z nutnosti rozumně odpovídat na rozumné argumenty), provokuje svou neschopností mluvit logicky a rozumně, ze všeho bez rozdílu si dělá legraci, nebo prohlašuje pravý opak toho, co bylo předtím řečeno – ať je to cokoliv. Obě role jsou výsledkem aktivity neuvědomovaných obranných mechanismů našeho „já", které popisují psychologové, např.Dalajlamova žačka Tara Bennett-Golemanová (autorka knihy „Emoční alchymie.") 

O příčinách takového jednání při komunikaci s ostatními Berne ve své knize říká:

"Člověk může komunikovat se skrytým záměrem, jehož příčiny a cíl si sám neuvědomuje. Prostě jen hraje svou obvyklou hru. Důležitým ziskem ze hry je potvrzení role a upevnění postoje. Role každého ze zúčastněných se upevní tenkrát, jestliže nabude vrchu nad ostatními – tj. nesetká-li se s odporem, nebo upevní-li se každým odporem, s nímž se střetne, nebo je-li jeho role kladně přijata „pohlazením" od určitého druhu lidí.

Upevněním role se stabilizuje postoj jedince a tomu se pak říká existenční zisk ze zábavy. Postoj může být více či méně absolutní. Z rodičovského postoje pak může vzniknout role např. neúprosného, spravedlivého, shovívavého nebo chápavého RODIČE.

Člověk zaujímá a trvale si osvojuje určitý postoj překvapivě brzy, už od druhého (nebo dokonce i od prvního) do sedmého roku svého života – v každém případě však dávno předtím, než je schopný nebo zkušený natolik, aby své rozhodnutí vážně ovlivnil.

Z postoje každého člověka se dá snadno vyvodit, jaké dětství asi prožil. Jestliže se do toho nikdo nebo nic nevloží, může prožít zbytek svého života upevňováním tohoto postoje: provádí to tak, že se některým situacím vyhýbá, odráží určité jevy, nebo s nimi zachází tak provokativně, že se latentní hrozby mění v uspokojení..."

Existuje způsob, jak přerušit nekonečný řetězec her RODIČE a DÍTĚTE: člověk je ochotný začít si u sebe uvědomovat podvědomé sklony, které pod svým "dospělým" projevem zatím nevnímal, a tím se postupně dostávají do jeho zorného pole coby objekt ve vědomí. Na poučující dikci nebo na dětinské neadekvátní projevy druhého nakonec nereaguje ani coby vzpurné DÍTĚ, ani (pod maskou zdánlivé neosobnosti) jako poučující RODIČ: reaguje vnitřně zralý DOSPĚLÝ. Z kontextu knihy vyplývá, že autor tím má na mysli zralé neosobní jednání – něco způsob Balsekarovy „operující mysli".  

Při všech těch hrách bylo diskutované téma vlastně vedlejší; je to prostředek, jehož používá naše „já", aby se prosadilo, aby se tím upevnilo a vyloučila se tak možnost, že by muselo připustit vlastní omyl: tím by člověk byl nucen přestat poučovat coby RODIČ, nebo skončit se sebeobranou coby nic nerespektující DÍTĚ, a mohl by přijmout svou realistickou, „dospělou", operující mysl, místo aby ji jeho přemítající mysl ve své dvojroli neustále nahrazovala.

 Všechny tři naše role mají přitom podle Berna i svou kladnou stránku. DÍTĚ je v mnoha směrech nejcennější složkou člověka. Říká o něm: DÍTĚ dodává životu každého jedince přesně totéž, co do rodinného života vnáší skutečné dítě: radost, půvab a tvůrčí iniciativu. Problémy působí jen rozhárané a nezdravé dítě." A RODIČ? "Dělá mnohé věci zavedeným způsobem, protože „se to tak dělá". To umožňuje  DOSPĚLÉMU vyhnout se nesčetným podružným rozhodnutím, takže se může věnovat důležitější činnosti a běžné záležitosti ponechat RODIČI". O DOSPĚLÉM Berne konstatuje: V každém je ukryt komplexní, dobře vyvinutý DOSPĚLÝ člověk, který nepotřebuje nic než být vyhmátnut nebo oživen... Mezi tak zvané „duševně vyspělé" lidi počítáme ty, kdo jsou schopni udržovat většinu času svého dospělého pod kontrolou"

tj. prohlédli vliv svých hravých obranných mechanismů a neposkytují jim svou zdánlivě rozumnou argumentací alibi. 

Duchovní mistři tomu říkají bdělost k mysli a nad myslí.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
15. 08. 2019:

Čtvteční postřehy Terezy Spencerové:
• NATO si stěžuje, že ruské stíhačky v úterý odháněly od civilního letadla, v němž letěl ministr obrany Šojgu, španělskou alianční stíhačku "nebezpečným způsobem"… a prý jen "profesionalismus" aliančního pilota zabránil nebezpečné situaci… stížnost je pozoruhodná, neboť NATO současně připouští, že ruský civilní letoun měl "platný letový plán", letěl v mezinárodním vzdušném prostoru a navíc se i náležitě identifikoval…
• po nedávných pohrůžkách amerického velvyslance v Berlíně, že americké jednotky mohou být z Německa staženy, Merkelová slibuje navýšení zbrojních výdajů, jak požadují USA…
• na stěně manhattanského sídla mrtvého miliardářského pedofila Epsteina prý vyšetřovatelé objevili mimo jiné obří obraz, na němž Bill Clinton sedí v modrých šatech a červených lodičkách v prezidentské Oválné pracovně… Epsteinova "madam" Ghislaine Maxwellová byla mezitím objevena v odlehlém luxusním sídle v Nové Anglii, kde žije s vrcholným manažerem a členem supervlivné Rady pro zahraniční záležitosti (CFR) Scottem Borgersonem…
• kvůli obviněním z nevhodného chování k ženám byly zrušeny dva americké koncerty Placida Dominga…

Celý článek...


14. 08. 2019:

Bývalý senátor a exšéf Agrární komory Jan Veleba o Gretě (vepřovém a hraboších):
"Připomíná mi to anarchii. Tato slečna nemůže v patnácti letech rozumět světu, nemůže rozumět světovému klimatu, nemůže rozumět politice. Je to divadlo a stojí za ní nějaký kapitál nebo obrovská zelená lobby. Ta dívka je loutkou zelené lobby, která si ji vodí. Považuji to za nebezpečné. Jde o učebnicový příklad, jak uměle začít něco ovlivňovat. Kdyby tu Gretu ukázal Milion chvilek na Letné, tak se naše média zblázní a lidi by tam z toho omdlévali. Se seriózním přístupem k problému klimatu a počasí to nemá nic společného. Rozum mi nebere, že se k tomu propůjčuje i Svatý otec. V každém případě tato slečna není tím, kdo by znal světové děje a souvislosti. Nicméně to asi dopadne tak, že se z ní stane pravděpodobně světová politická hvězda..."

Celý článek...


07. 08. 2019:

Středeční postřehy Terezy Spencerové:
• po 16 oficiálně oznámených "konečných vítězstvích" nad Daešem Pentagon přiznává očividné, totiž, že Islámský stát v Sýrii a Iráku žije a znovu prospívá...
• Bolton nově vysvětluje americké odstoupení od dohody o raketách krátkého a středního doletu… už neviní Rusko, ale ukazuje na Čínu, která účastníkem smlouvy nebyla...
• Google se netají tím, že svými algoritmy hodlá zabránit Trumpovu znovuzvolení v roce 2020, a tak mu Trump slibuje: "Budeme Google pečlivě sledovat"… kde je konec "ruskému vměšování"?...
• jakýkoli turecký vojenský vpád do Sýrie bude "nepřijatelný" a USA mu zabrání, hrozí šéf Pentagonu kvůli avízované turecké ofenzívě proti "americkým" syrským Kurdům… ale zní to jako by hájil zájmy samotné Sýrie… tedy kromě toho, že Turecko do Sýrie vpadlo už dávno a je tam pořád… ostatně stejně jako USA… dva ilegální okupanti se hádají, kdo kam smí a kdo ne...
• přinejmenším ukrajinský zákon o lékařské záchranné službě byl převzat z USA, a to i "s chlupama", a tak umožňuje volat sanitku "z jakéhokoli místa Spojených států"...

Celý článek...


07. 08. 2019:

Zakladatel ODS a hudebník Petr Štěpánek: "Když policie mlátí lidi v Moskvě nebo v Hongkongu, naše média se mohou přetrhnout. Když policie mlátí lidi v Barceloně nebo v Paříži, není třeba to ukazovat...
Když policie mlátí lidi v Moskvě, ministr zahraničí Petříček spěchá psát protestní nótu. Když policie mlátí lidi v Paříži, ministr zahraničí Petříček ani nemukne. Už tomu rozumíte?
Vítejte v Zemi dvojího metru!
"

Celý článek...


24. 07. 2019:

Ivan Hoffman: "Osobní zkušenost je nepřenosná, a ti, kteří pamatují časy, kdy si u nás lidé byli vcelku rovni, byť v nedostatku, jsou nekompatibilní s generacemi, které už za samozřejmost považují hlubokou sociální nerovnost a nespravedlnost a mají za přirozené, že je člověk člověku vlkem. Kdo pamatuje časy, kdy „bez práce nebyly koláče“, těžko akceptuje generace, které pracujícím člověkem pohrdají. Budoucnost samozřejmě patří mladým, ale nějaký čas ještě, zahleděni do mobilů, budou zakopávat o nás, co jsme tu zbyli jako svědci zaniklého světa...
Odkaz 17. listopadu je dávno „zavražděn“ jeho protagonisty, takže by zmínění pánové
(Zeman a Babiš) museli zamordovat mrtvolu. Přiznávám, že mi to nekonečné okopávání premiérových a prezidentových kotníků už připadá trapné...
To, co se označuje termínem liberální demokracie, není nic jiného, než starý známý kapitalizmus, který dnes má globální ambice. Liberální demokracie je prorežimní ideologie, podporovaná mediálním mainstreamem a jak je tomu za všech režimů, i ten liberálně demokratický je o sobě pevně přesvědčen, že je něco lepšího, respektive to nejlepší, k čemu společnost mohla dorůst...
Z jedné strany jsme svědky toho, jak se bagatelizují tradice a boří přirozený řád, z druhé strany dostávají zelenou nejrůznější deviace a devianti. Považuji liberální demokracii za politický nešvar, kterému je nejvyšší čas se vzepřít obranou přirozeného světa..
"

Celý článek...


22. 07. 2019:

Vidlák: "Před několika dny jsem si přečetl u Terezy Spencerové, že americké děti se nejvíc chtějí stát youtubery a čínské děti se nejvíc chtějí stát astronauty. Tedy tchaikonauty. Petr Kubáč uváděl v jednom ze svých článků krásný příklad proč dnes tolik lidí studuje sociologii, ale skoro nikdo se nechce stát instalatérem. Inu, pokud vám jako instalatérovi potečou trubky, tak všichni vědí, že jste blbec. Když jako sociolog budete celý život kecat kraviny, nikdo to nepozná...
Inu, všichni chtějí být youtubery, sociology, manažery a to proto, aby se nepoznalo, že nic neumějí a k ničemu vlastně nejsou...
"

Celý článek...


20. 07. 2019:

Sobotní postřehy Terezy Spencerové:
• nejvíc amerických a britských dětí se chce stát youtubery, zatímco nejvíc čínských dětí astronauty… fascinující…
• Huawei už nehledá náhradu za operační systém Android od Googlu… vlastní operační systém Hongmeng ponechá pro použití mimo smartfouny… znamená to, že Trumpova administrativa Googlu povolila s tím „supernebezpečným“ Huawei dál spolupracovat?...
• Rusko vede tajné rozhovory s Nizozemskem v souvislosti s vyšetřováním tragédie malajsijského boeingu z roku 2014 nad Donbasem… o čem? nikdo neví, je to tajné…
• jen co USA kvůli nákupu ruských protiraketových systémů S400 vyřadily Turecko z programu stíhaček F35, přišlo Rusko s nabídkou stíhaček Su35…

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!