Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 19. 08. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Paul Kingsnorth :
Obávat se, že po kolapsu současné civilizace se dostanou k moci psychopaté, je omyl. Ti nám už přece dávno vládnou!

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Země se posouvá, čas se mění
(21. 08. 2016, 3420x)
Žádejte o pomoc
(28. 09. 2016, 3047x)
Povzbuzení
(08. 09. 2016, 2963x)
Být vítězi
(17. 09. 2016, 2697x)
Nežijte ve lži
(20. 11. 2016, 2508x)

kulatý roh  Poslední komentářekulatý roh
.:
"odpověd momentálně nedokážu sesmolit, ale na youtube..."
(Léčení vnitřního dítěte)
půl na půl:
"ano, článek je užitečný, informuje o tom, jak funguj..."
(Manuál pro extroverta: Pravidla komunikace s introvertem )
bez titulku:
"Super!!! Přesně tak to je. Míla"
(Nebojte se Božích Zákonů)
Jedná se totiž o to, že ...:
"... pokud byste si nechali příjmení svého expartnera..."
(Zamyšlení pro dnešní den)
bez titulku:
"Dobrý den, podařilo se mi nedávno spojit se svým vni..."
(Léčení vnitřního dítěte)
Dotaz:
"Dobrý den, mám dotaz. Shamkhalaprashalanu jsem poprv..."
(Šankhaprakšálana)
výroba nemocných:
"Nemocní se vyrábí i jinak. Například diagnoza cukrov..."
(Jak nám vyrábějí nemoci, abychom se stali jejich zákazníky)
Životopis Míly a Eduarda Tomášových:
"Dobrý deň, pán Miloš. Som veľmi rada, že som našla ..."
(Životopis Míly a Eduarda Tomášových)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Jóga

* O posuzování a neposuzování Mistrů


Dan (dan) - Jóga - 10. 08. 2006 (3461 přečtení)

Prostým konstatováním a citací Sadhu Óma o způsobu, jak se dosahuje Poznání, jsem prostě jen konstatoval JEHO citaci. Je jasná, stručná a pravdivá. Nic víc, nic míň. Mým úmyslem (a jistě i Sadhu Óma) bylo osvětlit, ne posuzovat či neposuzovat jakékoli mistry, proč bych to taky dělal ..(?) Proč to Sadhu Óm psal? Aby posuzoval? Proč by to ON dělal? Zaznamenal to proto, aby nám pomohl rozeznávat a vidět "bez filtru já", pomohl v orientaci.

Tazatel: Není třeba nejprve prověřit učitele, než se plně dáme do jeho rukou?
Maharadž: Za každou cenu co nejvíce prověřujte! Co ale můžete zjistit? Jenom to, jak se jeví vám z vašeho hlediska.


Džňánina pozná pouze Džňáni. Mistra mistra. Pak ale jsou zastánci toho kterého mistra v úplně stejném postavení jako odpůrci, pokud sami nejsou mistry, poznají prd a jakékoli pro i proti jsou zbožným přáním, či odrazem jejich duchovního hladu či odporu - od snů, vizí, pocitů, zážitků - to všechno je mysl. Egoická mysl. Jak říká Nisargadatta Maharadž: Všechno se děje podle vaší víry a vaše víra je podobou vašeho přání.

Dá se říct, že existují určité ukazatele, které nemusí být přesné, to ano, ale mohou částečně vypovídat. Je to dáno. Hledající zakouší v přítomnosti toho kterého učitele či mistra klid, mysl je ovládnuta jakoby sama a meditace jde jakoby sama sebou. To je určitě ukazatel. Jiný hledající ale nemusí v přítomnosti takové bytosti cítit vůbec nic. Znamená to, že není duchovně "zralý"? Ne nutně, prostě ta bytost nemusí být jeho guru anebo není jinak citlivý. Ve skutečnosti: ne žák si vybírá gurua a ne guru si vybírá žáka, hledají se vzájemně, je to dáno, je to podvědomé, přirozené, mysl se v tom  vůbec nemotá. Bůh se tak děje.

Je správné posuzovat Mistra? Ano je. Protože jde o nás.

Je to neprávné? Ano je. Protože takové posouzení bude vždy jen naše. Pořád jde ale o nás.

Proč posuzovat? Protože Guru je to nejdůležitější, co hledající může zažít, je Největší Milostí, je Bohem, je Tím, kdo může jediný vtlačit nepokojnou mysl do nitra a posléze, pokud jsou podmínky (úsilí hledajícího, jeho touha, láska apod.), tuto mysl, myšlenku já, "zabít". A je čestné si přiznat, že všichni chca nechca posuzujeme, i zastánci toho kterého gurua posuzují (pozitivně), i odpůrci posuzují (negativně), kdo tvrdí, že vůbec neposuzuje, je-li ve stavu ega - lže. Protože ego samo je posuzování.

A ruku na srdce, pokud jdeme na operaci (třeba) slepého střeva, cožpak nás nezajímá, kdo a jak nás bude operovat? Neposuzujeme lékaře, i když lékaři nejsme a jsme nemocní a v této vědě nevědomí? To teda posuzujeme. Vždyť jde o nás. A není na tom nic nepatřičného, naopak.

Ramana Mahariši to říká jasně a stejně jako Sadhu Óm (a jistě ne z důvodu posuzování): "Guru je ten, kdo po celou dobu zůstává pohroužen hluboko v Já, ten, kdo nevidí rozdílu mezi sebou a jinými. Není posedlý názorem, že on je osvícený a ostatní okolo něj žijí v žaláři ega. Jeho sebevláda je neotřesitelná a není nikdy ze svého klidu vyrušen."

Každý, kdo byť letmo prožil rozpuštění v Já-Self, ví velmi dobře, že všude vidí jen a jen Sebe. I Maháriši říkal, že vidí kolem sebe jen Maháriši. Zní to bláznivě, ale je to tak. Vnímá zdánlivost rozdílů, ale je to pořád a jen On Sám - žádné venku nebo vevnitř, daleko a blízko, Je jen a jen To-Já. Pouze Bůh existuje.

Jak tedy posoudit? Vlastně nijak programově. Ozve se Srdce, mysl se ztiší a pak ten, který toto zažívá, prostě nepochybuje. Co by posuzoval? A vše je na svém místě a dobré. Našel svého mistra. Bůh se tak děje.

Nisargadata Maharadž k tomu říká (kniha Já jsem To):

Tazatel: Jak je možné poznat džňánína?

Maharadž: Nejsou žádné vnější projevy. Navenek si je možné uvědomit jenom nevědomost, nikoliv džňánu. Džňánín totiž nikdy neproklamuje, že je něčím jiným a odlišným. Všichni ti, kteří se holedbají svou vlastní velikostí, nejsou skutečnými džňáníny. Zaměňují jenom nějaký zvláštní vývoj za realizaci. Džňánín nikdy nemá sklony k tomu, aby prohlašoval sám sebe za džňánína. Sám sebe považuje za naprosto normálního, přirozeného ve své pravé podstatě. Vyhlašování sebe sama za všemocné, vševědoucí a neomylné "božstvo" je neklamnou známkou nevědomosti.

To není otázka posuzování či neposuzování, to je otázka pomoci v orientaci.

Proč ale zároveň neposuzovat? Protože to, jak se guru chová, jedná apod. není vůbec určující. On není osoba, hlavně žádnou osobu nemá (to se jen tak jeví), on je Já-Self, je Bohem a víme prd, proč se Bůh děje tak, jak se děje. Byli guruové, kteří kousali a plivali kolem sebe, džňáninové v Bhagavadgítě bojují proti sobě ve válce apod. a přesto byli rozpuštěni v Nejvyšším stavu. Někoho to odradí, někoho ne. Žádný guru není guru pro všechny.  A hlavně, pořád a vždycky posuzujeme jen a pouze podle našeho "filtru já". Takové posouzení nemůže být jiné než naše, subjektivní. Jací jsme, tak posuzujeme. Jací jsme, takový svět vidíme. Tak se Bůh děje.

Tazatel: Není třeba nejprve prověřit učitele, než se plně dáme do jeho rukou?

Maharadž: Za každou cenu co nejvíce prověřujte! Co ale můžete zjistit? Jenom to, jak se jeví vám z vašeho hlediska.

Tazatel: Sledoval bych, zda je důsledný, jestli je soulad mezi jeho životem a učením.

Maharadž: Můžete najít spoustu nesouladu - a co? To nic nedokazuje. Je to jenom otázka motivace, na které záleží. Jak poznáte jeho motivaci?

Tazatel: Přinejmenším bych očekával, že to bude člověk vyrovnaný a žijící správný život.

Maharadž: Takových najdete spoustu – a k ničemu vám to nebude. Guru vám může ukázat cestu zpět domů, do vašeho opravdového Já. Co má tohle společného s povahou nebo založením "osoby", kterou se zdá být? Copak vám jasně neřekne, že není osobou? Vy můžete posuzovat jenom podle změny v sobě samém, když jste v jeho společnosti. Když se cítíte mnohem klidnější a šťastnější, pokud rozumíte sám sobě stále jasněji a přesněji, znamená to, že jste potkal toho pravého člověka. Nezáleží na tom, zda ho budete považovat za svého Gurua nebo ne, stačí, jste-li spokojen v jeho společnosti. Samotný Satsang vás také dovede k cíli, za předpokladu, že je čistý a nerušený. Jakmile ale někdo přijmete za svého Gurua, poslouchejte, pamatujte si a následujte. Pokud do toho nevložíte celé srdce, je to závažná překážka a příčina mnoha strastí, které si vytváříte vy sám. Chyba není nikdy v Guruovi, je to vždy nedostatek vaší vlastní disciplíny.

Tazatel: V takovém případě potom Guru žáka vyhostí a vyloučí?

Maharadž: Kdyby to udělal, nebyl by to pravý Guru. Počká na pravou chvíli, kdy už je žák dostatečně sám vytrestán a dostane rozum, potom se sám vrátí ke svému Guruovi v mnohem lepším rozpoložení. Trpělivost Gurua nemá hranic a proto nemůže nikdy skončit. Guru se nikdy nevzdává.

Tazatel: Je můj první Guru tím posledním, nebo mám přecházet od jednoho k druhému?

Maharadž: Vaším Guruem je nekonečný vesmír. Od něho se učíte všemu, ovšem máte-li dost inteligence a jste-li dost bdělý a pozorný. Pokud je vaše mysl jasná a srdce čisté, můžete se učit od všeho kolem sebe. Jste-li ale nevšímavý a neklidný, potom se vaše vnitřní Já jeví v podobě vnějšího Gurua a vede vás k tomu, abyste mu věřil a následoval ho.

Maharadž: Guru vyžaduje jenom jedno: čistotu a intenzivní zaměření se na cíl, mít zodpovědnost sám za sebe. Je třeba ptát se po pravé skutečnosti, po skutečné podstatě světa. Kdo je konec konců Guru? Ten, kdo zná stav, v němž není svět ani myšlenky na něj, je to Nejvyšší učitel. Nalézt ho znamená dosáhnout stavu, v němž se imaginace už neprojevuje za skutečnost. Pochopte, prosím, že Guru představuje skutečnost, pravdu, to, co JE. Je realistou v tom nejvyšším slova smyslu. Nezabývá se myslí a jejími představami. Vede vás ke skutečnosti; nic jiného od něj neočekávejte.

Guru, dávající rady a informace, není ten pravý Guru. Skutečný Guru je ten, kdo zná skutečnost, ale mimo pozlátka zdání. Jemu nedávají vaše otázky o poslušnosti a disciplině žádný smysl, protože v jeho očích ta osoba, za níž se považujete, neexistuje. Vy se ptáte na neexistující osobu. Co existuje pro vás, neexistuje pro něho. Co vy považuje za dané, on naprosto odmítá. Chce, abyste viděl sám sebe, jak vás vidí on. Potom už nebudete potřebovat Gurua, protože vy budete následovat svou vlastní skutečnost. Uvědomte si, že všechno, co si o sobě myslíte, je jenom proud událostí; zatímco se všechno děje, přichází a odchází, vy sám zůstáváte neměnný mezi proměnným, svědkem sebe sama mezi pouhými domněnkami.

Zajímavý je postoj Rameše Balsekara:

Jestli se realizace stala anebo ne, řeknu vám upřímně, nevím. Mohla či ne. Ale řeknu vám jistě, že vím kdy k realizaci nedošlo. Nestalo se to tehdy, pokud tato takzvaná individualita trvá na tom, aby se svět dozvěděl, že je realizovaná (individualita) a jde jí hlavně o to, aby se stala guruem. V tomto případě k Seberealizaci nebo-li Probuzení nedošlo.

Je to individuální záležitost každého, kdo hledá. Kdo gurua miluje (ať je guru jakýkoli) bude ho milovat dál. V pořádku. Kdo ne, nebude a jde dál. Také v pořádku. Mistrovi jeho mistrovství nevezme ani nepřidá. Není ovlivnitelné. Mistr je neměnný ve své podstatě a žák na to jednou přijde, možná někdy jindy, nějak jinak, ale přijde a "nemocný" se uzdraví. I tak se Bůh děje.

Pravda ovšem je, že nejlepší způsob života je zůstat tichý, že lepší než přemýšlet o mistrech, je zmizet v Já-Self a pak už prdět na to, kdo či co či jak je to s mistrovstvím - kdo by to pak řešil, že...

Do té doby je ale naprosto přirozené a dokonce žádoucí zároveň posuzovat i neposuzovat mistry. Jde o nás.

Maharadž: Cokoliv děláte, pokud to děláte v zájmu poznání svého Já, tak k tomu (poznání) určitě dojdete.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 191 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
15. 08. 2019:

Čtvteční postřehy Terezy Spencerové:
• NATO si stěžuje, že ruské stíhačky v úterý odháněly od civilního letadla, v němž letěl ministr obrany Šojgu, španělskou alianční stíhačku "nebezpečným způsobem"… a prý jen "profesionalismus" aliančního pilota zabránil nebezpečné situaci… stížnost je pozoruhodná, neboť NATO současně připouští, že ruský civilní letoun měl "platný letový plán", letěl v mezinárodním vzdušném prostoru a navíc se i náležitě identifikoval…
• po nedávných pohrůžkách amerického velvyslance v Berlíně, že americké jednotky mohou být z Německa staženy, Merkelová slibuje navýšení zbrojních výdajů, jak požadují USA…
• na stěně manhattanského sídla mrtvého miliardářského pedofila Epsteina prý vyšetřovatelé objevili mimo jiné obří obraz, na němž Bill Clinton sedí v modrých šatech a červených lodičkách v prezidentské Oválné pracovně… Epsteinova "madam" Ghislaine Maxwellová byla mezitím objevena v odlehlém luxusním sídle v Nové Anglii, kde žije s vrcholným manažerem a členem supervlivné Rady pro zahraniční záležitosti (CFR) Scottem Borgersonem…
• kvůli obviněním z nevhodného chování k ženám byly zrušeny dva americké koncerty Placida Dominga…

Celý článek...


14. 08. 2019:

Bývalý senátor a exšéf Agrární komory Jan Veleba o Gretě (vepřovém a hraboších):
"Připomíná mi to anarchii. Tato slečna nemůže v patnácti letech rozumět světu, nemůže rozumět světovému klimatu, nemůže rozumět politice. Je to divadlo a stojí za ní nějaký kapitál nebo obrovská zelená lobby. Ta dívka je loutkou zelené lobby, která si ji vodí. Považuji to za nebezpečné. Jde o učebnicový příklad, jak uměle začít něco ovlivňovat. Kdyby tu Gretu ukázal Milion chvilek na Letné, tak se naše média zblázní a lidi by tam z toho omdlévali. Se seriózním přístupem k problému klimatu a počasí to nemá nic společného. Rozum mi nebere, že se k tomu propůjčuje i Svatý otec. V každém případě tato slečna není tím, kdo by znal světové děje a souvislosti. Nicméně to asi dopadne tak, že se z ní stane pravděpodobně světová politická hvězda..."

Celý článek...


07. 08. 2019:

Středeční postřehy Terezy Spencerové:
• po 16 oficiálně oznámených "konečných vítězstvích" nad Daešem Pentagon přiznává očividné, totiž, že Islámský stát v Sýrii a Iráku žije a znovu prospívá...
• Bolton nově vysvětluje americké odstoupení od dohody o raketách krátkého a středního doletu… už neviní Rusko, ale ukazuje na Čínu, která účastníkem smlouvy nebyla...
• Google se netají tím, že svými algoritmy hodlá zabránit Trumpovu znovuzvolení v roce 2020, a tak mu Trump slibuje: "Budeme Google pečlivě sledovat"… kde je konec "ruskému vměšování"?...
• jakýkoli turecký vojenský vpád do Sýrie bude "nepřijatelný" a USA mu zabrání, hrozí šéf Pentagonu kvůli avízované turecké ofenzívě proti "americkým" syrským Kurdům… ale zní to jako by hájil zájmy samotné Sýrie… tedy kromě toho, že Turecko do Sýrie vpadlo už dávno a je tam pořád… ostatně stejně jako USA… dva ilegální okupanti se hádají, kdo kam smí a kdo ne...
• přinejmenším ukrajinský zákon o lékařské záchranné službě byl převzat z USA, a to i "s chlupama", a tak umožňuje volat sanitku "z jakéhokoli místa Spojených států"...

Celý článek...


07. 08. 2019:

Zakladatel ODS a hudebník Petr Štěpánek: "Když policie mlátí lidi v Moskvě nebo v Hongkongu, naše média se mohou přetrhnout. Když policie mlátí lidi v Barceloně nebo v Paříži, není třeba to ukazovat...
Když policie mlátí lidi v Moskvě, ministr zahraničí Petříček spěchá psát protestní nótu. Když policie mlátí lidi v Paříži, ministr zahraničí Petříček ani nemukne. Už tomu rozumíte?
Vítejte v Zemi dvojího metru!
"

Celý článek...


24. 07. 2019:

Ivan Hoffman: "Osobní zkušenost je nepřenosná, a ti, kteří pamatují časy, kdy si u nás lidé byli vcelku rovni, byť v nedostatku, jsou nekompatibilní s generacemi, které už za samozřejmost považují hlubokou sociální nerovnost a nespravedlnost a mají za přirozené, že je člověk člověku vlkem. Kdo pamatuje časy, kdy „bez práce nebyly koláče“, těžko akceptuje generace, které pracujícím člověkem pohrdají. Budoucnost samozřejmě patří mladým, ale nějaký čas ještě, zahleděni do mobilů, budou zakopávat o nás, co jsme tu zbyli jako svědci zaniklého světa...
Odkaz 17. listopadu je dávno „zavražděn“ jeho protagonisty, takže by zmínění pánové
(Zeman a Babiš) museli zamordovat mrtvolu. Přiznávám, že mi to nekonečné okopávání premiérových a prezidentových kotníků už připadá trapné...
To, co se označuje termínem liberální demokracie, není nic jiného, než starý známý kapitalizmus, který dnes má globální ambice. Liberální demokracie je prorežimní ideologie, podporovaná mediálním mainstreamem a jak je tomu za všech režimů, i ten liberálně demokratický je o sobě pevně přesvědčen, že je něco lepšího, respektive to nejlepší, k čemu společnost mohla dorůst...
Z jedné strany jsme svědky toho, jak se bagatelizují tradice a boří přirozený řád, z druhé strany dostávají zelenou nejrůznější deviace a devianti. Považuji liberální demokracii za politický nešvar, kterému je nejvyšší čas se vzepřít obranou přirozeného světa..
"

Celý článek...


22. 07. 2019:

Vidlák: "Před několika dny jsem si přečetl u Terezy Spencerové, že americké děti se nejvíc chtějí stát youtubery a čínské děti se nejvíc chtějí stát astronauty. Tedy tchaikonauty. Petr Kubáč uváděl v jednom ze svých článků krásný příklad proč dnes tolik lidí studuje sociologii, ale skoro nikdo se nechce stát instalatérem. Inu, pokud vám jako instalatérovi potečou trubky, tak všichni vědí, že jste blbec. Když jako sociolog budete celý život kecat kraviny, nikdo to nepozná...
Inu, všichni chtějí být youtubery, sociology, manažery a to proto, aby se nepoznalo, že nic neumějí a k ničemu vlastně nejsou...
"

Celý článek...


20. 07. 2019:

Sobotní postřehy Terezy Spencerové:
• nejvíc amerických a britských dětí se chce stát youtubery, zatímco nejvíc čínských dětí astronauty… fascinující…
• Huawei už nehledá náhradu za operační systém Android od Googlu… vlastní operační systém Hongmeng ponechá pro použití mimo smartfouny… znamená to, že Trumpova administrativa Googlu povolila s tím „supernebezpečným“ Huawei dál spolupracovat?...
• Rusko vede tajné rozhovory s Nizozemskem v souvislosti s vyšetřováním tragédie malajsijského boeingu z roku 2014 nad Donbasem… o čem? nikdo neví, je to tajné…
• jen co USA kvůli nákupu ruských protiraketových systémů S400 vyřadily Turecko z programu stíhaček F35, přišlo Rusko s nabídkou stíhaček Su35…

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!