Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 24. 07. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
A.J. Liebling:
Svoboda tisku patří tomu, kdo jej vlastní.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Vzpomeňte si, kým jste
(04. 05. 2022, 1615x)
Rok 2022 a budoucnost
(13. 12. 2021, 1513x)
Láska vítězí
(28. 02. 2022, 1468x)
Cesta duše a cesta člověka
(13. 03. 2022, 1412x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Společnost a vztahy

* Obchodníci s žumpou


Vlastimil Marek - Společnost a vztahy - 31. 03. 2008 (6741 přečtení)

O tom, že snahy polidštit a nějak omluvně si vysvětlit neutuchající aktivitu vulgárních komentátorů na internetu jsou marné a čas zbytečně beroucí, ví své rostoucí počet čtenářů, autorů i médií. Jako jednohubka pak v té záplavě „prázdných a falešných“ argumentů působí výrok některých diskutujících, že mé články zásadně nečtou, protože u nich není povolena diskuse. Logiku to nemá, umanutost zato ano. Naznačím několik hledisek potenciálních negativních důsledků vulgarizace a bulvarizace médií (a blogů) a naší už až všeobecné pasivity (i pomocí citací z tisku). Ono totiž i v tomto „odvětví“ lidské činnosti platí jak dole tak nahoře a naopak, a také že s čím kdo zachází, tím také schází.


Karel Hvížďala se zamyslel ve svém blogu na téma vulgarity politiků z obecného hlediska a na závěr se pokusil shrnout možné příčiny: „Za prvé, zeď kolem ghetta bulváru byla definitivně zbořena a hrubá slova se tudíž snáze dostávají do médií a hlavně do titulků, o což často politikům jde. Jsou vulgární úmyslně. Za druhé, díky tomu, že postmoderní svět se dívá na zpravodajství v médiích jako na hru, v níž je vše dovoleno, a informace, drb, lež, fantasmagorie či polopravda mají v neustálém mediálním toku (medialitě) stejnou váhu, i politikům začíná být jedno, jak se o nich píše: důležitější je, aby byli stále v médiích. Za třetí, neexistence obecně uznané hierarchie hodnot už neumožňuje vyrůst autoritám, které byly vždy garanty nějaké platné hodnotové škály. Za čtvrté, občané ztratili důvěru ve stát (a jejich představitele), protože stát už není schopen zajistit pro ně řádnou bezpečnost, zdravotní péči ani sociální zabezpečení v důchodu, a to za situace, kdy se věk lidí prodlužuje.“

Řešení nevidí: „Za této situace nemůže být politika o hodnotách, ale jen o technologii moci, marketingu a penězích, a toho si těžko může nějaký občan vážit.“

Petr Fantys se ve svém eseji Meze politické korektnosti dotkl problému z hlediska lingvistického, a naznačil teoretické příčiny (se kterými souhlasím, však jsem také na toto téma často psával, např. Kdo s čím zachází): „Právě jazyk, do něhož jsme vrženi, ohraničuje náš svět a určuje naše chování v něm. V lingvistice tuto tezi naznačuje kupříkladu Sapirova-Whorfova hypotéza, že jazyk určuje způsob, jakým mluvčí strukturuje svoji zkušenost. Stačí tedy jazyk změnit, a změní se tím i naše myšlení a postoje k ´jiným´.“

Z hlediska společenského (i individuálního) je to také jasné: začne-li dívka v pubertě v partě kamarádek nadávat jako onen příslovečný dlaždič (protože tak mluví i jiné, a když chce být v partě, musí přece mluvit, kouřit, pít, jako ony, že), dříve nebo později se vulgárně začne i chovat. Dovolí-li společnost (ohlušena křikem anonymů, že přece platí svoboda slova) zamořit prostředí „verbálně vulgárními emisemi“, nechť si pak nestěžuje na všeobecné zhrubnutí mravů a nárůst kriminality. Vulgarita je infekční.

Důsledkem je také výše popsaná ztráta důvěry v jakoukoliv morální autoritu, včetně důvěry ve stát. Několik vulgarit… a dlouze a pracně šlechtěná úroveň komunikace spadne do žumpy.

Přitom nelze kázat vodu a pít víno bez následků. Začne-li např. člověk, který zhusta a rád jiným opravuje češtinu (a každou chybějící čárku), psát v nadávkách (za které by se dlaždič nestyděl), vypovídá tak sám o sobě víc, než asi (ve své svatém rozhořčení, na které má přece právo, protože je takový, a basta) tuší. Možná by si i on měl nechat do kamene vytesat a nad počítač zavěsit výrok jednoho recenzenta a kritika: „Nicméně uvykl jsem nekritizovat příliš zostra tam, kde mě nenapadá lepší řešení.“

To, že tahle společnost dlouhodobě (a přitom tak krátkozrace) zavírá oči před nárůstem vulgarity nejen v médiích, je samozřejmě způsobeno nejen Hvížďalou uvedenými důvody, ale i způsobem porodu a výchovy, respektive vzdělá(vá)ní. Náprava je ale vždy možná. Radka Kvačková si ve svém Diáři všimla: „V Čechách vzniká síť zhruba dvaceti škol, v nich si učitelé budou vědět rady se svými žáky, a dokonce i sami se sebou. Za peníze Evropského sociálního fondu absolvovali totiž speciální seminář zaměřený na zvládání emocí. Prý předpokládá trénink v potlačování intuitivních reakcí a k získávání času k porozumění skrytým motivům problematického chování. Metou projektu je začlenění emočního uvědomění a zvládání agrese do kmenového učiva a vzdělávacích programů všech typů škol.“

Ano, vážení editoři či administrátoři na internetu, omlouvat svou nečinnost poukazem na „svobodu slova“ v případě vulgárního a anonymního diskutéra skutečné, nebo pro vás (ať už z pohodlnosti nebo záměrně) neviditelné problémy neřeší, ale ještě víc zastírá.

Ano, vážení aktivní anonymové, kteří si (voyeursky a patologicky) řešíte soukromé problémy na úkor špinění jiných, potřebujete jako sůl nad zlato psychologa, terapeuta nebo alespoň kurz zvládání emocí. A především, tak jako každý notorik, vlastní přiznání, že jste jaksi zapomněli číst (říká se tomu funkční negramotnost, tedy schopnost dát sice dohromady písmenka a přečíst text, ale neschopnost pochopit jeho smysl a důsledky, viz citát níže), a že jste spíše (n)emoční než racionální.

Všichni jsme v tomto ohledu oběti obětí. Lidé většinou vůbec netuší, jak jsou zpracovaní (porodem, výchovou, školou, médii a atmosférou ve společnosti – a to i ti, kteří neustále horlí proti manipulaci). Google na jedné, i možnost anonymů diskutérsky se vyzvracet na druhé straně jsou holt danosti a vlastnosti vyvíjejícího se systému, který ovšem nakonec bude takový, jak dovolíme. Můžeme se dělit o své individuální úspěchy na Cestě k poznání sebe sama (a vytvoření fungující společnosti, ve které se jedni budou radovat z úspěchu druhých, protože už budou všichni vědět, jak jsme spojeni a na stejné kosmické lodi), nebo se vzájemně shazovat do žumpy.

Ano, i na toto má vliv způsob, jakým se vyjadřujeme. Internet může být médiem, obohacujícím všechny a na požádání, nebo žumpou. Každý článek, ale i každý vulgární příspěvek na chatu nebo v diskusi, je další cihlou této virtuální stavby. Každým „diskusním příspěvkem“ trolla je to především internet sám o sobě, jenž propaguje a rozšiřuje žumpu (a žumpou se tak i stává).

Přitom je to jen a jen na nás, kterým vulgarity vadí (jen to chce trochu se namáhat). František Koukolík v této souvislosti píše: „Na rozdíl od dob vzdálenějších je u nás 99% populace gramotné (z toho asi 12 – 15% funkčně negramotné). Existuje internet a informační zdroje o stavu světa, jimž se dá důvěřovat. Možná jsem optimista více než je nutné. Mám však zato, že kdo se namáhat chce – námaha to může být značná –, se skutečnosti (a slušnosti, pozn. aut.) přiblíží bez ohledu na nesmírný propagandistický (a trollovský, pozn. aut.) tlak.“

Na začátku byl internet, v představě snílků a vizionářů, jakási síť sítí, zprostředkující a umožňující snadnou vzájemnou komunikaci a usnadňující přístup k záplavě užitečných informací. „Díky“ několika procentům narušených jedinců (a naivní lehkomyslnosti, s jakou jim ve jménu svobody slova umožňujeme anonymně kydat hnůj na práci a názory druhých) je stále více žumpou.

P. S.: Milý pane Marku, rád čtu Váš blog a často mě mrzelo, že mi neumožňujete přispět pochvalným  komentářem. Až v posledních dnech jsem Vás zcela pochopil. Sám jsem totiž  napsal z mého pohledu nevinný článeček o tom, co si myslím o některých  "vědcích", kteří udělují své bludné balvany, a především o tom, že jsou  mezi námi lidé - a není jich málo - kteří jejich světonázor nesdílejí.  Reakce, kterých jsem se dočkal jak na svém blogu, tak na  Neviditelném psu mě opravdu dostaly. Nikoliv nějak fatálně, neberu si tyhle výpady nikdy  osobně, ale hysterie většiny diskutérů mě zkrátka fascinuje, přičemž můj  článek mi opravdu připadá jako pranicotná příčina.
Takže jsem Vám chtěl jen napsat, že Vaše zakázané diskuse už naprosto chápu a zůstávám i nadále věrným byť nediskutujícím čtenářem Vašeho blogu, S úctou V. J.

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/karel-hvizdala.php?itemid=2890
http://mfdnes.newtonit.cz/default.asp?cache=78670 Meze politické korektnosti
http://www.lidovky.cz/reparat-z-emoci-a-celibat-08x-/ln_noviny.asp?c=A080310_000088_ln_noviny_sko&klic=224355&mes=080310_0
http://marek.blog.respekt.cz/c/1112/Kdo-s-cim-zachazi.html
http://marek.blog.respekt.cz/c/1270/Kdo-s-cim-zachazi-podruhe.html
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vhrsti.php?itemid=2963

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Proč ženy (24.01.2009)
Nezvládnuté hormony (19.01.2009)
Změny (14.01.2009)
V pytli (11.01.2009)
Emancipovaná (21.12.2008)
Otázky (16.12.2008)
Čtyři pravdy (pro pokročilé) (14.12.2008)
Čas se zrychluje (12.12.2008)
Duchovní probuzení (ve čtyřech minutách) (10.12.2008)
Čtení o koláči (07.12.2008)
Black-out (04.12.2008)
Indie aneb Šivanandovo dvacatero (20.11.2008)
Syndrom seminářové bohyně (16.11.2008)
Nedorozumění (08.11.2008)
Shoda (01.11.2008)
Být sama (sebou) (29.10.2008)
Mysl je potvůrka (25.10.2008)
Skvrny na Slunci a vztazích (22.10.2008)
Rozhovor s Henry Marshallem (28.09.2008)
Případ Hykes (27.09.2008)
Šetři (ČEZky) (16.09.2008)
Vtípky? (13.09.2008)
Omleté pokrytecké moudrosti (11.09.2008)
Žolík (09.09.2008)
Omega-3 (31.08.2008)
Pro člověka (28.08.2008)
Psychopatologie na internetu (25.08.2008)
Děti vědí (18.08.2008)
Z penze nevyžiju (15.08.2008)
Rané Extempore (z let 1974 a 1975) (11.08.2008)
Pochvala (08.08.2008)
Radost z blogování (06.08.2008)
Vypustit (01.08.2008)
Já tomu moc nevěřím (27.07.2008)
Pocit vítězství (22.07.2008)
Agnihotra (20.07.2008)
Tajemství (18.07.2008)
Lepší časy (15.07.2008)
Zesilovač (08.07.2008)
Proč znovu? (04.07.2008)
Litera nebo literatura? (25.06.2008)
Cesta ženy ze Západu za osvícením (20.06.2008)
Kulhající muž (15.06.2008)
Na větvi (14.06.2008)
2012 jinak (13.06.2008)
Svobodná a volná (09.06.2008)
Užívejme si života, dokud to ještě jde (07.06.2008)
Násilí v médiích (28.05.2008)
Zvedám ruku (23.05.2008)
Trhlina v realitě (20.05.2008)
Bohyně se dvěma obličeji (19.05.2008)
Co (píp) my jen víme? (15.05.2008)
Bludné balvany (14.05.2008)
Zázrak jménem voda (12.05.2008)
Good for you (07.05.2008)
Emil Pospíšil a sítár (04.05.2008)
Letěl? Neletěl? (25.04.2008)
Kostely bez Boha (22.04.2008)
Bez komentáře (19.04.2008)
Demagogie (16.04.2008)
Bigoti a šatnářka (14.04.2008)
Vrabci a dravci (09.04.2008)
Nebijme své děti (02.04.2008)
Kostel (29.03.2008)
Rozpaky (26.03.2008)
Kde končí svoboda a začíná žumpa (22.03.2008)
Proč funguje proutek (19.03.2008)
Háj moudrosti 2008 (13.03.2008)
Respekt (12.03.2008)
Líbí, nelíbí (08.03.2008)
To jsem si dal (06.03.2008)
Stranovláda (04.03.2008)
Tanečnice z Filipín (01.03.2008)
Teplý únor (28.02.2008)
Zkreslený pohled na zázrak zrození (25.02.2008)
Zázrak (23.02.2008)
Chvála dočasnosti (09.02.2008)
Hovořit s anděly (04.02.2008)
Dudy techna (24.01.2008)
Noblem (20.01.2008)
Muška jenom zlatá (16.01.2008)
Něha, ne sex (13.01.2008)
Nedomazlení (08.01.2008)
Nepasuje (06.01.2008)
Burdychova sauna (03.01.2008)
Hudba buněk a tkání (01.01.2008)
Dalajlama (28.12.2007)
Přijetí (25.12.2007)
Mozek nás šálí (23.12.2007)
Těžké odbourávání (21.12.2007)
Ani písničkáři už nejsou, co bývali (19.12.2007)
Prostřený stůl (17.12.2007)
I guru je jen člověk (13.12.2007)
Kvalita (na které záleží) (04.12.2007)
Druhé strany mincí (01.12.2007)
Lež jako norma (29.11.2007)
Zvuky (27.11.2007)
Mozek dítěte, obliny a pokleslá prsa (22.11.2007)
Bůh je sloveso (20.11.2007)
Podzim v Hudlicích (17.11.2007)
Slepé střevo a ovulace (14.11.2007)
Gejts a stěhování (08.11.2007)
Skryté důvody (15.10.2007)
Pasteur kontra Bechamp (13.10.2007)
Zužitkování náhod (09.10.2007)
Slyšet tvary (06.10.2007)
Pleš a bomba (04.10.2007)
Ani rouru (22.09.2007)
Koncept kontinua (20.09.2007)
Tuňák v olivovém oleji (18.09.2007)
Vystrčit hlavu (16.09.2007)
Homo sapiens emocionalis stupidus (politicus) (14.09.2007)
Pro jsou Židé nejchytřejší? (12.09.2007)
Muži ještě netuší (09.09.2007)
Hugo (06.09.2007)
Kouzlo (04.09.2007)
Hlásím se o Nobelovu cenu (27.08.2007)
Kde končí hudba? (25.08.2007)
Hloupost (23.08.2007)
Ach ti vědci (07.08.2007)
Oka mžik (03.08.2007)
Jistota (29.07.2007)
Nocebo skeptiků (26.07.2007)
Nirvána z walkmana (23.07.2007)
Děti a ekologie (12.07.2007)
Plácnutí (10.07.2007)
"Duševní" práce (07.07.2007)
Proletářem (02.07.2007)
Pod nos (23.06.2007)
Požitek z násilí (10.06.2007)
Magické obřady (08.06.2007)
Akce s Tamarou a Vlastimilem Markovými v létě 2007 (05.06.2007)
Korálky zadostiučinění (31.05.2007)
Středověk trvá (30.05.2007)
Milovice (27.05.2007)
Stojící ženy (26.05.2007)
Štafle (23.05.2007)
Zamrzlí vědci (19.05.2007)
Zpomalit (18.04.2007)
Poučení (17.04.2007)
Štěstí (15.04.2007)
Mantry III. kategorie (14.04.2007)
Události před narozením a jejich důsledky (04.04.2007)
Šmouhy na nebi a IQ (02.04.2007)
Temné proudy (31.03.2007)
Prohrou k vítězství (26.03.2007)
Povolání: žena v domácnosti (24.03.2007)
Lékař léčí, příroda uzdravuje (22.03.2007)
Žáci nenávidí matematiku (20.03.2007)
Obřízka na rádiu Jerevan (19.03.2007)
Bubliny (18.03.2007)
Porod a jeho důsledky (17.03.2007)
Po porodu se změnil? (16.03.2007)
Interpretace (15.03.2007)
Kdo řídí? (14.03.2007)
Sjíždět (13.03.2007)
Bohužel, bohudík (20.02.2007)
První vztahy (15.02.2007)
Á (11.02.2007)
Odpočinek (31.01.2007)
Velké matení pojmů (18.01.2007)
V pubertě (15.01.2007)
Holotropní terapie (13.01.2007)
Chůze přes oheň (11.01.2007)
Alkohol nemůže za alkoholismus? (20.12.2006)
Může (17.12.2006)
Flop a horečka omladnic (15.12.2006)
Hlas jako zázrak (05.12.2006)
Ladění (29.11.2006)
Chybějící dialog (27.11.2006)
Sedm let (24.11.2006)
Lucidní snění (22.11.2006)
Osvícení (28.10.2006)
Nelehké téma (20.10.2006)
Nepožehnal (18.10.2006)
Vakcína (31.08.2006)
Vypadá to (aneb nepřekážejme svým dětem) (29.08.2006)
Pasti tantry (16.08.2006)
Nemoc je jen špatná písnička (14.08.2006)
Kde domov můj (06.08.2006)
Něco navíc (31.07.2006)
Cesta muže a ženy: žebřík a kruh (24.07.2006)
Podfuk (23.07.2006)
Prkýnko (20.07.2006)
Trénink (06.07.2006)
Posun (02.07.2006)
Fotbal i politika (25.06.2006)
Vědecké nocebo (22.06.2006)
Století bez lásky (18.06.2006)
Respekt (15.06.2006)
Příště zvolte ženy (06.06.2006)
Změňme zadání (03.06.2006)
Kroužkování a preference (29.05.2006)
Hudba v kostele (26.05.2006)
Kouzlo žen (24.05.2006)
Nezodpovědnost (20.05.2006)
Špína na síti (11.05.2006)
Což takhle pozitivní lobbing? (11.05.2006)
Nepoučitelní (07.05.2006)
Souvislost (04.05.2006)
Žena in (02.05.2006)
Mluvené a psané (30.04.2006)
Recenze na amatérský způsob (25.04.2006)
Zaplatí za sex (23.04.2006)
Zatím dobrý? (20.04.2006)
Hlavní podezřelý (17.04.2006)
Příčiny a následky (14.04.2006)
Holčičky (11.04.2006)
Mužské (po)hnutí (09.04.2006)
Ženské časopisy škodí (06.04.2006)
Nemůžeš mít všechno (02.04.2006)
Není cesta k duchovnosti, duchovnost je Cesta (31.03.2006)
Pindy o nádherných zážitcích (29.03.2006)
Duchovní puberta (27.03.2006)
Hladina mysli (25.03.2006)
Vy v něco věříte? (22.03.2006)
Chvála kóanů (19.03.2006)
Makyo a Ježíš (17.03.2006)
Chybějící obliny a HNP (15.03.2006)
Volte ženy (06.03.2006)
Marek vysílá na Vltavě (18.09.2005)
Kdo s čím zachází (26.05.2005)
Pětiminutová a půlvteřinová mája (22.05.2005)
Holka z Playboye (13.05.2005)
Menstruace (09.05.2005)
[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Informační e-mailVytisknout článek

Diskuse ke článku je moľná zde.

 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!