Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 30. 03. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Machiavelli:
Cizí vojsko je nejhloupější obranné opatření, jaké svět zná.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2676x)
Probuďte svou vnitřní sílu
(22. 05. 2017, 2334x)
Otevřete dveře ke štěstí
(12. 04. 2017, 2299x)
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2275x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Duchovno

* Odpovědi 14. dalajlámy na otázky, položené obyvateli kontinentální Číny během videokonference 4. ledna 2011.


Anna Servanská (překlad) - Duchovno - 26. 01. 2011 (4103 přečtení)

Kdo  má chuť, může pojmout tyto odpovědi jako čítankový příklad, jak zásady Buddhovy Spásné osmidílné stezky uplatnit ve světě jedenadvacátého století.


Otázky, které byly položeny Jeho Svatosti Dalajlámovi lidmi z různých měst kontinentální Číny 

1. Vaše Svatosti, jaký je váš názor naNgabo Ngawang Jigme? To byl delegát, jehož jste vyslal k vyjednávání  s Lidovou republikou Číny a také člověk, který podepsal 17 ti bodovou Dohodu  (z roku 1951). I když jste mu neudělil plnou moc (k podpisu Dohody), později jste tuto dohodu akceptoval. Nakonec byl vůči vám  nejčastěji v opozici a ve sporu o Tibet jednal jako kdyby  byl mluvčí čínské vlády.

Jeho Svatost Dalajláma: Znal jsem Ngaboa již před rokem 1950. Lidé, kteří tehdy Ngaboa znali, ho považovali za čestného člověka, bezúhonnou osobu. Také já jsem pokládal Ngaboa za pokrokového a důvěřoval jsem mu. Patřil tehdy mezi hlavní osoby, které měly mou důvěru a spoléhal jsem na něho. Když jsem se s Ngaboem setkal ve Lhase  po podpisu Dohody, řekl mi, že byli dohnáni k podpisu Dohody, protože pokud by odmítli podepsat, vyústilo by to v „ozbrojené osvobození“ Tibetu.  Cítil proto, že „mírové osvobození“ bylo lepší, než „ozbrojené osvobození“. Zároveň řekl, že ačkoli měli oficiální pečeť guvernéra Čhamdo, nepoužili ji. Místo toho museli použít padělanou pečeť,  kterou opatřila čínská vláda.

Podobně, když Teng Siao Ping  v roce 1979  ukázal značnou flexibilitu, vyslal jsem do Tibetu delegaci, která měla zjistit faktický stav. Když se tehdy moji vyslanci  setkali s Ngaboem, řekl jim, že si je vědom skutečnosti, že ani v časech dynastie Quing ani  za vlády Kuomintangu místní území na teritoriu Ganden Phodrang (vláda Tibetu) nikdy neplatila daně. Ngabo tak zcela jasně projevil svůj patriotismus.

Podobně  během zasedání Lidového kongresu Tibetské autonomní oblasti v roce 1989 Ngabo vyvrátil jako fakticky nekorektní tvrzení oficiálního čínského listu, že všechna rozhodnutí o dosazení 14. Dalajlámy a o záležitostech,  souvisejících s jeho identifikací a uznáním   učinila vláda v Nankingu (Kuomintang). Ngabo prohlásil, že reinkarnace Dalajlámy byla uznána regentem Tibetu v souladu s náboženskou tradicí  a že se ustanovujícímu obřadu nepředsedal nikdo cizí. Ngabo řekl, že výše zmíněná tvrzení nejsou pravdivá, jak též  oficiálně prohlásil Kuomintang. Přestože jsem v době instalace nebyl plnoletý,  stále si živě vzpomínám na reprezentanty Britské Indie, Číny, Nepálu a Bhútánu, kteří seděli všichni bez výjimky v jedné řadě.  Ngabo tak postupoval v této věci  jak nejlépe mohl, aby objasnil, co se skutečně událo. Po jeho úmrtí jsme organizovali vzpomínkovou slavnost. Někteří z našich přátel vzpomínkovou slavnost na něj  kritizovali jako nepatřičnou. Všichni víme, že lidé  v obavách  jsou vzhledem k okolnostem nuceni hovořit diplomaticky. To je důvod, proč jsem mu vždy zcela důvěřoval. Přestože není  mezi námi, vždy se za něj modlím. 

2. Vaše Svatosti,  ztratil jste kontrolu nad chováním některých Tibeťanů v exilu? Co si o tom myslíte, pokud k tomu dochází a jak s tím naložíte?

Jeho Svatost Dalajláma: Více než 150.000 Tibeťanů žije v exilu, z toho patrně 99% sdílí společné a opravdové obavy  o vývoj v Tibetu.  Samozřejmě bude rozdíl v názorech  a musí být, když je zde demokracie . Říkám svému národu, že mají právo na svobodu slova a svobodu myšlení a že se mají vyjadřovat svobodně. Takže   vzniknou různé názory. Například Kongres tibetské mládeže. Bojují o nezávislost a kritizují naši politiku střední cesty. Během mých příležitostech setkání s nimi jim říkám: “Čínská vláda se domnívá,  že bych měl některé z vás zatknout”, ale zde ve svobodné zemi to nemůžeme učinit a já bych nikdy takovou věc neudělal.

3. Další otázka, můj učiteli, je zápas s komunistickou Čínou pomocí  nenásilí a pravdy (ne- spolupráce) efektivní?

Jeho Svatost Dalajláma: Říkám Tibeťanům stále  totéž. A chci zde připomenout, že i když stále zastáváme politiku střední cesty založenou na nenásilí, jež dosud neměla hmatatelné výsledky v dialogu s čínskou vládou, pomohla nám získat silnou podporu čínské inteligence, studentů a těch, které zajímá realita a uvědomují si ji. To je výsledek mého úsilí.

Jednání  s čínskou vládou je obtížné, myslím ale, že navzdory naší nemožnosti udržovat širší kontakty s čínskými intelektuály a veřejností, naše stanovisko získává jejich podporu, která dále poroste. Bylo to několik měsíců po události v  Tchien-an-men, kdy jsem byl shodou okolností v USA  a na Harvardské univerzitě jsem se setkal s několika čínskými přáteli. Poté, co jsem jim vysvětlil náš postoj, ujistili mě, že kdyby stanovisko dalajlámy znal, celý čínský národ by jej podporoval.

4. Vaše Svatosti,  vysvětlete prosím, zda je dovoleno reformovat systém reinkarnace lamů? Neodporuje takováto reforma Buddhovu učení?

Jeho Svatost Dalajláma: Úvodem bych požádal tazatele, aby si přečetl něco z Buddhova učení, obsaženého v Kagyur  (učení Buddhy) a v Tengyur (Komentáře buddhistických mistrů). Obyčej poznávání reinkarnovaných lamů nevznikl v Indii. Tradice  reinkarnace lamů se nevyvinula také v mnoha buddhistických zemích – v Thajsku, Barmě a v Číně. Je tam systém, podle něhož se pozná někdo jako reinkarnace osvícené bytosti, ale uznání někoho jako tulkua nebo lamy neexistuje. V Tibetu  došlo k vůbec  prvnímu uznání  reinkarnace  u malého dítěte, jež si jasně vzpomínalo na svůj minulý život a to se prokázalo také jako pravdivé. Časem se tento systém pomalu a postupně přeměnil v téměř sociální strukturu  společnosti. To je důvod, proč jsem dal na vědomost, že mezi tulkuem a lamou je rozdíl. Lama nemusí být tulku a tulku nemusí být lama, někdo však může být obojí, lama i tulku. V důsledku vlastního studia a praxe může být někdo označen jako lama. Některý tulku i bez této standardní výchovy požívá sociální status ve jménu dřívějšího lamy .Existují mnozí, jimž chybí kvalifikace lamy a způsobují dokonce pohoršení. Takže jsem již přibližně před čtyřiceti lety začal říkat, že je  třeba mít systém, který by reguloval uznání tulku. Čili mít množství nekvalifikovaných není dobré. 

To, že se  zabývám  systémem reinkarnace, považuji  za službu Buddhovu učení. V případě reinkarnace Dalajlámy  čtyřsetletá tradice uznávání Dalajlámy jako duchovního a zároveň světského vůdce skončila přímou volbou politického vedení,  uskutečněnou Tibeťany v exilu v roce 2001. V mém  oficiálním prohlášení v roce 1969 jsem oznámil, že pokračování nebo zrušení instituce Dalajlámy bude rozhodnutí Tibetského lidu.  V budoucnosti se rozhodne, zda mít reinkarnaci Dalajlámy a zda je jí třeba, vždyť není nutné vždy následovat předešlé precedenty, můžeme jednat v souladu se vzniklými okolnostmi. To je v souladu s Buddhovým učením a nejde to proti němu. Pokud se vyjadřuji  k možnostem reinkarnace lamů obecně a k reinkarnaci dalajlámy zvláště, někteří Tibeťané sídlící v Tibetu a někteří čínští přátelé pochybují, zda je to v souladu s naší náboženskou tradicí.

5. V současnosti je v Číně dost lidí, u nichž je hluboce zakotvena zloba a nepřátelství vůči vám. Co  byste jim řekl?

Jeho Svatost Dalajláma: V jednu dobu byl dalajláma označen jako démon. Několikrát jsem byl dotázán, co si myslím o tom, že je dalajláma nazýván démonem, takže jsem jim v dobré náladě řekl: „Jsem démon a mám na hlavě rohy“.

Je to pochopitelné, protože čínskému lidu jsou dostupné pouze jednostranné a překroucené informace. Při štafetě olympijské pochodně jsem zvlášť zdůrazňoval odpovědným činitelům, že Olympijské hry jsou chloubou  1.3 bilionů čínského lidu a  požadoval, aby v žádném případě nevznikl problém. Ještě dříve, než Čína získala právo uspořádat Olympijské hry, se mě novináři během mé návštěvy v hlavním městě USA,Washingtonu, D.C., dotazovali na mé stanovisko. Pravil jsem jim, že vzhledem k tomu, že Čína jako nejlidnatější země s bohatým kulturním dědictvím a dějinami si pořádání Olympijských her zaslouží.  To je konstatování faktu.

Přesto čínská vláda masivně publikovala, že jsme vytvářeli překážky Olympijským hrám. Vzhledem k takové propagandě čínský lid nemůže mít přehled o celé situaci a tak jim to nemůžeme mít za zlé.

Na druhé straně je ve světě mnoho lidí, kteří mě respektují. 

Proto bych rád požádal čínské bratry a sestry, aby pečlivě ověřovali podrobnosti a zkoumali informace, které získáváte ze všech zdrojů. Když se setkávám s čínskými studenty, říkám jim,že by,  jsouce ve svobodné zemi, měli naplno používat jak svých očí, tak uší.

6. Pokud víme, ústřední vláda Čínské republiky se zúčastnila výběru a instalování reinkarnovaného dalajlámy. Takže, Vaše Svatosti, Čínskou republiku, sídlící na   Tchaj-wanu uznáváte,  a jaký podle vás bude zase mít tchajwanská vláda vliv na proces reinkarnace?

Jeho Svatost Dalajláma:  To je podobné, jako výše uvedené vysvětlení k Ngaboovi. Když jsem na Tchaj-wanu,  obvykle podporuji heslo „jedna Čína“. Ale rozhodnutí jestli chtějí být v budoucnosti spojeni,  záleží koneckonců na lidu kontinentální Číny a Tchaj-wanu. Co je důležitější, je  plně uchovat tchajwanskou demokracii, jeho silnou ekonomiku a dobrou úroveň vzdělání. To je to, co obvykle zdůrazňuji.

Wang Lixiong: Na tomto virtuálním setkání  s dalajlámou jsme se jen nemohli, jak pravila Jeho Svatost, očichat. Použití internetu v 21. století považujeme ve stycích s Vaší Svatostí za velmi důležité. Jestliže se domníváme, že jsou tato setkání pro  čínsko-tibetské vztahy  a pro vzájemné porozumění významné, pak myslím a doufám,  že se jich v budoucnosti čínští vzdělanci a zainteresovaní lidé zúčastní.Tashi Delek.

Jeho Svatost Dalajláma:  Velmi dobře. Jestli vám to vyhovuje, jsem vždy k dispozici a plně připraven ke spolupráci s využitím moderní technologie a připraven vyjasnit pochybnosti čínských přátel. Vždy říkám:  “Han zang da tuan jie” (přátelství mezi Číňany a Tibeťany).

Jestliže budeme mít příležitost  často uspořádat podobná setkání a interakce, pomůže nám to vybudovat skutečnou důvěru a vzájemné porozumění. Nejsme schopni vybudovat důvěru pokud zůstáváme navzájem vzdáleni. Čím jasněji budeme diskutovat o našich východiscích, tím více vzájemné důvěry získáme. Je-li důvěra,  budou také přátelské vztahy a s přátelstvím lze vyřešit i problémy, které se vyskytnou.

Vidíte jasně mou tvář? Vidíte mé šedivé obočí?  Na shledanou Tashi Delek. Děkuji vám

Poznámka překladatele do angličtiny: Přeloženo z tibetského originálu. V případě jakékoli  nejasností považujte prosím tibetštinu za  finální a autorizovanou

 

Zdroj:http://bit.ly/gbm2Qm)
Český text: Anna Servanska

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium „patří bolivijskému lidu“… západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být…"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku… oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů – konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!