Dnes jsem se opravdu upřímně zasmál nad článkem "Bohyně na Krétě IV". Mé veselí vyvolala tato věta: "Podle mnoha archeologů ženy pravděpodobně "vynalezly" zemědělství, keramiku a tkaní v době neolitu, která se na Krétě datuje od doby asi 6000 př.n.l. do 3000 př.n.l. "
Je krásné, pokud se člověk zabývá minulostí. Neb jak jinak pochopit budoucnost, ale autorka by neměla přehlížet, ve své lásce k bohyni, skutečná fakta. A ta dnes jednohlasně křičí "OHALO II".
Archeologie pravěku se zemědělstvím zabývá už hodně dlouho. Používá všechny možné i nemožné metody, ale při tom všem se shodovala desítky let na jednom jediném údaji. První skuteční zemědělci se objevují cca před 13 000 roky. Mimochodem toto numero 13 000 let je hromadu let předhazováno zastáncům Atlantis. Protože podle civilizačních modelů všeho druhu, nemůže existovat pokročilá civilizace bez zemědělství. Bohužel, ač mě to vždy hodně rozčilovalo, je to pravda. Lidé musí něco jíst, bez toho to nejde. A pokud si představíme více lidí pohromadě, tak sběračské a lovecké "zdroje" potravy hodně rychle vyschnou a je nutné kočovat dále. Dlouhou dobu se uvažovalo, zda by mořské rybářství nemohlo zabezpečit dostatek potravin. Ovšem ono jenom to maso nestačí. Skladba stravy prostě není prázdný pojem. A tak neexistence zemědělství, přesněji jeho doložení nálezy, bylo opravdu dlouhá léta achillovou patou celé slavné teorie Atlantis. Pokud by měla v pravěku existovat pokročilá civilizace, muselo by zemědělství vzniknout alespoň o několik tisíc let dříve. To je, v případě Atlantis, tak 15 - 20 000 let nazpátek. Jinak by se to nedalo stihnout. Ovšem, takhle staré nálezy nebyly nikdy odnikud hlášeny. Alespoň donedávna ne. Osobně jsem si to vždy vysvětloval zvýšením hladin světových oceánů na konci poslední doby ledové a tím zaplavením původních pravěkých zemědělských lokalit. Nu ukazuje se, že vše je jinak. Žádná Kréta slečny či paní autorky, ani mé oblíbené zaplavování zemědělských oblastí.
Je to doslova několik dní, kdy svět oblétla zpráva "Zemědělství je starší o 10 000 let!". Překvapeni? Přiznávám se, že jsem na tu zprávu koukal s otevřenou pusou. Není to tak dávno, kdy jsem na stránce Jitřní země komentoval francouzský záměr hledat Atlantis. Zrovna jsem to nechválil. A teď je tu nález ještě o 10 000 let starší. Dokonce i náš deník Právo přišel s titulkem "Zemědělství vzniklo na Blízkém východě". Ta zpráva hovoří o nálezech v pravěké rybářské osadě. Lokalita je známá jako Ohalo II. Leží devět kilometrů od Tiberiatského jezera. To je severní Izrael. Jedná se o pověstnou lokalitu celá léta. Už jenom to stáří osady vyvolává mrazení. Chýše staré 23 000 let. Byly to kruhové chýše o průměru 6 metrů. Takže žádná malá zemljanka. Naopak typ obydlí, který se dodnes používá. Našla se tam sbírka všeho možného. Myslím, že milovníky erotiky by potěšil např. objev nejstarší známé matrace. A dokonce tam hlásí i nálezy pozůstatků něčeho, co považují za přikrývky. Ale co je nejdůležitější, je objev osiva. Má to být cca 90 000 všech možných obilných semen. Analýza tvrdí, že jsou to obiloviny, ze kterých pochází i dnes používané obilí. Nu, původ obilí a pařeniště zvláště není mou silnou stránkou. Nebudu do toho raděj moc šťourat. A budu jim důvěřovat. Prosím, člověk asi vždy semena různě sbíral, ale u Ohala II je snad poprvé, u takhle významného nálezu, prosazováno tvrzení o osivu. Tím se historie lidstva a civilizace posouvá o deset tisíc let nazpátek. A také tam byly nalezeny pozůstatky ovoce cca stovky druhů. Šťastnou náhodou došlo tenkrát k zaplavení oblasti a nedostatek kyslíku umožnil zachování nálezu. Čas ukáže, co ještě bude nalezeno. Ale ukazuje se, že prastaré kultury šly podle všeho kombinací rybářství a nejdříve sběračství a poté zemědělství. Pokud by to někoho zajímalo podrobněji, tak univerzita v Haifě má velice hezkou stránku, kde celé slavné Ohalo II podrobně rozebírají i s nebývale bohatou fotodokumentací.
Takže závěrem. Drahá autorko, ve vší úctě je mi líto, ale fanoušek pravěkých civilizací se může akorát pousmát nad nějakou Krétou. Je to jistě prastará a nebývale významná lokalita, ale vynález zemědělství tam prosím necpěte. To už existovalo i podle dnes již zastaralých údajů o tisíce let dříve. Nu a pokud jsou údaje z Ohala II skutečně přesné, pak je Kréta pouhý bezvýznamný včerejšek a žádná historie. Alespoň, co se zemědělství a matrací týká.
Poznámka redakce:
Je dobré, když se občas dogmata otřesou a případně i sesypou. Ať už jsou to ta, která hlásá věda, nebo třeba ta, která nám k věření předkládají různé víry. Andre Van Lysebeth říká, že jeho nejoblíbenějším guruem je Šri Radža Zdravý Rozum... Nakonec i naši předkové říkávali: "Aby nám Pán Bůh zdravý rozum zachovati ráčil!"
Protože jsme článek mírně "zcenzurovali" a autor redakci vytkl neetické chování, tady je článek v původním znění. "Cenzurovaná" místa jsou v článku vyznačena kurzívou. Ještě podotýkáme, že Valpurga citovaný článek pouze překládala...
Anotace k článku Dnes jsem se opravdu upřímně zasmál nad článkem
slečny, či paní Valpurgy "Bohyně na Krétě IV". Mé veselí vyvolala tato věta : "Podle mnoha archeologu ženy pravdepodobne "vynalezly" zemedelství, keramiku a tkaní v dobe neolitu, která se na Kréte datuje od doby asi 6000 pr.n.l. do 3000 pr.n.l. " Je krásné, pokud se člověk zabývá minulostí. Neb jak jinak pochopit budoucnost, ale autorka by neměla přehlížet, ve své lásce k bohyni, skutečná fakta. A ta dnes jednohlasně křičí "OHALO II".
Článek: Archeologie pravěku se zemědělstvím zabývá už hodně dlouho. Používá všechny možné i nemožné metody, ale při tom všem se shodovala desítky let na jednom jediném údaji. První skuteční zemědělci se objevují cca před 13 000 roky. Mimochodem toto numero 13 000 let je hromadu let předhazováno zastáncům Atlantis. Protože podle civilizačních modelů všeho druhu, nemůže existovat pokročilá civilizace bez zemědělství. Bohužel, ač mi to vždy hodně rozčilovalo, je to pravda. Lidé musí něco jíst, bez toho to nejde. A pokud si představíme více lidí pohromadě, tak sběračské a lovecké "zdroje" potravy hodně rychle vyschnou a je nutné kočovat dále. Dlouhou dobu se uvažovalo, zda by mořské rybářství nemohlo zabezpečit dostatek potravin. Ovšem ono jenom to maso nestačí. Skladba stravy prostě není prázdný pojem. A tak neexistence zemědělství, přesněji jeho doložení nálezy, bylo opravdu dlouhá léta achillovou patou celé slavné teorie Atlantis. Pokud by měla v pravěku existovat pokročilá civilizace muselo by zemědělství vzniknout alespoň o několik tisíc let dříve. To je, v případě Atlantis, tak 15 - 20 000 let nazpátek. Jinak by se to nedalo stihnout. Ovšem, takhle staré nálezy nebyly nikdy odnikud hlášeny. Alespoň donedávna né. Osobně jsem si to vždy vysvětloval zvýšením hladin světových oceánů na konci poslední doby ledové a tím zaplavením původních pravěkých zemědělských lokalit. Nu ukazuje se, že vše je jinak. Žádná Kréta slečny, či paní Valpurgy ani mé oblíbené zaplavování zemědělských oblastí.
Je to doslova několik dní, kdy svět oblétla zpráva "Zemědělství je starší o 10 000 let!". Překvapeni ?Přiznávám se, že jsem na tu zprávu koukal s otevřenou pusou. Není to tak dávno, kdy jsem na stránce Jitřní země komentoval francouzský záměr hledat Atlantis. Zrovna jsem to nechválil. A teď je tu nález ještě o 10 000 let starší. Dokonce i náš deník Právo přišel s titulkem "Zemědělství vzniklo na Blízkém východě". Ta zpráva hovoří o nálezech v pravěké rybářské osadě. Lokalita je známá jako Ohalo II. Leží devět kilometrů od Tiberiatského jezera. To je severní Izrael. Jedná se o pověstnou lokalitu celá léta. Už jenom to staří osady vyvolává mrazení. Chýše staré 23 000 let. Byly to kruhové chýše o průměru 6 metrů. Takže žádná malá zemljanka. Naopak typ obydlí, který se dodnes používá. Našla se tam sbírka všeho možného. Myslím, že milovníky erotiky by potěšil např. objev nejstarší známé matrace. A dokonce tam hlásí i nálezy pozůstatků něčeho, co považují za přikrývky. Ale co je nejdůležitější, je objev osiva. Má to být cca. 90 000 všech možných obilných semen. Analýza tvrdí, že jsou to obiloviny, ze kterých pochází i dnes používané obilí. Nu, původ obilí a pařeniště zvláště není mou silnou stránkou. Nebudu do toho raděj moc šťourat. A budu jim důvěřovat. Prosím, člověk asi vždy semena různě sbíral, ale u Ohala II je snad poprvé, u takhle významného nálezu, prosazováno tvrzení o osivu. Tím se historie lidstva a civilizace posouvá o deset tisíc let nazpátek. A také tam byly nalezeny pozůstatky ovoce cca stovky druhů. Šťastnou náhodou došlo tenkrát k zaplavení oblasti a nedostatek kyslíku umožnil zachování nálezu. Čas ukáže co ještě bude nalezeno. Ale ukazuje se, že prastaré kultury šly podle všeho kombinací rybářství a nejdříve sběračství a poté zemědělství. Pokud by to někoho zajímalo podrobněji, tak univerzita v Haifě má velice hezkou stránku, kde celé slavné Ohalo II podrobně rozebírají i s nebývale bohatou fotodokumentací.
Takže závěrem.
Drahá paní, či slečno Valpurgo, ve vší úctě je mi líto, ale fanoušek pravěkých civilizací se může akorát pousmát nad nějakou Krétou. Je to jistě prastará a nebývale významná lokalita, ale vynález zemědělství tam prosím necpěte. To už existovalo i podle dnes už zastaralých údajů o tisíce let dříve. Nu a pokud jsou údaje z Ohala II skutečně přesné, pak je Kréta pouhý bezvýznamný včerejšek a žádná historie. Alespoň, co se zemědělství a matrací týká.