Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 02. 03. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Václav Klaus:
Náš úkol byl ne zajistit každému štěstí a bohatství, náš úkol byl změnit politický, ekonomický, sociální systém z komunismu v něco docela jiného a to se stoprocentně podařilo. Kdyby byli všichni se vším spokojeni, tak svět končí, protože by nebyla sebemenší motivace něco dělat.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Základní kámen budoucnosti
(17. 06. 2021, 2015x)
Jaká je ta správná cesta?
(18. 03. 2021, 1942x)
Spojení s bytostmi Země
(29. 04. 2021, 1919x)
Vzkříšení víry a naděje
(05. 04. 2021, 1742x)
Trhliny v mlze
(30. 03. 2021, 1651x)
Důležitý mezník
(27. 05. 2021, 1526x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Bylinné čaje a přípravky

* Opěvování daru nebes


Ukázka z knihy - Bylinné čaje a přípravky - 22. 10. 2008 (12009 přečtení)

Coeli donum - nebeský dar, tak byl ve středověku nazýván vlaštovičník větší Chelidonium majus Linné. Nemůžeme se tomu divit, protože alchymisté věřili, že vlaštovičník je jediná rostlina na zemi, která obsahuje v sobě skrytou sílu všech čtyř živlů, tedy ohně, vody, země i vzduchu - rozdělenou přesně stejným dílem, tedy na čtvrtiny.


(z pozůstalosti mnicha Jakuba, řádového bratra brněnských Kapucínů)

Coeli donum - nebeský dar, tak byl ve středověku nazýván vlaštovičník většíChelidonium majus Linné. Nemůžeme se tomu divit, protože alchymisté věřili, že vlaštovičník je jediná rostlina na zemi, která obsahuje v sobě skrytou sílu všech čtyř živlů, tedy ohně, vody, země i vzduchu - rozdělenou přesně stejným dílem, tedy na čtvrtiny.

Léčivou drogou může být kořen nebo i nať, ale nejcennější surovinu představuje oranžové mléko, které roní celá rostlina. Šťáva představuje velmi hodnotnou kapalinu, která má tendenci usazovat se u dna nádoby a lze ji konzervovat i za studena, bez přísad.

Od jara do časného podzimu vykopeme rostlinu i s kořenem. Rostlinu rychle omyjeme čerstvou vodou a na odšťavňovači nebo mletím z ní vylisujeme šťávu. Získanou tekutinu přefiltrujeme přes dvě vrstvy mulu do skleněně nádoby, kterou přikryjeme dvěma vrstvami celofánu, který spolehlivě upevníme gumičkou, aby vznikl víceméně hermetický uzávěr. (Plechové víčko se nedoporučuje!) Nádobu ponecháme při pokojové teplotě a šťáva začne brzy kvasit, což se projeví pěnou a unikáním plynů kolem uzávěru. Za týden od počátku procesu je kvašení ukončeno a nádobu můžeme otevřít. Přitom uniká čpavý plyn. Dole bývá usazen chlorofyl, nahoře pak je vlastní zkvašená šťáva. Tuto šťáva 3x profiltrujeme a po každém filtrování ji ponecháme 24 hodin v klidu. Tekutinu pak přechováváme v chladničce, kde vydrží velmi dlouho, minimálně do příští sezóny Před použitím je třeba šťávu vždy důkladně protřepat a stejně tak ji protřepáváme i během nahoře popsaného trojnásobného filtrování­.

Dole usazenou chlorofylovou vrstvu můžeme dále zpracovat dvojím způsobem:

a) Propasírujeme hustým sítem a uschováváme v chladničce pod dokonalým hermetickým uzávěrem. Používáme podle potřeby jako mazání na bolestivé afekce a různé kožní choroby (označujeme jako C.D.L. – tedy coeli donum linimentum)

b) Hmotu rozlijeme na podnos či do talířků, na tloušťku do 1 cm a sušíme na slunci nebo umě1ým teplem. Vyschlou vrstvu seškrábeme, dosušíme umělým teplem, utřeme v třecí misce na prášek, označovaný C.D.P. (coeli donum pulveres). Uschováváme v chladu pod hermetickým uzávěrem).

C.D.P. lze používat vnitřně i zevně a také nasálně - tedy formou šňupacího prášku. C.D.P. lze také míchat s dalšími zpráškovanými bylinami a vytvářet tak kombinace neobyčejně zajímavého působení a účinku.

Dávkování:

Zevně: Místo nádoru, chorý kloub nebo ekzém 4x denně potřít C.D.L. nebo šťávou. Natíráme tamponem, pak převážeme nebo přelepíme.

C.D.P. rozetřeme s vodou na kašičku a formou náplasti přikládáme na nemocné místo. Dobu aplikace je třeba individuálně odzkoušet. Průměrná doba přiložení náplasti či obkladu činí asi 1 hodinu, ale odchylky mohou být velké. (Pod pojmem „šťáva" rozumíme šťávu zkvašenou podle nahoře uvedeného postupu.)

Vnitřně: 3x denně 12-15 kapek zakvašené šťávy nebo 3x denně 20-25 kapek Rademacherovy tinktury, připravené tak, že po pomletí šťavnatou tekutinu nenecháváme zkvasit, ale smícháme ji v pomě­ru 1:1 s 65% etanolem. C.D.L. vnitřně neužíváme; C.D.P. 3x denně na špičku kulatého nože, zapít vodou.

Nálev připravujeme pouze z normálně usušené listové, naťové nebo kořenové drogy a sice v koncentraci podle rady lékaře nebo zodpovědného (!) léčitele. Bereme 1/2 až 2 g drogy na šálek, ve výjimečných případech 3 g drogy .na sklenici vřelé vody, zpravidla 2x, maximálně však 3x denně. Třígramovou dávku podáváme per os spíše výjimečně a lépe se hodí pro přípravu léčebného klyzmatu.

V očních indikacích používáme zkvašenou šťávu, zředěnou destilova­nou vodou v poměru 1:12.

Na odstraňování bradavic (ale pozor - jen bradavic, nikoliv névů, čili mateřských znamének!!!) používáme zásadně čerstvou šťávu; podle možností vícekrát denně.

Čerstvou šťávu lze podat i přímo vnitřně a to tak, že nařízneme čerstvou rostlinu nad kořenem a přiložíme kostku cukru, která bude šťáva nasávat. Na jednu kostku provedeme nasátí ze tří řezných ran. Podáváme dvě nebo tři kostky denně, hojně zapít vodou.

Indikace:

* kožní afekce a choroby jako ekzém, mykózy (plísně) a píšťěle. V ředěném stavu lze potírat větší plochy při svědění - vyzkoušet koncentraci! Dále lze aplikovat na spáleniny, omrzliny, poleptané plochy. Při mastitidě - ­zánětu mléčné žlázy vtíráme šťáva nebo C.D.L. do bradavek a dvorců a necháme vždy tři minuty vstřebávat. Provádět vždy pětkrát za sebou, ráno a večer. Tkáň regeneruje bez následků.

* choroby sliznice horních cest dýchacích, zánět nosohltanu, zánět dutin, zánět dásní, stomatitidy, paradentóza. Šťávou nebo C.D.L. lze vytírat úst­ní dutinu nebo šťáva kapat do nosu, vždy několik kapek: (Vždy je myš­lená zakvašená šťáva!) C.D.P:.lze aplikovat šňupáním: V mnoha případech vrací i ztracený čich.

* oční záněty a podle tradice i šedý zákal. Pozor - ředit! Viz dávkování!

* nádorová onemocnění - vnitřně podáváme C.D.P. nebo šťávu (zakvašenou) ve vyšších dávkách (v horní toleranci rozpětí), zevně šťávu nebo C.D.L. nebo i kašovité obklady z C.D.P.

* revmatická onemocnění. Zevně postižené klouby nebo svaly mažeme šťávou nebo C.D.L. - vnitřně šťávu nebo C.D.P.  ve vyšších dávkách v horní toleranci rozpětí.

* gynekologické problémy, záněty, plísně, cysty. Aplikovat vnitřně i zevně formou výplachů nebo zavedených tamponů.

* střevní polypy a ulcerózní colitida. Užívat vnitřně a současně formou léčivých klyzmat - zadržet ve střevním traktu půl hodiny nebo o pár minut víc - potom zajistit vyprázdnění; pokud by nešlo spontánně aplikovat další očistné klyzma.

* vnitřně při zánětu a vředové chorobě žaludku, při všech (!!!) nemocech jater včetně infekční žloutenky, při chorobách žlučníku a žlučových cest.

* podpůrné léčivo při cukrovce.

* podpůrné léčivo při nemocech ledvin.

* snižuje cholesterol, čistí cévy; snižuje krevní tlak systolický a diastolický a to nejen u tzv. esenciální hypertenze, ale též při chorobách ledvin. Tonizuje práci srdečního svalu.

* ve směsi s práškem z kořene rdesna hadího (Polygonum bistorta L.) v poměru 2:1 je C.D.P. výborným lékem při chorobách krvetvorby, např. při agranulocytóze, při některých formách leukémie.

Posílení účinku C.D.P. pro většinu zde uvedených indikací lze zajistit tak, že 70 g C.D.P. smícháme se 20 g práškovaných listů máty kadeřavé (nouzově též máty peprné) a s 10 g práškovaného kořene kopytníku evropského (radix asari).

Mimořádné posílení účinků C.D.P. dosáhneme smícháním s biologickým stimulátorem z jitrocele v poměru 1:2.

Nepoškozené listy jitrocele většího (Plantago major L.) opatrně uřízneme, omyjeme studenou vodou, osušíme buničitou vatou a proložíme suchou buničinou tak, abychom vytvořili malé balíčky. Ty zabalíme do tmavého papíru a uložíme je do chladničky, kde je ponecháme 12 dní teplotě +4 °C. Poté vyndáme, rozbalíme a dokonale usušíme, nejlépe umělou teplotou kolem 35 °C. Poté je rozemeleme či roztlučeme na prášek a smícháme s C.D.P. (Ještě podrobněji je příprava biologického stimulátoru popsána v článku Elixír života.)

Není-li předepsáno jinak, trvá léčebná kúra 35 dní, tedy 5 týdnů. Prvních 5 dnů podáváme 3x denně 0,5 g prášku, druhých 10 dní 3x denně 1 g prášku a třetích 15 dní 3x denně 2 g prášku. Zapíjíme sodovou nebo minerální vodou!!!

Vedle již popsaných indikací působí tento prášek jako výborný biologický stimulátor, který celkově nespecificky posiluje obranné síly organismu a výkonnost jeho imunitního systému. (1 g prášku odpovídá přibližně obsahu jednoho náprstku.)

Jitrocelový prášek lze jako biologický stimulátor podávat i samostatně, bez směsi s C.D.P.

 

Poznámka k přípravě: Vlaštovičník mívá starší kořeny velmi tvrdé. Při přípravě na odšťavňovači nebo mletím musíme vždy vyzkoušet tvrdost všech kořenů a uvážit výkonnost přístroje, na kterém chceme šťávu připravovat. Tvrdý kořen se mi v přístroji již zasekl a vlaštovičníkovou šťávu z ubrusů a oblečení jsem nevyprala.

 

ukázka z knihy J.A. Zentrich: Třetí cesta ke zdraví, Fontána 1994, ISBN 80-900205-6-9

 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Léčivé rostliny - Botanická poradna 31. (07.09.2010)
Nadýmání (24.02.2010)
Nadledvinky (18.02.2010)
Mozková příhoda (16.02.2010)
Nespavost (12.02.2010)
Léčivé rostliny - botanická poradna 30. (05.05.2009)
Několik bylinářských zásad a poučení (18.09.2008)
Speciální lékové formy (07.09.2008)
Choroby pohybového aparátu (26.07.2008)
Podlitiny a pohmožděniny (24.07.2008)
Olšová mast na hemoroidy (01.04.2008)
Kopřiva jako léčivá rostlina (20.03.2008)
Léčivé rostliny - botanická poradna 22. (14.03.2008)
Popenec břečťanovitý jako léčivá rostlina (11.03.2008)
Jarní pročištění s kopřivou (05.03.2008)
Přírodní kosmetika – vypadávání vlasů (15.02.2008)
Léčivé rostliny - botanická poradna 21. (14.02.2008)
Topolová mast na hemoroidy (30.01.2008)
Kuklíkové recepty (22.01.2008)
Přírodní kosmetika - přípravky na vlasy (07.11.2007)
Nevyvinuté klouby u novorozenců (15.08.2007)
Plíseň mezi prsty na nohou (02.08.2007)
Migréna (01.08.2007)
Bylinná krev (30.07.2007)
Kašel (24.07.2007)
Zlepšení zraku (22.07.2007)
Čaj při vyčerpání (20.07.2007)
Kúra na vzkříšení mrtvého (18.07.2007)
Přírodní kosmetika - ovocné pleťové masky (15.07.2007)
Měsíčkový olej (12.07.2007)
Přírodní kosmetika a lilie (09.07.2007)
Přírodní kosmetika - péče o nehty (06.07.2007)
Zelený nápoj (28.06.2007)
Hojivý třezalkový olej na spáleniny (25.06.2007)
Byliny pro ženy (2.) (19.06.2007)
Všeobecné posílení a pročištění (13.06.2007)
Koupel posilující (30.04.2007)
Popencový sirup a jiné bylinné sirupy (28.04.2007)
Do boje proti zápachu (26.04.2007)
Přírodní kosmetika na ruce (23.04.2007)
Jarní očistné kúry - očista a posílení ledvin (14.03.2007)
Jarní očistné kúry - detoxikace a posílení jater (11.03.2007)
Recept na jarní únavu (10.03.2007)
Podbělový sirup proti kašli (06.03.2007)
Léčivé rostliny - botanická poradna 16. (28.02.2007)
Zdravotní čatní (26.02.2007)
Mistrův balzám (25.02.2007)
Přírodní kosmetika – mastná pleť, akné, uhry (20.02.2007)
Pampeliškový likér na hubnutí (18.02.2007)
Posílení močového měchýře - močové koblihy (15.02.2007)
Meduňkové víno pro dobrou pohodu (14.02.2007)
Přírodní kosmetika - barvy na vlasy (13.02.2007)
Likér zvaný bylinářské koště (11.02.2007)
Přírodní kosmetika - tonizace pokožky a prevence na vrásky (10.02.2007)
Prostata a léčivé rostliny (09.02.2007)
Bolest v krku (08.02.2007)
Recept na kašel (07.02.2007)
Angína a bolest v krku (05.02.2007)
Nervové sušenky - technologie a dávkování (03.02.2007)
Zastrašené víno (29.01.2007)
Kašel, chrapot a pastinák (28.01.2007)
Posílení před operací (26.01.2007)
Ruský recept na horečku - obklady (25.01.2007)
Afrodisiaka VI. (24.01.2007)
Cikánské recepty na nachlazení (23.01.2007)
Další recepty pro zlepšení paměti (23.01.2007)
Bolesti zad (20.01.2007)
Víno pro udržení zdraví (19.01.2007)
Afrodisiaka V. (19.01.2007)
Lékové formy 2. (18.01.2007)
Likér věčné svěžesti a sirup duševní čilosti na zkouškové období (17.01.2007)
Svatá Hildegarda podruhé (17.01.2007)
Čaj pro zlepšení paměti (16.01.2007)
Žaludeční a dvanácterníkové vředy (15.01.2007)
Petrželové víno (15.01.2007)
Jak připravit lektvar (14.01.2007)
Lékové formy 1. (13.01.2007)
Základní lékové formy (12.01.2007)
Rostlinné jedy a lidský organismus (11.01.2007)
Jedovatost rostlin (11.01.2007)
Přírodní kosmetika - něco pro krásu (11.01.2007)
Abatyše Hildegarda z Bingenu (11.01.2007)
Nervové sušenky (11.01.2007)
Sušenky proti nevolnosti (10.01.2007)
Dva recepty na hubnutí (09.01.2007)
Recept abatyše Hildegardy proti chrapotu (06.01.2007)
Podpora soustředění (05.01.2007)
Vajíčko abatyše Hildegardy (03.01.2007)
Nejen na vánoce. (11.12.2006)
Elixír života (01.12.2006)
Byliny pro ženy (1.) (18.08.2006)
Ako vyčistiť cievy II. (10.04.2005)
Jak vyčistit cévy? (09.04.2005)
Česneková tinktura a další recepty (27.03.2005)
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!