Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 27. 10. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Bertrand Russell, matematik, nositel Nobelovy ceny:
Problém současného světa je, že hlupáci jsou si skálopevně jistí, ale lidé inteligentní jsou plní pochybností.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2873x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2813x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2802x)
Váš rok
(02. 01. 2018, 2472x)
Mayský sněm promlouvá
(15. 11. 2017, 2430x)
Spojení duší
(23. 08. 2018, 2390x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Witchcraft

* Oslava ženy


Valpurga - Witchcraft - 24. 11. 2004 (4954 přečtení)

Chtěla bych vám předložit několik cvičení a rituálů podle Starhawk (kniha TRUTH of DARE, Encounters with Power, Authority, and Mystery; Harper&Row,1987), které se výborně hodí pro ženské skupiny, ačkoli samozřejmě nejsou určené jen pro ně. Protože jsem si musela zvolit rod, dovolila jsem si neutrální rod v angličtině převést do ženského rodu (a ten také nadále používám), abych tak přispěla k vyrovnávání energií, ale tyto instrukce původně byly i nadále budou věnovány obojímu pohlaví.

Jsou to opět cvičení zaměřená především na naši oslavu, posílení a léčení, protože dříve než se můžeme pustit do hlubších vod vztahů, dobrodružství a cest, potřebujeme být jako doma samy v sobě, cítit svůj střed a svou vnitřní sílu. Prostřednictvím těchto rituálů se také sbližujeme se skupinou, učíme se o sebe navzájem pečovat a být částí skupinové energie.PŘEDSTAVTE SVÉ TĚLO

(Toto cvičení jsem se naučila od Luisy Teishove.)

Sejděte se v kruhu. Jedna po druhé si navzájem představte svá těla. Představte všechny jeho části. Řekněte, co vám vaše tělo dalo, a jeho historii.

Potom si popovídejte o tom, co je pro vás všechny společné a co je pro každou jiné. Co jste objevily a naučily se?

Zvolte si nějaký způsob, jak své tělo oslavit.

RITUÁL CHVÁLENÍ TĚLA

Vytvořte posvátný prostor. Poté, co jste představily svá těla, začněte bubnovat a zpívat chanting, nebo si pusťte nějakou živou hudbu. Spontánně tančete. Jedna z vás začne tím, že vtančí do středu kruhu. Ostatní ve skupině ji oceňují výkřiky chvály a ocenění. Když první žena skončí, vrátí se do kruhu mezi ostatní a zvolí další, která půjde doprostřed. Pokračujte, dokud se všechny nevystřídáte, a pak prostě tančete tak dlouho, jak se vám bude chtít.

Mnoho lidí se stydí tančit před ostatními, ale tento rituál nám přinese užitek, když to překonáme, odstrčíme všechny hlasy, které nám říkají, "Neděláš to dobře. Vypadáš jako blázen." Radost z oslavy pochází z toho, když vidíme, jak lidé, když tančí, odhalují něco že své podstaty.

OSLAVA TĚLA

Vytvořte posvátný prostor na nějakém příjemném místě; ideální je tiché místo u rybníka nebo u řeky, nebo na odlehlé prosluněné louce či v soukromé místnosti pokryté měkkými dekami a polštáři, ozářené svitem svíček a zkrášlené květinami, s připraveným masážním olejem. Sejdete se. Svlékněte se a "představte svá těla".

Jedna z žen si lehne doprostřed. Skupina ji masíruje, pozvolna a dlouho, a nešetří slovy chvály nad tělem této ženy.

Vystřídejte se ve středu všechny. Ideální je skupina do pěti lidí; potom skupina pravděpodobně pocítí únavu.

Na závěr této oslavy uspořádejte hostinu a rozpusťte posvátný prostor.

ZPÍVÁNÍ JMÉNA

Jednoduchá verze:

Ženy ve skupině jedna po druhé zpívají své jméno, a to tak tvořivě, jak která dokáže. Skupina po každé ženě jméno opakuje jako způsob její afirmace.

Těžší verze:

Výzva spočívá v tom, že zpíváme své jméno tak, abychom odhalily skupině svou sílu. Vždycky, když žena zazpívá své jméno poprvé, skupina na to odpoví kritikou a povzbuzením:

"Ale prosím Té, my víme, že máš mnohem víc síly!"

"Jdi do toho, ukaž se nám!"

"To bylo dobré, ale můžeš být ještě silnější!"

Opakujte proces podruhé a potřetí. Když je skupina po třetím zazpívání jména spokojena s tím, že zpěvačka opravdu ukazuje svou sílu, začne zpívat její jméno po ní, mohou se připojit bubny a potlesk.

TANEC SÍLY

Skupina zpívá, bubnuje, tleská, vytváří rytmus a zpívá chanting v kruhu.

Jedna žena skočí doprostřed a tančí tak, aby skupině odhalila svou osobní sílu. Nebo každá z vás může říct něco o tom, kde nachází sílu. Skupina ji může afirmovat písní, chantingem, zpíváním jejího jména nebo voláním "Ache - acheo!" (slovo z tradice Yoruba označující osobní sílu - když jej vykřikujeme, jakobychom říkaly, "Víc síly Tobě!")

Když tato žena opouští střed, vybere další, která půjde tančit do kruhu.

ŠÁTKOVÝ TANEC

Tento tanec přibližuje způsob, jakým síla a inspirace plyne od jednoho člověka k druhému.

Do středu kruhu dejte na hromádku barevné šátky. V posvátném prostoru bubnujte a zpívejte chanting nebo pusťte nějakou dynamickou hudbu. Jakmile některá z vás pocítí impulz, vezme šátek a začne tančit. Až ji opustí inspirace, podá šátek další (ta ho může nebo nemusí chtít - ale tak už inspirace funguje). Pokračujete do té doby, než energie pro tento rituál pomine.

Při jídle diskutujte o tom, jak se energie pohybovala a plynula. Chtěly jste šátek, když vám jej někdo podal? Vzaly jste si jej, když jste chtěly? Předaly jste jej dál, když vás inspirace opustila? Jaké jste měly pocity, co jste v duchu slyšely, jak jste činily každé rozhodnutí? Jak velké, hlasitě a divoké jste si dovolily být? Co vám pomohlo nebo co vás blokovalo v tom, abyste byly ještě divočejší?

LÉČIVÝ RITUÁL

Léčení, které si poskytujeme navzájem, je hmatatelný způsob, jak o sebe pečovat. Samotný rituál vytváří léčivý prostor. Ale někdy chceme rituál specificky zaměřit na tělesné nebo emocionální léčení.

Jednoduchý přístup k léčení spočívá v tom, že si v mysli vytvoříme obraz léčení. Žena, která podstupuje léčení, nechá do své myslí vstoupit obraz reprezentující energie, které potřebuje. Samotný proces volby této představy je částí léčebné práce; učíme se tak rozpoznat to, co potřebujeme a požádat o to.

Žena popíše tuto představu skupině. Skupina si ji může vizualizovat nebo ji fyzicky reprezentovat: obrázkem, symbolem obsahujícím barvy, byliny, polodrahokamy, či předměty, které představují to, čeho je třeba. Žena pak vstoupí doprostřed kruhu. Ostatní mohou položit ruce na její tělo, nebo - pokud to není vhodné - a tom je nutné mluvit předem, dát ruce nad její fyzické tělo, ale tak, aby byly stále v její auře, v její energii.

Uzemněte se, začnete zhluboka dýchat a představujte si energii, jak vystupuje že země a proudí dolů z nebe. Je důležité představit si energii, jak proudí skrze vás, ale nepochází z vás, protože jinak byste brzy vyčerpaly své osobní zásoby energie a unavily se. Vizualizujte si léčivý obraz ve své myslí a představujte si, jak jej energie naplňuje skrze vaše ruce a dech. Někteří lidé si energii rádi představují jako oheň nebo světlo, nebo tekutinu, jako je voda. Najdete si symbol, který vyhovuje vám. Opakujte jméno léčené ženy, zpívejte nebo beze slov zvučte, abyste naplnily léčebnou představu silou.

Například: představme si, že Rose je ve středu kruhu a má zápal plic. Chce, abychom si představovaly, že ji sluneční paprsky vysušují tekutinu na plicích. Zhluboka dýcháte se zavřenýma očima a vizualizujete si sluníčko, jak ji svítí na hrudník. Můžete na ní položit ruce, nebo ji vezměte za ruce a představujete si, jak se vás dech a hlas stává zlatým, tekutým ohněm, a ten naplňuje slunce, a to září ještě silněji a vydává že sebe léčivé teplo. Zpíváte její jméno. Energie vyvrcholí a pak ji uzemníte tak, že se dotknete země a necháte ji klesnout zase zpátky do země.

Dejte pozor na to, abyste opravdu po léčení energii uzemnily, protřeste ruce, abyste se tak symbolicky zbavily jakýchkoli nechtěných energii, které jste si mohly nabrat.

Někdy má tento proces pozoruhodné výsledky, někdy se zda, že se nic nezměnilo; tato žena však pocítila, že je milovaná, ceněna a že je o ní pečováno, což je léčením samo o sobě.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Bohyně a čarodějky (09.06.2006)
Ženy versus muži (14.03.2006)
Bohyně a čarodějky (15.02.2006)
Zemřela Monica Sjöö (06.11.2005)
Mystérium Kréty (15.07.2005)
Chvála ženy (08.07.2005)
Seminář pro ženy (11.05.2005)
Krchnička - aneb moc Tvé levé ruky (09.12.2004)
Třináctá komnata (27.11.2004)
Sebepožehnání (22.11.2004)
Vzývání božstva (08.11.2004)
Radost ze života (02.11.2004)
Ženy, přineste zprávy (01.11.2004)
Cesta k temné Bohyni (20.10.2004)
Monica Sjöö: Marx a matriarchát (06.10.2004)
Jeskyně (1.) (07.09.2004)
Vzpomínka na FESTIVAL BOHYNĚ (20.08.2004)
Řeč Bohyně - Bohyně na Krétě IV. (26.07.2004)
Zázračný strom - Bohyně na Krétě III. (23.07.2004)
Ochutnej sladkost života - Bohyně na Krétě II. (22.07.2004)
Nahoru do hloubi Země - Bohyně na Krétě I. (21.07.2004)
Mystérium krétské Bohyně - dovolená na Krétě pro ženy v září 2004 (20.07.2004)
Uzemnit se v Gaie (06.07.2004)
Oslava svátku Lammas (29.06.2004)
Moudrá krev (21.06.2004)
Američanka ve Věstonicích a jiné Venuše (18.06.2004)
Zpívají Tvoji píseň (12.06.2004)
Vzývání božstva (08.06.2004)
Fotografie z Festivalu Bohyně 2004 od Valpi (19.05.2004)
Fotografie z Festivalu Bohyně 2004 (14.05.2004)
Posvátná místa neolitické Bohyně v Evropě (30.04.2004)
Festival Bohyně - rej ženského principu (08.04.2004)
Program Festivalu Bohyně 2004 (07.04.2004)
Festival Bohyně 2004 (29.03.2004)
Tisíc tváří Ženy (24.03.2004)
Tančení se Starhawk (17.03.2004)
Daimon - hledání ženiny vášnivé duše (2.) (08.03.2004)
Daimon - hledání ženiny vášnivé duše (1.) (03.03.2004)
Rituál sebepřijetí (27.02.2004)
Meditace Ty jsi Bohyně (18.02.2004)
Rituální chuťovky (02.02.2004)
Meditace: Jak vidět, slyšet a cítit Zdroj (17.12.2003)
Rituál jako stavební jednotka nové kultury (15.12.2003)
Šamanka, kněžka, čarodějnice: Země je mým tělem (05.12.2003)
Vyrobte si kopřivovou panenku (03.12.2003)
Sebezasvěcení kněžky Bast (01.12.2003)
Cornwall - země Bohyně (28.11.2003)
Strach mít sílu (27.11.2003)
Kdo nebo co je Bohyně? (25.11.2003)
Cesta Luny (25.11.2003)
Svatí synové (23.11.2003)
Ta s oběma prsy (21.11.2003)
[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 1 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
27. 10. 2020:

Profesor Ivo Budil: "Přiznám se, že neznám žádného novináře z Blesku, ale domnívám se, že nejde o poeticky naladěné a citlivé osoby chodící o půlnoci o samotě rozjímat na opuštěné hradby Vyšehradu o smyslu českých dějin. Ten člověk tam bezpochyby šel za určitým cílem, který splnil. Nenazýval bych ho jednoduše udavačem, protože prostě dělal svoji práci. Pan profesor Prymula náležel mezi mocné muže, kteří mají vlivné nepřátele. Podobné praktiky jsme v české politice zažili již mnohokrát, a to včetně svržení předsedy vlády. Pan profesor Prymula není prvním a ani zdaleka posledním, komu se něco podobného přihodilo...
Problém České republiky spočívá v tom, že mocenské jádro Evropské unie má zájem na tom, udržovat ji v polokoloniálním či periferním postavení, k čemuž slouží liberálně levicové a aktivistické politické strany, mainstreamová média a akademické kruhy. Jakýkoliv náznak lidového vůdce, který by české společnosti umožnil plně využít její potenciál, tedy musí být zničen či diskreditován.
"

Celý článek...


27. 10. 2020:

Jaroslav Štefec: Něco tady smrdí. A hodně. Akce, jejímž cílem byla likvidace Romana Prymuly a jeho odstavení z postu ministra zdravotnictví má všechny atributy klasické operace bezpečnostních služeb. Prolhané, plné podivností a postavené na písku. Takže kdybych si mohl tipnout, směřovaly by moje úvahy spíše než oblíbeným „směrem Moskva“ (případně Peking) daleko pravděpodobnější českou cestou, případně směrem k našim „spojencům“. Podivností typu „agenta s kufrem plným ricinu“ je víc než dost. Počínaje otázkou, kdo poslal fotografa bulvárního plátku v daný čas na dané místo, až po „podivné“ znalosti jistého Moravce, takto naduté a arogantní hlásné trouby antibabišovské tak zvaně „veřejnoprávní“ televize...
Ten, kdo celou akci připravil a naplánoval, rozhodně počítal s reakcí „antirouškařů“ a dalších obhájců „práva na vymření půlky národa“, samozřejmě té, v níž nebudou oni...

Celý článek...


26. 10. 2020:

Zdeněk Troška: "...budou dělat haury do chvíle, než jim zemře (na covid pozn.red.) někdo blízký, někdo, koho měli rádi. Mám pocit, že snad nesledují televizi a nevidí záběry ze všech států světa, kde je to stejné, ne-li horší. Musím chránit sebe a své blízké, to je přece moje povinnost a nějaké frajerské pózy nejsou namístě. Stejně mi vadí to věčné fňukání, že nebudou mít na nájem, na jídlo, na toto a tamto, že jsou finančně úplně na dně – ale hned jak se v červenci rozvolnilo, na 105 tisíc Čechů vyrazilo do Chorvatska k moři. A na to peníze najednou měli?..."

Celý článek...


25. 10. 2020:

Exsenátor Jan Veleba: " V nadcházejícím týdnu jde v podstatě o všechno a pokud se nezklidní situace ve společnosti a na postu ministra zdravotnictví se rychle neobjeví kvalitní osobnost, pak opoziční demoblok a mediotelevizní žumpa ČT využijí všech prostředků k likvidaci vládnoucího hnutí, speciálně premiéra Andreje Babiše. Pokud by se jim to podařilo, tak tato společnost končí...
Naše společnost je nemocná, ztratila se slušnost, ztratila se elementární úcta k jakýmkoliv hodnotám, ztratil se stud. Nenajdete normální slušnou diskusi, názor proti názoru, najdete jenom urážky, zesměšňování a útoky...
"

Celý článek...


25. 10. 2020:

Sociolog Petr Hampl: "Epidemii si nemůže řešit každý sám. Výsledek je závislý na spolupráci. Jenže jsme v situaci, kdy se lidem lže téměř neustále a téměř o všem. O migraci, dluzích, Evropské unii, školství, mezi- národních smlouvách a čemkoliv jiném vás napadne...
Být ekonomickou celebritou – to dnes znamená, že dobře vypadáte, máte kontakty v médiích, a dokolečka opakujete, že řešením všeho je snížení daní pro bohaté, snížení státních výdajů a deregulace. To se naučíte za dvě minuty. K tomu nepotřebujete číst složité studie v cizích jazycích...
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!