Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 26. 01. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatĂ˝ roh  Náhodný citátkulatĂ˝ roh
Václav Klaus:
Náš úkol byl ne zajistit každému štěstí a bohatství, náš úkol byl změnit politický, ekonomický, sociální systém z komunismu v něco docela jiného a to se stoprocentně podařilo. Kdyby byli všichni se vším spokojeni, tak svět končí, protože by nebyla sebemenší motivace něco dělat.

kulatĂ˝ roh  Hlavní menukulatĂ˝ roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatĂ˝ roh  Přehled rubrikkulatĂ˝ roh

kulatĂ˝ roh  NejčtenějšíkulatĂ˝ roh
Mayská rada
(14. 02. 2017, 2683x)
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2560x)
Jsme bytostmi Země
(01. 02. 2017, 2438x)
Cesta dále
(27. 02. 2017, 2368x)
Mayský sněm
(12. 03. 2017, 2328x)

kulatĂ˝ roh  Počasí, Slunce, LunakulatĂ˝ roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatĂ˝ roh  O Jitřní zemikulatĂ˝ roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Otázky a odpovědi


Válek Roman - Sebepoznání - 05. 10. 2006 (3066 přečtení)Když jsem studentům vyprávěl o svých zážitcích během anglického ústraní se skupinou buddhistů, jedna studentka to shrnula do kouzelné věty: Pan Válek (v angličtině se neříká učitelům ?pan profesor?, ale pan X.), pan Válek jel do Anglie, aby se zúčastnil buddhistického ústraní, kde hledal odpovědi na své otázky, ale nakonec si přivezl ještě mnohem víc otázek.? Myslím, že je to kouzelný postřeh. I když asi nejezdím na buddhistická ústraní proto, abych našel odpovědi na své otázky, ta dívka něco zajímavého nakousla. Je to hodnota otázek a odpovědí v buddhismu.
 
V článku Obejmout kmen stromu jsem naznačil, že patří k přirozenosti člověka něco dělat a že v tomto konání lze najít klid a uspokojení. I když si myslíme, že teprve když poznáme podstatu sebe sama, jsme plnohodnotné bytosti, ve skutečnosti jsme plnohodnotné bytosti už předtím, než podstatu něčeho poznáme. Není důvod si myslet, že vajíčko má menší hodnotu než kuře nebo že kuře je něco míň než slepice. Ale lidé se snaží přijít na kloub tomu, kde je nějaký opravdu zářivý poklad. Kde je nějaké zářivé poznání podstaty všeho. A tak mají otázky. Samy tyto otázky jsou zářivým pokladem každé lidské bytosti. Už to, že můžu vůbec otevřít pusu a zeptat se, kde je tady záchod, je zářivý poklad lidské bytosti. A když mě někdo oklame a já jdu na druhou stranu a pak bloudím, mám velké štěstí. Co je proti tomu výhra v loterii nebo zážitek nějakého osvícení, co jsou tyhle výhry ducha nebo hmoty proti možnosti bloudit po chodbách nějaké staré budovy a hledat záchod? Jaké štěstí, že se můžeme ptát, hledat, doufat atd. Dokud naše srdce bije a dokud dýcháme, nic nebrání v tom, abychom okamžik za okamžikem sbírali lidské zkušenosti. Každá zkušenost je nesmírně cenná. Ať už je to hledání něčeho nebo poznání něčeho. Nebo zavazování tkaniček.
 
Přivezl jsem si z Anglie nějaké nezodpovězené otázky? Ano. Ale kde jsou v tomto okamžiku, kdy ťukám do kláves? Kde je nějaká nespokojenost, hlad po odpovědích moudrých učitelů, když sedím na stráni a pozoruju, jak se listy stromů barví do červena? Mám jednu velkou, dosud nezodpovězenou otázku: Kam se poděly všechny mé otázky v tomto okamžiku? Mají někde nějaký domeček, kde si hospodaří, vaří, uklízejí, dívají se na televizi a chodí spát? Vycházejí spolu dobře? Hádají se? Chtěl bych, aby moje otázky byly sedm trpaslíků a Sněhurka a aby si žili vesele a zdravě. Ale obávám se, že je nemožné určit, kde ty otázky vlastně jsou v tomto okamžiku a jaký mají tvar. A tak je nechávám rozplynout a vracím se do skutečnosti. Znovu a znovu.
 
Tak neříkám, že nemá smysl se ptát, že nemá smysl poctivě zkoumat Buddhovo učení, číst, občas o tom popřemýšlet, diskutovat. Ale snad i na začátku našeho zkoumání Buddhova učení bychom si mohli říct: Ještě než se začnu učit, tento okamžik je shrnutím všech odpovědí na všechny moje otázky, které kdy vyvstanou. Tento okamžik obsahuje všechna učení všech náboženství. Jaký ten okamžik je? To stojí za to zkoumat. A odpověď asi nebude ve slovech, ale ve skutečnosti samotné. A pokud je ve skutečnosti samotné, mám tu sedět a koukat jako mimino? Myslím, že místo toho, abych tu seděl a snažil se zírat skutečnosti přímo do chřtánu, radši půjdu něco dělat. Něco naprosto všedního. Pak to nebude ?zírat vyjeveně na to, co je skutečné?, ale skutečně existovat.
 
 
  

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 42 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatĂ˝ roh  Přihlášený čtenářkulatĂ˝ roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatĂ˝ roh  AktualitykulatĂ˝ roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium ?patří bolivijskému lidu?? západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být?"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku? oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů ? konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!