Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 30. 03. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Fareed Zakaria:
Katastrofální problém současného lékařství je v tom, že Hippokratova přísaha nic neříká o fakturaci.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2676x)
Probuďte svou vnitřní sílu
(22. 05. 2017, 2334x)
Otevřete dveře ke štěstí
(12. 04. 2017, 2299x)
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2275x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Witchcraft

* Paní Příroda a vnitřní putování


Převzato - Witchcraft - 23. 11. 2005 (4819 přečtení)

K tomuto článku mě inspirovalo 10-ti denní ležení v posteli s "ne-mocí", která nebyla pouhou nemocí a také pár knih, jenž jsem při tomto "putování" přečetla a uvádím je v závěru příspěvku.

Velký comeback

Zamyslela jsem se nad současnou touhou lidstva o návrat k přírodě. Pro spousty lidí to nic nového není a stále existují národy, které tímto rytmem žijí neustále. Je to jejich denní chléb. Mě ale zajímá "společnost z města". V běžném vidění světa můžeme sledovat např. rozmach ekologických hnutí, regulace v oblasti životního prostředí, v domáctnostech třídění sběru nebo např. rozvoj agroturistiky. Ve "vznešenějších" rovinách můžeme mluvit o různých New Age směrech, dbající o jednotu člověka a přírody nebo současné znovuzrození pohanství.

Mnoho lidí si přeje žít "duchovním životem", usiluje o vnitřní vývoj, o odhalení podstaty lidské existence, o napojení na vyšší síly a prožívání harmonie s přírodou. Intuitivně hledají směr, který by jim vyhovoval k naplnění jejich touhy, ať už jde o Východní náboženství, bojová umění, tradici Západních mysterií, pohanství či různé formy psychoterapie a analýzy.

Zastavím se u pohanství, kde je sepjetí s přírodou klíčové. Zmíním náboženství druidů, germánů, slovanů, odkaz keltů, šamanů, čarodějnictví či Wiccu. Ti všichni společně s "přírodou" mimo jiné oslavují její sluneční a měsíční cykly formou různých rituálů. Nalaďují tak svou nevědomou mysl na neustálý koloběh sil, na koloběh života a smrti.
Nejde totiž jen o to "slavit" tento cyklus ve vnějším světě, ale nechat tyto síly dotknout se také našich vnitřních světů. Nechat tolik opěvovanou Matku Přírodu sáhnout i k nám, do srdce putujícího hrdiny a odevzdat se přirozenému toku života.

O tom se snadno píše a ještě snadněji čte, ale jak je to doopravdy?

Jsme si skutečně jistí, že víme co chceme, pokud hlásáme návrat k Přírodě..??

K té, která je stejně krutá a nemilosrdná, jako je slepě překrásná a dávající? Stejně jako Příroda počítá s příchodem a odchodem ročních období, počítáme i my s vnitřními změnami, které tyto archetypy jednotlivých ročních období pro nás znamenají? Jsme připraveni potkat se s nevědomým obsahem mysli?

Opravdu chápeme významy rituálů?

Jistě by přece šlo, aby lidský rod přežil i bez těchto rovin uvědomování, ne?

Archetypy a přirozené cykly

Zmínila jsem archetyp a ráda bych ve zkratce k tomuto tématu něco uvedla. Jak já chápu archetyp, jde o "předobraz" z hlubin nevědomí, zděděný a vlastní lidské duši. Je spojován s jistou energií, která pokud je aktivována do vědomí, projeví se např. jako emoce. Takže například hrdina je archetypem našeho hledajícího Já, začleněný archetyp bohyně lásky nám může umožnit vnímat lásku, krásu a sexuální vášeň a naproti tomu, moudrý stařec je archetypem naší vnitřní moudrosti. Archetypy k nám mohou promlouvat skrze sny, meditace nebo náboženské obřady. Pokud se tak děje, máme otevřen přístup k niterným energiím, které člověk pro svůj osobní růst potřebuje.

Když budu mluvit konkrétně o Přírodě, jaro může být archetypem naší vlastní vitální energie, tvořivosti, nových podnětů, čerstvých myšlenek a jakéhosi opětovného nadechnutí. Léto archetypem plného vědomí, přítomnosti, skutečnosti, plnosti a zralosti. Podzim archetypem změny, přechodu, přesunu z jedné životní fáze do druhé. Zima, archetypickým obdobím temnoty, zdánlivé neplodnosti, utišení se, polapení ve svém nitru a odpočinku.

To všechno jsou přirozené rytmy Přírody,a ve spojení projevující se i uvnitř nás samých. Při ztrátě takového spojení s archetypem se může dostavit pocit tísně, pocit, že mi něco chybí, marnost, neuhasitelná touha plna napětí,strach ze změn, nepochopení a také snaha skrýt se před přirozeným během událostí.

Cesta hrdiny

Člověk možná proto hledá, stává se "nepoučitelným" a zvídavým hrdinou a následuje tiché volání těchto skrytých sil a pomalu, potichu objevuje význam obrazů prosakující jeho nevědomím skrz nevědomí kolektivní, pokladnici archetypů a mýtů lidstva. Kolektivní nevědomí obsahuje důležité obrazy pro naše duchovní hledání. Jung praví " neznáme onu nepopsatelnou energii božského v jejím počátečním stavu, známe však podobu, v níž se tato energie projevuje ve vědomí, a to právě vnitřními obrazy,jež nazýváme archetypy".

Cesty hrdiny jsou plné nástrah, plné otázek, zjevení a objevování, sestupů a návratů, smrti a znovuzrození. Vzpomeňme na Parzifala, hledající Svatý Grál, Odyssea překonávajícího nástrahy během svého 10-ti letého putování po moři či sestup sumerské bohyně Innany do podsvětí.

Velice mě překvapilo zjištění, že některé popisy zážitků lidí, kteří jsou léčeni se schizofrenií se nápadně shodují právě s obrazy egyptských či antických mýtů. Kopírují jejich "hrdinské putování". Tito lidé si ale obvykle svou cestu sestupu nevybrali, zkrátka se jim nějak přihodila..Nechci rozhodně tvrdit, že všichni "hledající" jsou psychotici :). Pokud máme dostatečně vyvinutý pud sebezáchovy, spojení se sebou samým, zdravý rozum a nohy pevně zakořeněné v zemi, jsou tyto cesty součástí našeho spirituelního vývoje. Koneckonců, kdo dneska trochu není blázen?

Beru to jako příklad a jisté vodítko pro nástin, jak může taková cesta vypadat i pro "zdravé jedince".

Začátek je popsán jako pocit rozštěpení a vzdalování se od běžné reality, následuje prudké odtržení a regrese zpět časem, do minulosti, do dětství a osahat si zpět svoje stará zranění či jiné traumatické události. Zde cesta nekončí, ba naopak. Na poutníka čeká jistý úkol, něco nalézt, vysvobodit, zachránit, vyléčit a tak se poutník ve svém nitru vydává na nebezpečnou cestu a jediné co ví, je, že se nesmí zastavit, že stále musí jít, jít, čekat a jít. Někde v hloubi duše tuší přítomnost různých ochranných sil, ať už v podobě andělů, bohů, zvířat či jiných duchovních bytostí. A pak se to stane, s něčím je konfrontován, rozpoutává se poslední bouře, hrdina/ hrdinka je zasvěcen, vyléčen, najde poklad nebo symbolicky přemůže čtyřhlavého draka. V okamžik mimo čas je náhle venku, vrací se zpět a znovu hledí do slunce..

V pohádkách obvykle vyhraje půl království a dostane princeznu za ženu.

V našich skromných podmínkách obvykle stačí obrovský pocit úlevy, pocit zvládnutí zkoušky, zahojení starých ran nebo znovunalezení něčeho skrytého, co v hloubi jen čekalo, až bude vyneseno na světlo.

Hrdina poté odpočívá a nabírá síly, omámen novou zkušeností, stejně jako zima po přechodovém podzimu, těžce oddechuje a čeká na nadcházející jaro, dokola a dokola...Trochu paralelní světy, ne?

Pro nalezení "onoho kýženého" to nejde bez sestupů do útrob a vlastního nitra, do hlubin oceánů nevědomí, občasnou osamělostí, poustevničením a opětovným vynořením se ven.

Cestou návratu k Přírodě, jakkoli to zní nevinně, jsme si paradoxně také vybrali i napojení na síly a zdroje, které jsou větší než my a které nás mohou obohatit, pokud jdeme v tichu a s vnitřní pokorou.

A odměna...co myslíte?

————————————-

Prameny:
J.Campbell, Mýty, Pragma
D.Fontana, Cesty ducha v moderním světě, Portál
S.B.Perrera, Sestup k Bohyni, Nakl.Tomáše Janečka

Na závěr bych chtěla dodat, že nemám odborné psychologické ani psychiatrické vzdělání a výše uvedená cesta je souhrn vlastní zkušenosti a zkušenosti z psaných prací výše uvedených autorů. Vývoj jedince je individuální zkušeností a mnohdy vyžaduje odbornou pomoc a jistého průvodce při cestách vlastní duše. Někdy zkrátka, to celé, velké není sranda...

Barbora Nádvorníková, 2005
(Baraka 14.11.2005, 20:19:00)
Převzato z eastwick.bloguje.cz
(zaslal Zahrada)

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 6 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium „patří bolivijskému lidu“… západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být…"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku… oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů – konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!