Vida, už je to tady. Další „důkaz“, přinejmenším nezpochybnitelné varování, a také potvrzení moudrosti těch našich předků, kteří mluvili a psali například o tom, že kvalita vývoje dítěte je ovlivněna nejen kvalitou života (těla a mysli) rodičů, ale i prarodičů.
Nikdo z nás není osamělý ostrůvek v moři náhod života. Měly by si toho být vědomy zvláště ženy, dcery (jež jsou přímým pokračováním nepřetržité řady žen, tedy prababiček, babiček, matek), které chtějí počít a porodit dítě. Všechno souvisí se vším. Měly by si toho být vědomi profesionálové (ve zdravotnictví, v porodnicích, ale i dietní sestry – ještě stále např. dostávají právě porodivší ženy běžně k obědu hrachovou kaši s uzeninou, kterou si dá k obědu i porodník, který právě provedl další císařský řez), ale i pedagožky a profesoři na pedagogických, lékařských a jiných fakultách.
Každý z nás by měl od malička vědět o tom, jak jsme všichni propojeni. A každý dospívající by měl mít přístup k informacím, které výrobci (potravin, aut, hraček, plastů, elektrické energie, chemikálií, hnojiv, papíru a alkoholu a) cigaret utajují.
O co jde tentokrát? Synové mužů, kteří začali kouřit už jako chlapci, bývají obézní. Ukázala to nedávná studie britských genetiků (viz zmínka endokrinologa Vratislava Schreibera v Respektu 12/06). Zlozvyky rodičů ale neohrožují jen první generaci potomků. I vnuci kuřáků totiž kvůli jejich závislosti na nikotinu a také kvůli všeobecné neinformovanosti umírají předčasně a hrozí jim různá onemocnění, hlavně cukrovka. Totéž platí i pro vnuky mužů, kteří jsou obézní a přejídají se. Kouření a obezita zřejmě vyvolávají změny ve spermiích, které se přenášejí ob jednu generaci. Jsou to změny epigenetické, což znamená, že nejsou zapsány přímo v genech. Ušetřena nejsou ale ani děvčata, další studie ukazují, že jejich zdraví je ovlivněno tím, jak žily jejich babičky. Osud vnoučat závisí na životním stylu prarodičů, tvrdí zpráva vědců.
Lidský mozek se přetváří každou novou jinou činností: je neobyčejně přizpůsobivý. Každá nová činnost zase přetváří mozek, nejen co se týče softwaru. Ta část mozku dívenky, která řídí činnost pravého palce, jenž pilně mačká sms zprávy kamarádkám, je po několika měsících abnormálně větší a mnohonásobně výkonnější.
Co ovšem udělá s těly a spermiemi stále méně plodných mužů (a jejich synů) a s vajíčky stále složitěji počínajících a s velkými komplikacemi rodících těhotných žen (a jejich dcer) stále vyšší počet chemikálií v potravinovém řetězci a to obrovské množství škodlivin z cigaret v ovzduší? Nedávno jeden známý novinář, jehož žena potratila ve třetím měsíci těhotenství, soukromým dotazováním zjistil, že z třiceti manželských párů v okruhu jeho přátel mělo dvacet dva stejnou zkušenost…
Můj otec kouřil jako fabrika, a můj děda z matčiny strany taktéž. Takže přesto, že jsem nikdy nekouřil, a už jako desetiletý jsem otci za cenu několika výprasků odmítl zaběhnout do hospody pro cigarety, i já jsem obětí jeho zlozvyku a tehdejší módy partyzánů, odborářů, dělníků a spisovatelů. Sdružení Smoke Free Partnership, usilující o zákaz kouření všude na uzavřených veřejných místech, v těchto dnech v Bruselu zveřejnilo „konzervativní“ odhad profesora australské univerzity v Queenslandu, že ve 25 zemích Evropské unie každý rok zemře na následky pasivního kouření více než 79 000 lidí (u nás 3500). Tedy každých 7 minut umírá v Evropě jeden člověk! Ne kuřák, ale nekuřák, jen proto, že někdo v jeho blízkosti kouřil.
„Dobrovolný přístup nefunguje“, píše se dále ve z míněné zprávě. Mimochodem, u nás platí nový protikuřácký zákon, jehož výklad je, jak je patrno z každé stanice autobusů a tramvají, velmi rozporuplný. Pokus o zpřísnění poslanci nedávno vrátili v přepracování. Přitom v Irsku a ve Skotsku zákaz kouření na pracovištích ušetřil jedno procento hrubého domácího produktu (vyšší produktivita, nižší nemocnost a méně úmrtí). Zákazy kouření v Britské Kolumbii, New Yorku, Norsku a Novém Zélandu nijak nepostihly podnikání, naopak, například v barech v New Yorku se zvýšil obrat skoro o 9% a zaměstnanost se zvýšila o 10 600 míst.
Jsme stále méně všímaví k tomu, co se (nám a kolem nás) děje - příčina, a tak nás v budoucnosti čekají ještě větší skandály, tunely, nakažlivější nemoci a ještě větší přírodní katastrofy - následek. Necháváme své sousedy, lékaře, politiky aj. (ale i dcery a syny) kouřit (podvádět, lhát), a pár podnikatelů vydělávat na své nevšímavé hlouposti – příčina, jsme obézní, nemocní, umíráme dřív - následek. Jsme obézní, nemocní – příčina. Naši vnuci budou ještě obéznější a více nemocní, následek. A tak dále a tak dokolečka. A cigarety jsou stále levně k dostání u každé školy, před kterou každou přestávku postávají davy kouřících studentek a na některých školách zavedli studentům kuřárny.
Špatně nám tak.