Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 05. 03. 2021     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
George Bernard Shaw:
Demokracie je posledním trikem tyranie.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Spojení duší
(23. 08. 2018, 2761x)
Oddělení zrna od plev
(13. 07. 2018, 2195x)
Párové duše
(01. 02. 2019, 2100x)
Věřte ve svou jedinečnost
(27. 07. 2018, 1997x)
Co je pro naše dobro
(24. 08. 2018, 1817x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Společnost a vztahy

* Příprava


Teiresias - Společnost a vztahy - 21. 12. 2004 (3225 přečtení)

Nejen tělo, nejen věci, ale i duše se musí připravovat. Dokonce bych řekl, že příprava těla je jen jakousi pojistkou, abychom duši úplně neošidili.

Duše, to je naše skutečné a celé Já - a jen malá část, jako špička ledovce, která vyčnívá z vody, je viditelná pro naše vědomí. Tato duše - toto Já pluje tímto světem jako ledovec, nebo spíše jako koráb, který má svůj cíl. Pluje pomalu, i když voda kolem něj někdy víří divokou rychlostí, ba i když se zdá, že se zastavil. Chceme-li zakotvit v přístavu, ještě na moři musíme skasat plachty, nemáme-li přístav minout nebo se rozbít o pobřežní útesy. Tak funguje naše mysl, i kdybychom si namlouvali, že kormidlo rozumu je zcela pod naší vládou. Kormidlo snad, ale ne loď.

Když chystáme důležitou akci, musíme ji nechat ve své mysli řádně zakořenit, musíme dát mysli čas, aby se na ni připravila. Naše rozhodnutí má na naši mysl velký vliv, ba větší než si dokážeme představit, podobně jako pootočení kormidlem na koráb. Není ale hned vidět, musí dostat čas. Musíme také do něj vložit dostatek energie, kormidlo se neovládá zase tak lehce. Toho nejsnadněji dosáhneme dobrou přípravou - na tábor si např. v předstihu nachystáme seznam věcí, napíšeme program na každý den. Přitom není vůbec důležité, aby se program dodržel, důležité je přestavit si a v duchu prožít každou hru, každou dobrodružnou výpravu. Na hory si promyslíme trasu, co si sebou vezmeme, nastudujeme přírodní zvláštnosti, pamětihodnosti a kulturní zajímavosti kraje, kam se chystáme. Pokud bychom ale nebyli schopni toto podniknout v atmosféře radostného těšení, raději se na to vykašleme.

Takovou přípravu je dobré podniknout natolik dopředu, abychom pak mohli celou věc nechat, jako semínko v půdě, vlastnímu inkubačnímu procesu. Vlastní nezbytnosti pak už uděláme až si je potřeba vynutí. Stejně všechno dopadne jinak. Pokud o významu takové přípravy osudu pochybujete, zkuste to a pak třeba na podzim, po prázdninách zkuste promyslet, jak by asi tato akce vypadala bez ní. Protože jde o přípravu vlastní mysli, je důležité, aby se jí zúčastnil každý. Nemůžeme ji udělat za někoho, jako přípravu např. věcí. Pracujeme-li tedy s dětmi, je potřeba i je do této přípravy zapojit, i když někdy dosažení toho, aby splnily nějaký úkol, dá víc práce než udělat jej sám. Ostatně by se v jejich případě nemělo jednat v první řadě o věcné úkoly, ale např. velká celotáborová hra by mohla začínat dávno před ním, nebo připravovat plnění nějakých zkoušek ap. Právem skauti a jiné osvícené skupiny táborníků vidí v táboře vyvrcholení celoroční činnosti.

To samozřejmě neznamená, že se nemůže báječně vydařit puťák naplánovaný přes noc, na který jsme vyrazili jen tak druhý den nebo ani nemáme cíl. Ale tato situace je spíše vyjímkou, kterou si naše mysl nachystala sama, aniž by považovala za nutné nás obtěžovat tím, že by nás o tom předčasně informovala.

Nenechme se mýlit tím, že je spousta především trampů, kteří si zakládají na tom, že postupují naprosto bez cíle a nic neplánují. Ti pravděpodobně nebudou číst toto povídání, ale podíváme-li se podrobněji na jejich styl, zjistíme, že i v něm je nějaká forma úsilí až askeze, jen někde jinde. Z hlediska Cesty duše není totiž tak důležité kam přesně investujeme svoje úsilí, ale abychom ho vůbec vynaložili a s jakou orientací mysli to uděláme. Kromě toho jsou i tací, co putují spíše od hospody k hospodě, od bečky k bečce nebo do přírody před něčím prchají - nejčastěji sami před sebou, někdy také před manželkou nebo rodiči nebo dokonce před policií. I to je Cesta, o té však není toto psaní.

A ještě poslední odstavec o přípravě - jestliže tvoříme, ať už hru, nějaký program, píšeme nebo skládáme píseň - respektujme inkubační dobu mysli. Někdy ovšem vyplyne třeba báseň sama od sebe, jako slunce svítí a ptáci zpívají. Buďme vděční za takové chvíle. Jindy ale prosedíme večery nad papírem, koš se plní, pero je ohryzané ale výsledek nikde. To není ztracené úsilí, to zaséváme do mysli semínka a zaléváme je vlastním potem. Až přijde jejich čas, přinesou plody - a taková báseň sama od sebe je možná právě takovým plodem. Investujme úsilí, nechme mysli nějakou inkubační dobu a pak se k problému vraťme. Někdy je možné nevměšovat se do zrání a počkat, až se samo ohlásí, nebo spíše jemně zkusit, jestli už nepřišel čas. Vždycky ale tato možnost není v našem světě pevných termínů a závazných úkolů. Naštěstí je mysl mnohdy schopna respektovat tuto skutečnost a nechat se naprogramovat na nějaký čas. Jestliže se v duchu pevně rozhodneme, že plán hry chceme mít např. do tří týdnů, je velmi pravděpodobné, že když se za tři týdny do hry znovu dáme, nalezneme ve své mysli mnoho připravených nápadů. Jsou o tom i různé poučné příklady z historie - např. panu Singrovi, vynálezci šicího stroje, se v době, kdy vynalézal a pořád mu to nešlo, zdál sen, v němž ho anděl probodl kopím, které mělo ouško. Známý je v této souvislosti případ slavného chemika Kekuleho, objevitele strukturního vzorce benzenu, který věnoval mnoho marného úsilí objevení jeho struktury a nakonec se mu zjevila ve snu. Sám si vzpomínám na dobu, kdy jsem pracoval na počítačovém programu a zdály se mi docela konstruktivní sny v pascalu.

(Pokračování...)

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 1 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
13. 02. 2021:

Senátor Jaroslav Doubrava: " ...chovali se (poslanci) jako úchylové. Dokonce hejtmani z opozičních stran prosili své strany, aby neblbly a nouzový stav prodloužily. Politické hovězí hlavy ze stáda opozice z toho ale udělaly předvolební mejdan. Poslanci, kteří zařízli nouzový stav, jsou stejní primitivové jako ti, kteří demonstrovali proti nošení roušek. A opozice neustále do vlády bušila, že neudělala to či ono, že něco mohla dříve a lépe. Změnilo se to v politickou štvanici, nakonec vláda ztrácela rozhodnost, aby nebyla obviněna z nedemokratických zásahů...
...ČT1 se stává největším šiřitelem nenávisti, polopravd a dezinformací v ČR. Z tohoto hlediska se nedivím, že se takhle urvali z řetězu i primitivové z opozice. Poslanci z opozice ukázali, že nemají ani páru o tom co potřebují lidé dole, v konkrétních vesnicích, městských čtvrtích, ti kteří jsou odkázáni měsíc od měsíce na plat nebo v horším případě na podporu...
"

Celý článek...


10. 02. 2021:

Bohumil Pečinka:  "...je to třicet let stále o tomtéž. Už v letech 1990-92 dělalo právnické expertní duo Jičínský-Rychetský zákulisní rozhodnutí a nátlakové akce, jimiž stavělo parlament i vládu do neřešitelných situací. Často tomu sekundoval i Jan Filip z pozice experta, plně podřízeného Pavlu Rychetskému. Třicet let nato stejní lidé, tentokrát už bez zesnulého Zdeňka Jičínského, rozhodli o volebním zákonu a dostali politickou reprezentaci pod tlak..."

Celý článek...


29. 01. 2021:

Petr Žantovský: "...USA pro mnohé z nás před rokem 1989 symbolizovaly svobodu a demokracii, zatímco sovětský blok symbolizoval třídní boj a všeobecné hlupství. Dnes je to jinak. Amerika se chová hůř než naši rudí za Jakeše. Je to symbol? Jistě: úpadku země, která si neví rady sama se sebou, a tak nabízí zástupné terče. Jen my jsme stále stejní, tedy aspoň naše vrchnost: dříve odezírala ze rtů Moskvě, dnes Washingtonu případě Berlínu a Bruselu. Ale změní to nás, občany, co tomu musejí přihlížet? Ani v nejmenším. Jen to prohloubí skepsi a nedůvěru. Jako za toho Jakeše. Kdybych byl optimista, řeknu, že cítím v kostech změnu, jako byla cítit dejme tomu od roku 1985. Ale protože jsem realista, bojím se, že tato změna bude draze vykoupena..."

Celý článek...


26. 01. 2021:

Proč? Martiny Kociánové: Sklapni, nebo Tě smažem!

YouTube channel Svobodné Universum
Kupředu do minulosti: Svobodné universum


26. 01. 2021:

Ivo Rušák: „Putinova rezidence“ u Černého moře
"...dnešní vlna mediálního „zájmu“ o tu „Putinovu rezidenci“ je už historicky druhou vlnou, jaksi reinkarnovanou a znovu rozvířenou zjevně v souvislosti s návratem A. Navalného do Ruska a tak nějak zakrývá skutečnost, že A. Navalného po návratu ruská policie ze zákona prostě musela zatknout, protože byl dříve odsouzený k podmíněnému trestu (30 dní vězení) a neplněním jeho podmínek ten trest podmíněný přešel v trest nepodmíněný. Jistě mu nikdo nebude vyčítat to období, kdy se jako léčil z té „otravy“ a kdy byl v „rekonvalescenci“, ale od té doby pobýval (schválně?) v Německu dále, a tedy se (schválně?) nehlásil v pravidelných intervalech ruské policii, jak stanovovaly podmínky trestu..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!