Každá žena touží být krásná a pro řadu žen k tomu patří i občasná změna barvy vlasů. Většina z těch, které dávají přednost přirozenému způsobu života se však hrozí chemikálií obsažených v barvách, tónovacích prostředcích a odbarvovačích. Existují však přírodní, úplně přirozené metody, jak dosáhnout požadované barvy i bez chemie. Nelze sice změnit barvu z hnědé na platinovou, ale barvy působí naprosto přirozeně.
Při barvení dáváme pozor, neboť přípravky většinou barví i kůži a textilie, používáme proto starší ručníky a obličej předem namažeme mastným krémem.
Ořechová barva
Barva na vlasy ze slupek (správně oplodí) ořechu vlašského: 20 g rozdrcených slupek smícháme s 50 ml vody, 25 g kamence a 75 g stolního oleje. Zahříváme na mírném ohni tak dlouho, dokud směs nemá odstín, který si přejeme. Vlasy natíráme okamžitě, protože šťáva rychle ztrácí barvící schopnost.
Ořechová barva 2
Nemáme-li po ruce kamenec, zkusíme jiný recept. Tolik slupek vlašského ořechu, co se vejde do půllitrového hrnku rozemeleme a přidáme několik kapek olivového oleje, ovocného octa a rozmícháme s trochou horké vody na kaši. Necháme působit 15-30 minut.
Cibulová barva
Pokud nemáme mastné vlasy, můžeme si připravit barvu z cibule. 30 g suchých slupek vaříme v 200 ml vody, scedíme, přidáme 5 g glycerínu a denně natíráme vlasy, dokud nám barva nevyhovuje.
Červenavý přeliv
Červený odstín získáme z kořene rebarbory. 150 g vaříme v půl litru nesladkého kyselého vína tak dlouho, dokud se polovina neodpaří. Barvu vtíráme do vlasů a necháme oschnout.
Zesvětlení s rebarborou
Rebarbora nám může vlasy i zesvětlit, a to následujícím způsobem: 3 hrsti jemně mletého kořene, trochu olivového oleje a šťávu z jednoho citronu rozetřeme a doplníme vodou tak, aby vznikla roztíratelná kaše. Necháme 15 minut stát, pak opět doplníme trochou horké vody a štětcem nanášíme barvu na pramínky vlasů. Vlasy obalíme a nasadíme igelitovou čepicí. Hlavu udržujeme v teple nahřátým ručníkem. Podle požadovaného odstínu necháme působit až hodinu.
Černé vlasy
Můžeme zkusit též starý ruský recept: Popel z pelyňku pravého smíchán s včelím voskem způsobí vtírán do vlasů jejich zčernání.
Modrý přeliv
Na překrytí šedivých vlasů se používá nálev ze sušených květů modré polní chrpy. Vlasy dostanou lesk a lehce namodralý třpyt. Dvě hrsti sušených květů přelijeme čtvrt litrem vroucí vody a necháme tři hodiny vyluhovat. Po přecezení vtíráme do vlasů.
Padání vlasů
Proti silnému padání vlasů ricinový olej 60 g, chininová tinktura 60 g, bergamotová silice 2 g. Všechny přísady bychom měly dostat v lékárně. Zkusme též rozmarýnovou nebo levandulovou silici, masírovat každý večer kořínky vlasů.
Matthioliho mast pro hezké vlasy
Mladé topolové pupeny, ještě nerozevřené, doporučuje Matthioli do masti na vlasy. Pupeny utlučeme s čerstvým máslem, dáme do hrnce, uzavřeme a postavíme do vlhkého sklepa. Po 7 dnech máslo rozpustíme a přecedíme. Vlasy po umytí a vysušení namažeme, jsou hezčí, světlejší a výraznější.
Regenerace vlasů
Kvalitu vlasů zlepší tyto přípravky: naložíme stejným dílem listy zimostrázu (buxus), plody lichořeřišnice, listy kopřivy, kořen lopuchu a rozmarýnu do litru alkoholu. Necháme měsíc uležet a poté po zředění vodou užíváme k masážím.
Pro krásu a vitalitu vlasů
(a zbydou-li nám po oslavě potřebné ingredience....): sklenka odvaru z ječmene, sklenka kvalitního rumu, 2 sklenky bílého vína.
Mateřídoušková vlasová voda
125 g nati mateřídouška dáme do půl litru octa, přivedeme k varu a krátce povaříme. Pak přidáme 250 ml rumu a necháme týden stát v láhvi. Pak přecedíme a přefiltrujeme. Vlasovou vodou pravidelně masírujeme vlasovou pokožku.