Plíseň na nohou je vážně nepříjemný a dlouhodobý problém.
Za prvé musím upozornit na to, že léčení je dlouhodobé a i po jeho skončení je nutné další občasné ošetření, protože choroba se velmi často vrací. Doporučuje se vnější léčbu doplnit metabolickými čaji.
1. Vavřín
Na obtížné a nepříjemné kožní plísně mezi prsty na nohou působí příznivě koupel s bobkovým listem: 50 g drcených listů vaříme v 1 litru vody asi 10 minut. Koupel nohou aplikujeme denně na čtvrt hodiny, po vyléčení ještě po dobu dvou týdnů každé tři dny doléčovací koupel. Z osobní zkušenosti vím, že léčení je dlouhodobější, ale účinné (i při nižší dávce, asi poloviční).
2. Libeček lékařský
Podobně působí též oddenek libečku sbíraný z dvou- nebo tříletých rostlin.
3. Kořen lopuchu většího
Sbírá se z jednoletých nekvetoucích rostlin, na podzim nebo brzy na jaře. 20 g mletého kořene (případně listů) necháme vyluhovat v 250 ml teplé vody a přidáváme do koupele v poměru 1 : 5 (celkové koupele nebo lépe částečné koupele).
Můžeme použít i odklad z drcených spařených kořenů nebo lopuchovou tinkturu.
4. Pelyněk brotan
500 g nati brotanu spaříme dvěma litry vody, zakryjeme a necháme 30 minut stát. Tato dávka je do celkové koupele, do částečné koupele přidáme menší množství. Koupel se aplikuje 2x týdně, ne častěji.
5. Vrbová kůra
Odvar z 100 g kůry vaříme 15 minut v jednom litru vody, použijeme k omývání nebo ke koupeli. Používá se kůra z mladých větví z vrby košikářské, vrby bílé, vrby křehké nebo vrby purpurové.
6. Třapatka (rudbekie, Echinacea)
Používá se tinktura z čerstvého kořene druhů
třapatky úzkolisté
Rudbekia angustifolia a třapatky nachové
R. purpurea, jsou známé také pod jménem
Echinacea. Nesmíme zaměnit s ostatními pěstovanými druhy, ty jsou neúčinné. Užívají se i nadzemní části, mají však menší účinnost než čerstvý kořen. Tinkturou se postižená místa potírají.
7. Vlaštovičník větší
Provádíme koupele nohou v silnějším odvaru z nati vlaštovičníku, koupel má být horká a je vhodné horkou koupel několikrát vystřídat se studenou vodou. Silný odvar vlaštovičníku je jedovatý, držíme stranou od dětí, okamžitě po koupeli vylejeme.
8. Denivka
Bylinářka Pestrová doporučuje pro mimořádný protiplísňový účinek koupel nebo mast z květů, nati a cibulek oranžových lilií, které mají mečovité, kosatcům podobné listy. S největší pravděpodobností se jedná se o rostlinu denivka plavá (
Hemerocalis fulva), velmi často pěstovanou na zahrádkách – fotografie u článku
Mu-sü-žou aneb nudličky s denivkou.
9. Tymián a tea tree
Bylinářem Zentrichem uváděná mimořádně silná kombinace: nálev tymiánu a tea tree oil, vnitřně na 250 ml nálevu tymiánu 3-5 kapek 2-4x denně, zevně na omývání 10-15 kapek.
10. Dubová tinktura a dětský zásyp
Jednou jsem tím vyléčila nepříjemné mokvavé stadium kožní plísně. Dubová tinktura stačí z vodky, ale dubové kůry dáme hodně, jemně drcené aby vznikl velmi tmavý roztok. Touto silnou tinkturou potíráme několikrát denně. Po zaschnutí tinktury zasypeme místo a okolí dětským zásypem (pudrem).
11. Citrón a tea tree
Citrónová silice v kombinaci s tea tree oil má široké antimykotické účinky.
Zpracováno podle vlastních zkušeností a autorů Hlava, Starý, Pospíšil, Zentrich