Přijďte se zúčastnit dnů indické kultury, které proběhnou 28.-30. srpna 2008 v Plzni. Během tří srpnových dnů můžete vidět tradiční indický tanec kathak, slyšet klasickou indickou hudbu či navštívit výstavu fotografií chrámů jižní Indie. Nebudou chybět tématické projekce, bollywoodský moderní tanec, indické filmy či malá ukázka tradiční indické módy.
Celá akce bude odstartována ve čtvrtek 28. srpna v útulném prostředí kavárny Vídeňka v centru Plzně. V jejím úvodu bude divákům představena ukázka klasické severoindické hudby, a to v podání společného vystoupení tří renomovaných hudebníků z Čech i zahraničí. Na sitár - klasický indický strunný nástroj - zahraje Kanaďan Eddie Powel, který se tomuto nástroji věnuje od konce 80tých let. Je žákem nejvěhlasnějšího sitáristy mladší generace v Indii, Budhaditya Mukherjee. Hru na esraj - tradiční indický smyčcový nástroj - předvede profesionální hráčka Elena Kubičková, která se mu věnuje od roku 1990. Sitár a esraj dále doplní tabla v podání Tomáše Reindla, významného českého hudebníka, multi-perkusisty a skladatele. Oba čeští interpreti patří významné představitele severoindické hudební tradice, kteří získali své hudební vzdělání pod vedením renomovaných mistrů v Evropě i v indickém Váránasí. Severoindická klasická hudba, jež bude předmětem vystoupení, se opírá o velice sofistikovaný a propracovaný systém melodických a rytmických pravidel, v jehož rámci se komponované části přednesu střídají s improvizacemi. Melodickou strukturu, pravidla týkající se užívání tónů, mikrotónů a ornamentů, určuje rága, rytmická struktura je dána tálou. Každá rága vystihuje jinou náladu, rozpoložení mysli (rasa) a úkolem hudebníků je předat tento emotivní náboj posluchačům.
Druhý den indických dnů v Plzni bude ve znamení odborných workshopů, jež proběhnou v jedné z plzeňských čajoven. Pro ty, jež by si rádi rozšířili své hudební obzory, bude od odpoledních hodin připraven workshop klasické indické hudby. Úvod do melodického (rága) a rytmického (tála) systému indické klasické hudby v podobě jednoduchých melodických a rytmických cvičení vám zprostředkují profesionální hudebníci Eddie Powel a Tomáš Reindl. Na hudební workshop pozvolna naváže kurz klasického indického tance kathak, s jehož prvky a pravidly vás seznámí významná česká představitelka tohoto umění Ivana Hessová. Tradiční kathak prezentuje pouze jeden tanečník, který je spíše vypravěčem. Technika kathaku se opírá o rozvinutou choreografickou řeč znázorňovanou gesty rukou, rytmickými pohyby nohou, expresí obličeje a figurativními pozicemi těla. Umělecké vystoupení této přední české tanečnice diváci uvidí ve večerních hodinách v příjemném venkovním prostředí kavárny Emilly na městských hradbách v Plzni. Pro návštěvníky, kteří se nechtějí účastnit připravovaných workshopů, je v kavárně Vídeňka připravena komentovaná projekce fotografií zachycující posvátnou horu Arunáčalu. Na témže místě budou poté diváci moci shlédnout ukázku indické filmové tvorby. Připravena je komedie.
Závěrečný den indických dnů bude věnován duchovnímu odkazu věhlasného indického filozofa a světce, Šankaráčárjovi. Připravena je komentovaná projekce fotografií z jeho rodiště v Káladi a z prvního kláštera, jenž sám založil. Po skončení fotoprojekce je pro zájemce připravena ukázka filmu o jeho životě. Večerní program bude ve znamení malé přehlídky indické módy a následné ukázky moderního bollywoodksého tance v podání taneční skupiny Prema.
Během všech tří dnů trvání akce bude v kavárně Vídeňka připravena ke shlédnutí výstava fotografií chrámů a soch jižní Indie, jež byly pořízeny na jaře loňského roku během několika měsíční cesty po Indii. Po skončení indických dnů bude výstava odinstalována. Na všechna vystoupení a projekce v rámci indických dnů je vstup zdarma (kromě workshopů).