Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 18. 01. 2021     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Jacob van Blom
Vlk, který kandiduje na pastýře ovcí, začíná častokrát svůj volební projev prostým: Mám vás rád?

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Spojení duší
(23. 08. 2018, 2626x)
Co nás provází
(29. 01. 2018, 2488x)
Zaměření se na odpuštění
(15. 02. 2018, 2134x)
Oddělení zrna od plev
(13. 07. 2018, 2097x)
Sto jedna dní
(27. 02. 2018, 2076x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Pokušení mocí


Frolich Michal (od čtenáře) - Sebepoznání - 01. 03. 2005 (4799 přečtení)

Rád bych se s Vám podělil o malý esej nad tématem, které se v dějinách stále znovu opakuje, a jeho aktuálnost nekončí se změnami politických režimů z jednoho prostého důvodu: Zdroj touhy k moci bývá hluboce zakořeněn v lidské psychice. Mění se jen doba, kulisy a aktéři, princip však zůstává stejný a v podstatě jde o jedno jediné téma.

Spirální vývrtky aneb temný chlívek budovatelů světlých zítřků.

Politik, úředníček, redaktůrek či vrátný, ti všichni, pokud dostanou nějakou příležitost či funkci, Vám mohou dát pocítit svoji moc. A pokud se jejich zvůli či aroganci vzepřete, v nepřímé úměře k tomu, nakolik nemáte možnost ovlivnit běh věcí v prostoru jimi ovládaném, vám dají pocítit svoji převahu.

Pohnutky pro konání člověka lze v podstatě zjednodušit na prazákladní funkce, totožné s pohnutkami tvorů v živočišné říši. Touha po moci souvisí se založením a ovládnutím „svého“ teritoria, ve kterém si dotyčný jedinec (či skupina) má zajistit neustálý přísun příjemných pocitů (tj. sex, potrava, sdílení), s výhledem na možnost expanze (rozšíření teritoria, upevnění moci, eliminace rušivých vlivů a větší přísun příjemných pocitů). Přeneseně řečeno, politik, úředníček, redaktůrek či vrátný na základě vlastní moci v principu zvyšuje svůj význam, postavení a šance před jedinci svého druhu kvůli zajištění zájmu opačného pohlaví. Další z pohnutek, proč úředník jedná tak jak jedná, bývají často jisté nevyřešené emoční bloky. Nejsou v tom žádné čáry máry.

Abych tuto zkušenost trochu zkonkretizoval, a také nastínil, že není nutné „se vlka báti“, naopak, je možno prohlédnout celý jeho skvělý šprým, a následně se zasmát s chutí od srdce a od plic, seznámil bych vás s jedním konkrétním případem. Připomínám však, že nejde o žádné hledání další oběti, ale v podstatě o pochopení šprýmu: Navzájem v sobě vidíme jen to, co jsme sami - kdo vidí přítele, je v přátelství sám se sebou. Kdo vidí sliz, topí se ve vlastním nanicovatém rybníčku.“

Před několika lety jsem se pustil do jistého experimentu na jednom nejmenovaném „duchovním“ www serveru, v němž v té době její majitel a pán hlásal nekonečnou lásku k člověku. Tenkrát mne to prohlášení zaujalo natolik, že jsem se rozhodnul prakticky si vyzkoušet v diskuzi, co takovéto pojetí lásky znamená, a to prostředky podobnými jako je provokace, šprým, změny přezdívek, hra, přehánění, nadsázka: To vše měly být prostředky k poznání sebe navzájem, sice na dálku, ale i takto to bylo zajímavé: kým že to vlastně jsme, na co si všichni hrajeme a jaký význam dáváme slovům? V principu to vycházelo vždy takto: Když chválíš, jsi brácha milovaný, ale pozor, když nesouhlasíš, jsi kretén nechtěný, adept na „přeshubu“ a pro „traverzu“. A vono se to tam mydlilo, neboť šlo o duchovní server s lidmi ducha-znalými, osvícenými a zralými!

Nejvíce legrace jsem si však tenkrát užil (a dosud i sporadicky sem tam užiji) s referáty hlavního redaktora a majitele (pozor, strká do projektu mimo jiné peníze!!!) onoho duchovního webu (pan Hašek by tak kouzelné referáty o stavu svého ducha lépe nepopsal, snad ve spojení s Franzem Kafkou). Už v té době vynikal onen redaktůrek důsledným heslovitým uplatňováním několika frází odvozených z četby Castanedy a shlédnutí filmu Matrix, což mu ostatně vydrželo do současnosti, možná přibyla ještě jedna poučka ohledně upírství kolem nás, s čímž si už v podstatě vystačí... Bylo docela zajímavé sledovat vývoj projekcí a pocitů paranoického ohrožení s občasnými hysterickými výlevy (strach z posudků „nepřátel“ ohledně svých „sdílení“), a také způsob, jakým dokázal „odstřelit“ docela velký počet svých přátel, známých a kamarádů, nazývajíc svoji činnost kauzami. Dělo se tak proto, že mají jiný náhled na „věc“ než šéf a že si dokonce dovolí svůj názor vyslovit či napsat… Roman Palka (démon č.1), Jirka Mašek, Vlastík Marek, toť malá ukázka z výčtu odstřelených. Navíc spousta spolupracovníků odešlo jinam (jeden z nich velmi kvalitní redaktor, Jirka Lapáček, měl krásné fotky a jeho „člověčenských“ článků se má černá pracka ani nedotkla), neboť nejspíš nemohli spolu-sdílet (motto Spirály) sílící paranoiu (nevidí všude myšky, nýbrž maňásky) a způsob (láska), s jakým „zamete s nepřáteli“. V tomto je redaktůrek opravdový talent a docela vážně mu držím palečky: Dokáže neuvěřitelným způsobem vystihnout podstatu věcí (umí velmi přesně spojit fyziologické znaky a jména dotyčných jedinců s jejich charakterovými rysy) ale přitom se mine se základní možností komunikace – tj. jednoduchým jasným sdělením toho, co mu konkrétně vadí. Svým způsobem nejspíš půjde o unikátní pštrosí umění, pokud by tomu fyziognomicky odpovídala malinkatá hlavička, olysalá od opakovaného strkání do písku ze strachu před sama sebou.

Se založením nové podoby duchovního webu nastala i krátkodobá obleva ledů, snad se více dařilo v podnikání. Dokonce jakýsi „darebák“ dostal do rukou „klíčky od auta“ prý zn. Tantraspirála (zase to libido?), aby se stal regulérním autorem (sláva hosana na výsostech). Tento darebák se zaregistroval do dvou nicků, Michal a Christof. Michal víceméně zůstal trvalým „underground“, nyní již zkrotlým buřičem v mezích (papínkova) zákona, Christof má jaksi blízko ke Kristu, jeho články měly být v rámci jeho možností prodchnuty křesťanskou tematikou (nepovedlo se, ale sic). Michal potažmo Christof se na nějakou dobu vzdálil od záměru přispívat na jakýkoliv web, párkrát založil a zrušil blog dle momentální aktuálnosti, později však již velmi sporadicky vložil sem tam nějaký komentář. Vše v pohodě až do té doby, než se opovážil zapochybovat o duchovním vidění redaktora, což (asi) bylo bráno jako porušení důvěry (člena strany), ústícím do následného vyloučení (ze strany).

Posledním kamenem úrazu bylo když redaktor a pan majitel duchovního webu, na jedné straně horující proti chemickému (o)svícení, vrátil se ke „zhulení“ jako prý k nejrychlejšímu a nejsnadnějšímu prostředku poznání, a v tomto duchu zplodil i klasický propagandistický článek. Nejspíše v tomto období detoxikace nebyl již schopen rozeznat směšnost vlastních protiřečení a ani přiměřeně rozlišovat co je jeho vlastní projekcí a to co druzí kolem něj skutečně říkají, či píšou. A stalo se, že smazal komentář provinilého komentátora (provinění vlastním názorem - došlo poté k docela zajímavému, ale již ohranému oboustrannému „mazacímu dialogu“. Byl smazán komentář, byl smazán článek). Majitel webu poté snad vlivem chemicky rozvířených vlastních zatvrdlých energií zrekonstruoval celé téma „pohřbení vlastního stínu“, projikovaného do svého okolí, nalezení oběti a následné její ukřižování, což je opět (pokolikáté už?) pouhý anachronismus a smyčka. V tomto případě (mimo jiné úlety) to znamenalo i dětinské mazání komentářů místo jednoduchého chlapsky rovného sdělení, které by bylo zcela bez problému respektováno již na počátku. Ale respektována nikdy nebyla srabská exhibice emotivního proudu výřečnosti bez možnosti jediné korekce či odpovědi. Zajímavé přitom je, že vlastně není vůbec jasné, cože to konkrétně mistra pobouřilo. Co to bylo za větu, či souvětí, které se trefilo do černého? Netuším. Možná jde jenom o nějakou hluboce skrytou emoční kapsu, takže není třeba hledat nějakou konkrétní spojitost. Prostě kudlička vyskakuje z kapsy tehdy a tehdy. Když něco prudí, nejsnadnější způsob je najít to někde venku (vně sebe sama).

Okolnosti, proč vrátní využívají a zneužívají svou moc, tkví nejčastěji v pocitu jejich vlastní nedostatečnosti. Ale díky Bohu za ně, za vrátné, úředníčky, politiky a redaktůrky, za to jací jsou a za to jak reagují. Ovšem když přistoupíte na jejich hru, budou vás mít v hrsti, protože jim to uvěříte. Ale jejich pocit moci, i představa jejich úřadu je čirá imaginace, jde pozůstatek přírodních zákonů – „smrtelně vážné hry o předání kolíku“ – získání samičky ve svém teritoriu. Kdokoliv se ale sám sobě dokáže zasmát, uvítá podobného exota takřka jako rodného bratra, tedy jestli ho nenakopne do prdelky, obejme ho. Ono je to v podstatě to samé, když je to vykonáno ve stejném duchu.

Takže zdravím všechny vládce svých imaginárních totalitních království. Jen houšť. Bez vás by na světě bylo míň legrace.

Michal Frohlich

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Jak úspěšně zvládnout ROZVOD (25.03.2014)
Partnerstvo a vzťahy (25.10.2009)
Mám právo!!! (08.02.2009)
Co takhle kurz, jak být fajn člověkem? (06.01.2009)
Interrupcia z pohľadu hlbších súvislostí (04.12.2006)
Nesvoboda v partnerství (01.12.2006)
Proč romantická láska? (17.08.2006)
Jak se zavděčit ženě? (06.02.2006)
Žárlivost (22.08.2005)
Zahlcení energií (16.08.2005)
Strach z přirozenosti (14.08.2005)
Role rodičů a dětí (22.07.2005)
Otázka pro všechny: Jak žijete? (21.05.2005)
Vztah (20.05.2005)
Láskyplné rozpory… (02.04.2005)
O PRAVDU? (08.03.2005)
Ženy a muži (31.12.2004)
Anatomie lásky (29.12.2004)
Rande (06.11.2004)
Partnerské vztahy (21.10.2004)
Partnerské vztahy jako duchovní cvičení (19.09.2004)
Ahinsa, Wiccan Rede a "tantrická svoboda" (29.07.2004)
Pacifističtí paviáni (10.06.2004)
Ženy a muži (23.03.2004)
Jin a Jang (1.) (19.03.2004)
[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 45 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
16. 11. 2020:

Profesor dr. Ivo Budil: "Bylo by nespravedlivé popírat obrovské vzepětí emocí v listopadu 1989 spjatých právě s osobou Václava Havla. Ocitl se zkrátka ve správný čas na pravém místě...
Bylo to skutečné národní společenství, naplněné pozitivní energií a historickým optimismem. Zrodila se mobilizující a osvobozující vize, která mohla dát českému národu obrovský rozvojový impulz. To, že k tomu nedošlo, mělo několik příčin. Především jsme byli navzdory různým vzletným frázím západních státníků řazeni do mocenského bloku, který objektivně prohrál čtyřicetiletý konflikt. A jak prozíravě prohlásil keltský náčelník Brennus v roce 387 před Kristem po vítězství nad Římany: „Běda poraženým.“ Česká republika byla do nového evropského ekonomického systému začleněna jako závislá a využívaná periférie, jejíž produktivita, pracovní síly a potenciál měly primárně pomoci posílit zhoršující se výkonnost západoevropského hospodářství. Významná část místní politické elity, a to v čele s Václavem Havlem, si tuto skutečnost buď vůbec neuvědomovala, nebo zmíněné kolonizaci přímo napomáhala...
"

Celý článek...


03. 11. 2020:

Publicista a spisovatel Benjamin Kuras: "Mimořádně komická jsou – po všech těch neprokázaných nařčeních Trumpa – nyní naopak prokázaná odhalení hrátek Bidenova syna Huntera s Ukrajinou, Ruskem a Čínou, nalezených v porouchaném laptopu, který ten trouba nechal v opravně a zapomněl si jej vyzvednout. Figurují tam dolárky za zprostředkování kontaktu na Bidena, když byl viceprezidentem. Jako třeba měsíční padesátitisícové platby od ukrajinského energetického holdingu Burisma nebo tříapůlmilionový šek od manželky bývalého moskevského starosty. Teda bylo by to komické, kdyby na tom nebylo tragické to, že polovině Američanů to nevadí."

Celý článek...


01. 11. 2020:

Blesk ty fotografie nepořídil, Blesk ty fotografie koupil. Víte, co to znamená? Ministr zdravotnictví padl na politickou provokaci,“ řekl ve studiu ČT24 komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Celý článek...


27. 10. 2020:

Profesor Ivo Budil: "Přiznám se, že neznám žádného novináře z Blesku, ale domnívám se, že nejde o poeticky naladěné a citlivé osoby chodící o půlnoci o samotě rozjímat na opuštěné hradby Vyšehradu o smyslu českých dějin. Ten člověk tam bezpochyby šel za určitým cílem, který splnil. Nenazýval bych ho jednoduše udavačem, protože prostě dělal svoji práci. Pan profesor Prymula náležel mezi mocné muže, kteří mají vlivné nepřátele. Podobné praktiky jsme v české politice zažili již mnohokrát, a to včetně svržení předsedy vlády. Pan profesor Prymula není prvním a ani zdaleka posledním, komu se něco podobného přihodilo...
Problém České republiky spočívá v tom, že mocenské jádro Evropské unie má zájem na tom, udržovat ji v polokoloniálním či periferním postavení, k čemuž slouží liberálně levicové a aktivistické politické strany, mainstreamová média a akademické kruhy. Jakýkoliv náznak lidového vůdce, který by české společnosti umožnil plně využít její potenciál, tedy musí být zničen či diskreditován.
"

Celý článek...


27. 10. 2020:

Jaroslav Štefec: Něco tady smrdí. A hodně. Akce, jejímž cílem byla likvidace Romana Prymuly a jeho odstavení z postu ministra zdravotnictví má všechny atributy klasické operace bezpečnostních služeb. Prolhané, plné podivností a postavené na písku. Takže kdybych si mohl tipnout, směřovaly by moje úvahy spíše než oblíbeným „směrem Moskva“ (případně Peking) daleko pravděpodobnější českou cestou, případně směrem k našim „spojencům“. Podivností typu „agenta s kufrem plným ricinu“ je víc než dost. Počínaje otázkou, kdo poslal fotografa bulvárního plátku v daný čas na dané místo, až po „podivné“ znalosti jistého Moravce, takto naduté a arogantní hlásné trouby antibabišovské tak zvaně „veřejnoprávní“ televize...
Ten, kdo celou akci připravil a naplánoval, rozhodně počítal s reakcí „antirouškařů“ a dalších obhájců „práva na vymření půlky národa“, samozřejmě té, v níž nebudou oni...

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!