Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 24. 08. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Alvin Toffler:
Jedna z definic zdravého rozumu říká, že je to schopnost rozlišit, co je reálné a co ne. Brzy budeme potřebovat novou definici.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Žádejte o pomoc
(28. 09. 2016, 3067x)
Povzbuzení
(08. 09. 2016, 2992x)
Být vítězi
(17. 09. 2016, 2721x)
Nežijte ve lži
(20. 11. 2016, 2531x)
Hodiny odbíjejí
(30. 12. 2016, 2501x)

kulatý roh  Poslední komentářekulatý roh
.:
"odpověd momentálně nedokážu sesmolit, ale na youtube..."
(Léčení vnitřního dítěte)
půl na půl:
"ano, článek je užitečný, informuje o tom, jak funguj..."
(Manuál pro extroverta: Pravidla komunikace s introvertem )
bez titulku:
"Super!!! Přesně tak to je. Míla"
(Nebojte se Božích Zákonů)
Jedná se totiž o to, že ...:
"... pokud byste si nechali příjmení svého expartnera..."
(Zamyšlení pro dnešní den)
bez titulku:
"Dobrý den, podařilo se mi nedávno spojit se svým vni..."
(Léčení vnitřního dítěte)
Dotaz:
"Dobrý den, mám dotaz. Shamkhalaprashalanu jsem poprv..."
(Šankhaprakšálana)
výroba nemocných:
"Nemocní se vyrábí i jinak. Například diagnoza cukrov..."
(Jak nám vyrábějí nemoci, abychom se stali jejich zákazníky)
Životopis Míly a Eduarda Tomášových:
"Dobrý deň, pán Miloš. Som veľmi rada, že som našla ..."
(Životopis Míly a Eduarda Tomášových)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Pokušení mocí


Frolich Michal (od čtenáře) - Sebepoznání - 01. 03. 2005 (4341 přečtení)

Rád bych se s Vám podělil o malý esej nad tématem, které se v dějinách stále znovu opakuje, a jeho aktuálnost nekončí se změnami politických režimů z jednoho prostého důvodu: Zdroj touhy k moci bývá hluboce zakořeněn v lidské psychice. Mění se jen doba, kulisy a aktéři, princip však zůstává stejný a v podstatě jde o jedno jediné téma.

Spirální vývrtky aneb temný chlívek budovatelů světlých zítřků.

Politik, úředníček, redaktůrek či vrátný, ti všichni, pokud dostanou nějakou příležitost či funkci, Vám mohou dát pocítit svoji moc. A pokud se jejich zvůli či aroganci vzepřete, v nepřímé úměře k tomu, nakolik nemáte možnost ovlivnit běh věcí v prostoru jimi ovládaném, vám dají pocítit svoji převahu.

Pohnutky pro konání člověka lze v podstatě zjednodušit na prazákladní funkce, totožné s pohnutkami tvorů v živočišné říši. Touha po moci souvisí se založením a ovládnutím „svého“ teritoria, ve kterém si dotyčný jedinec (či skupina) má zajistit neustálý přísun příjemných pocitů (tj. sex, potrava, sdílení), s výhledem na možnost expanze (rozšíření teritoria, upevnění moci, eliminace rušivých vlivů a větší přísun příjemných pocitů). Přeneseně řečeno, politik, úředníček, redaktůrek či vrátný na základě vlastní moci v principu zvyšuje svůj význam, postavení a šance před jedinci svého druhu kvůli zajištění zájmu opačného pohlaví. Další z pohnutek, proč úředník jedná tak jak jedná, bývají často jisté nevyřešené emoční bloky. Nejsou v tom žádné čáry máry.

Abych tuto zkušenost trochu zkonkretizoval, a také nastínil, že není nutné „se vlka báti“, naopak, je možno prohlédnout celý jeho skvělý šprým, a následně se zasmát s chutí od srdce a od plic, seznámil bych vás s jedním konkrétním případem. Připomínám však, že nejde o žádné hledání další oběti, ale v podstatě o pochopení šprýmu: Navzájem v sobě vidíme jen to, co jsme sami - kdo vidí přítele, je v přátelství sám se sebou. Kdo vidí sliz, topí se ve vlastním nanicovatém rybníčku.“

Před několika lety jsem se pustil do jistého experimentu na jednom nejmenovaném „duchovním“ www serveru, v němž v té době její majitel a pán hlásal nekonečnou lásku k člověku. Tenkrát mne to prohlášení zaujalo natolik, že jsem se rozhodnul prakticky si vyzkoušet v diskuzi, co takovéto pojetí lásky znamená, a to prostředky podobnými jako je provokace, šprým, změny přezdívek, hra, přehánění, nadsázka: To vše měly být prostředky k poznání sebe navzájem, sice na dálku, ale i takto to bylo zajímavé: kým že to vlastně jsme, na co si všichni hrajeme a jaký význam dáváme slovům? V principu to vycházelo vždy takto: Když chválíš, jsi brácha milovaný, ale pozor, když nesouhlasíš, jsi kretén nechtěný, adept na „přeshubu“ a pro „traverzu“. A vono se to tam mydlilo, neboť šlo o duchovní server s lidmi ducha-znalými, osvícenými a zralými!

Nejvíce legrace jsem si však tenkrát užil (a dosud i sporadicky sem tam užiji) s referáty hlavního redaktora a majitele (pozor, strká do projektu mimo jiné peníze!!!) onoho duchovního webu (pan Hašek by tak kouzelné referáty o stavu svého ducha lépe nepopsal, snad ve spojení s Franzem Kafkou). Už v té době vynikal onen redaktůrek důsledným heslovitým uplatňováním několika frází odvozených z četby Castanedy a shlédnutí filmu Matrix, což mu ostatně vydrželo do současnosti, možná přibyla ještě jedna poučka ohledně upírství kolem nás, s čímž si už v podstatě vystačí... Bylo docela zajímavé sledovat vývoj projekcí a pocitů paranoického ohrožení s občasnými hysterickými výlevy (strach z posudků „nepřátel“ ohledně svých „sdílení“), a také způsob, jakým dokázal „odstřelit“ docela velký počet svých přátel, známých a kamarádů, nazývajíc svoji činnost kauzami. Dělo se tak proto, že mají jiný náhled na „věc“ než šéf a že si dokonce dovolí svůj názor vyslovit či napsat… Roman Palka (démon č.1), Jirka Mašek, Vlastík Marek, toť malá ukázka z výčtu odstřelených. Navíc spousta spolupracovníků odešlo jinam (jeden z nich velmi kvalitní redaktor, Jirka Lapáček, měl krásné fotky a jeho „člověčenských“ článků se má černá pracka ani nedotkla), neboť nejspíš nemohli spolu-sdílet (motto Spirály) sílící paranoiu (nevidí všude myšky, nýbrž maňásky) a způsob (láska), s jakým „zamete s nepřáteli“. V tomto je redaktůrek opravdový talent a docela vážně mu držím palečky: Dokáže neuvěřitelným způsobem vystihnout podstatu věcí (umí velmi přesně spojit fyziologické znaky a jména dotyčných jedinců s jejich charakterovými rysy) ale přitom se mine se základní možností komunikace – tj. jednoduchým jasným sdělením toho, co mu konkrétně vadí. Svým způsobem nejspíš půjde o unikátní pštrosí umění, pokud by tomu fyziognomicky odpovídala malinkatá hlavička, olysalá od opakovaného strkání do písku ze strachu před sama sebou.

Se založením nové podoby duchovního webu nastala i krátkodobá obleva ledů, snad se více dařilo v podnikání. Dokonce jakýsi „darebák“ dostal do rukou „klíčky od auta“ prý zn. Tantraspirála (zase to libido?), aby se stal regulérním autorem (sláva hosana na výsostech). Tento darebák se zaregistroval do dvou nicků, Michal a Christof. Michal víceméně zůstal trvalým „underground“, nyní již zkrotlým buřičem v mezích (papínkova) zákona, Christof má jaksi blízko ke Kristu, jeho články měly být v rámci jeho možností prodchnuty křesťanskou tematikou (nepovedlo se, ale sic). Michal potažmo Christof se na nějakou dobu vzdálil od záměru přispívat na jakýkoliv web, párkrát založil a zrušil blog dle momentální aktuálnosti, později však již velmi sporadicky vložil sem tam nějaký komentář. Vše v pohodě až do té doby, než se opovážil zapochybovat o duchovním vidění redaktora, což (asi) bylo bráno jako porušení důvěry (člena strany), ústícím do následného vyloučení (ze strany).

Posledním kamenem úrazu bylo když redaktor a pan majitel duchovního webu, na jedné straně horující proti chemickému (o)svícení, vrátil se ke „zhulení“ jako prý k nejrychlejšímu a nejsnadnějšímu prostředku poznání, a v tomto duchu zplodil i klasický propagandistický článek. Nejspíše v tomto období detoxikace nebyl již schopen rozeznat směšnost vlastních protiřečení a ani přiměřeně rozlišovat co je jeho vlastní projekcí a to co druzí kolem něj skutečně říkají, či píšou. A stalo se, že smazal komentář provinilého komentátora (provinění vlastním názorem - došlo poté k docela zajímavému, ale již ohranému oboustrannému „mazacímu dialogu“. Byl smazán komentář, byl smazán článek). Majitel webu poté snad vlivem chemicky rozvířených vlastních zatvrdlých energií zrekonstruoval celé téma „pohřbení vlastního stínu“, projikovaného do svého okolí, nalezení oběti a následné její ukřižování, což je opět (pokolikáté už?) pouhý anachronismus a smyčka. V tomto případě (mimo jiné úlety) to znamenalo i dětinské mazání komentářů místo jednoduchého chlapsky rovného sdělení, které by bylo zcela bez problému respektováno již na počátku. Ale respektována nikdy nebyla srabská exhibice emotivního proudu výřečnosti bez možnosti jediné korekce či odpovědi. Zajímavé přitom je, že vlastně není vůbec jasné, cože to konkrétně mistra pobouřilo. Co to bylo za větu, či souvětí, které se trefilo do černého? Netuším. Možná jde jenom o nějakou hluboce skrytou emoční kapsu, takže není třeba hledat nějakou konkrétní spojitost. Prostě kudlička vyskakuje z kapsy tehdy a tehdy. Když něco prudí, nejsnadnější způsob je najít to někde venku (vně sebe sama).

Okolnosti, proč vrátní využívají a zneužívají svou moc, tkví nejčastěji v pocitu jejich vlastní nedostatečnosti. Ale díky Bohu za ně, za vrátné, úředníčky, politiky a redaktůrky, za to jací jsou a za to jak reagují. Ovšem když přistoupíte na jejich hru, budou vás mít v hrsti, protože jim to uvěříte. Ale jejich pocit moci, i představa jejich úřadu je čirá imaginace, jde pozůstatek přírodních zákonů – „smrtelně vážné hry o předání kolíku“ – získání samičky ve svém teritoriu. Kdokoliv se ale sám sobě dokáže zasmát, uvítá podobného exota takřka jako rodného bratra, tedy jestli ho nenakopne do prdelky, obejme ho. Ono je to v podstatě to samé, když je to vykonáno ve stejném duchu.

Takže zdravím všechny vládce svých imaginárních totalitních království. Jen houšť. Bez vás by na světě bylo míň legrace.

Michal Frohlich

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Jak úspěšně zvládnout ROZVOD (25.03.2014)
Partnerstvo a vzťahy (25.10.2009)
Mám právo!!! (08.02.2009)
Co takhle kurz, jak být fajn člověkem? (06.01.2009)
Interrupcia z pohľadu hlbších súvislostí (04.12.2006)
Nesvoboda v partnerství (01.12.2006)
Proč romantická láska? (17.08.2006)
Jak se zavděčit ženě? (06.02.2006)
Žárlivost (22.08.2005)
Zahlcení energií (16.08.2005)
Strach z přirozenosti (14.08.2005)
Role rodičů a dětí (22.07.2005)
Otázka pro všechny: Jak žijete? (21.05.2005)
Vztah (20.05.2005)
Láskyplné rozpory… (02.04.2005)
O PRAVDU? (08.03.2005)
Ženy a muži (31.12.2004)
Anatomie lásky (29.12.2004)
Rande (06.11.2004)
Partnerské vztahy (21.10.2004)
Partnerské vztahy jako duchovní cvičení (19.09.2004)
Ahinsa, Wiccan Rede a "tantrická svoboda" (29.07.2004)
Pacifističtí paviáni (10.06.2004)
Ženy a muži (23.03.2004)
Jin a Jang (1.) (19.03.2004)
[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 45 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
24. 08. 2019:

Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová: "...jsou tu skupiny, k nimž se stát chová macešsky, a které nemají ani sílu se nějak viditelněji bránit, protože na to nemají síly nebo čas. Osobně vidím zátěž, která se klade na samosprávu, jako by jí tu samosprávu někdo chtěl zase sebrat, vnímám rodiny s dětmi, jak se těm pracujícím neulehčuje nic, zatímco se strká do dávek těm, kteří nikdy pracovat nebudou, seniory, kterým se říká, ať se zabezpečí hlavně sami, drobné živnostníky, kteří za chvíli budou rušit živnosti, protože ten tlak neustojí, máme málo lékařů, policistů..."
"...Roztrhání Ústavy je z mého pohledu neomluvitelné gesto. Podobně jako česká vlajka ve vagíně a trenýrky na Pražském hradě. Máme demokracii, rozhodujme ve volbách, a aby ty výsledky byly jiné, pokud se nám současné nelíbí, tak pro to sakra něco dělejme. V Americe by něco takového znamenalo doživotní diskvalifikaci z veřejného života. Roztrháním Ústavy roztrhal Minář i svobodu slova a jiná práva v Ústavě obsažená. Je to cíl Milionu chvilek? Jen jedna pravda?..."

Celý článek...


15. 08. 2019:

Čtvteční postřehy Terezy Spencerové:
• NATO si stěžuje, že ruské stíhačky v úterý odháněly od civilního letadla, v němž letěl ministr obrany Šojgu, španělskou alianční stíhačku "nebezpečným způsobem"… a prý jen "profesionalismus" aliančního pilota zabránil nebezpečné situaci… stížnost je pozoruhodná, neboť NATO současně připouští, že ruský civilní letoun měl "platný letový plán", letěl v mezinárodním vzdušném prostoru a navíc se i náležitě identifikoval…
• po nedávných pohrůžkách amerického velvyslance v Berlíně, že americké jednotky mohou být z Německa staženy, Merkelová slibuje navýšení zbrojních výdajů, jak požadují USA…
• na stěně manhattanského sídla mrtvého miliardářského pedofila Epsteina prý vyšetřovatelé objevili mimo jiné obří obraz, na němž Bill Clinton sedí v modrých šatech a červených lodičkách v prezidentské Oválné pracovně… Epsteinova "madam" Ghislaine Maxwellová byla mezitím objevena v odlehlém luxusním sídle v Nové Anglii, kde žije s vrcholným manažerem a členem supervlivné Rady pro zahraniční záležitosti (CFR) Scottem Borgersonem…
• kvůli obviněním z nevhodného chování k ženám byly zrušeny dva americké koncerty Placida Dominga…

Celý článek...


14. 08. 2019:

Bývalý senátor a exšéf Agrární komory Jan Veleba o Gretě (vepřovém a hraboších):
"Připomíná mi to anarchii. Tato slečna nemůže v patnácti letech rozumět světu, nemůže rozumět světovému klimatu, nemůže rozumět politice. Je to divadlo a stojí za ní nějaký kapitál nebo obrovská zelená lobby. Ta dívka je loutkou zelené lobby, která si ji vodí. Považuji to za nebezpečné. Jde o učebnicový příklad, jak uměle začít něco ovlivňovat. Kdyby tu Gretu ukázal Milion chvilek na Letné, tak se naše média zblázní a lidi by tam z toho omdlévali. Se seriózním přístupem k problému klimatu a počasí to nemá nic společného. Rozum mi nebere, že se k tomu propůjčuje i Svatý otec. V každém případě tato slečna není tím, kdo by znal světové děje a souvislosti. Nicméně to asi dopadne tak, že se z ní stane pravděpodobně světová politická hvězda..."

Celý článek...


07. 08. 2019:

Středeční postřehy Terezy Spencerové:
• po 16 oficiálně oznámených "konečných vítězstvích" nad Daešem Pentagon přiznává očividné, totiž, že Islámský stát v Sýrii a Iráku žije a znovu prospívá...
• Bolton nově vysvětluje americké odstoupení od dohody o raketách krátkého a středního doletu… už neviní Rusko, ale ukazuje na Čínu, která účastníkem smlouvy nebyla...
• Google se netají tím, že svými algoritmy hodlá zabránit Trumpovu znovuzvolení v roce 2020, a tak mu Trump slibuje: "Budeme Google pečlivě sledovat"… kde je konec "ruskému vměšování"?...
• jakýkoli turecký vojenský vpád do Sýrie bude "nepřijatelný" a USA mu zabrání, hrozí šéf Pentagonu kvůli avízované turecké ofenzívě proti "americkým" syrským Kurdům… ale zní to jako by hájil zájmy samotné Sýrie… tedy kromě toho, že Turecko do Sýrie vpadlo už dávno a je tam pořád… ostatně stejně jako USA… dva ilegální okupanti se hádají, kdo kam smí a kdo ne...
• přinejmenším ukrajinský zákon o lékařské záchranné službě byl převzat z USA, a to i "s chlupama", a tak umožňuje volat sanitku "z jakéhokoli místa Spojených států"...

Celý článek...


07. 08. 2019:

Zakladatel ODS a hudebník Petr Štěpánek: "Když policie mlátí lidi v Moskvě nebo v Hongkongu, naše média se mohou přetrhnout. Když policie mlátí lidi v Barceloně nebo v Paříži, není třeba to ukazovat...
Když policie mlátí lidi v Moskvě, ministr zahraničí Petříček spěchá psát protestní nótu. Když policie mlátí lidi v Paříži, ministr zahraničí Petříček ani nemukne. Už tomu rozumíte?
Vítejte v Zemi dvojího metru!
"

Celý článek...


24. 07. 2019:

Ivan Hoffman: "Osobní zkušenost je nepřenosná, a ti, kteří pamatují časy, kdy si u nás lidé byli vcelku rovni, byť v nedostatku, jsou nekompatibilní s generacemi, které už za samozřejmost považují hlubokou sociální nerovnost a nespravedlnost a mají za přirozené, že je člověk člověku vlkem. Kdo pamatuje časy, kdy „bez práce nebyly koláče“, těžko akceptuje generace, které pracujícím člověkem pohrdají. Budoucnost samozřejmě patří mladým, ale nějaký čas ještě, zahleděni do mobilů, budou zakopávat o nás, co jsme tu zbyli jako svědci zaniklého světa...
Odkaz 17. listopadu je dávno „zavražděn“ jeho protagonisty, takže by zmínění pánové
(Zeman a Babiš) museli zamordovat mrtvolu. Přiznávám, že mi to nekonečné okopávání premiérových a prezidentových kotníků už připadá trapné...
To, co se označuje termínem liberální demokracie, není nic jiného, než starý známý kapitalizmus, který dnes má globální ambice. Liberální demokracie je prorežimní ideologie, podporovaná mediálním mainstreamem a jak je tomu za všech režimů, i ten liberálně demokratický je o sobě pevně přesvědčen, že je něco lepšího, respektive to nejlepší, k čemu společnost mohla dorůst...
Z jedné strany jsme svědky toho, jak se bagatelizují tradice a boří přirozený řád, z druhé strany dostávají zelenou nejrůznější deviace a devianti. Považuji liberální demokracii za politický nešvar, kterému je nejvyšší čas se vzepřít obranou přirozeného světa..
"

Celý článek...


22. 07. 2019:

Vidlák: "Před několika dny jsem si přečetl u Terezy Spencerové, že americké děti se nejvíc chtějí stát youtubery a čínské děti se nejvíc chtějí stát astronauty. Tedy tchaikonauty. Petr Kubáč uváděl v jednom ze svých článků krásný příklad proč dnes tolik lidí studuje sociologii, ale skoro nikdo se nechce stát instalatérem. Inu, pokud vám jako instalatérovi potečou trubky, tak všichni vědí, že jste blbec. Když jako sociolog budete celý život kecat kraviny, nikdo to nepozná...
Inu, všichni chtějí být youtubery, sociology, manažery a to proto, aby se nepoznalo, že nic neumějí a k ničemu vlastně nejsou...
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!