Alikvotní skupina
Tashi Deley a rakouský hudebník a performer
Chris Amrhein pořádají na Praze 8 a 1 setkání umělců a interpretů se zájmem o alikvotní zpěv a novodobé formy alternativní muziky -
Mezinárodní festival novodobé muziky.
Festival se bude konat v termínu 1.- 5.9. 2004 převážně na území městské části Praha 8 (kostel sv.Cyrila a Metoděje, park na Karlínském náměstí, Dům dětí a mládeže Spektrum, a dále pak kostel Sv.Šimona a Judy na Praze 1).
Cílovými skupinami „Pražského Znění“ jsou studenti a pedagogové hudebních škol, odborná veřejnost, mládež se zájmem o alternativní muziku a duchovní rozvoj a řada příznivců alikvotního zpěvu z Čech a Evropy.
Organizátoři festivalu podporují prezentaci aktivit Waldorfské školy na Praze 5, tamtéž bude směřována i část výtěžku festivalu.
Cílem festivalu je:
- vytvořit prostor pro mezinárodní setkávání lidí se zájmem o nové směry v alternativní muzice
- předvést veřejnosti alikvotní zpěv, ukázat jeho různorodost a záběr v muzice (vážné, populární, etnické i alternativní)
- představit umělce a skupiny zabývající se různými způsoby hlasových technik zpěvu vycházejících z tradic dávných kultur
- seznámit veřejnost s etniky, která alikvotní zpěv používají
- posloužit k navazování kontaktů a výměně informací mezi jednotlivými interprety, skupinami a projekty
- vytvořit kulturní tradici na Praze 8
Během festivalu proběhnou koncerty a improvizovaná vystoupení skupin a interpretů z Evropy a celého světa.
Zájemcům o techniky alikvotního zpěvu, hru na alternativní hudební nástroje, jejich výrobu a použití bude nabídnuta řada výukových seminářů pod vedením renomovaných lektorů.
Součástí festivalu budou přednášky, prezentace, projekce a expozice spojené s tématy všestranného využití hlasu a zvuku (historie, hlasové techniky, relaxace, terapie…)
K dispozici bude čajovna v Karlínském Spektru
Účast na festivalu přislíbili:
Chris Amrhein www.magic-voice.at
Od“Chi Urwurz www.urwurz.de
Stefan Berger www.klangschalenmassage.de
Mirco Grosser
Wolfgang Saus www.oberton.org
Lothar Berger
Claudiha Gayatri
Marika Falk
Petra Schwaabe
Katarína Hrčková
Alikvotní 4
Pražský alikvotní sbor Jana Staňka www.e-stranka.cz/alikvot
Tashi Deley www.tashideley.euweb.cz
Roman Ravin a Swayambhu www.kristalovy kabinet.unas.cz
Tomáš Kočko www.kocko.cz
Avonotaj
Muziga
Modlitba
Avalona
Josef Kořenek
Antauriel
a další...
Tashi Deley
Občanské sdružení Tashi Deley je hudební a produkční skupina, která se zabývá alikvotním zpěvem a objevováním nových improvizovaných vokálních forem. Pořádá koncerty, workshopy, gatheringy a produkuje vystoupení a semináře dalším umělcům z Čech a Evropy.
Tashi Deley je skupina dvanácti lidí různého věku a zaměření se společným zájmem o muziku, zpěv a techniky alikvotního zpěvu. Využívá hlasových technik staré Indie, Tibetu, Tuvy a Mongolska. Jednotliví zpěváci modulují barvu svého hlasu a nechají tak zaznít jeho jednotlivým vyšším harmonickým složkám (alikvotám). Vytváří tak zdánlivě dva tóny současně.
Styl muziky, kterou Tashi Deley provozuje, se řadí mezi meditativní, duchovní, etnickou či souhrnně alternativní. Tashi Deley používá řadu alternativních hudebních nástrojů (bubny, didgeridoo, srutibox, brumle, tibetské mísy…) k modelování výrazu založeném na sborovém alikvotním zpěvu.
Historie:
Prvním impulsem pro vznik první pražské alikvotní skupiny byl koncert Davida Hykese v roce 2001 v Míčovně pražského hradu.
Z původní skupiny, která se zúčastnila seminářů Davida Hykese se časem vyprofiloval „Pražský alikvotní sbor“, který vede liberecký sbormistr Jan Staněk („Bohemiachor“, „Quintus“ Liberec). Sbor dodnes úspěšně funguje při Domě dětí a mládeže Spektrum v Karlíně. Má za sebou řadu koncertů a pro další vývoj alikvotního zpěvu v Česku významnou účast na prvním mezinárodním festivalu v Evropě „1. Oberton-Klangzauber Festival Chiemgau 2002“ v Bavorsku, kde jednotliví účastníci navázali kontakty s alikvotními špičkami Německa, Rakouska, Holandska a Portugalska, s nimiž nadále rozvíjejí spolupráci (mnozí z nich se zúčastní „Pražského znění“)
V únoru 2003 se od „Pražského alikvotního sboru“ oddělila část zpěváků, která začala úzce spolupracovat s Chrisem Amrheinem a dále se zdokonalovala v alikvotním zpěvu pod jeho vedením.
Fakt, že alikvotně může zpívat i neškolený zpěvák a možnost improvizovaného zpěvu dává člověku přirozenou šanci potkat se s druhými i sebou samým, otevřela skupině cestu k širší veřejnosti.
Časem se skupina sžila s názvem „Tashi Deley“
„Tashi Deley je staré tibetské rčení, pozdrav, přání...
„Jste-li v souladu s podstatou všech věcí, vše ostatní k vám přichází samo v souladu s vaší příznivou vibrací.“
Jednou z mnoha cest k tomuto souladu je i cesta zvuku.
Umělecká data:
- Květen 2003 - první veřejné vystoupení Tashi Deley v Českobrodském muzeu v rámci vernisáže plastik M. Hlaveše a Janka Šmejkala
- Červenec 2003 - koncert meditativní hudby „Meditativní setkání“ v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Karlíne (Tashi Deley – ještě coby „Přátelé alikvotního zpěvu“ a Chris Amrhein)
- Říjen 2003 – zorganizovala skupina Tashi Deley festival „Dny léčivého zpěvu“, jehož součástí byly koncerty a semináře v Šumperku, Vysokém Mýtě, Praze a léčivé koupele v termálních lázních Velké Losiny
- Od října 2003 pořádá Tashi Deley každý měsíc setkání s příznivci alikvotního a improvizovaného zpěvu V čajovně „Siva“ v Masné ulici na Praze 1
- Prosinec 2003 – koncert „Vánoční setkání“ v karlínském Spektru – společné vystoupení Tashi Deley, Chrise Amrheina, Heiko Paa a Pražského alikvotního sboru
- Prosinec 2003 – vystoupení Tashi Deley na setkání rodičů adoptovaných afrických dětí v pražském Mánesu
- 14.Únor 2004 – „Den celosvětového souznění“ – Tashi Deley, Chris Amrhein - společné zpívání s publikem – Karlínské Spektrum
- 14. a 15.srpen – Vystoupení skupiny Tashi Deley s Chrisem Amrheinem v A Centru v Karlíně, pořízení živé nahrávky a improvizované vystoupení v klubu Bílá Vrána v Šáreckém údolí.
Kontakt:
Alikvotní skupina a obč.sdružení Tashi Deley
Sídlo: Hlubočinka 1004
251 68 Kamenice
Email: tashi.deley@centrum.cz