Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 16. 10. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Francouzský osvícený právník a spisovatel Françoise de Pitaval (*1673 - 1743):
Jakékoliv setkání s právem znamená katastrofu pro každého, ať je již vinen nebo ne.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Nežijte ve lži
(20. 11. 2016, 2664x)
Hodiny odbíjejí
(30. 12. 2016, 2631x)
Mayský sněm
(07. 01. 2017, 2578x)
Jako v pohádkách…
(07. 12. 2016, 2510x)
Mayská rada
(14. 02. 2017, 2426x)
Upozornění
(28. 11. 2016, 2379x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Duchovno

* Proud


Ukázka z knihy - Duchovno - 19. 12. 2009 (2835 přečtení)

RamDass

V životě se vám vyskytly okamžiky, kdy jste byli čistým uvědoměním. Žádné představy, žádné myšlenky jako „Jsem bdělý“, nebo „To je strom“, nebo „Nyní medituji.“ Jen čisté uvědomění. Vnímavost. Jakási prostorová kvalita vlastní existence. Možná se to stalo, když jste seděli na břehu řeky a nechali jste se prostoupit jejím zvukem. Nebo když jste se procházeli na pláži, zatímco znění vln oceánu smylo činnost mysli tak, že zůstala jen chůze, pocit doteku nohou s pískem, zvuk příboje, teplo slunečních paprsků, zalévajících vám hlavu a ramena, vánek na lících, vzdálený křik racka. 

V tom okamžiku, v jeho celistvosti, v jeho totalitě se vytratila představa o vás samých. Ničeho jste se nedrželi, na ničem jste nelpěli. Nesnažili jste se zážitek udržet. Prostě proplouval skrze vás, kolem vás, s vámi, ve vás. V tom okamžiku jste byli tím zážitkem. Byli jste proudem. Mezi já-slunce-oceán-písek nebyla žádná hranice. Překročili jste oddělování, které vytváří myšlení. Byli jste tím okamžikem v celé jeho plnosti.  Každý prožil takový zážitek. To jsou ty okamžiky, ve kterých „ztrácíme sami sebe, neztotožňujeme se s já, nebo na sebe zapomínáme.“ Jsou to okamžiky plynutí, proudu.  

Právě v těchto okamžicích neexistuje žádné oddělování. Je v nich mír, harmonie, klid, radost z toho, že je člověk částí toho proudu. V takových okamžicích se zdá, že je vesmír nový; je spatřen nevinnýma očima. Všechno začíná znovu…

Jak usilovně se snažíme překonat oddělování! Být důvěrnější. Víc se dotýkat těly. Víc si vyměňovat myšlenky. Jako byste křičeli ze svého pokoje a já jako bych vám stejným způsobem odpovídal ze svého. Ale jen pokus dostat se z pokoje ven ho oděje do hávu skutečnosti. Kdo jsem? Komnata, kterou vystavěla mysl.

Vyvíjíme ohromné úsilí, abychom se dostali ven z něčeho, co neexistovalo, dokud jsme to nevytvořili. Z něčeho, co odumírá v jediném okamžiku. Všichni jsme zažili ten okamžik, kdy žádná komnata neexistuje. Ale začali jsme šílet. Nebo jsme jej ztratili vysvětlováním. Nebo jsme mu nevěnovali pozornost a nechali jsme ho odejít.

Okamžik. Okamžik orgasmu. Okamžik oceánu, jen běžící vlna. Okamžik lásky. Okamžik bytí. Kritický okamžik, kdy zapomínáme na sebe a děláme prostě to, co je třeba.

Každý z nás znovu a znovu vychází. Obrátíme se, ohlédneme se a zjišťujeme, že jsme venku – a podléháme panice. Běžíme zpět mezi stěny a těžce oddechujíce zavíráme dveře. Teď vím, kde jsem. Opět doma. V bezpečí. Nezáleží na tom, jak je místnost zanedbaná, jak je postel rozházená, nezáleží na tom, kolik brouků leze v kuchyni. Zde je bezpečí.

Tyto okamžiky se nám v životě znovu a znovu objevují. Mnohým lidem se nejprve přihodí jako záblesky jiných stavů vědomí, které jsou vyvolány citovým otřesem, drogami, sexem, přírodou, nebo milostnou aférou. Tyto záblesky člověku odhalují, že existuje cosi víc. Že ona nebo on nejsou přesně tím, čím se domnívají být.

Takové okamžiky patrně spojíte s podmínkami, ze kterých vzešly. Možná, že ten váš okamžik, kdy překonáváte sebe-uvědomění, nastává při sexuálním orgasmu. Možná „na sebe zapomínáte“ při nějakém traumatickém zážitku, kdy se objevuje extrémní nebezpečí. Možná k němu dojde, když jste venku v lese daleko od lidí a necháváte padnout svoje obranné valy, uvolňujete hranice svého sebe-vědomí. Nebo když si hovíte u nějakého potoka. Nebo třeba když tiše sedíte s přáteli, kterým věříte a milujete je.

Pro jezdce na příbojových vlnách je to okamžik, kdy se dostávají do souladu s neuvěřitelnou silou vlny. Pro lyžaře nastává, když je jejich jízda a rovnováha dokonalá. Když se naše dovednosti dokonale kryjí s požadavkem, nevzniká žádná úzkost a starost. Potom jsme se osvědčili. Nezůstalo nic, co by se ještě mělo vykonat. V takovém okamžiku se naše uvědomění rozpíná.

Tyto okamžiky přinášejí představu ryzosti, úplné dokonalosti, bytí v celistvosti, jasu, v pocitu důvěrného spříznění se vším, co člověka obklopuje, osvobození od napětí sebe-vědomí, které přináší myšlení. Ale stane se, že tento okamžik chybně ztotožníte s prostředky, které ho navodily. Lpíte na té situaci; stále se snažíte napodobit podmínky, abyste ty okamžiky znovu vyvolali. Ale na situacích, které je v minulosti spustily, není třeba lpět. Tyto okamžiky mohou nastat kdekoli a kdykoli. Jsou prchavé. A právě takové okamžiky jsou esencí meditace.

V této knize se budeme zajímat o postupy, které v životě navozují a nechávají vyrůst meditativní okamžiky tak, že se nakonec celý život stává meditací v akci. Potom jsou všechny vaše činy částí proudu vesmíru. Proč meditovat? Pro žití v okamžiku. Pro prodlévání v harmonii dění. Pro probuzení. 

 

Ukázka z knihy
Ram Dass: „Cesta uvědomění“, vydalo nakladatelství CESTA

 

 

 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
05. 10. 2019:

Ekonomka Markéta Šichtařová: "Ministerstvo práce a sociálních věcí se vytasilo s třicetistránkovou příručkou pro provozovatele takzvaných mikrojeslí. Příručka obsahuje instrukce, jak batolátkům vymýt mozek a udělat jim binec v jejich pohlaví. Nabádá k tomu, aby se během her ‚potíralo rozdělení na muže a ženy‘. Aby se klukům stejně jako holčičkám dávaly panenky a holkám zase autíčka...
Proč stejný druh lidí zbožňuje a hájí Gretu, jejíž loutkovodiči v podstatě vyzývají k diktatuře? Proč stejný typ lidí je ochoten uvažovat o tom, že se (pro začátek) ve školních jídelnách zakáže maso? Proč tihle lidé obyčejně hájí norský Barnevernet a byli by nejraději, kdyby se zavedl i u nás?...
"

Celý článek...


03. 10. 2019:

Zemřel Karel Gott - komentář z Internetu: "oceňuji jeho pracovitost, laskavou lidskou stránku, rozhled i to, že po roce 89 se nedal ke zlodějům, neobrážel VIP dýchánky kavárny, žádné politické uskupení si ho nekoupilo. Vytvářel v zahraničí o republice dobrý obraz, vydělal státu spoustu valut, danil doma, ne v daňovém ráji. Zůstal svůj.
Mrkl jsem jen na minutku jinam a už to jede. Knížepán, Klvaňa, Stanjura, Bělobrádek, Šídlo, Roman Týc, Jakub Janda, že prý zpíval i v Rusku a za komunistů.... u jiných, co se dnes angažují na správné straně, to samozřejmě nevadí. Vytáhli i autistu, kdysi dětského maskota Trautenberga, Mikiho Kotase. Jsem zvědavý, co na to bojovník proti sochám z Prahy 6 nebo Milionové chvilky... Nic pozitivního nedokázali, proti Goťákovi jsou ubožáci. Lumpové, co stojí proti vlastnímu národu, se přede všemi zase veřejně odkopávají...
"

Celý článek...


29. 09. 2019:

Jiří Zimola: "Hroutí se mi svět. Svatý Václav nežil, Koněv neosvobodil a Červená Karkulka sežrala vlka. Ještěže mi na nezávislé veřejnoprávní ČT vysvětlí, jak mám zacházet s fake news! :-)"

Celý článek...


27. 09. 2019:

Novinářka Lucie Groene Odkolek: "Miloš Zeman by za normálních okolností určitě přišel položit květiny, ale logicky nechce, aby vzpomínka na rok 1989 byla opět zneužita k projevům „pohrdání Zemanem“. Místo zpráv o oslavách 30. výročí 17. listopadu by se na první stránky tisku dostali ti, kteří mediálně nejúčinněji urazili prezidenta. Do situace, kdy prezident raději zůstane doma, nás tedy dostali právě ti, co si o sobě z nepochopitelných důvodů myslí, že jsou slušnější než Miloš Zeman, a potom se před novináři předvádějí v trapnostech..."

Celý článek...


24. 09. 2019:

Jana Bobošíková: "Dokud se nenajde většina ve Sněmovně, která by jasně prohlásila, že Česká televize neplní svou zákonnou funkci – tedy poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názoru – jsou tyto diskuse zbytečné. Jediný, kdo může změnit současný stav zpravodajství a publicistiky České televize, jsou poslanci. Ti ale, přestože často deklarují nespokojenost s Českou televizí, odvahu situaci řešit nemají. Česká televize je nyní skutečně nezávislá v tom smyslu, že si děla co chce, protože ti, kdo mají vynucovat dodržování zákona o ČT, na svou povinnost rezignovali..."

Celý článek...


17. 09. 2019:

Bývalý šéf vojenské zpravodajské služby a bezpečnostní analytik Andor Šándor: "Ta samolibost, že já to vím nejlépe a ostatní jsou minimálně hlupáci, pokud ne ruští agenti, přisluhovači Kremlu a Číny a podobně, je velmi nešťastná, a navíc často sklouzává do polohy osobní, urážlivé. Navenek to samozřejmě ovlivňuje to, jak se k sobě lidé chovají...
Já stále věřím tomu, že je správná teze, že Koněv osvobodil Prahu, protože tlak jeho vojsk donutil generála Toussainta uzavřít smlouvu s generálem Kutlvašrem a s Josefem Smrkovským, nechat zde těžké zbraně a zmizet. Jinak by tu Prahu Němci rozflákali, kdyby nebyli pod tlakem.
.."

Celý článek...


08. 09. 2019:

Spisovatel, autor historických knih Václav Junek: "z vyššího hlediska české moderní historie jde opravdu jen o ten šum (kauza sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva), navíc vyvolaný přibližně těmi samými elementy, které (například) pod vedením Franty Sauera ze Žižkova se vší jim vlastní hloupostí skácely Mariánský sloupu na Staroměstském náměstí v listopadu 1918 a jistě také v přibližně stejné době dosáhly likvidace pomníku jednoho z největších českých vojevůdců maršála Radeckého. To ale opravdu jen pro příklad. Stejného druhu ovšem byla pozdější praxe nacistů ve věci pomníků Ernesta Denise, plukovníka Švece, prezidenta Wilsona i mnoha dalších. A to nemluvím už vůbec o komunistech a jejich tak oblíbeném obrazoborectví..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!