Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 16. 04. 2021     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Tiskový mluvčí George Bushe:
V prezidentské debatě můžete říct cokoliv chcete a bude to slyšet 80 milionů lidí. Pokud reportéři později zjistí, že kandidát nemluvil pravdu - no a? Bude to číst 200 lidí, možná 2 tisíce nebo 20 tisíc lidí.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Spojení duší
(23. 08. 2018, 2875x)
Oddělení zrna od plev
(13. 07. 2018, 2280x)
Párové duše
(01. 02. 2019, 2217x)
Věřte ve svou jedinečnost
(27. 07. 2018, 2088x)
Co je pro naše dobro
(24. 08. 2018, 1908x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Společnost a vztahy

* Psí počasí


Teiresias - Společnost a vztahy - 08. 01. 2005 (3303 přečtení)

Není celým zálesákem, woodcrafterem, trampem nebo čím vším ještě ten, kdo nezažil všechny tváře přírody.

Abychom znali hory, nestačí jen daleké rozhledy, vzduch jako břitva, hluboké modré nebe, mlha v pomalu se plazící v dolině pod námi jako šlehačka, koupání v křišťálových tůních po kterém lezou mravenci po celém těle, propocená košile a nohy z olova, kdy si myslíme že už neuděláme ani krok, a přece jich uděláme ještě hodně. Musíme taky ještě prožít den a noc pod kamenem nebo igelitem, kdy rozhled je kolem pěti metrů, slyšíme jen šustění deště, poslední suché ponožky si schováváme na nejhorší dobu před ránem a živíme se ovesnými vločkami s margarínem protože chleba došel a oheň se udělat nedá. Už jsme do omrzení přesyceni i těmi nejhloupějšími hrami, desetkrát jsme slyšeli všechny vtipy a historky pamětníků a začínáme si pomalu ale jistě lézt na nervy, protože náš soused má samozřejmě sušší místo, méně tlačivé kameny v posteli a ještě po nás chce, abychom celou noc přidržovali cíp igelitu.

Nebo týden na horské chatě, kdy jsme se těšili na báječné výpravy a místo toho už čtvrtý den sedíme doma a řešíme už od rána obtížnou otázku, jestli má jít do deště na trochu mokrého dřeva ten, kdo má nejsušší boty nebo naopak ten, kdo je má nejmokřejší.

V horách bývá někdy vidět vidmo. Vypadá jako obraz nás samých ve volném prostoru, ale obrovský a se svatozáří. Je to náš vlastní stín, který, když stojíme na hřebeni, promítá slunce do doliny na mlhu. Taková situace se nepřihodí často. Staří horalé říkají, že vidmo je varování hor - kdo ho vidí, do roka v horách zahyne. Kdo ho vidí podruhé v životě, zahyne tím jistěji. Kdo ho vidí potřetí, toho hory přijaly a už mu v nich nehrozí žádné nebezpečí.

Není na škodu, když to jde, zkusit někdy i v mizerném počasí vzít pláštěnku, gumáky nebo teplou bundu s kapucí a vyrazit do přírody. Zjistíme k svému překvapení, že počasí není z bezprostřední blízkosti zdaleka tak hrozné jako přes okno a že i v dešti, mlze nebo nějaké jiné slotě je venku spousta krás, které jindy neuvidíme.

I tyto tváře matky přírody musíme přijmout a zakusit, než se z nás stanou její opravdové děti. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že i když jsem byl sebedéle omezený nebo uvězněný počasím v různých nemilých situacích, nevzpomínám si, že by se starými ostřílenými trapery někdy padlo nějaké slovo nevůle nebo hádky - převládala atmosféra ochoty a pomáhání jeden druhému. Naopak mezi zelenáči dochází ke sporům většinou o vlastní pohodlí, což může vést až k ponorkové nemoci. Podle toho si myslím, že člověk těmito zážitky prodělává nějaké očkování proti slotě a získaná imunita mu pak vydrží celý život.

Takový nucený pobyt v malém prostoru je také skvělou příležitostí k poznání skutečné povahy sebe i svých kamarádů. Když všechno klape a je pohoda, má každý vystavené pěkné a příjemné stránky své povahy a ty horší má pěkně schované a zahrabané. Málokdo se ale vydrží přetvařovat 48 hodin bez oddechu. Do komplexní skupinové psychoterapie se takový “maratón” zařazuje úmyslně.

A nejen špatnosti vylezou na světlo, i dobré věci jsou často pohřbené z různých důvodů. Každý je přece celým světem, má v sobě celý lidský život a osud a to není něco, co by se dalo vyčerpat za pár hodin nebo i dní. Poznáme-li takový nový svět, zjistíme, že není menší než ten svět venku kolem nás. A tak třeba někde v Tatrách pod balvanem získáme přítele na celý život - a co víc, naučili jsme se otevřít a vidět svého spolučlověka otevřeného, a to je velká věc, kterou nám už nikdo nevezme.

A ještě něco získáme - zjistíme totiž, až se vyčasí a vysvitne slunko, že příroda je teď krásnější a zářivější než byla před tím a taky přátelštější. A když to jen občas obnovíme, tak už to tak zůstane.

(Pokračování...)

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
07. 04. 2021:

Ivan Hoffman: "Chtějí (nastupující generace, deroucí se k moci, Piráti a STAN pozn.red.) vybudovat to, co už zde je, tedy globálně metastázující liberální demokracii. Do stejné řeky, jak známo, nelze vstoupit podruhé. Není už co privatizovat, lze jenom tunelovat skromné daňové příjmy demontovaného státu, respektive unijní dotace, které jsou jakýmsi bolestným za odtékající zisky nadnárodních korporací. Jednou z mála možností, jak se dnešní Piráti mohou dostat k penězům, je inventura mandatorních výdajů státního rozpočtu. Oškubat chudé, staré, přidusit státní zaměstnance, střední třídu. Obrat bohaté totiž nedává smysl, když chci patřit do jejich klubu...
Změna může přijít až s generací, která se vůči liberálně mafiánskému globálnímu kapitalismu ostře vymezí...
"

Celý článek...


05. 04. 2021:

Profesor Ivo Budil: "...Evropská unie je disfunkční, rigidní a kontraproduktivní organizace, pro jejíž další trvání není žádný opravdu racionální argument. Problém s očkováním proti covidu a čím dál absurdnější ekonomické a ideologické návrhy o tom přinášejí stále nové doklady. Evropská unie ničí kreativitu, výkonnost a svobodu evropských národů, které by se měly v zájmu svého přežití v čím dál náročnějším a tvrdším světě domluvit na přínosnější a užitečnější formě spolupráce. Pouze bezohlední kariéristé mohou hájit její další existenci...

...Úspěch Pirátů je paradoxně dokladem toho, do jaké míry se vnitropolitický vývoj v České republice sladil s politickými trendy v západní Evropě, pro něž je příznačný nástup iracionálních a aktivistických ideologických hnutí. Vláda Pirátů by bezpochyby zhoršila atmosféru ve společnosti, prohloubila by hospodářskou stagnaci a znemožnila by hledání nosných vizí dalšího rozvoje naší země..."

Celý článek...


03. 04. 2021:

Petr Žantovský: Vedle seznamů politiků a celebrit představily Evropské hodnoty i seznam tzv. občanských dezinformátorů. „Tuhle formulaci jsem ještě neslyšel, je moc ‚pěkná‘... Vyrobily z toho všeho elaborát o tom, jak jsme obklopeni nepřáteli. Jako v padesátých letech. Na každém rohu stojí imperialistický agent, viz plakáty ‚Nemluv o své práci, nevíš, kdo tě poslouchá‘. Myslím, že se tomu blížíme. Tyhle seznamy nám dávají další argument k tomu, že se nemýlíme. Jsem zvědav, kdy Evropské hodnoty přiznají vazbu na Ministerstvo vnitra a jak to bude ministr vnitra potom vysvětlovat. Zajímalo by mě, kým jsou tyto projekty placeny, s jakým cílem a proč se zveřejňují seznamy nepřátel a co ty chudáky nepřátele čeká. To nám Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty zatím nesdělilo...

Celý článek...


31. 03. 2021:

Ondřej Neff: "Je teď v těžké pozici (ANO pozn.red.), protože má odpovědnost výkonné moci a je zranitelné vůči kecalům zleva a zprava. Situace se může změnit, jakmile covidová krize pomine a Evropská unie začne prosazovat Zelený úděl a kvóty na uprchlíky plus jako přívažek zavedení patnácti pohlaví pro začátek. Už nemáme levici a pravici. Čím dál víc si myslím, že hranice se teď štěpí podle generací a ti mladší v touze po lepším světě a hlavně po „zničení starého podlého světa“ půjdou za Piráty. Ta usedlejší část se semkne – možná – znova kolem ANO. Kdyby ale ten Babiš nebyl a) posera, b) chaotik c) uměl jednat s lidmi, to by se jim jinak semkávalo!"

Celý článek...


27. 03. 2021:

Vidlák: "Většina alternativních médií tak nějak počítá s tím, že budou propíráni. Tak nějak vědí, že nemají žádný bianko šek na důvěru, že si ji budou muset nejprve vybojovat, budou muset ukázat, že věci rozumí a nebo se budou muset pokorně omluvit, že se spletli. Vědí, že nemají velký dosah, nemají k dispozici žádné technické prostředky, jen trochu postřehu a to ještě ne vždy. Pro reportéry v České televizi je samozřejmě mnohem jednodušší dojít k tomu, že lidi jsou blbí a proto věří blbinám. Kdyby třeba jen na minutku připustili, že lidi především nevěří jim a až pak věří něčemu jinému, museli by se začít ptát, jestli náhodou nedělají něco špatně. A to by mohli uhodit hřebíček na hlavičku a to by spustilo řetězec průserů, které nikdo na Kavkách nemá zapotřebí. Proto budou raději propírat horem dolem, jak lidi věří naprostým hovadinám, než aby jen připustili stín toho, že na začátku je nedůvěra k nim samotným a je to nedůvěra stále se prohlubující. Od toho se pak odvíjí všechno další, co se na mediální scéně děje."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!