Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 09. 04. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Honoré de Balzac:
Za každým velkým majetkem se skrývá zločin.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Probuďte svou vnitřní sílu
(22. 05. 2017, 2355x)
Otevřete dveře ke štěstí
(12. 04. 2017, 2316x)
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2296x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2271x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Relativní a absolutní


Válek Roman - Sebepoznání - 18. 08. 2007 (3349 přečtení)

Bůh nebo  absolutno?  A je absolutno to, o co nám opravdu jde, nebo je to jen polovina skutečnosti? Je Bůh jen polovina skutečnosti? Na  to se snažím odpovědět v této eseji.

Lidé často mluví o bohu. Mnoho lidí hledá boha. Já sám jsem nikdy nevěděl, co to bůh přesně je. Tak to má většina lidí – ale většina lidí cítí potřebu tuto záhadu nějak řešit. Někdo studuje filozofii nebo teologii a dochází k nějakým teoretickým závěrům – Bůh je to a to. jiní lidé hledají prožitky, nikoliv slova. Cvičí nějaké praktiky a pak říkají: Podařilo se mi navázat spojení s Ním. Nebo říkají, že byli blízko. A podobně. Lidé Boha milují nebo se ho bojí nebo si nejsou jisti nebo v něho nevěří. O čem většina těchto lidí mluví?

V křesťanství je obraz Boha poměrně jasný, většina lidí ho chápe jako nejvyšší moc a autoritu a živou kvalitu, dokonalou inteligenci za stvořením světa a za tím, co se v tomto vesmíru děje. Na druhou stranu na Východě je spíš než o Bohu řeč o absolutnu. Myslím, že absolutno sice zní neživě a studeně, nicméně odpadá tu diskuze o tom, jestli je absolutno spravedlivé nebo ne, odpadá tu diskuze o tom, jestli je absolutno nahoře nebo dole, jestli je živé nebo nehmotné a podobně. Absolutno je základní kvalita vesmíru. Je to to, co zůstává stále stejné, co je neměnné, neoddiskutovatelné, nehybné, neviditelné a všudypřítomné. Na pozadí všeho je absolutno. Když budeme hodně chtít, změníme hodně věcí na tomto světě. Ale nikdo nikdy nepohne ani o milimetr s absolutnem. Než jsem se narodil, bylo absolutno, až zemřu bude absolutno. A bude vypadat úplně stejně. Ono totiž nemusí vypadat, ono nevypadá. Je nesrovnatelné, dokonalé a nedotknutelné. To, co se neustále mění, co roste a zaniká, to je relativní. Ani absolutno, ani relativní stránka univerza není kompletní realita, pravda. V jedné buddhistické čínské básni se praví: Poznání absolutna ještě není osvícení. Jinými slovy, mohl bych říct, že poznání absolutna, například nějaký pocit během zazenu, kdy máme pocit, že vše je jedno, že jsme nedílnou součástí vesmíru a že se vzdáváme sebe jako oddělené bytosti, toto setkání s absolutnem, je pouze poloviční poznání pravdy. Mnoho duchovně orientovaných lidí si plete poznání a cvičení tohoto pocitu poznání absolutna s nejvyšší moudrostí, s poznáním pravdy. Můžete narazit na duchovní učitele, kteří pořád dokola - i když jinými slovy a v obměnách anebo metaforách - mluví o absolutnu. Pořád mluví o zklidnění, o vyrovnání, o jasném světle mysli a setkání s Bohem. To je jeden extrém světa. Na druhé straně jsou lidé, kteří mluví jen o relativních věcech – zajímají je jen materiální záležitosti, v extrémním případě jsou plně zaujati penězmi, jindy zcela pohlceni sexem. Buddhismus objímá tyto dva protikladné světy jako otec nebo matka objímá bratra a sestru. Nejde tu jen o peníze a o sex, ale o materiální stránku života, kterou prostě nemůžeme ignorovat. V básni Sandokai je tedy zdůrazněno, že absolutno není cílem buddhismu, je to jen polovina skutečnosti. Na druhou stranu buddhismus lidi, kteří většinou přicházejí z relativního světa, uvádí do světa, kde relativní si podává ruku s absolutním. Když cvičíme zazen, nehýbeme se, nemluvíme, nepřemýšlíme o tom, co má vyšší hodnotu nebo jak vydělat víc peněz. V zazenu si tedy absolutno podává ruku s relativním. Proč je relativní (tedy fakt, že při zazenu tak trochu stejně přemýšlíme, že se tak trochu občas pohneme, že nás svědí nos nebo nás bolí koleno) nedílnou součástí zazenu? Protože relativní je nedílnou součástí vesmíru. A zazen je vyjádřením pravdy, celistvé pravdy vesmíru, v těle a mysli jednoho jediného člověka.

Jeden můj kamarád zažil určitou komunikaci s absolutním. On tomu tedy říká komunikace s Bohem. S dojetím poznal, že tam nahoře je místo, kam se lze dovolat. Odtamtud dostáváme signály o pravé povaze tohoto světa a o tom, že má smysl konat dobro. Buddhismus ovšem absolutno, nebo Boha, nevnímá jako místo nahoře, nevnímá Boha jako bytost, která nás poslouchá, když dobře promluvíme, nebo která nám pomáhá, když jsme pokorní. Buddhismus je v otázce komunikace s Bohem velmi optimistický. Bůh je přesně tam, kde právě teď jsme a je okamžitě ochoten s námi komunikovat. Co víc, on si myslí, že vlastně není potřeba s ním začít nějak komunikovat, protože jsme ve spojení s ním neustále. Kdybychom nebyli neustále ve spojení s Bohem, nemohli bychom vůbec existovat. Podle buddhismu je Bůh něco, co je nedílnou součástí života každé bytosti. Co buddhismus zdůrazňuje, není hledání Boha nebo snaha nějak navázat komunikaci s Bohem nebo nebeskými bytostmi. Buddhismus nás učí, že ono nejvyšší dobro, dokonalost a čistota a dokonalé odpuštění nemusíme hledat na nějakém zvláštním místě nebo v nějakém extatickém stavu mysli. Bůh není něco, co je zavřeno daleko v nebi a otvírá se to jen těm, kteří uvedou své tělo a mysl do stavu transu nebo extáze. Bůh je v buddhismu něco, co nás podpírá, když sedíme na záchodě, je to něco, na čem visí ručník v koupelně, je to něco, co umožňuje vodě téct z kohoutku a je to něco, co ohřívá vodu na čaj. Bůh je neustále a neskonale přítomen v každém okamžiku našeho života jako věčný, neúnavný asistent.

Cítili jste se někdy úplně na dně? Rozplakali jste se a měli pocit, že jste na konci svých sil? Pocítili jste najednou takovou zvláštní, nevysvětlitelnou úlevu? Okamžik úplného klidu, kdy jste byli se vším smířeni? Promluvil k vám Bůh. Připomněl vám jeden důležitý aspekt života - aspekt věčnosti, aspekt neměnné tichosti nekonečného vesmíru, kde nikdo netrpí, nic nevzniká a nic nezaniká. V tomto aspektu, tedy v Bohu, je opravdu klid a smíření. Ale je to jen jedna polovina mince. Ta druhá je potřeba vstát a něco dělat. I když se vracíme z tichosti a smíření do každodenního života, který je často zbrklý a hlučný, vlastně nikdy nemůžeme opustit svět ticha a klidu. Je tu totiž neustále přítomen ve všech věcech. A naopak, i když usedáme v tichosti do zazenu, neopouštíme svět relativního a pomíjivého. Obě strany jsou dohromady pravda samotná. Je jen na nás, abychom ji prožívali, protože číst o ní je málo.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 2 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium „patří bolivijskému lidu“… západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být…"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku… oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!