Úcta i nedůvěra k sobě samé nás ovlivňuje více, než si myslíme – ovlivňuje naši práci, vztahy, přátelství i radost ze života. Pokud se však rozhodneme vážit si samy sebe, můžeme se navrátit ke svým přirozeným instinktům, lásce, ženství...
Potlačování instiktů a ženství – tak zní problematika dnešních žen. Nikdo nás nenaučil naslouchat našemu tělu jako pokladnici moudrosti. Nikdo nám neřekl, že jedině my samy známe odpovědi na všechny otázky, tudíž nemáme důvod si důvěřovat a vážit si sebe sama. „Neúcta nás však může stát víc než radost ze života,“ vysvětluje terapeutka zabývající se vědomým ženstvím Dominika Špačková. V praxi může mít i tyto následky:
Rozpadající se vztahy
Nespokojený rodinný život, kdy se žena obětuje pro dobro rodiny
Nedokončené projekty, protože si žena myslí, že její výtvor za nic nestojí
Hodina vnitřního trýznění se
Hluboká vnitřní nespokojenost, která způsobuje, že se neradujeme z maličkostí
A zatímco jsou muži vychováváni, aby na sebe byli hrdí, my ženy se za sebe spíše stydíme a podceňujeme své nápady.
A když si za sebou nestojíme, nemůžeme světu ukázat svou pravou tvář, svou podstatu ani to, co v nás skutečně vězí.
Podobnou nedůvěru chováme i ke svému tělu. Oproti mužům jsou naše těla údajně křehčí, slabší a více obalené tukem. Na to bychom měly být hrdé? Jistě, ženské tělo je přesně takové, aby dokázalo zplodit a donosit nový život. A je natolik silné, aby dokázalo porodit.
Další faktor toho, že se neumíme ocenit je například přístup k menstruaci. Ta je dnes brána jen jako nedůležitý přebytek, který se však už dá za pomoci hormonální antikoncepce zcela potlačit téměř až do vymizení. Pokud však sdílíme názor, že „měsíčky“ jsou něco zbytečného, špinavého a otravného, pak jsme na míle vzdálené od své krásné, ženské podstaty. Těžko tak můžeme mít k sobě úctu!
Těžko pak můžeme najít vlastní potenciál, těžko si pak můžeme plnit sny, důvěřovat své intuici a potřebám. „Ale postoje se dají změnit kdykoli a my tak můžeme zažít novou realitu a dimenzi lásky,“ říká na svých seminářích Dominika Špačková. „Když máme k sobě úctu, můžeme se rozejít s partnerem, který jen toleruje naši kariéru, neboť nyní víme, že si zasloužíme někoho lepšího – toho, kdo nás bude podporovat v naší kariéře,“ dodává Dominika.
S úctou tak přistupujeme k tělu, milujeme každou oblinu, tvar i nesouměrnost. Úcta k sobě samé znamená žít šťastný život s vědomím, že si zasloužíme to nejlepší. Je pak zcela přirozené, že opouštíme věci, které již nefungují, které nás ničí a nepomáhají.
Už se nemusíme obětovat druhým, s vědomím sebe sama druhým pomáháme naplnit jejich cestu a sny. Taková žena je ispirací, taková partnerka je pro každého muže životní výhrou.
„Žena, která si váží sebe sama dá svým dětem více, než ta, co se jim obětuje,“ zdůrazňuje Dominika Špačková.
Nutné je se jasně a pevně rozhodnout! Rozhodnout se pro to neubližovat si, neničit si vztahy, netýrat své tělo, neobětovat se pro druhé a naopak se rozhodnout pro opečovávání se a láskyplné jednání.
„Důležité je toto rozhodnutí každý den obnovovat. Každý den ráno před zrcadlem třeba maličkou větou - vážím si sebe samé, protože jsem žena. Každý den se pak znovu a znovu rozhodovat, zda-li se k sobě budete chovat s největší péčí, něhou a láskou jakou v sobě máte!“zakončuje své povídání a poselství ženám Dominika Špačková.
Umíte si představit život, kde budete dělat vše pro své dobro, šířit lásku, štěstí a ispiraci i to, že se vám to vše vrátí v podobě nezapomenutelných momentů, krásných vztahů a radosti?
Článek zpracován na základě přednášky Dominiky Špačkové
Chcete-li se dovědět více nebo se přímo zúčastnit:
Vědomé ženství se snaží ženám ukazovat krásu ženství a objevovat ženské hodnoty na každém z nabízených seminářů a akcí:
Sektání v ženském kruhu věnované ženství, rituálům a snění a komunikaci s dělohou: Kruh žen.
Komunikace s tělem, jednotlivými orgány a sebeléčení: Moudrost ženského těla.