Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 27. 02. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatĂ˝ roh  Náhodný citátkulatĂ˝ roh
Adam Michnik:
Na komunismu je nejhorší to, co přijde po něm.

kulatĂ˝ roh  Hlavní menukulatĂ˝ roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatĂ˝ roh  Přehled rubrikkulatĂ˝ roh

kulatĂ˝ roh  NejčtenějšíkulatĂ˝ roh
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2618x)
Cesta dále
(27. 02. 2017, 2422x)
Mayský sněm
(12. 03. 2017, 2373x)
Mayská poselství
(12. 03. 2017, 2312x)

kulatĂ˝ roh  Počasí, Slunce, LunakulatĂ˝ roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatĂ˝ roh  O Jitřní zemikulatĂ˝ roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Tajemno

* Šifra Mistra Ludvíka


Převzato (www.kpufo.cz) - Tajemno - 07. 10. 2010 (5250 přečtení)

Snad každý z nás starších četl nádhernou a brilantně napsanou trilogii Ludvíka Součka ?Cesta slepých ptáků?.


  Ani já nejsem žádnou výjimkou. Před více než 25 lety jsem poprvé, stejně jako tisíce  čtenářů přede mnou i po mně, četl se zatajeným dechem příběh doktorů Kameníka a Bjelkeho, ve kterém se mistrně mísí fakta, domněnky i naprostá fikce. Předpokládám, že většina z vás příběh dobře zná a nemíním jej tedy teď nijak zvlášť podrobně připomínat. Četl jsem Cestu slepých ptáků, zejména její první díl, od té doby již mnohokrát, ale vždy jen jako zajímavou a nesmírně čtivou literaturu pro volný čas. Zkrátka jsem jí bral jako důkaz toho, že Ludvík Souček byl nejen lékař a sběratel záhad, ale i vynikající spisovatel.

Zcela nedávno mě ale jiná kniha přiměla tento jednoduchý pohled začít měnit.

Můj dlouholetý zájem o fotografii a o činné i vyhaslé vulkány mě přiměl zakoupit si knihu ?Skrytá síla ohně?, kterou napsala přítelkyně světoznámého fotografa vulkánů Bernharda Emaiera, geoložka Angelika Jung Hutlová. Poutavým způsobem a za doprovodu mnoha nádherných fotografií popisuje jejich společné cesty po sopkách celého světa od Itálie po Indonésii. Je samozřejmé, že v této sbírce nemůže chybět ani Island. V kapitole, zabývající se tímto ostrovem, je zvláštní pozornost věnována i sopce Snefells a jejímu ledovci. Autorka připomíná nejprve J.Verna a jeho slavný román ?Cesta do středu země? a pak ještě jiného spisovatele. Islanďana, laureáta Nobelovy ceny za literaturu (1955) Haldóra Kiljana Laxnesse, který je u nás téměř úplně neznámý. Laxness, vlastním jménem Gudjónsson, ve své knize Křesťanství na ledovci  (Seelsorge am Gletscher) z r. 1968 učinil kráter Snefellsu hlavním místem děje. A. Hutlová uvádí i stručný obsah knihy a tady lze najít informace, které můžeme označit přinejmenším za zajímavé.

Děj se odehrává ve vesnici pod sopkou, kam přijíždí zástupce biskupa z Reykjavíku, zvaný Vebi. Z pověření církve má Vebi zkoumat podivné události v křesťanské obci na Snaefellsjokullu. Uzavře přátelství s pozoruhodným místním farářem,  který připisuje Snaefellsjokullu spojení se spirálovými mlhovinami ve vesmíru (!!!),  mimoto s elfími berany, kalifornskými probouzeči mrtvých a  také se strašidelnými (ale svůdnými :oD) ženami, zkrátka za místo, které má mnoho tajemství a záhad. Sám hlavní hrdina, církevní hodnostář Vebi, dokonce v knize označuje Snaefells za "záklopku mísy světa, která přikrývá tajemství země" (!!!).

 Když jsem si tohle přečetl, napadlo mě, jestli mohl Souček Laxnessovo dílo znát a třeba se nechat inspirovat (nebo spíš naopak). Informací o Laxnessovi je poměrně dost. Žil v letech 1902-1998, byl prozaik i básník, dramatik, esejista a překladatel. V mládí konvertoval ke katolicismu a dokonce pobýval v klášteře. Po I. světové  válce  cestoval po Evropě, Rusku, Kanadě i Spojených státech, kde se snažil proniknout do hollywoodské filmové produkce. Právě ve Spojených státech dospěl k marxistickému smýšlení a vzplanul pro socialismus. Psal historické a společenské romány, životopisná díla i divadelní hry. Celé jeho dílo je opředeno ironickým humorem. V realistických románech řešil soudobé problémy a v šedesátých letech napsal několik experimentálních dramat se silným podílem magična ? tolik strohá fakta, ze kterých vyplývá, že z hlediska času se Souček  mohl s Laxnessem potkat. Oba navíc pojil zájem o tajemno a nebylo by tedy nijak udivující kdyby se znali. Islanďan byl velmi zcestovalý,  navíc předělaný katolík, který tíhl k marxismu a tudíž byl pro tehdejší režim v ČSSR (Československá socialistická republika ? to pro ty mladší) přijatelný a dost možná i zajímavý. Vzájemným kontaktům písemným a snad i osobním by tedy zřejmě nic nebránilo.

   A teď ten nápad. Co když Souček vůbec nepsal Cestu slepých ptáků jako sci-fi? Co když pravda je někde ?tam venku?? Co když pod Snefellsem opravdu něco je? Dovolte mi rozvinou poněkud šílenou, ale rozhodně ne nelogickou spekulaci. Kniha ?Cesta slepých ptáků? je kód! Co když Ludvík Souček, třeba v doprovodu Laxnesse, navštívil na přelomu 50. a 60. let Island a pod Snefelssem našel ?něco?, co bylo sice úžasné a naprosto fascinující, ale co prostě nesmělo ven. Haldór Laxness mohl to tajemství rovněž znát a i on proto později napsal svou knihu věnovanou Snefellsu. Byl přesvědčený marxista, a právě z toho důvodu se třeba rozhodl, že se o tajemství podělí se zástupcem socialistického státu a možná i přítelem Součkem.

Vzhledem k tomu, jaká tehdy panovala mezinárodní situace, nebylo by vůbec nic divného na tom, kdyby se Souček rozhodl nález utajit. Přitom ale nepřestával doufat, že budoucí generace si  jeho objev zaslouží a budou si s ním vědět rady. Navíc jako neúnavný sběratel a popularizátor záhad snad ani nemohl jinak. A tak napsal svou Cestu slepých ptáků (1964). Sledujme více pozadí, na kterém se příběh MUDr. Kameníka a jeho přátel odehrává, než samotnou dějovou linii.

1. Základem Součkova románu je objev  učiněný J.Vernem, tedy někým, kdo byl na Islandu už mnohem dříve a udělal právě to, co jsem výše popsal - utajil svůj epochální nález před světem. Zároveň ovšem napsal knihu ?Cesta do středu Země?, kde dává návod kudy jít a jak se do tajemného podzemí dostat.

2. Pouť hrdinů známé verneovky začíná nálezem rukopisu Arne Saknussema, islandského alchymisty z 16. století, který popisuje svou cestu do středu Země, tedy něco co se vlastně nemohlo stát. Přesně to samé možná udělal i Ludvík Souček a použil Verna jako obraz sebe sama. Podnětem k cestě  pro jeho hrdiny je zase nález zmizelého záznamu v deníku J.Verna o cestě na Island, tedy opět něco co se oficiálně nikdy nestalo. Náhoda?

3. Souček (stejně jako Verne) umístil stěžejní část děje svého románu na tajemstvím opředené místo zvané Snefells a rovněž on své dílo nazval  ?Cestou?.  Zase náhoda?

4. Ačkoli Souček (stejně jako Verne) na Islandu oficiálně nikdy nebyl, provází nás ostrovem krok za krokem jako nejlepší turistický průvodce. Jako by tam znal každý kámen. Může to být výsledkem jen jeho skvělé představivosti a podrobného studia map?

Uvědomme si, že s dopravními možnostmi druhé poloviny 20. století by cesta na Island trvala  jen několik dní a pokud by tam Souček přicestoval přímo na pozvání  Haldóra Laxnesse (doktor Bjelke??) a šel tedy tak říkajíc ?na jisto?, nezabrala by mu cesta tam a zpět víc než týden a to se dá lehce zamaskovat třeba lékařským sympoziem nebo čímkoli jiným. Nikdo by neměl o takovém výletu ani tušení. Nelze také nezmínit to, že podle některých údajů byl L.Souček napojen i na StB. Aby bylo jasno, nijak ho neodsuzuji ani nechválím. Pouze konstatuji, že by to dávalo velmi dobré možnosti takovou cestu uskutečnit. Mimochodem, možná by bylo zajímavé  nějak prověřit jestli náhodou H. Laxness někdy naši republiku také nenavštívil.

 Vrcholnou spekulací by tedy mohlo být třeba toto: Arne Saknussem v 16. stol. sestoupil pod Snefells a nalezl tam něco co mělo zůstat světu utajeno nebo spíše něco co ho pořádně vyděsilo. Zanechal o tom ovšem alespoň písemnou stopu. Tu nalezl o 300 let později Jules Verne. Vypravil se na Island a i on svůj úspěšný výlet sice utajil, ale neodolal a napsal Cestu do středu Země. Do třetice se na Island o 100 let později vypravil i L.Souček. Šel po stopách Verneových hrdinů a s pomocí přítele Laxnesse dorazil rovněž k cíli. Stejně jako jeho předchůdci nechtěl ani Souček svůj objev zveřejnit, ale napsal pro nás alespoň Cestu slepých ptáků, jako výzvu pro budoucnost. 

   Buďme však přece jen alespoň trochu při zemi. Co tu tedy máme? Výborně napsaný román, vlastně už tři romány (!!!), o jediném tajemném místě - sopce Snefells, s řadou indicií kde a co hledat. Ale co dál? Nevybízí nás náhodou L. Souček abychom pátrali po jeho stopách na Islandu? Nevede nás cestou k díře Sv. Patrika za poznáním něčeho, co se sám neodvážil odhalit světu, protože ho nepovažoval za dost zralý? A je svět už dost zralý? Má někdo dost odvahy a prostředků aby se na Součkovu Cestu slepých ptáků vydal a zvednul tu ?záklopku mísy světa, která přikrývá tajemství země?? Kdo ví. Doufám že všechny odpovědi zní ?Ano?.

 Každopádně, ať už je pravda jakákoli, Snefells je místo, které je opředeno záhadami a legendami v takové míře, že i na tradičně nematerialisticky založeném Islandu výrazně vyčnívá nad ostatní-mi. Ať už je tedy moje myšlenka sebebláznivější, mohla by být pro ty z vás, kteří se na ostrov ohně a ledu dostanou, alespoň inspirací k bádání. Šťastnou cestu!           

Tomáš Petráň (KPUFO Kutná Hora)
www.kpufo.cz/portal
 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 1 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatĂ˝ roh  Přihlášený čtenářkulatĂ˝ roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatĂ˝ roh  AktualitykulatĂ˝ roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium ?patří bolivijskému lidu?? západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být?"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku? oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů ? konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!