Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 19. 04. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
G.B.Shaw:
Jaká demokracie? V dnešní době se hlasy poslanců dají prostě koupit.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Základní kámen budoucnosti
(17. 06. 2021, 2098x)
Spojení s bytostmi Země
(29. 04. 2021, 2017x)
Důležitý mezník
(27. 05. 2021, 1610x)
Cesta za duhou
(09. 06. 2021, 1486x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Síla posunu paradigmatu


Ukázka z knihy - Sebepoznání - 27. 08. 2008 (7068 přečtení)

Paradigma je způsob, jakým vidíme svět ve smyslu chápání, porozumění, interpretace. Termín posun paradigmatu byl zaveden Thomasem Khunem.



Snad nejvýznamnější poznatek vyplývající z demonstrace vnímání se týká oblasti posunu paradigmatu, toho, co můžeme nazvat zkušeností „Aha!", kdy někdo konečně „vidí" složený obraz jinak. Čím více je někdo ovlivněn počátečním vjemem, tím silnější je tato zkušenost „Aha!". Jako by se rozsvítilo vnitřní světlo.

Termín posun paradigmatu byl zaveden Thomasem Khunem v je­ho vysoce hodnocené knize Struktura vědeckých revolucí. Khun uka­zuje, jak každý významný průlom v oblasti vědeckého snažení je nej­prve porušením tradice, starého způsobu myšlení neboli starých paradigmat.

Pro Ptolemaia, velkého egyptského astronoma, byla Země středem vesmíru. Kopernik však vyvolal posun paradigmatu a také mnoho odpo­ru a pronásledování proto, že do středu vesmíru umístil Slunce. Všechno najednou vypadalo jinak.

Newtonův model fyziky byl hnacím paradigmatem a je dosud zákla­dem moderního strojírenství. Byl však parciální, neúplný. Vědecký svět byl revolucionizován Einsteinovým paradigmatem, paradigmatem relati­vity, které mělo mnohem vyšší schopnost předvídat a vysvětlovat.

Dříve než byla vypracována teorie mikrobů, umíralo mnoho žen a dě­tí během porodu a nikdo nechápal proč. Ve vojenských šarvátkách umí­ralo více mužů na malá poranění a nemoci než na těžká zranění na fron­tových liniích. Objevení teorie mikrobů, zcela nového paradigmatu, nového chápání toho, co se děje, umožnilo dramatický a významný po­krok v lékařství.

Dnešní Spojené státy americké jsou také plodem posunu paradigma­tu. Tradiční koncepcí vlády po staletí byla monarchie, božská moc králů. Pak se vyvinulo odlišné paradigma - vláda lidu pro lid. Zrodila se konsti­tuční demokracie, která uvolnila obrovskou lidskou energii a důvtip a vytvořila v historii světa dosud nevídanou úroveň života, svobody a volnosti, vlivu a nadějí.

Ne všechny posuny paradigmatu jsou však v pozitivním směru. Jak jsme již zaznamenali, posun od etiky charakteru k etice osobnosti nás od­vedl od pravých kořenů, které vyživují skutečný úspěch a štěstí.

Nezávisle na tom, zda tyto posuny jdou pozitivním, nebo negativním směrem, zda jsou okamžité, nebo postupné, vedou nás od jednoho způ­sobu vnímání světa ke druhému. Tyto posuny vytvářejí mohutné změny. Naše paradigmata, ať správná, či nesprávná, jsou zdrojem našich postojů a chování a nakonec i našich vztahů k ostatním lidem.

Pamatuji se na jeden posun paradigmatu, který jsem zažil jednoho ne­dělního rána v podzemní dráze v New Yorku. Lidé seděli tiše, někteří četli noviny, jiní byli pohrouženi do svých myšlenek nebo odpočívali se zavřenýma očima. Byla to tichá, mírumilovná scéna.

Do vagonu najednou přistoupil muž s dětmi. Děti byly tak hlučné a divoké, že se celá atmosféra okamžitě změnila.

Muž si sedl vedle mne a zavřel oči, zřejmě k tomu, co se děje kolem něho, zcela netečný. Děti stále ječely, házely věcmi a dokonce trhaly li­dem noviny. Bylo to velmi nepříjemné. Nicméně muž sedící vedle mne neudělal nic.

Bylo těžké nebýt podrážděný. Nechápal jsem, jak může být tak necit­livý, nechat děti tak divočit a nic proti tomu nedělat, necítit žádnou od­povědnost. Pozoroval jsem, jak jsou všichni ve vagonu také podrážděni. Nakonec jsem se k němu obrátil a s maximální trpělivostí a zdrženlivostí jsem mu řekl: „Pane, vaše děti opravdu obtěžují hodně lidí. Nemohl by­ste je trochu více ovládat?"

Muž pozvedl zrak, jako by si právě začal situaci uvědomovat, a řekl ti­še: „Ano, máte pravdu. Asi bych s tím měl něco udělat. Jedeme právě z nemocnice, kde jejich matka asi před hodinou zemřela. Nevím, co mám dělat, a ony to zřejmě také nemohou zvládnout."

Dovedete si představit, co jsem v tu chvíli cítil? Moje paradigma se posunulo. Najednou jsem viděl věci jinak, a protože jsem viděl jinak, myslel jsem jinak, cítil jsem jinak a choval jsem se jinak. Moje podráždě­ní zmizelo. Nemusel jsem se snažit ovládat svůj postoj a své chování; mé srdce se naplnilo žalem toho muže. Pocity účasti a soucitu volně proudi­ly. „Vaše žena právě zemřela? Ach, je mi to líto! Můžete mi o tom něco ří­ci? Můžu vám nějak pomoci?" V okamžiku se všechno změnilo.

Mnoho lidí zažilo podobný základní posun myšlení, když se ocitli v situaci ohrožení života, a najednou uviděli své priority v odlišném světle, nebo když náhle vstoupili do zcela nové role, například do role manžela nebo manželky, rodiče nebo prarodiče, ředitele nebo vůdce.

Můžeme strávit týdny, měsíce a dokonce roky laborováním s etikou osobnosti a snažit se změnit své postoje a chování, a přesto se ani nepři­blížíme tomu jevu náhlé změny, která nastane samovolně, když se na vě­ci podíváme jiným pohledem.

Začíná být zřejmé, že chceme-li učinit poměrně malé změny ve svém životě, můžeme se snad soustředit na své postoje a chování. Chceme-li však udělat významnou změnu, musíme se zabývat svými základními pa­radigmaty.

Slovy Thoreaua: „Raději jeden úder do kořenů než tisíckrát trhat listy zla." Zásadního zlepšení svého života můžeme dosáhnout tehdy, přesta­neme-li se piplat s listy postojů a chování a začneme se zabývat kořeny, paradigmaty, ze kterých plynou naše postoje a chování.

 

Paradigma je neoddělitelné od charakteru. Bytí v lidském rozměru je vidění. To, co vidíme, je v těsném vztahu s tím, jací jsme. Nemůžeme dosáhnout skokové změny svého vidění, pokud nebudeme souběžně měnit své bytí a naopak.

Dokonce v případě náhlého posunu paradigmatu onoho nedělního rána v podzemní dráze byla změna mého vidění výsledkem mého charakteru a byla jím také limitována.

Jsem přesvědčen, že jsou lidé, kteří by i po náhlém pochopení sku­tečné situace nepocítili víc než záblesk lítosti nebo neurčité viny a sedě­li by dál vedle zarmouceného a zmateného muže pohrouženi do rozpači­tého mlčení. Na druhé straně jsem stejně přesvědčen, že by se našli lidé, kteří by byli především mnohem citlivější, kteří by sami pochopili, že zde jde o hlubší problém, a projevili by pochopení a nabídli pomoc dří­ve než já.

Paradigmata jsou silná, protože ona tvoří brýle, skrze které vidíme svět. Síla posunu paradigmatu je hlavní silou skokové změny, nezávisle na tom, jestli jde o posun náhlý, nebo pomalý a úmyslný proces.

 

Ukázka z knihy: Stephen R. Covey, 7 návyků vůdčích osobností, Pragma 1997

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 4 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:




Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!