"Slunce teď po několik desítek let v průměru pravděpodobně dosahuje nejvyšší aktivity za posledních 400 let“ říká Sallie Baliunas, Ph.D. z Harvard Smithsonian Centra pro Astrofyziku
Zahřívá se Slunce?
© 2005 Linda Moulton Howe
"Slunce teď po několik desítek let v průměru pravděpodobně dosahuje nejvyšší aktivity za posledních 400 let“
(Sallie Baliunas, Ph.D., Harvard Smithsonian Centrum pro Astrofyziku)
Velká bílá skvrna na povrchu slunce se jmenuje Sluneční skvrna 822.
Její současná délka ke dni 17. list. 2005 je 87,000 mil (140,000 km), velikosti přibližně Jupitera.
Podle SpaceWeather.com, "tato skvrna představuje nebezpečí slunečních erupcí třídy M. Předpověď NOAA říká, že taková erupce může nastat v příštích 24 hodinách. Erupce v dalších dnech mohou způsobit magnetické bouře na Zemi."
17 listopadu 2005, foto Slunce ze Solar and Heliospheric Observatory (SOHO).
18 listopadu 2005, Cambridge, Massachusetts – Astrofyzici si dělají starostí s tím, co se děje na Slunci a v naší sluneční soustavě. Proč bylo takzvané „sluneční minimum“ tak aktivní? Mělo být nyní klidné jen s několika skvrnami, protože teď by se mělo Slunce nacházet v nejnižším bodě 11-ti letého cyklu slunečních skvrn. Místo toho tento týden se Slunci objevila skvrna jménem 822, která má 87,000 mil nadél – rozměry Jupitera! Mohla by následovat silná erupce třídy X, jak tomu bylo minulých několik měsíců. Velké erupce ohrožují veškeré vysílání, civilní i vojenské družice, které obíhají kolem Země. Jak jsme již psali na stránkách Earthfiles, Slunce není "normální." Zahřívá se? Severní pól Země a Jižní pól Marsu tají s překvapivou rychlostí. I velice vzdálený Pluto se zdá vykazovat tání. Má slunce v tomhle všem větší roli, než jsme si dosud mysleli?