Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 19. 06. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
A.J. Liebling:
Svoboda tisku patří tomu, kdo jej vlastní.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Vzpomeňte si, kým jste
(04. 05. 2022, 1534x)
Rok 2022 a budoucnost
(13. 12. 2021, 1450x)
Co se po nás chce?
(01. 07. 2021, 1437x)
Láska vítězí
(28. 02. 2022, 1396x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Ekologie

* Únor - měsíc spících netopýrů


Ukázka z knihy (Miloslav Nevrlý - Kniha o Jizerských horách) - Ekologie - 01. 02. 2009 (5445 přečtení)

Černá hora

Nedávno jsem se bavil s přáteli o tom, že již při samotném učení cizího jazyka stojí za to četbou autorů jako je Vančura, Čapek nebo Nezval ochránit a rozšířit svou mateřštinu, aby jeden zisk neznamenal druhou ztrátu. Aby překlad třeba z angličtiny (a hůř, vlastní vyjadřování) nebyl tak plný anglismů, že bude pomalu angličtinou s českými slovy. 
A po seznámení se s okouzlujími knihami o přírodě M. Nevrlého, těmito texty plnými poetiky, bohatými výrazivem mnohých už pozapomenutých slovíček, bych s čistým svědomím doporučil nejen studentům angličtiny i tento zdroj zušlechtění mateřského jazyka. Je to bohatství, které není duši lhostejné a v neposlední řadě slouží k dnes tak potřebnému porozumění mezi lidmi. Vždyť není tolik skutečného sporu mezi v podstatě stejným trpícími a radujícími se tvory, jako nedorozumění.  
 


ÚNOR
měsíc spících netopýrů


 

   ZIMA SE DÁVÁ DO POHYBU, cosi se s ní začíná dít. Mizí neotřesitelná stálost mrazů a přichází měnlivá vrtkavost - s počasím nevíš dne ani hodiny. Prudké několikadenní sněhové bouře vystřídá vzápětí obleva, kterou zase za několik hodin spoutá mráz do sklovitého ledného příkrovu a pokryje jím celé hory. Vyjedeš na prachovém sněhu a domů se stěží dovlečeš v tupé břečce s rozmoklými šaty. Přes noc se bílé lesy změní v zelené a další den je opět pokryje sníh. Únorový sníh už zvolna unavuje: kde zůstala veselá panenská bělost a hebkost prvních prosincových sněhů! V pevném únorovém sněhu je možno vyhrabávat chodby a záhraby a trávit v nich na zkoušku studené noci. V opuštěných lomech nad Libercem stavějí chlapci eskymácká iglú. Zima vstoupila do zralého věku. Důležité ale je, že přibývá slunce, a vydaří-li se slunečný únorový den, je možno mít ještě z horské zimy velikou radost. Za takových jiskřivých nedělí se Jizerské hory naplní lidmi a všechny stopy lyží jsou do pevna vyjety. Někdy je již pokrývají úlomky smrkových větví, jako předzvěst jarních vichrů, ale sníh je ještě stačí zasypat. Za pozdních odpolední pak obloha bývá himalájská: hluboce temně modrá. Za takových dnů rád křižuji horami po dlouhých trasách. Pryč je pomalé prosincové putování bezcestnými lesy, tiché zkoumání zvířecích stop, popocházení po okrajích houštin a třeštění nad bělostí hor; únorové jízdy vedou po důkladně vyjetých a stále stejných cestách desítky kilometrů - předobraz dospělého pachtění bez fantazie. Za časných večerů sníh sníh přimrzá a stopa lyží je rychlá - za dvě hodiny je možno přeběhnout celé hory z Jizerky do Liberce. Dech v prsou pálí, srdce již touží po klidu, ale nohy ještě mohou. Bez oddechu ujíždějí únorovými Jizerskými horami, které u nás nemají soupeře v severskosti. Dokonce i vděčnost lze cítit za zrychlený dech, tepající srdce, krev bušící ve spáncích, vděčnost za zdraví a soběstačnost. Chvílemi, třeba jen na jediný okamžik, zachytíš dokonce při běhu slabý závan předjaří: tehdy duše radostí poskočí - nový a zelený čas hor se již tence hlásí k životu. Je to ale spíš předtucha než skutečný vlahý vzduch vanoucí mezi lesy: je teprve únor, v podzemí Protržené přehrady na Bíle Desné spí dosud netopýři pevným spánkem a dlouhé týdny ještě potrvá, než opustí černou a vlhkou štolu a vylétnou do předjarních lesů. Ale dočkáme se jara: oni i já!


 

Miloslav Nevrlý: Kniha o Jizerských horách

Knihy M. Nevrlého vydává nakladatelství VestriJizerky a Ještěd

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!