Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 16. 04. 2021     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
William S. Lind:
Každý stát, který podporuje americká armáda, ztrácí legitimitu.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Spojení duší
(23. 08. 2018, 2875x)
Oddělení zrna od plev
(13. 07. 2018, 2280x)
Párové duše
(01. 02. 2019, 2217x)
Věřte ve svou jedinečnost
(27. 07. 2018, 2088x)
Co je pro naše dobro
(24. 08. 2018, 1908x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Společnost a vztahy

* Sounáležitost


Teiresias - Společnost a vztahy - 04. 01. 2005 (3802 přečtení)

Co vlastně skupinu drží pohromadě? Co způsobuje radostný pocit, který se na začátku větší akce projevuje až jako jakási euforie?

Tato euforie se obyčejně objevuje už na nádraží jakmile se lidi sejdou a projevuje se u většiny radostí, zvýšeným mluvením až vzájemným překřikováním, děláním všelijakých často škodolibých fórků a hlavně ji poznávám podle toho, že ji sám cítím. Staří “zkušení vlci” ji někdy prožívají mlčením a naopak jakýmsi samozřejmým vykonáváním různých rituálů a právě oním výrazem “starého zkušeného vlka” v drsné ošlehané tváři, kterým jen tak nepohne nějaké dovádění mláďat. Tak někdy vyráží skupina ostřílených horolezců na slibnou tůru za mlčení přerušovaného jen občasnými jednoslabičnými pokyny, kterým jen oni sami dokonale rozumí a právě v tom porozumění prožívají tiše a blaženě svoji sounáležitost, aniž by si ji chtěli sami přiznat.

Skupina nově vytvořená tuto euforii obvykle neprožívá, i když každý může prožívat řadu příjemných pocitů a očekávání, které ale neobsahují tuto čistou radost z bytí spolu. Dokáží ji ale prožívat lidé kteří se to už naučili jinde a novou skupinu si s tímto typem pospolitosti identifikují. Tento proces učení není podle mého pozorování automatický a neprožívá ho každý, kdo to “umí” v jedné skupině, automaticky v jiné analogické. Pomáhá tomu řada vnějších atributů a rituálů, jako prvky trampského oblečení, pozdravy ap.

K vyvinutí schopnosti prožívat tyto pocity vedou především společné zážitky a překonávání obtížných situací. Souvisí to s tzv. kohezí skupiny, což je jev celkem v literatuře popsaný. Také to dost souvisí s očekáváním společných zážitků; řekl bych, že je tento jev tím výraznější, na čím delší, obtížnější a významnější výpravu se jede. Možná by se v tom dal najít racionální podvědomý prvek takový, že člověk si musí zajistit přízeň ostatních pro překonání očekávaných obtížných situací (to by byla taková adleriánská účelová emoce).

Po několika hodinách (zpravidla) tato euforie ustupuje a podle zákona kyvadla se překlápí do opačného stavu, který, pokud nejsou ve skupině nějaké významné konflikty, projeví spíš izolováním dvojic a menších skupinek. Při cestě na hory se obvykle při dlouhé cestě vlakem projeví usnutím, při kratší přetrvá celou cestu a vybije se fyzickou námahou při stoupání.

Tím ovšem pospolitost nekončí - tady bych to popsal spíš jako svůj osobní zážitek, i když z rozhovorů i pozorování vím že to stejně prožívají i jiní. Jako bych se do jisté míry přestal cítit jednotlivcem, ale částí skupiny. Snažím se něco pro skupinu udělat, myslím spíše na její prospěch a přestávám cítit vlastní odpovědnost ze svoje jednání, která přechází na skupinu. Ve skupině mohu pokřikovat na kolemjdoucí a dělat různé výtržnosti (pokud jsou ovšem v duchu skupiny) které bych sám na vlastní pěst nikdy neudělal. Řekl bych, že v tomto chování a cítění rozlišuji aspoň dvě hlavní oblasti motivace. Jedna je současné individuální psychologii bližší a je to prostá snaha o sebeuplatnění ve skupině, které nabývá velmi na významu, protože prostě všechny jiné skupiny, které by mohly nedostatek uplatnění kompenzovat, jsou v této době odstíněny. Leckdy má tento motiv za následek taky snahu mít nebo být víc než ostatní, získat si nějaké výhody - lepší místo na spaní, nádhernější zážitky ap. Tak po dočasném rozdělení pozorujeme často vychloubání podskupin, která se měla líp a zažila víc.

Podle mě ale tento motiv nestačí vysvětlit toto jednání a především cítění. Přistupuje k němu něco co by se dalo označit jako identifikace se skupinou, což výstižně popisuje Karel Čapek v jedné své povídce - rozšíření svého JÁ na JÁ kolektivní. Dovedu si dobře představit, že bych se v extrémní situaci mohl za skupinu obětovat a není mi už tak cizí představa mravenců, kteří přecházejí potok tak, že první udělají ze svých těl most pro ostatní nebo hasí svými těly požár. Tato identifikace je zdrojem euforie, protože člověk se v tomto stavu částečně a dočasně zbavuje svého JÁ (bruntonisti by řekli EGA) a tím všech konfliktů s ním spojených. Myslím, že to je také stav regresní, protože tak asi cítili a vnímali sami sebe lidé v kmenové společnosti, když měli daleko omezenější možnosti patřit k různým podskupinám a svoji primární skupinu prakticky neměli možnost opustit. A v regresi je blaženost, už proto, že zbavuje člověka všech fylogeneticky mladších problémů.

Proto si myslím, že v minulosti měli lidé “blíž k Bohu”, protože se lépe než my dokázali vyjít sami ze sebe. Dnes tuto schopnost vidíme u různých primitivních národů. (Následující vývoj byl ovšem ze spirituálního hlediska nutný, protože mohli vyjít ze sebe jenom do většího vězení, ne ale do absolutní volnosti.)

Konečně je zvláštním zážitkem a indikátorem stavu skupiny loučení při rozchodu, které se někdy může stát nejsilnějším zážitkem z celé akce. O tom ale teď nebudu psát.

Tento typ euforie přetrvává s kolísáním po celou dobu společného pobytu a nemá za následek žádnou opačnou výchylku, leda takovou, že po rozchodu může být člověku strašně smutno.

Domnívám se, že schopnost tohoto vyjití ze svého já je jedním z hlavních faktorů, které rozhodují o schopnosti do skupiny takovéhoto typu se vůbec začlenit. A myslím také, že v tom je velká cena našeho “ježdění ven”, že poskytuje lidem i v dnešní době možnost prožití tohoto zážitku.

Toto prožívání, jak jsem se teď pokusil je popsat, je jakýmsi abstraktním “stoprocentním” modelem, kterému se v reálu každý přibližuje a vzdaluje jen na určitá procenta. Je popsáno z hlediska role řadového člena, takže může být individuálně značně modifikováno při identifikaci s nějakou prominentní rolí ve skupině. Ostatně v dlouhodobé skupině s intenzívními vztahy po čase nikdo není řadovým členem, každý si vybuduje zcela vlastní jen pro něj specifickou roli.

(Pokračování...)

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
07. 04. 2021:

Ivan Hoffman: "Chtějí (nastupující generace, deroucí se k moci, Piráti a STAN pozn.red.) vybudovat to, co už zde je, tedy globálně metastázující liberální demokracii. Do stejné řeky, jak známo, nelze vstoupit podruhé. Není už co privatizovat, lze jenom tunelovat skromné daňové příjmy demontovaného státu, respektive unijní dotace, které jsou jakýmsi bolestným za odtékající zisky nadnárodních korporací. Jednou z mála možností, jak se dnešní Piráti mohou dostat k penězům, je inventura mandatorních výdajů státního rozpočtu. Oškubat chudé, staré, přidusit státní zaměstnance, střední třídu. Obrat bohaté totiž nedává smysl, když chci patřit do jejich klubu...
Změna může přijít až s generací, která se vůči liberálně mafiánskému globálnímu kapitalismu ostře vymezí...
"

Celý článek...


05. 04. 2021:

Profesor Ivo Budil: "...Evropská unie je disfunkční, rigidní a kontraproduktivní organizace, pro jejíž další trvání není žádný opravdu racionální argument. Problém s očkováním proti covidu a čím dál absurdnější ekonomické a ideologické návrhy o tom přinášejí stále nové doklady. Evropská unie ničí kreativitu, výkonnost a svobodu evropských národů, které by se měly v zájmu svého přežití v čím dál náročnějším a tvrdším světě domluvit na přínosnější a užitečnější formě spolupráce. Pouze bezohlední kariéristé mohou hájit její další existenci...

...Úspěch Pirátů je paradoxně dokladem toho, do jaké míry se vnitropolitický vývoj v České republice sladil s politickými trendy v západní Evropě, pro něž je příznačný nástup iracionálních a aktivistických ideologických hnutí. Vláda Pirátů by bezpochyby zhoršila atmosféru ve společnosti, prohloubila by hospodářskou stagnaci a znemožnila by hledání nosných vizí dalšího rozvoje naší země..."

Celý článek...


03. 04. 2021:

Petr Žantovský: Vedle seznamů politiků a celebrit představily Evropské hodnoty i seznam tzv. občanských dezinformátorů. „Tuhle formulaci jsem ještě neslyšel, je moc ‚pěkná‘... Vyrobily z toho všeho elaborát o tom, jak jsme obklopeni nepřáteli. Jako v padesátých letech. Na každém rohu stojí imperialistický agent, viz plakáty ‚Nemluv o své práci, nevíš, kdo tě poslouchá‘. Myslím, že se tomu blížíme. Tyhle seznamy nám dávají další argument k tomu, že se nemýlíme. Jsem zvědav, kdy Evropské hodnoty přiznají vazbu na Ministerstvo vnitra a jak to bude ministr vnitra potom vysvětlovat. Zajímalo by mě, kým jsou tyto projekty placeny, s jakým cílem a proč se zveřejňují seznamy nepřátel a co ty chudáky nepřátele čeká. To nám Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty zatím nesdělilo...

Celý článek...


31. 03. 2021:

Ondřej Neff: "Je teď v těžké pozici (ANO pozn.red.), protože má odpovědnost výkonné moci a je zranitelné vůči kecalům zleva a zprava. Situace se může změnit, jakmile covidová krize pomine a Evropská unie začne prosazovat Zelený úděl a kvóty na uprchlíky plus jako přívažek zavedení patnácti pohlaví pro začátek. Už nemáme levici a pravici. Čím dál víc si myslím, že hranice se teď štěpí podle generací a ti mladší v touze po lepším světě a hlavně po „zničení starého podlého světa“ půjdou za Piráty. Ta usedlejší část se semkne – možná – znova kolem ANO. Kdyby ale ten Babiš nebyl a) posera, b) chaotik c) uměl jednat s lidmi, to by se jim jinak semkávalo!"

Celý článek...


27. 03. 2021:

Vidlák: "Většina alternativních médií tak nějak počítá s tím, že budou propíráni. Tak nějak vědí, že nemají žádný bianko šek na důvěru, že si ji budou muset nejprve vybojovat, budou muset ukázat, že věci rozumí a nebo se budou muset pokorně omluvit, že se spletli. Vědí, že nemají velký dosah, nemají k dispozici žádné technické prostředky, jen trochu postřehu a to ještě ne vždy. Pro reportéry v České televizi je samozřejmě mnohem jednodušší dojít k tomu, že lidi jsou blbí a proto věří blbinám. Kdyby třeba jen na minutku připustili, že lidi především nevěří jim a až pak věří něčemu jinému, museli by se začít ptát, jestli náhodou nedělají něco špatně. A to by mohli uhodit hřebíček na hlavičku a to by spustilo řetězec průserů, které nikdo na Kavkách nemá zapotřebí. Proto budou raději propírat horem dolem, jak lidi věří naprostým hovadinám, než aby jen připustili stín toho, že na začátku je nedůvěra k nim samotným a je to nedůvěra stále se prohlubující. Od toho se pak odvíjí všechno další, co se na mediální scéně děje."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!