Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 24. 02. 2021     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Mark Twain:
Někdy váhám nad tím, jestli svět řídí chytráci, kteří si s námi hrají, nebo imbecilové, kteří to myslí vážně.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Spojení duší
(23. 08. 2018, 2736x)
Oddělení zrna od plev
(13. 07. 2018, 2173x)
Sto jedna dní
(27. 02. 2018, 2152x)
Párové duše
(01. 02. 2019, 2075x)
Věřte ve svou jedinečnost
(27. 07. 2018, 1978x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Ekologie

* Stabilizace populace


Ohnutek Jiří - Ekologie - 11. 11. 2003 (3630 přečtení)

Pro udržení ekologické rovnováhy se nemůže žádný druh na Zemi přemnožovat. Platí to i pro lidskou společnost...

Stabilizace populace
(Harmonický život)

Kdo se dnes zabývá opravdovou – skutečnou politikou, neobjede se bez hlubokých ekologických znalostí. Z nich vyplývá, že lidstvo překročilo meze rovnováhy v přírodě a blíží se se zrychlením k destrukci – zásadní regulaci svého druhu.

Příčinou je rakovina růstu populace a růstu materielní spotřeby. Populační – demografický problém je dominantní a bez jeho vyřešení (zde aspoň teoreticky naznačeného) nemá téměř smysl šetřit (získáme pouze čas – problém se odkládá) a snižovat razantně spotřebu.

Chceme-li se autoregulaci přírody vyhnout nebo ji výrazně zkorigovat (sociální otřesy, války, pandemie …), musíme analyzovat, co jsme zač. Člověk je dvojnohý – stádový živočišný druh, který jako jediný tvor nemá přirozeného vnějšího predátora a je vybaven schopnostmi, jež mu umožňují relativně neomezeně přetvářet přírodu ke svému prospěchu. Pokud člověk bude využívat pouze tyto expanzní vlastnosti a ještě v egoistickém sobeckém zájmu bez ohledu na celek (komplexní pohled), musí v limitovaném prostředí Země dojít vždy k zásadní regulaci jeho druhu.  Toto tušili v historii mnohé „přírodní národy“, snažili se žít udržitelně, ale vždy byly převalcovány  expanzními – kolonizujícími migračními vlnami. Problém se neřešil, jenom oddaloval a rostl. Lidstvo od sběračů a lovců přešlo na zemědělství a řemesla, později nastala průmyslová revoluce (s využitím přírodních zásob, které se tvořily miliony let) a nyní se dostáváme do světa atomu, genetiky, kosmických letů atd. Planeta Země – její přírodní zdroje, životní prostředí, absorpční schopnost zpracovat lidské – průmyslové znečištění … však neroste, nýbrž dramaticky ubývá! V tom je tedy zakopaný pes, další fyzická expanze lidstva už není možná, řežeme si pod sebou větev – pyramidu přírody, z níž žijeme.

Zpět ale k populační explozi. Problém přelidněnosti si uvědomuje i světový duchovní vůdce Dalajlama, který na Fóru 2000 v září 97 v Praze jasně prohlásil jako budhistický mnich, že problém přelidněnosti ohrožuje samotné přežití lidstva a tudíž je pro nenásilnou kontrolu porodnosti.

Pojem rakovina růstu populace je většinou už jasný fakt. Méně jasné už je, že platí prakticky všude včetně Evropy, i v ČR, kde stále ještě slyšíme výkřiky typu „vymíráme“ – jsou to bláboly nekvalifikovaných dogmatiků. Rozhodující je totiž hustota zalidnění, obživnost území a hlavně rovnováha ekosystému, kde daná populace žije. Většina přírodních indikátorů (umírající zeleň, rozladěné klima, ztráta biodiverzity …) jasně ukazuje už léta a stále zřetelněji na katastrofu. Příkladem demografické nerovnováhy je např. Afrika s obrovským nárůstem porodnosti, která ještě ovšem zdaleka nedosáhla evropské hustoty. Problém je, že jejich regionální obživnost již nemá další podstatné možnosti. K nestabilitě samozřejmě přispívá i hospodářsko-politický systém volného trhu se zlodějskými mocenskými elitami.

Toto vše Bůh, stvořitel, Příroda, věčný rozum, kosmické vědomí … předpokládalo, a proto člověk dostal do vínku rozum a vůli. Máme schopnost poznání – prozření, vědění, uvažování a volby. Dostáváme do rukou včas recepty, co máme dělat. Je jen třeba se ztišit a pozorně naslouchat. Život je nekonečný, krásný, stále proměnný a tvořivý. Vše však podléhá nejvyšším zákonům Přírody. Fyzickou smrtí na Zemi nic nekončí, je to jen odepnutí jedné dimenze a zesílení jinde. Podstatou v nás je duch, který je součástí nekonečného proměnlivého celku. Z takového nadhledu vidíme i náš nynější život jinak a my můžeme poděkovat za to, že jsme.

Bude-li tedy ochota a vůle (uvědomění občanů a vůdců), početnost populace regulovat lze. Jak – viz jiné materiály.

Jenže problém je však ještě závažnější. Nestačí udržovat v přiměřenosti pouze kvantitativní ukazatele, ale musíme usilovat i o kvalitu. Jinak řečeno, nestačí udržovat jen početnost stáda, ale i jeho věkovou strukturu, zdravotní stav, intelektuální – zručnostní schopnosti a kulturně-duchovní úroveň.

A teď jde do tuhého. Kvalitu populace bez oběti nelze udržet! Myslím tím oběť starých ve prospěch mladých, nevyléčitelně nemocných ve prospěch zdravých, hloupých a zabedněných ve prospěch moudrých, pasivních lenochů ve prospěch aktivních pozitivně tvůrčích apod. Tato pravda ovšem otevírá velmi choulostivé otázky. Co to je vůbec důchod, kdy byl zaveden, není to „falešná vymoženost“? Euthanasie – dobrovolný odchod ze života nevyléčitelně nemocných, je správné ji zakazovat? Umělé udržování lidí při životě v hospicích, trvalé napojení na přístroje, transplantace celých orgánů, genetické manipulace … je to pozitivní nebo ne?

To jsou otázky, že? Jak je to tedy u kolegů – u jiných stádových živočichů, jak příroda zde uplatňuje své zákony a výběr?

Chceme-li opravdu nastoupit cestu harmonického dlouhodobého soužití s přírodou, nelze se těmto otázkám vyhnout.

Cesta neomezeného rozvoje člověka je především v oblasti duchovních možností a vnitřního poznání než v pouhém materialisticko-vědeckém „pokroku“. Myslím, že na to máme, abychom si uvědomili svoji pozici. Času však není nazbyt, Příroda již začíná spouštět své stavidlo.

 

V Brně, dne 12.9.2000

Jiří Ohnutek
Rosnička ecology – NOVÉ HNUTÍ

PS: Kvetou nám na zahrádce právě mladé jabloně, letos již podruhé!

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
13. 02. 2021:

Senátor Jaroslav Doubrava: " ...chovali se (poslanci) jako úchylové. Dokonce hejtmani z opozičních stran prosili své strany, aby neblbly a nouzový stav prodloužily. Politické hovězí hlavy ze stáda opozice z toho ale udělaly předvolební mejdan. Poslanci, kteří zařízli nouzový stav, jsou stejní primitivové jako ti, kteří demonstrovali proti nošení roušek. A opozice neustále do vlády bušila, že neudělala to či ono, že něco mohla dříve a lépe. Změnilo se to v politickou štvanici, nakonec vláda ztrácela rozhodnost, aby nebyla obviněna z nedemokratických zásahů...
...ČT1 se stává největším šiřitelem nenávisti, polopravd a dezinformací v ČR. Z tohoto hlediska se nedivím, že se takhle urvali z řetězu i primitivové z opozice. Poslanci z opozice ukázali, že nemají ani páru o tom co potřebují lidé dole, v konkrétních vesnicích, městských čtvrtích, ti kteří jsou odkázáni měsíc od měsíce na plat nebo v horším případě na podporu...
"

Celý článek...


10. 02. 2021:

Bohumil Pečinka:  "...je to třicet let stále o tomtéž. Už v letech 1990-92 dělalo právnické expertní duo Jičínský-Rychetský zákulisní rozhodnutí a nátlakové akce, jimiž stavělo parlament i vládu do neřešitelných situací. Často tomu sekundoval i Jan Filip z pozice experta, plně podřízeného Pavlu Rychetskému. Třicet let nato stejní lidé, tentokrát už bez zesnulého Zdeňka Jičínského, rozhodli o volebním zákonu a dostali politickou reprezentaci pod tlak..."

Celý článek...


29. 01. 2021:

Petr Žantovský: "...USA pro mnohé z nás před rokem 1989 symbolizovaly svobodu a demokracii, zatímco sovětský blok symbolizoval třídní boj a všeobecné hlupství. Dnes je to jinak. Amerika se chová hůř než naši rudí za Jakeše. Je to symbol? Jistě: úpadku země, která si neví rady sama se sebou, a tak nabízí zástupné terče. Jen my jsme stále stejní, tedy aspoň naše vrchnost: dříve odezírala ze rtů Moskvě, dnes Washingtonu případě Berlínu a Bruselu. Ale změní to nás, občany, co tomu musejí přihlížet? Ani v nejmenším. Jen to prohloubí skepsi a nedůvěru. Jako za toho Jakeše. Kdybych byl optimista, řeknu, že cítím v kostech změnu, jako byla cítit dejme tomu od roku 1985. Ale protože jsem realista, bojím se, že tato změna bude draze vykoupena..."

Celý článek...


26. 01. 2021:

Proč? Martiny Kociánové: Sklapni, nebo Tě smažem!

YouTube channel Svobodné Universum
Kupředu do minulosti: Svobodné universum


26. 01. 2021:

Ivo Rušák: „Putinova rezidence“ u Černého moře
"...dnešní vlna mediálního „zájmu“ o tu „Putinovu rezidenci“ je už historicky druhou vlnou, jaksi reinkarnovanou a znovu rozvířenou zjevně v souvislosti s návratem A. Navalného do Ruska a tak nějak zakrývá skutečnost, že A. Navalného po návratu ruská policie ze zákona prostě musela zatknout, protože byl dříve odsouzený k podmíněnému trestu (30 dní vězení) a neplněním jeho podmínek ten trest podmíněný přešel v trest nepodmíněný. Jistě mu nikdo nebude vyčítat to období, kdy se jako léčil z té „otravy“ a kdy byl v „rekonvalescenci“, ale od té doby pobýval (schválně?) v Německu dále, a tedy se (schválně?) nehlásil v pravidelných intervalech ruské policii, jak stanovovaly podmínky trestu..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!