Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 26. 02. 2021     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Karel Havlíček Borovský
Kdo si nechce hubu spálit, musí mlčet nebo chválit

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Spojení duší
(23. 08. 2018, 2743x)
Oddělení zrna od plev
(13. 07. 2018, 2178x)
Sto jedna dní
(27. 02. 2018, 2156x)
Párové duše
(01. 02. 2019, 2084x)
Věřte ve svou jedinečnost
(27. 07. 2018, 1984x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Tajemno

* Tajemná chemie lásky


Převzato (L'EXPRESS) - Tajemno - 13. 03. 2004 (17506 přečtení)

Co všechno je za tím, že se zamilujeme? Jenom chemie to asi nebude, ale rozhodně je zajímavé podívat se na lásku i z tohoto pohledu. Ještě nedávno panoval názor, že feromony u člověka nehrají roli, protože jeho čich za moc nestojí. Jak se ale ukazuje, asi máme stále ještě použitelný "nos".

Láska. Cit, o němž se napsalo nejvíce knih. Podle lidové představy sídlí v srdci. Moderní věda ví, že je spojen s mozkem a nejrůznějšími chemickými procesy v těle. Přesto zůstává zahalen tajemstvím.

Snad nic neprošlo během posledního půlstoletí tak převratnými změnami jako láska a citový život. Manželství bez lásky je dnes považováno za cosi nepředstavitelného. Výběr partnera, který většinou býval v rukou rodičů, se stal výlučně osobní záležitostí. Společný život milenců před svatbou je zcela běžný, děti se často rodí mimo manželský svazek. Rozšířila se antikoncepce, ženy jsou finančně nezávislejší a průbojnější, mravy se uvolňují, stírají se hranice mezi výhradně mužským a ženským světem. Některá zavedená klišé, zejména při vzájemném namlouvání, se přesto vůbec nemění. Žena například během dvoření instinktivně skrývá své intelektuální schopnosti, aby nesnižovala mužovu hodnotu a nerozbila tak křehké kouzlo. I statistika milostných svazků zůstává stejná: muž je vždy v průměru o dva roky starší než žena, měří o jedenáct centimetrů víc a má lehce vyšší profesní pozici než jeho partnerka.

Už v době dospívání se lidé vydávají hledat své potenciální partnery za hranice vytyčené rodinou. Neznamená to však, že by jejich výběr byl náhodný. Demografické studie odhalily nepsaná pravidla, která nahradila tradiční sňatkové strategie a přizpůsobila se podmínkám současného života. Mladí lidé podvědomě vyhledávají místa, kde mají největší šanci na setkání se sobě rovnými protějšky. V nižších a středních vrstvách se chodí na veřejná prostranství, diskotéky, koncerty a jiné kulturní akce. Vyšší vrstvy dávají přednost soukromým večírkům mezi přáteli nebo spolužáky, kde již k jistému výběru společnosti dochází předem. Vzhled hraje při seznamování důležitou roli, i tady se ale kritéria liší podle pohlaví a postavení. Zatímco muži obecně vyhledávají u žen krásu, ženy si u svých mužských protějšků cení toho, co evokuje společenský statut. Pocházejí-li z lidových vrstev, dávají přednost statným partnerům, protože v tom vidí známku spolehlivosti, vážnosti a stability. Ženy z vyšších kruhů vyhledávají spíše muže vysoké a štíhlé, kteří v jejich očích ztělesňují inteligenci, sebevědomí a bezpečí.

Předem stanovená kritéria nijak nebrání tomu, aby stále docházelo k "lásce na první pohled". Všichni, kdo ji zažili, popisují stejné příznaky: sucho v ústech, zpocené dlaně, pocit horka, prudké bušení srdce. Rána z čistého nebe nemusí přijít vždy a není ani nezbytným předpokladem pro kvalitní milostný vztah. Podle etologů jsou prostě některé osoby mimořádně citlivé a vnímavé na signály od jiných lidí a fungují jako hromosvod. Kromě toho dochází k těmto příhodám často při svatebních oslavách, kdy je doslova ovzduší plné lásky. Psychologové mají i jiná vysvětlení. Člověk se zamilovává do představy šťastného páru, který s partnerem vytvoří. Jeho protějšek mu nabízí řešení nejrůznějších skrytých strachů a úzkostí. Připomíná mu první mateřskou lásku nebo oživuje starý oidipovský komplex, protože je podobný obrazu otce či matky. Nebo může být naopak jejich pravým opakem. Je ztělesněním rodičovského ideálu, který nám jako dětem chyběl. Po navázání kontaktu spolu muž a žena komunikují nejen slovy, ale i tělem. Jde o nepatrné fyzické projevy, které druhý člověk intenzivně vnímá, aniž by si to uvědomoval. Někdy jde o téměř neviditelná znamení. Badatelé předkládali mužům dvě portrétní fotografie téže ženy s jedním rozdílem: na druhém snímku měla žena uměle vyretušované a rozšířené zorničky, což je známka silné emoce. Při otázce, který ze dvou obrázků je přitažlivější, si osm mužů z deseti vybralo fotografii s rozšířenými zorničkami. Aniž by svůj výběr dokázali zdůvodnit, reagovali na výraz touhy v očích.

Kromě různých fyzických náznaků a gest spolu zamilovaní lidé komunikují i pachově. Způsobují to feromony. U hmyzu například představují jediný způsob sexuální komunikace. Samečci některých druhů cítí samičky i na desítky kilometrů daleko. Pokud jde o svět lidí, je například známo, že matka je schopna rozeznat své dítě po pachu mezi tisíci a ona sama předává pachové signály, podle nichž ji dítě pozná. Když tato schopnost funguje ve vztahu matka-dítě, proč by nefungovala v milostných vztazích? Studie z Birminghamu přinesla překvapivě průkazné výsledky. Badatelé postříkali jednu z deseti židlí v místnosti výtažky obsahujícími mužské hormony a požádali 840 žen, aby po řadě vstoupily do místnosti a usadily se na libovolnou židli. Výsledek: 810 účastnic studie se posadilo na sedadlo s mužskými hormony. Z pěti set mužů, kteří prošli stejným testem, si na ni nesedl ani jediný. Jiné studie prokázaly, že tentýž pach může vyvolat zcela opačné reakce.

Na rozdíl od nejistých feromonů je význam hormonů pro lásku zcela jednoznačný. Do hry vstupují zejména hormony radosti a slasti, jako je noradrenalin, a endorfiny vyvolávající pocit uspokojení. Zvláštní je hormon luliberin. Když se vstříkne v nepatrném množství do hypotalamu laboratorní krysy, vyvolá u ní celou sekvenci milostného chování od námluv až po tělesné spojení. U lidí hraje ústřední roli oxytocin. Je to hormon, který se podílí na klíčových zkušenostech spojených s pocitem vzájemnosti, jako je porod, kojení a sexuální vyvrcholení. V poslední době zjistili vědci zvýšenou hladinu oxytocinu i při stresových situacích.

Ani s oxytocinem to ale není tak jednoduché. Přišlo se na to, že nepůsobí sám. Endokrinoložka Sue Carterová začala před lety zkoumat mozek hrabošů polních, aby zjistila příčinu jejich mimořádné partnerské věrnosti. Po spárování žijí tito malí hlodavci se svým partnerem po zbytek života a společně se starají o potomky. Je to dost neobvyklé, protože monogamie a společná péče o mláďata se vyskytuje u méně než pěti procent savců. Po vstříknutí oxytocinu do mozku vytvářeli hraboši své svazky ještě rychleji než obvykle. Po zablokování receptorů oxytocinu se naopak začali libovolně pářit mezi sebou a nevytvářeli žádná pevnější pouta. Carterová udělala srovnávací studii mozku hrabošů polních s jejich méně monogamními horskými příbuznými. Zjistila zajímavý rozdíl. U věrnějších polních hrabošů se oxytocinové receptory překrývaly s receptory jiného hormonu dopaminu v oblasti mozku zvané nucleus accumbens, zatímco u horských hrabošů byly oxytocinové receptory úplně jinde. Nucleus accumbens je považován za jedno ze základních mozkových center radosti. Dopamin zase souvisí s žádostivostí a vyhledáváním. Znamená to, že díky spojení oxytocinu s dopaminem vyvolává vytváření partnerských svazků u hrabošů polních příjemné pocity. I u lidí se oxytocinové receptory vyskytují v oblastech mozku, které jsou bohaté na dopamin. Z jedné studie vyplynulo, že mozková činnost při pohledu na fotografii milované osoby se velice silně podobá mozkové činnosti lidí pod vlivem kokainu. Někteří vědci dospěli k závěru, že oxytocin pracuje ve spojení s přirozenými tělesnými opiáty. Hormon vyvolává puzení k vytváření sociálních vazeb, zatímco opiáty zajišťují hřejivý pocit, který zakoušíme v blízkosti milovaných osob.

Milostná touha probouzí všech pět smyslů, včetně pachu. Feromony a jiné látky molekula vonné látky hippokampus čichová řasa vzduch sliznice čichová buňka směr čichové buňky podněcující sexuální chování jsou vedeny přes čichové buňky až do mozkových center. Nejprve se prostřednictvím receptoru napojí na čichovou řasu. Tam dojde k aktivaci enzymů, které umožní proniknutí látek do nitra řasy. Čichová buňka pak přenáší informaci do mozku ve formě elektrických impulzů.

Co všechno vyvolává v těle hormon oxytocin?

 • PLÍCE Delší působení oxytocinu zpomaluje rytmus dýchání.
 • VAJEČNÍKY Produkují hormon estrogen, který znásobuje účinky oxytocinu.
 • EMOČNÍ CENTRUM Sbírá informace z jiných orgánů, spouští a reguluje vylučování.
 • SRDCE Vytváří malé množství oxytocinu, který pomáhá při opravě poškozených srdečních buněk.
 • OBĚHOVÝ SYSTÉM Dramatické snížení hladiny adrenalinu a kortizonu, na němž se mimo jiné podílí i oxytocin, způsobuje snížení krevního tlaku a zpomalení srdečního tepu.
 • ŇADRA Prsní žlázy se působením oxytocinu smršťují, tím uvolňují mléko při kojení, což naopak dává mozku signál k tvorbě dalšího oxytocinu.
 • SLEZINA Silné snížení hladiny adrenalinu zlepšuje činnost imunitního systému a působí pozitivně na krevní destičky.
 • NADLEDVINKY Zvyšování hladiny oxytocinu se dostává do střetu s produkcí adrenalinu a kortizonu.
 • DĚLOHA Stahy děložního svalstva vyvolává do značné míry oxytocin.
 • GENITÁLIE U žen napomáhá oxytocin smršťování vaginálního svalstva při organismu. U mužů podporuje erekci. Mužský hormon testosteron je zodpovědný za agresivní chování samce při ochraně družky.
 • NUCLEUS ACCUMBENS "Centrum odměny" obsahuje receptory jak oxytocinu, tak dopaminu. Způsobuje, že sociální kontakty jsou nám příjemné a snažíme se je vyhledávat.
 • NEOCORTEX Centrum řeči a učení. Umožňuje nám vyjádření našeho milostného cítění.

Kdyby za všechno mohly hormony, někdo by už dávno vymyslel působivý nápoj lásky. Ve skutečnosti se při našich milostných nebo rodičovských citech uvádí do chodu složitý mechanismus vzájemně propojených chemických procesů v různých částech mozku. Oxytocin je jejich klíčovou součástí, není však jediný ve hře. Ačkoli bádání v této oblasti není zdaleka u konce, vyplývá z něj jedna zarážející skutečnost. To, co bylo vždy považováno za cit vlastní výlučně lidem, neboť je zdrojem mnoha výjimečných tvůrčích počinů - totiž láska -, se v té či oné podobě vyskytuje i ve světě zvířat.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Proč porod bolí? (26.05.2009)
Sexuální příručka (30.01.2009)
Knihy o zaručeném sexu (05.11.2008)
Afrodisiaka IV. (22.12.2006)
Jedenáct minut (Paulo Coelho) (30.04.2006)
Vajíčka z kostní dřeně (25.09.2005)
A tenhle znáte? :-))) (03.06.2005)
Ženský orgasmus je v genech (03.03.2005)
Sexualita mužů a žen (30.10.2004)
O milování (28.08.2004)
Scénář tantrického obřadu (10.05.2004)
Jin a Jang (2.) (09.04.2004)
Margo Anand o tantře (04.04.2004)
Proč tantra? (30.03.2004)
Svobodné vstupování do forem (26.03.2004)
Tantra pro Ženy (24.03.2004)
Tantra a její přístup k životu (22.03.2004)
Tantra jako cesta (21.03.2004)
Vliv stravy na naši sexualitu (16.03.2004)
Proč se milovat co nejčastěji? (05.03.2004)
Okřídlený drak - sexuální síla (11.) (29.02.2004)
Okřídlený drak - sexuální síla (10.) (22.02.2004)
Sex a zdraví (19.02.2004)
Okřídlený drak - sexuální síla (9.) (15.02.2004)
Sexuální abstinence snižuje plodnost (14.02.2004)
Láska a nebo jenom sex? (11.02.2004)
Okřídlený drak - sexuální síla (8.) (08.02.2004)
Okřídlený drak - sexuální síla (7.) (01.02.2004)
Okřídlený drak - sexuální síla (6.) (26.01.2004)
Okřídlený drak - sexuální síla (5.) (21.01.2004)
Okřídlený drak - sexuální síla (4.) (19.01.2004)
Taoistický a tantrický přístup k sexualitě (18.01.2004)
Okřídlený drak - sexuální síla (3.) (15.01.2004)
Okřídlený drak - sexuální síla (2.) (10.01.2004)
Okřídlený drak - sexuální síla (1.) (07.01.2004)
Vztahy "volného tance" (16.12.2003)
Co říkají plejáďané o sexualitě (4.) (11.12.2003)
Co říkají plejáďané o sexualitě (3.) (10.12.2003)
Co říkají plejáďané o sexualitě (2.) (09.12.2003)
Co říkají plejáďané o sexualitě (1.) (08.12.2003)
Pohlavní priority a potřeby (03.12.2003)
O seminářích (01.12.2003)
První seminář s Johnem Hawkenem (28.11.2003)
Lilith (24.11.2003)
Závazky monogamního vztahu (23.11.2003)
Duchovní sexualita podle Chuluaqui Quodoushka (20.11.2003)
Svátek magické lásky (20.11.2003)
Krása vztahu (20.11.2003)
Tantrismus a promiskuita (18.11.2003)
Mluvící hůl (18.11.2003)
Kolik sexu je "příliš mnoho"? (18.11.2003)
Co je to Tantra - může být nebezpečná? (12.11.2003)
Tantra - cvičení pánevního dna (2.) (12.11.2003)
Tantra - cvičení pánevního dna (1.) (12.11.2003)
Tantra (2.) (12.11.2003)
Tantra (1.) (12.11.2003)
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
13. 02. 2021:

Senátor Jaroslav Doubrava: " ...chovali se (poslanci) jako úchylové. Dokonce hejtmani z opozičních stran prosili své strany, aby neblbly a nouzový stav prodloužily. Politické hovězí hlavy ze stáda opozice z toho ale udělaly předvolební mejdan. Poslanci, kteří zařízli nouzový stav, jsou stejní primitivové jako ti, kteří demonstrovali proti nošení roušek. A opozice neustále do vlády bušila, že neudělala to či ono, že něco mohla dříve a lépe. Změnilo se to v politickou štvanici, nakonec vláda ztrácela rozhodnost, aby nebyla obviněna z nedemokratických zásahů...
...ČT1 se stává největším šiřitelem nenávisti, polopravd a dezinformací v ČR. Z tohoto hlediska se nedivím, že se takhle urvali z řetězu i primitivové z opozice. Poslanci z opozice ukázali, že nemají ani páru o tom co potřebují lidé dole, v konkrétních vesnicích, městských čtvrtích, ti kteří jsou odkázáni měsíc od měsíce na plat nebo v horším případě na podporu...
"

Celý článek...


10. 02. 2021:

Bohumil Pečinka:  "...je to třicet let stále o tomtéž. Už v letech 1990-92 dělalo právnické expertní duo Jičínský-Rychetský zákulisní rozhodnutí a nátlakové akce, jimiž stavělo parlament i vládu do neřešitelných situací. Často tomu sekundoval i Jan Filip z pozice experta, plně podřízeného Pavlu Rychetskému. Třicet let nato stejní lidé, tentokrát už bez zesnulého Zdeňka Jičínského, rozhodli o volebním zákonu a dostali politickou reprezentaci pod tlak..."

Celý článek...


29. 01. 2021:

Petr Žantovský: "...USA pro mnohé z nás před rokem 1989 symbolizovaly svobodu a demokracii, zatímco sovětský blok symbolizoval třídní boj a všeobecné hlupství. Dnes je to jinak. Amerika se chová hůř než naši rudí za Jakeše. Je to symbol? Jistě: úpadku země, která si neví rady sama se sebou, a tak nabízí zástupné terče. Jen my jsme stále stejní, tedy aspoň naše vrchnost: dříve odezírala ze rtů Moskvě, dnes Washingtonu případě Berlínu a Bruselu. Ale změní to nás, občany, co tomu musejí přihlížet? Ani v nejmenším. Jen to prohloubí skepsi a nedůvěru. Jako za toho Jakeše. Kdybych byl optimista, řeknu, že cítím v kostech změnu, jako byla cítit dejme tomu od roku 1985. Ale protože jsem realista, bojím se, že tato změna bude draze vykoupena..."

Celý článek...


26. 01. 2021:

Proč? Martiny Kociánové: Sklapni, nebo Tě smažem!

YouTube channel Svobodné Universum
Kupředu do minulosti: Svobodné universum


26. 01. 2021:

Ivo Rušák: „Putinova rezidence“ u Černého moře
"...dnešní vlna mediálního „zájmu“ o tu „Putinovu rezidenci“ je už historicky druhou vlnou, jaksi reinkarnovanou a znovu rozvířenou zjevně v souvislosti s návratem A. Navalného do Ruska a tak nějak zakrývá skutečnost, že A. Navalného po návratu ruská policie ze zákona prostě musela zatknout, protože byl dříve odsouzený k podmíněnému trestu (30 dní vězení) a neplněním jeho podmínek ten trest podmíněný přešel v trest nepodmíněný. Jistě mu nikdo nebude vyčítat to období, kdy se jako léčil z té „otravy“ a kdy byl v „rekonvalescenci“, ale od té doby pobýval (schválně?) v Německu dále, a tedy se (schválně?) nehlásil v pravidelných intervalech ruské policii, jak stanovovaly podmínky trestu..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!