Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 16. 07. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
polský básník Julian Tuwim:
"Mysleme na chudé", řekl lodžský fabrikant: "To nic nestojí."

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Vzpomeňte si, kým jste
(04. 05. 2022, 1602x)
Rok 2022 a budoucnost
(13. 12. 2021, 1498x)
Láska vítězí
(28. 02. 2022, 1454x)
Cesta duše a cesta člověka
(13. 03. 2022, 1397x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Tantra

* Tantra jako cesta


Převzato (SkyDancing Cz) - Tantra - 21. 03. 2004 (7468 přečtení)

Na přelomu července a srpna 2002 proběhl v jižních Čechách další seminář, v němž se jeho účastníci seznámili s praxí Sky Dancing Tantry. Tu dosud většina z nich znala jen z knih uznávané učitelky Tantry Margo Anand “Umění sexuální extáze” a “Umění sexuální magie”. Po semináři jsme položili několik otázek Johnovi Hawkenovi, který jej vedl. Doufáme, že jeho odpovědi vám pomohou udělat si jasnější představu o tom, co je Sky dancing Tantra a jaké jsou základy, z nichž vychází.Jaké je vaše zázemí a jak jste se dostal k Tantře?

K Tantře jsem se dostal po letech praxe jako psychoterapeut, kdy jsem poznal, že klasická psychoterapie ignoruje některé z nejdůležitějších zkušeností lidstva, jak řešit jeden z nejvýznamnějších problémů lidí. Mám na mysli sexualitu a vztahy k partnerovi. Začal jsem se zajímat o tantrickou cestu jako o něco, kde se lidé zajímají jak svou sexualitu skutečně využít. Absolvoval jsem dvouletý výcvik u Margo Anand a nyní sám učím již deset let.

Jak může Tantra pomoci obyčejným lidem?

První pomocí je již to, že nás učí, že hovořit o sexualitě je v pořádku a využívat sexualitu je správné a není třeba se za to stydět. Protože i když již proběhla takzvaná sexuální revoluce, stále ještě při rozhovorech o sexu cítíme mnoho studu a omezování. Samotný sex děláme v temnotě, skryti pod pokrývkami a nehovoříme o tom. Přitom mají muži i ženy různé prožitky a potřeby, a měli by si umět navzájem sdělit, jaké mají potřeby. Taková výměna názorů a potřeb je velmi užitečná.

Většina z nás je přesvědčena, že sex je něco přirozeného, co se není třeba učit. Učíme se takové přirozené věci jako chodit, mluvit, ale milování se nikde neučí. Je to správné?

Ne. Protože na mnoha úrovních jsme ještě ve věcech, týkajících se sexu, velmi nevědomí. Dokonce i na čistě fyzické úrovni je toho hodně, co o sexu nevíme. Například o sexuální anatomii. Vždyť teprve před dvěma roky se k veřejnosti dostala informace, že klitoris není jen malý izolovaný výrůstek, který vidíme zvenčí. Ve skutečnosti je to orgán, který má tvar vidlice a dosahuje až k místu zvanému G-bod. Takže má kolem 15 – 17 cm. O něco více, než průměrný penis.

Jak může sex prohloubit vztahy mezi mužem a ženou?

Tantra učí, že milování není ani tak setkání dvou těl, ale spíše setkání dvou energií. Je to především setkání srdcí, dvou duší. A pokud sex využijeme, můžeme odkrýt všechny možnosti, které se v člověku skrývají. Když se naučíme dostávat sexuální energii z genitálií do srdce a do jiných energetických center v těle, můžeme zažít zkušenost propojení a extáze.

Proto se na kurzu učí nejen sexuální praktiky, ale především metody, jak nalézt cestu ke svému srdci, k sobě samému, k souhře v páru?

V základě na těchto seminářích pracujeme na třech úrovních. Na tělesné úrovni se učíme mít potěšení ze svého těla. K tomu je například nutné překonat stud a otevřít se všem tělesným zkušenostem. Naučit se jak tento prožitek přenášet z genitálií a proměnit jej v zážitek celého těla. Většina z žen to zná, ale muži se tomu musí naučit. Pak máme úroveň zvanou” radost srdce”. To znamená mít vztah k tomu druhému. Sex je něco mnohem hlubšího, když je spojen se srdcem. Většina z nás poznala z vlastní zkušenosti, že mezi sexem a srdcem může být rozpor, nebo dokonce propast. Můžeme mít s někým sexuální potěšení a nemusíme ho mít rádi. Můžeme někoho milovat a nemusíme s ním chtít jít do postele. My učíme, jak zacelit tu roztržku, tu propast. Jak udržet a svést dohromady lásku a sex.

Na třetí úrovni hovoříme o radosti ducha. To znamená jak lze využít sexuální energii k rozšíření vědomí a pomocí sexuální energie se dostat k zážitku čistého bytí a pozornosti. Jak dojít k extatickému spojení, jak zažít sebe sama jako část posvátného. Zažíváme zkušenost být milováni jako bozi nebo bohyně. Setkáváme se spolu na nejvyšší úrovni jako se setkává Bůh a Bohyně a tak zažíváme ten nejvyšší rozměr milování.

To je o spiritualitě. Je ale skutečně nutné se tělesnému sexu učit a je možné se něco naučit na takových to seminářích?

Většina lidí přichází, protože má problémy nebo protože chce rozšířit své možnosti. Chtějí mít lepší vztah a více dostávat i dávat. V běžném přístupu k sexualitě je dobrý sex považován za dobrý výkon. My učíme zcela jiný přístup. Učíme nesoustředit se na výkon, ale na prožitek. Teprve pak je možné mít skutečně hluboký zážitek a být do něho vtažen a být jím skutečně zasažen. Dalším rozdílem je, že normálně zažíváme sexuální vzrušení při napětí svalů. Napětí se koncentruje v genitáliích. Problém je v tom, že pokud jsou svaly ve stavu napětí, vzniká nutnost něco dělat, něco vykonávat. A v důsledku napínání svalů se do těla přenáší na hluboké podvědomé úrovni napětí a obavy. Tantra učí, že během tohoto zážitku je třeba být uvolněný. Když se uvolníme, energie místo toho aby tělo stahovala, expanduje. A my automaticky uvnitř svého těla zažíváme radost štěstí. Toto štěstí není jen chvilkové a okamžité jako sexuální tenze při orgasmu, ale trvá mnohem déle a čím více se uvolňujete, tím více a více uspokojení zažíváte, ačkoliv se vlastně “nic” neděje. Najednou se vám stane, že “jste” v sexuální energii, místo toho, abyste “dělali” sexuální energii. To znamená, že sexuální zážitek může trvat mnohem a mnohem déle a protože odchází pomalu, můžeme dosáhnout vyšších hladin prožitku než při normálním sexu.

Tantrické učení je založeno na přímé zkušenosti. Je možné se něco naučit z knih, filmů, přednášek, nebo je třeba mít nějakého učitele?

Mnoho lidí se pokouší něco naučit z knih. Je to velmi obtížné, protože to není především otázka technik, které jsou užívány. Naši absolventi se naučí mnohem více díky atmosféře a způsobu, jak se jeden k druhému chováme. Na kvalitě vztahů v kurzu, na způsobu, jak si jeden druhého vážíme, na hravém přístupu, na tom všem hodně záleží. Lidé skutečně rostou, když jim je vytvořeno láskyplné prostředí.

A jak dlouho trvají vaše semináře?

Abychom se v Tantře skutečně něco naučili, je zapotřebí minimálně dvaceti pěti dnů. Na Západě je to většinou rozloženo do čtyř týdnů během jednoho roku. Protože z Anglie je to dlouhá cesta, nemohou zde být tak často a celý kurz je proto rozložen do dvou let. Každý rok budeme otevírat jeden ročník, kterému předchází čtyřdenní seminář, na kterém se zájemci mohou seznámit se Sky DancingTantrou a získat mnoho inspirace. Ti kdo se rozhodnou dále pokračovat, absolvují během dvou let čtyři týdenní semináře. Protože tyto semináře na sebe navazují, není možné se do nich zapojit později.

Mají se jich zúčastňovat pouze ustálené páry, nebo mohou přijít i jednotlivci?

Jsou to dvě různé zkušenosti. Když přijdete se svým partnerem, můžete se skutečně naučit prohloubit váš vztah. Pochopit, co brání vaší komunikaci, co vám brání se spolu skutečně setkat na hlubší úrovni. Pokud přijdete jednotlivě, poznáte především sami sebe. Můžete během semináře získat větší respekt k sobě a svým potřebám. Můžete lépe pochopit sebe sama i svůj vztah k druhému pohlaví. Můžete se poučit ze své otevřenosti a pochopit obavy. Pokud ale máte partnera, přijďte s ním.

Měl jsem dojem, že velká část semináře byla věnována technikám “setkávání se se svým partnerem”. Bylo tomu tak?

Na seminářích se v praxi učíme, že naši partneři jsou i našimi učiteli. Protože je obvyklé, když narůstají problémy ve vztahu, nevidíme je jako příležitost se poučit, ale jako zátěž. V Tantře využíváme vztah jako část učení. Váš partner vás učí poznávat, co je ve vás a co je pro vás nevědomé. Partner vám ukazuje vlastnosti, které sám nevidíte. A také vás učí vidět, které vlastnosti v sobě nemáte, které vám chybí. A tak vás učí pěstovat tyto vlastnosti uvnitř vás samých a tak být více úplným. Obyčejně se vztah začíná tím, že pár v sobě najde zalíbení a láska a sex zpočátku nepřinášejí problémy. Později se problémy dostaví a sexuální energie je jimi zastíněna. Jenže problémy ve vztahu mohou být výzvou k setkání se svými rezervami a osobnímu zdokonalování.

Jaké je spojení mezi láskou a duchovními cestami jako třeba meditací?

Je rozdíl mezi “být zamilovaný” a “milovat”. Když jsem do někoho zamilovaní, tak do něj vlastně jen projektujeme, promítáme své představy a očekávání a ve skutečnosti jsme zamilováni jen do svých představ a ideálů. Milovat někoho, znamená přijmout jej, jaký je. Namísto toho, abychom si jej představovali, cítíme jaký opravdu je. A to je meditace. Protože to je jednoduše bytí ve skutečném životě. To je tady a teď. A ne zkoušení to změnit. To je milování jako meditace.

(Otázky kladl Vojtěch Lavička. Rozhovor převzat ze stránek skydancing.mysteria.cz)

Tantra se zrodila před tisíciletími v Indii a je jednou z cest směřujících k duchovnímu naplnění. Oproti řadě jiných duchovních cest využívá smyslovosti, smyslnosti a sexuality jako životních sil pro otevření bran k meditaci, sebeuvědomění a spojení s druhými i s vesmírem.

Učí, že božství již existuje a že je v našem nitru a tedy i v nás samých, takových, jakými již jsme. Podle Tantry máme vše v životě prožívat hravě, vědomě a s pocitem posvátnosti všeho, každého gesta, každého vjemu a každého skutku. Tantra je prastarou metodu překročení duality, která může nalézt své místo jako léčebný prostředek pro naši dobu, ve které většina lidí zažívá pocit vnitřních rozporů, odcizení a osamělosti. Sjednocení v Tantře začíná vyrovnáním mužského a ženského principu v každém jedinci. Duchovnímu růstu a pokroku na cestě se nejlépe daří v lásce, radosti a duchovní i hmotné hojné hojnosti. Máme následovat svá srdce a žít svou vlastní pravdu, abychom se tak odpoutali od pocitu, že jsme obětí různých okolností a situací a dovolit sami sobě se plně prožívat.

Sky Dancing Tantra je ucelený systém, který slučuje dávné tradice a novodobé vědecké poznatky při odstraňování sexuálních problémů a využití sexuality k růstu osobnosti. Vytvořila jej Američanka Margo Anand, která promovala z psychologie na Sorboně. Během svých studií a zkoumání různých zážitků při sexu došla k přesvědčení, že intimní sexuální vztah je nejen jedním z největších zdrojů potěšení, ale zároveň i jedním z největších zdrojů zklamání. Aby se seznámila i s jinými cestami než tradiční západní psychologie, studovala u mnoha tantrických, taoistických a súfijských mistrů sexuální techniky, které byly odedávna používány v různých částech světa. Po jejich uzpůsobení pro západní zájemce, vytvořila svůj systém. Již několik desetiletí vede semináře o sexuální extázi po celé Evropě a Americe. Pomáhá tak tisícům lidí, kteří jsou ne zcela spokojeni, omrzelí nebo rozčarování sexuálním životem, rozvíjet vlastní přirozené sexuální energie a kultivovat duchovní prožitek, který je s erotickým životem nerozlučně spjat.

Napsala také několik knih, v nichž vede čtenáře k tomu, aby si vytvořili pro milování zvláštní prostředí, odbourali psychické obavy a překážky, naučili se umocňovat vzrušení a prohlubovat mír a intenzitu vzájemného spojení. Pak mohou spolu “Tančit po obloze”, jak zní název této školy v překladu.

John Hawken (48 let) – humanistický psychoterapeut. Absolvoval výcvik v gestaltu, bioenergetice a využívání biodynamických masáží. Pracuje jako skupinový a individuální psychoterapeut. Je vyškolen a získal licenci jako uitel Sky Dancing Tantry. Od roku 1990 vede ve Velké Británii a Německu jednoleté kurzy Tantry pro páry a jednotlivce. Vede také semináře v České republice.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Proč porod bolí? (26.05.2009)
Sexuální příručka (30.01.2009)
Knihy o zaručeném sexu (05.11.2008)
Afrodisiaka IV. (22.12.2006)
Jedenáct minut (Paulo Coelho) (30.04.2006)
Vajíčka z kostní dřeně (25.09.2005)
A tenhle znáte? :-))) (03.06.2005)
Ženský orgasmus je v genech (03.03.2005)
Sexualita mužů a žen (30.10.2004)
O milování (28.08.2004)
Scénář tantrického obřadu (10.05.2004)
Jin a Jang (2.) (09.04.2004)
Margo Anand o tantře (04.04.2004)
Proč tantra? (30.03.2004)
Svobodné vstupování do forem (26.03.2004)
Tantra pro Ženy (24.03.2004)
Tantra a její přístup k životu (22.03.2004)
Vliv stravy na naši sexualitu (16.03.2004)
Tajemná chemie lásky (13.03.2004)
Proč se milovat co nejčastěji? (05.03.2004)
Okřídlený drak - sexuální síla (11.) (29.02.2004)
Okřídlený drak - sexuální síla (10.) (22.02.2004)
Sex a zdraví (19.02.2004)
Okřídlený drak - sexuální síla (9.) (15.02.2004)
Sexuální abstinence snižuje plodnost (14.02.2004)
Láska a nebo jenom sex? (11.02.2004)
Okřídlený drak - sexuální síla (8.) (08.02.2004)
Okřídlený drak - sexuální síla (7.) (01.02.2004)
Okřídlený drak - sexuální síla (6.) (26.01.2004)
Okřídlený drak - sexuální síla (5.) (21.01.2004)
Okřídlený drak - sexuální síla (4.) (19.01.2004)
Taoistický a tantrický přístup k sexualitě (18.01.2004)
Okřídlený drak - sexuální síla (3.) (15.01.2004)
Okřídlený drak - sexuální síla (2.) (10.01.2004)
Okřídlený drak - sexuální síla (1.) (07.01.2004)
Vztahy "volného tance" (16.12.2003)
Co říkají plejáďané o sexualitě (4.) (11.12.2003)
Co říkají plejáďané o sexualitě (3.) (10.12.2003)
Co říkají plejáďané o sexualitě (2.) (09.12.2003)
Co říkají plejáďané o sexualitě (1.) (08.12.2003)
Pohlavní priority a potřeby (03.12.2003)
O seminářích (01.12.2003)
První seminář s Johnem Hawkenem (28.11.2003)
Lilith (24.11.2003)
Závazky monogamního vztahu (23.11.2003)
Duchovní sexualita podle Chuluaqui Quodoushka (20.11.2003)
Svátek magické lásky (20.11.2003)
Krása vztahu (20.11.2003)
Tantrismus a promiskuita (18.11.2003)
Mluvící hůl (18.11.2003)
Kolik sexu je "příliš mnoho"? (18.11.2003)
Co je to Tantra - může být nebezpečná? (12.11.2003)
Tantra - cvičení pánevního dna (2.) (12.11.2003)
Tantra - cvičení pánevního dna (1.) (12.11.2003)
Tantra (2.) (12.11.2003)
Tantra (1.) (12.11.2003)
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 1 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!