Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 16. 10. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Karel Kryl:
1. Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou:
ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou,
ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce,
a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce.

2. Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky,
brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky,
farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky,
my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky.

3. Demokracie zavládla, zpívá nám Gott i Walda,
zbaštíme sóju bez sádla u strejdy McDonalda,
král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem,
pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem.

4. Demokracie panuje od Aše po Humenné,
samet i něha v pánu je a zuby vylomené,
dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí,
zaujímáme postoje, místo abychom stáli.

5. Demokracie dozrává do žaludečních vředů,
bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů,
a je to mýlka soukromá, snad z optického klamu,
že místo srdce břicho má a místo duše tlamu.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Nežijte ve lži
(20. 11. 2016, 2664x)
Hodiny odbíjejí
(30. 12. 2016, 2630x)
Mayský sněm
(07. 01. 2017, 2578x)
Jako v pohádkách…
(07. 12. 2016, 2508x)
Mayská rada
(14. 02. 2017, 2424x)
Upozornění
(28. 11. 2016, 2378x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Tři omyly o buddhismu


Válek Roman - Sebepoznání - 15. 03. 2007 (4728 přečtení)

Chtěl bych nastínit tři omyly lidí, co se týká jejich představ, co je buddhismus


Klid mysli
 
Klid mysli je ošidná věc. Už to spojení: klid mysli. Mysl se neobejde bez těla. Takže bychom měli rovnou říkat klid mysli a těla. Nervózní člověk sebou skutečně škube nebo má křečovitý výraz ve tváři nebo se potí atd. Spousta lidí, kteří se zaobírají duchovní problematikou, zdůrazňují nebo si přejí dosáhnout jakýsi klid mysli. Na fórech, kde se debatuje o duchovních otázkách, si můžeme všimnout, že se jednotliví účastníci snaží jeden druhého nachytat, že jsou neklidní, že je něco rozrušilo, urazilo a podobně. Ty jsi ještě nedosáhl klidu mysli, načež ten druhý opáčí něco v tom smyslu, že ten opravdový klid je pod povrchem dojmů a slov a tak dále. Pak vznikne dlouhá debata o tom, co je a co není klid. Vše končí smajlíky a máváním a kyticemi růží. Je to ovšem debata o ničem. Předně, aspoň v buddhismu nejde o to dosáhnout nějakého klidu, ale normálního stavu těla a mysli. Někdy je třeba udělat prudký pohyb, jindy je lepší zůstat bez hnutí. Někdy je třeba zvýšit hlas, jindy je třeba mlčet. Někdy se dostaneme do situace, v níž nám vlasy vstávají na hlavě a jindy jsme klidní jako nemluvně při usínání s dudlíkem v puse. Klid mysli a těla je něco, co bych přejmenoval na vyvážený stav mysli a těla. Je to něco, co nastává, když jsme v harmonickém souladu se sebou a okolím. Takového stavu ale nedosahujeme pomocí studia knih ani pomocí debat ani popíjením nebo kouřením omamných látek. Vyvážený stav těla a mysli nastává tehdy, když spíme tak akorát, jíme tak akorát, mluvíme tak akorát, odpočíváme tak akorát a namáháme tělo tak akorát. Takový vyvážený režim je ovšem většinou lidí opomíjen. Kromě sokolů, ovšem, kteří už hlásali, že ve zdravém těle je zdravý duch. Byli to tedy vlastně buddhisté, tihle sokolové.
 
Buddha sám hledal něco, co by mu dalo odpověď na otázku po smyslu života. Myslím, že se hodně zaobíral filozofií, že tedy zpočátku vůbec nehledal nějaký klid mysli. On měl velmi klidný, spokojený život v mládí, umím si představit, že to byl opravdu klidný člověk. Ale on hledal pravdu – klid mysli pro něho prozatím nehrál žádnou roli. Když potkal askety, kteří cvičili dhjánu, tedy v japonštině zazen, asi si myslel, že toto cvičení by ho mohlo přivést k poznání pravdy. Nakonec viděl, že asketi zašli příliš daleko a že jim jde opravdu o úplné vyhasnutí, dokonalý klid a že si od tohoto úplného klidu slibují poznání pravdy. Buddha ale nechtěl vygumovat svou mysl a vysušit své tělo na kost. On věřil, že lze najít pravdu, aniž bychom popřeli „sebe“, ono hledající a uskutečňující se „já“.
 
A tak Buddha nakonec poznal, že pravda se zcela sama objevuje, když je naše tělo a mysl v rovnováze, když nejsme pohlceni emocemi nebo intelektuálními otázkami a odpověďmi. Tudíž pro Buddhu byl každodenní zážitek totéž co poznání pravdy. Klid mysli tu hraje zcela podružnou roli. Jistě, někdy je mysl klidná, jindy poněkud rozrušená. Ovšem jako mraky nepopírají exitenci nebe, tak ani rozruch a myšlenky nepopírají pravdu, která tu je pro každou bytost v každém okamžiku.
 
Nicméně tato slova sotva co změní na mysli člověka intelektuálně nepokojného, který si nemůže pomoct a hledá pravdu v oblastech intelektuálního poznání. Když Buddha cvičil zazen, viděl, že jeho mysl se sama zklidňuje, aniž by se o to nějak snažil. A taky viděl, že tato mysl se opravdu těsně propojuje s funkcí těla. Opravdu můžeme pozorovat, že díky pravidelnému cvičení zazenu se náš tep zpomaluje. Když jsem cvičil zazen první rok, už během letního soustředění, a to jsem byl úplný začátečník, můj tep klesl na 48. Myslel jsem si, že jsem nemocný, ale hlavní mnich mi vysvětlil, že moje tělo se pouze díky zazenu zklidnilo. Také když cvičíme zazen ráno, přinese to do dalšího dne klid, ale je to akční, přirozený, pracovní klid-neklid. Zdravá akceschopnost.
 
 
Plné vědomí
 
V souvislosti s buddhismem se často mluví o „mindfulness“ neboli o „plném vědomí“. Jenže co to je být plně vědomý? Je to intelektuální stav nebo fyzický stav? Jak můžeme jednat plně vědomě? Například když budu pít čaj, můžu být myšlenkami mimo a ani nepostřehnout, že piju čaj. To je fakt. Nebo prostě budu pít čaj. Podle mě to ale není nic zvláštního, není to nějaký vyšší stav mysli, ale normální stav člověka, který dělá, právě to, co dělá. Můj učitel dává přednost slovu „bdělost“. Zkrátka přes den nespíme. Buddhismus učí, abychom prostě jednali. Není třeba sebe oddělit od jednání nebo předmětů kolem. Když piju, jsem čaj, jsem hrníček, jsem vzduch, jsem mísnost, to všechno jsem. Ale jakmile si to začnu nějak zvlášť uvědomovat, už se budu potácet v myšlenkách mimo realitu. Čaj vyliju, hrníček mi spadne na zem. Když pouze pijeme, objekt a subjekt přirozeně tvoří jeden celek a to je pravda samotná. Na tom nemusíme nic měnit tím, že si něco uvědomíme. Kdo chce svou mysl ovlivňovat vlastní myslí, ten bude mít život složitý. Blahoslavení chudí duchem, neboť jejich je království nebeské. Já bych řekl: Blaze je těm, kdož pouze jednají, neboť jejich je pravda pozemská.
 
 
 
 
Vyvanutí
 
Někdo tvrdí, že ten, kdo ztrácí své „já“, je již vyvanutý. Také jsem si jednu dobu myslel, že „já“ je jen na obtíž. Ale jak už to v buddhismu bývá, ani zde neplatí jedna nebo druhá strana, což jsou extrémy, ale jde o realitu, skutečnost, a ta zahrnuje jak osobní, tak neosobní aspekt bytí člověka. Opouštíme-li zcela „já“, opouštíme vlastní vůli a bez této vůle nelze nic dělat. Tak se přidáváme k asketům, kteří přestali jíst a pít a mluvit. Vyvanutí není třeba. Když se podíváme do minulosti na životy velkých učitelů buddhismu, nebyli to lidé vyvanutí, ale nesmírně aktivní a živí. Jejich vůle byla obrovská a jejich emoce živé - smáli se i plakali. Žili zcela obyčejné životy obyčejných lidí. To, co na nich obdivujeme, není jakési vyvanutí ega. To jen proto, že v moderním světě jsme svědky bujení egoismu na každém rohu, zdá se nám, že ti, jejichž ego je tak akorát, jsou bez ega. Nejsou bez ega, ale jejich ego je v rovnováze s okolním světem. Když je naše ego v rovnováze s okolním světem, můžeme být jednou veselí, jindy rozzlobení, jednou s chutí na jahody, podruhé zcela spokojení v zazenu. Není třeba toto ego uhasínat. Ego je přirozená součást lidské osobnosti. Bez ega není osobnost, není radost, není ambice, není vůle, není láska, není učení a není praxe zazenu. Píšu něco o buddhismu. Já. Je to egoistické? Doufám, že to není ani altruismus, ani egoismus, ale realistický vztah ke světu. Tento vztah by měl zahrnovat braní i dávání současně, v pokud možno vyváženém poměru.    

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,89 / Počet hlasů: 9] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 161 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
05. 10. 2019:

Ekonomka Markéta Šichtařová: "Ministerstvo práce a sociálních věcí se vytasilo s třicetistránkovou příručkou pro provozovatele takzvaných mikrojeslí. Příručka obsahuje instrukce, jak batolátkům vymýt mozek a udělat jim binec v jejich pohlaví. Nabádá k tomu, aby se během her ‚potíralo rozdělení na muže a ženy‘. Aby se klukům stejně jako holčičkám dávaly panenky a holkám zase autíčka...
Proč stejný druh lidí zbožňuje a hájí Gretu, jejíž loutkovodiči v podstatě vyzývají k diktatuře? Proč stejný typ lidí je ochoten uvažovat o tom, že se (pro začátek) ve školních jídelnách zakáže maso? Proč tihle lidé obyčejně hájí norský Barnevernet a byli by nejraději, kdyby se zavedl i u nás?...
"

Celý článek...


03. 10. 2019:

Zemřel Karel Gott - komentář z Internetu: "oceňuji jeho pracovitost, laskavou lidskou stránku, rozhled i to, že po roce 89 se nedal ke zlodějům, neobrážel VIP dýchánky kavárny, žádné politické uskupení si ho nekoupilo. Vytvářel v zahraničí o republice dobrý obraz, vydělal státu spoustu valut, danil doma, ne v daňovém ráji. Zůstal svůj.
Mrkl jsem jen na minutku jinam a už to jede. Knížepán, Klvaňa, Stanjura, Bělobrádek, Šídlo, Roman Týc, Jakub Janda, že prý zpíval i v Rusku a za komunistů.... u jiných, co se dnes angažují na správné straně, to samozřejmě nevadí. Vytáhli i autistu, kdysi dětského maskota Trautenberga, Mikiho Kotase. Jsem zvědavý, co na to bojovník proti sochám z Prahy 6 nebo Milionové chvilky... Nic pozitivního nedokázali, proti Goťákovi jsou ubožáci. Lumpové, co stojí proti vlastnímu národu, se přede všemi zase veřejně odkopávají...
"

Celý článek...


29. 09. 2019:

Jiří Zimola: "Hroutí se mi svět. Svatý Václav nežil, Koněv neosvobodil a Červená Karkulka sežrala vlka. Ještěže mi na nezávislé veřejnoprávní ČT vysvětlí, jak mám zacházet s fake news! :-)"

Celý článek...


27. 09. 2019:

Novinářka Lucie Groene Odkolek: "Miloš Zeman by za normálních okolností určitě přišel položit květiny, ale logicky nechce, aby vzpomínka na rok 1989 byla opět zneužita k projevům „pohrdání Zemanem“. Místo zpráv o oslavách 30. výročí 17. listopadu by se na první stránky tisku dostali ti, kteří mediálně nejúčinněji urazili prezidenta. Do situace, kdy prezident raději zůstane doma, nás tedy dostali právě ti, co si o sobě z nepochopitelných důvodů myslí, že jsou slušnější než Miloš Zeman, a potom se před novináři předvádějí v trapnostech..."

Celý článek...


24. 09. 2019:

Jana Bobošíková: "Dokud se nenajde většina ve Sněmovně, která by jasně prohlásila, že Česká televize neplní svou zákonnou funkci – tedy poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názoru – jsou tyto diskuse zbytečné. Jediný, kdo může změnit současný stav zpravodajství a publicistiky České televize, jsou poslanci. Ti ale, přestože často deklarují nespokojenost s Českou televizí, odvahu situaci řešit nemají. Česká televize je nyní skutečně nezávislá v tom smyslu, že si děla co chce, protože ti, kdo mají vynucovat dodržování zákona o ČT, na svou povinnost rezignovali..."

Celý článek...


17. 09. 2019:

Bývalý šéf vojenské zpravodajské služby a bezpečnostní analytik Andor Šándor: "Ta samolibost, že já to vím nejlépe a ostatní jsou minimálně hlupáci, pokud ne ruští agenti, přisluhovači Kremlu a Číny a podobně, je velmi nešťastná, a navíc často sklouzává do polohy osobní, urážlivé. Navenek to samozřejmě ovlivňuje to, jak se k sobě lidé chovají...
Já stále věřím tomu, že je správná teze, že Koněv osvobodil Prahu, protože tlak jeho vojsk donutil generála Toussainta uzavřít smlouvu s generálem Kutlvašrem a s Josefem Smrkovským, nechat zde těžké zbraně a zmizet. Jinak by tu Prahu Němci rozflákali, kdyby nebyli pod tlakem.
.."

Celý článek...


08. 09. 2019:

Spisovatel, autor historických knih Václav Junek: "z vyššího hlediska české moderní historie jde opravdu jen o ten šum (kauza sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva), navíc vyvolaný přibližně těmi samými elementy, které (například) pod vedením Franty Sauera ze Žižkova se vší jim vlastní hloupostí skácely Mariánský sloupu na Staroměstském náměstí v listopadu 1918 a jistě také v přibližně stejné době dosáhly likvidace pomníku jednoho z největších českých vojevůdců maršála Radeckého. To ale opravdu jen pro příklad. Stejného druhu ovšem byla pozdější praxe nacistů ve věci pomníků Ernesta Denise, plukovníka Švece, prezidenta Wilsona i mnoha dalších. A to nemluvím už vůbec o komunistech a jejich tak oblíbeném obrazoborectví..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!