Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 02. 03. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Deborah Eisenbergová, americká spisovatelka:
Američané jsou jediný národ na světě, který věří své vlastní propagandě.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Základní kámen budoucnosti
(17. 06. 2021, 2015x)
Jaká je ta správná cesta?
(18. 03. 2021, 1942x)
Spojení s bytostmi Země
(29. 04. 2021, 1919x)
Vzkříšení víry a naděje
(05. 04. 2021, 1742x)
Trhliny v mlze
(30. 03. 2021, 1651x)
Důležitý mezník
(27. 05. 2021, 1526x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Učitelé potřebují pomoci svým ovečkám


Dominika Špačková - Sebepoznání - 13. 08. 2010 (4189 přečtení)

Potkávám se při svojí práci s mnohými lidmi, kteří jsou učitelé duchovních pravd, léčitelských a jiných technik. Často od učitelů slýchávám, že lidi potřebují pomoc. Musíme je naučit správně žít. Musíme jim pomoci.


Jako učitelé se velice lehce dostaneme do role, kdy máme pocit, že druhým musíme pomoci, že jim musíme ukázat cestu. Tento postoj, který vychází z altruismu a ochoty pomáhat druhým, se však může transformovat do postoje, kdy máme pocit, že musíme druhým pomoci, že bez naší pomoci by se nikam nedostali. A znám lidi v pomáhajícíh profesích, kteří se nechají vyčerpat tím, že jejich klienti tzv. nerostou a nepracují na sobě. A že s nimi nelze pracovat.

Jsme skutečně tak moudří, že do člověka plně vidíme? Že vidíme, že dotyčný nikam neposunuje? Samozřejmě, že víme, že pokud by člověk udělal věc A, tak by to vedlo k tomu, co si dotyčný přeje. Na druhou stranu duše někdy potřebuje dost času, aby si na představu změny zvykla, aby se posunula. Někdy jen mnoho let sbírá sílu, aby dokázala udělat potřebnou změnu. My však máme za to, že člověk za půlroku terapie neudělal žádnou změnu.

Není však chyba v nás v pomáhajích, že předpokládáme, že se někdo bude chovat podle našich byť dobře míněných rad? Nebereme si náhodou osobně, a jako výsledek svojí práce, že někteří lidé nemají tak rychlé výsledky jako jiní? Není to náhodou tak, že učitelé tímto postojem nevědomky pomáhají svým posluchačům, aby se stali nechsopnými cokoli změnit? A není to tak, že jsem to především já, kdo potřebuje mít pocit z dobře vykonávané terapeutické práce, kde výsledkem jsou vyléčení lidé?

Postoj já-jim-musím-pomoci vede jednoznačně k tomu, že o lidech s nimiž pracujeme, smýšlíme jako o někom, kdo by to nedokázal bez nás. Pokud tento postoj máme, tak našim lidem, klientům způsobujeme to, že nemají možnost se skutečně posunout dál. Držíme je tímto v jejich straých návycích a oni se stávají obětí. A nedáváme jim možnost plně se rozvinout.

Kdo však pomohl našim učitelům a kdo skutečně za naše učitele vykonal duchovní pouť? Nebylo to nakonec tak jak píše Herman Hesse v knize o Sídhartovi, jak hledal svoji cestu – že každý se to musí naučit sám. Najít svoji cestu. Každý učitel musel také nejprve udělat cestu sám, aby ji pak mohl předat druhým. Stejně tak naši klienti, pacienti mají svoji cestu, nechejme jim svobodu jít po cestě vlastním tempem. Nesnažme se je předělat.

Sama hledám způsoby, jak správně přistoupit k lidem, které potkávám na svých seminářích. Mým cílem je těmto lidem poskytnout pouze inspiraci v jejich vlastním růstu. Možná pomocnou ruku, rameno, na kterém se mohou vyplakat. Všechno jsou to schopnosti, které jsou především hluboce lidské, nikoli neskutečně duchovní.

Věřím tomu, že lidé s nimiž se setkávám mají dost síly na to, aby dokázali jakoukoli změnu. Věřím tomu a tito lidé mě často překvapí, jak ohromné změny jsou schopní udělat během pár týdnů. Vím jen, že nikoho nemůžu nic naučit. Snad jen techniku práce, nemužu však nikoho donutit k tomu, aby se posunul, vykonal práci na sobě. Můžu jej motivovat, podporovat, milovat. Nemůžu však podle svého klienta a jeho práce na sobě měřit vlastní hodnotu jako terapeuta nebo učitele.

Je samozřejmé, že mnozí se narodili, aby učili. Je to jejich poslání. To o čem zde mluvím však není být či nebýt učitelem, pouze se zamyslet tím, jaký mám postoj k lidem, kteří mi svěřili důvěru. Zda mi jde o to, být jim inspirací, nebo je napravit a předělat.

Dominika Špačková
lektorka a terapeutka pro osobní rozvoj ženy
www.vedomezenstvi.cz

 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,17 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 2 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!