Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 29. 03. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Bertrand Russell, matematik, nositel Nobelovy ceny:
Problém současného světa je, že hlupáci jsou si skálopevně jistí, ale lidé inteligentní jsou plní pochybností.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2675x)
Probuďte svou vnitřní sílu
(22. 05. 2017, 2333x)
Otevřete dveře ke štěstí
(12. 04. 2017, 2298x)
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2275x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Umění ovládnout lidskou duši - magie


Ukázka z knihy - Sebepoznání - 23. 01. 2010 (6688 přečtení)

magik

Na toto téma samozřejmě existuje tisíce variant, ale vždy nové kulisy. Základní vzorec je však vždycky stejný: jedná se o zaobírání se tím druhem moci, která chce poznat a ovládat duši člověka. 

   

Magie v užším slova smyslu


To je rovina, kde se používají masti, po kterých se létá, a nápoje lásky, rovina černých mší a bílé magie. Kulty čarodějnic, voodoo, nadpřirozené schopnosti a podvod – to všechno se s tím spojuje. Kriticky, samozřejmě, jak to patří době, která oficiálně považuje magii za středověký hokus-pokus, nebo v nejlepším případě to asociuje se subkulturou New-Age. Přitom náš přístup k magii, charakterizovaný pochybnostmi a skepsí, podle něhož „nemůže být, protože být nesmí“, je teprve přibližně dvě stě let starý. Do té doby se všechno, co nám dnes připadá jako hokus-pokus, považovalo za úplně normální. 

Definujeme-li pojem „magie“ úplně jednoduše jako zacházení s jemnohmotnou energií za účelem ovlivňování bohů, lidí, věcí a situací podle vlastních představ, můžeme říci, že vždycky patřila k všednímu dni. Žádná společnost, žádná světová kultura se bez ní neobešla. Magie se používala pro navázání kontaktu s transcendentními mocemi, s pohanskými božstvími nebo s přírodními duchy, aby se pomocí toho mohl řídit vývoj věcí potřebným směrem. Pomocí rituálů a zaklínadla se mělo podařit odvrátit údery osudu nebo přivolat neštěstí na nepřítele, nemocné uzdravit, zdravé udělat nemocnými, lhostejné nechat vzplanout láskou a zamilované udělat lhostejnými. To všechno byly známé fenomény. Byly do nejmenších podrobností popsány v právnických knihách té doby (procesy s čarodějnicemi), a ačkoliv nikdo přesně nevěděl, proč a jak fungovaly (copak to víme o naší dnešní technice?), až do začátku přírodovědecké doby se o nich nikdy nepochybovalo – ani tehdy, když se rituál případně nezdařil. Neúspěšný magický rituál mluvil proti magii stejně jako dnes porouchaná pračka proti fyzice. Teprve moderní vědě se podařilo prohlásit magii za humbuk, vymazat ji (zatím) z etablovaného obrazu světa a nechat ji zaniknout v okultních vědách – aniž by se vážně zabývala jejími fenomény.

C.G.Jung vytvořil nakonec základ pro nové a hlubší pochopení magických fenoménů, a to na pozadí mytologie a dějin vývoje národů. Všichni terapeuti následují Jungův příklad:

„Jeden z nejdůležitějších a nejznepokojivějších poznatků hlubinné psychologie je“, píše známá astroložka a psychoanalytička Liz Greene, „že k dějinám již nepatří mýtické a nediferencované vědomí našich předků, které bylo obydleno přírodním světem s obrazy bohů a démonů. Stejným způsobem patří i k psychice moderního člověka a vytváří vrstvu, která nehledě na to, že byla zanesena rostoucím vědomím a hyperracionalitou posledních dvou století, nepozbyla své dvě – nebo dokonce i deset – tisíciletí staré síly. Možná, že je proto dokonce mocnější, jelikož se může vyjádřit pouze v zanedbaném světě snů dětství a v hrůzách a strašidelných přízracích noci.“

Zrovna u skeptických klientů je Jungův model archetypů neocenitelnou pomocí. Připravuje totiž pojmový přístup k obrazům vlastní duše i takovým lidem, kterým metafyzické představy o onom světě, andělech, čertech, démonech, čarodějnicích a magicích kolektivního nevědomí způsobují silné žaludeční bolesti. Rovinu archetypů jako obsahů kolektivního nevědomí mohou oproti tomu bezproblémově akceptovat i ti, kdo si nade vše cení svůj racionální rozum – dokonce i tehdy, kdy je příčinou problémů, které již bez psychoterapie nemohou řešit.


Magie v širším slova smyslu

Samozřejmě jsou i takoví klienti, kteří se nechtějí spokojit s vysvětlením magie jako s použitím jemnohmotné energie a know-how na psychologické rovině a vůbec pochybují o tom, že takovéto energie existují. Nedůvěru mají napsanou na čele.

Když se pak ještě zajímají, jestli je pravda, že jsem diplomovaný fyzik (je to pravda), nabízím jim modernější, „techničtější“ smyslovou rovinu: zacházíme dnes přednostně s jinými formami jemnohmotné energie, než je ta duševní. Energii, která je blíž hmotné rovině než psychické, která ale pochází ze stejné základní energie nebo praenergie, dostáváme ze zásuvky a označujeme ji jako elektřinu. To ale ještě vůbec neznamená, že víme, co vlastně elektřina je. Fyzikové si nad touto otázkou lámou hlavu již po dobu několika generací a nakonec nemohou říci nic jiného, než že vedle gravitace a silného a slabého vzájemného působení patří elektromagnetismus ke čtyřem základním fyzikálním silám světa.

Přitom aniž bychom věděli, co je podstatou této jemnohmotné síly, která se jmenuje elektřina, umíme s ní tak báječně zacházet, že dokážeme zkonstruovat a obsluhovat počítač, žehličku, televizi. Připadá nám to úplně normální. Ve skutečnosti ale zcela rutinovaně zacházíme s velkým mystériem – stejně tak, jako mágové a čarodějnice minulých dob zacházeli se svou magií, orientovanou více duševně. Naši televizní technici a hardwaroví odborníci jsou tím, čím byli za starých časů mágové: jsou odborníky, ovládajícími určitý druh jemnohmotné energie. Přitom mezi tehdy a dneškem existuje jen jeden jediný rozdíl: dnešní odborníci si myslí, že pomocí materiální, fyzikálně-tělesné jemné hmoty ovládnou svět lépe než lidé dřívějších dob (jako předtím příslušníci starých kultur a moderní čarodějnice), kteří se soustřeďovali na duševně-duchovní aspekt energie, aby změnili svět podle svých představ.

Ve srovnání s dnes akceptovanou formou magie, slavící triumfy s fyzikálně-jemnohmotným, klasická magie pracující s duševně-jemnohmotným ztratila na významu. Avšak obrat je už v dohledu, protože magie, které dnes říkáme technologie a která atomovou energií a zničením okolního prostředí přivádí Zemi až na okraj zkázy, dosáhla svých hranic.

Z mála odborníků naší doby, zabývajících se používáním magie zaměřené na duši, k nim patří kromě psychoterapeutů i odborníci oblasti reklamy. Ti i oni manipulují v duševní oblasti jiných lidí. Jeden se snaží nepatrným způsobem ovlivnit city a probudit povrchní potřeby: dříve by byl označen za černého mága. Jiný se snaží docílit, aby se potlačené stalo vědomým, pracuje se samostatností a svobodou člověka (vycházejme z optimistické varianty) a byl by považován za bílého mága. Hranice jsou nestálé a jak již víme, protiklady patří k sobě a stále mění svůj pól…


Funguje magie ještě dnes?

Každá doba, stejně jako ta naše, má odvahu si myslet, že dosáhla vrcholu veškerého vývoje, zatím se ale každá z nich mýlila. Budoucí generace se budou stejně přezíravě dívat na naše technologie, stejně jako my dnes na středověkou magii.

Navíc si ještě také myslím, že je vždy zapotřebí nosného okolního pole, aby mohla začít působit magie. Toto pole například existuje, když lidé určité kultury s úplnou samozřejmostí věří tomu, že je to možné. Potom vzniká takzvané morfické pole, které tyto věci skutečně nechá působit.

Takže tolik k magii, která konec konců fascinuje i klienty, kteří tomu nevěří. Pro terapii to není vůbec důležité. Tady se nejedná o to, jestli jsou obrazy historicky věrné nebo alespoň věrohodné a jestli magické rituály stále fungují, nebo ne. Nehraje také – pro vývoj klienta – žádnou roli, pojednávají-li jeho obrazy více o bílé nebo o černé magii. Když na sezení zjistíme, že v obrazech se daleko častěji objevuje černá magie, která se zabývá zlem, než magie bílá, která chce stále dobro (a přitom možná přesto způsobuje zlo), nezajímají mne tolik rituály, často na rozdíl od klientů, a už vůbec ne morálka, nýbrž daleko víc výpověď, která se za tím skrývá: při pohledu zvnějšku se zdá, že černé, „zlo“, směřuje stále k prohloubení stávající propasti, většímu rozhraničení, k většímu egu, hlubšímu chaosu. Bílé nebo „dobro“ vede zdánlivě směrem k překonávání protikladů, vzdávání se ega, k jednotě a pořádku. Tak to ale vypadá jen zvnějšku.

Když se podíváme za kulisy světa lépe, uvidíme, že oboje je stejně nezbytné a stejně důležité. Smysl života spočívá právě v tom, abychom se vypořádali s černým, hmotným. To je nezbytý předpoklad pro to, aby jednou došlo ke sblížení mezi nebem a peklem. Každá cesta ke světlu začíná potmě.

 

Ukázka z knihy o reinkarnační terapii 

Mathias Wendel, Ute York: „Maškarní bál duše“, vydala VOTOBIA 1997

 

 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium „patří bolivijskému lidu“… západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být…"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku… oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů – konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!