Že nevíte, co tím myslím? Že byste nikdy nenechali ublížit vašemu domácímu mazlíčkovi? Vědomě jistě ne a právě proto byl vymyšlen důvod, jak vám tuto vivisekci představit jako něco správného, humánního a pro vaše zvířátko dokonce prospěšného.
Pražská městská rada 12. října schválila novelu vyhlášky o poplatku ze psů a pokud ji schválí i pražské zastupitelstvo, pak od ledna 2005 bude muset být každý pražský pes označen mikročipem nebo tetováním. Ovšem naši pražští humanisté tetování rozhodně nedoporučují, je pro zvíře bolestivé. Zatímco dlouhá léta nošení cizího předmětu v těle je asi úplně v pořádku. Za očipované zvíře získá jeho majitel slevu 700 Kč z poplatku za psa, o slevě za psa tetovaného se zatím nemluví.
Navrhovatelé čipování odůvodňují svůj plán na první pohled rozumně - ztracený pes bude moci být hned vrácen majiteli, bude znám majitel psa v případě, že ten někoho zraní, odhalí se neplatiči poplatků atd.
Položme si však otázku, jaké informace bude čip obsahovat. Je logické, že má obsahovat informaci se jménem majitele a jeho bydliště, možná věk zvířete. A co dál? Bude například veterinář moci do čipu vkládat údaje o aktuálním zdravotním stavu, očkování, prodělaných chorobách atd.? Zřejmě těžko, protože údaje v čipu nelze měnit ani vymazat. Takže argument o rychlém zjištění zdravotního stavu zvířete jaksi neplatí. A když zvíře bude mít nového majitele, bude se čip vyndávat a vkládat nový? Vskutku humánní přístup.
Musíme se také ptát, kdo bude mít k informacím přístup, kdo bude disponovat tzv. čtečkou. Jistě policie, alespoň městská, veterináři, odchytová služba. Kdo další? A jaké údaji o majiteli budou součástí čipových dat?
Ve věci označení našeho psa jsme zcela zbaveni možnosti o něm rozhodovat. Kdosi jistě povolanější, který to s námi a s naším psem myslí pochopitelně dobře. Chcete-li zkrátka v Praze mít psa, musíte si ho nechat očipovat.
Není tedy před našima očima někdy prováděna veřejná vivisekce? Při vivisekci probíhá testování na zvířatech z důvodů lékařských, kosmetických atd. Na zvířatech se provádí z důvodu jejich jisté biologické příbuznosti s člověkem.
A položme si otázku - může někdo vyvrátit podezření, že náš pes netestuje ve svém těle čip, který jednou pod kůží budeme nosit my? Samozřejmě žijeme v demokratickém státě, takže to bude humánní, správné a pochopitelně v našem zájmu. Budeme snadno nalezeni a identifikování, když se ztratíme či se staneme obětí nehody nebo zločinu, nebudeme muset nosit doklady, každý lékař snadno získá přístup k našim zdravotním údajům atd. Zkrátka samá pozitiva a sociální jistoty. A první dobrovolníci s čipy pod kůži možná budou zvýhodněni při placení daní, dostanou půjčky nebo kupony na nákup do hypermarketu.
Ovšem opět bychom se měli ptát, co bude náš čip obsahovat a kdo bude mít čtečku. A nebudou na čipu další informace pro speciální čtečky? A kdo je bude mít? Ale nač otázky, vždyť čipování přinese spoustu kladných věcí - výrazně omezí organizovaný zločin, terorismus, extremismus atd.
David Macháček