Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 21. 10. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Hercule Poirot, detektiv:
Víte proč nás mají politici za idioty? Protože jsme je volili!

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2859x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2796x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2785x)
Váš rok
(02. 01. 2018, 2454x)
Mayský sněm promlouvá
(15. 11. 2017, 2412x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* V pasti advaity aneb poslední člověk ve vesmíru


J.J.Šalomoun - Sebepoznání - 25. 02. 2008 (3927 přečtení)

„Vesmír je neskutečný, jen pravda je skutečná. Pravda je vesmír.“Ticho, osvícení, velké Já, vyvanutí, stav bez ega, neosobní, jednota, osvobození, nirvána, láska, bůh, nekonečnost. Těch slov.


Náš intelekt vyzrál natolik, že je schopen velmi jemného abstraktního myšlení a tak se z učení nedvojnosti stala ryze intelektuální disciplína. Nekonečné diskuse mnoha osvícených plují na vlnách internetu a nejen na něm. Všichni všechno víme, dokážeme domyslet, rozebrat, pochopit, vykonstruovat, představit si, ale.


Stále hledáme nějaké něco, nějakou kvalitu, kterou díky svému intelektu klidně postavíme na výjimečné místo jakési nekvality, která je neosobní a všezastřešující. Víme, že je zde stále a přesto ji pořád hledáme a při tom se v klidu vzájemně přesvědčujeme, že není co hledat a že zrovna ta naše nekvalita je tou správnou. Jednoocí králové slepých bratří.


Kdysi dostal návod. Skvělý návod, od skvělého bojovníka. Zasáhl ho jako tenký stříbrný šíp vystřelený silnou a přesnou rukou moudrého lukostřelce. Tolikrát to slyšel, ale až teď to byl přímý zásah. Vše je to. VŠE bez výjimek. Žádná cesta někoho někam, jen posazení absolutně všeho, každého předmětu, každého záchvěvu mysli, každé myšlenky, každé emoce na místo Toho. Zásah byl natolik silný, že několik dní trpělivě zahlazoval každou myšlenku do toho. Nakonec už nemusel vyvíjet pražádné úsilí, vír sám začal stahovat vše do svého středu. Pak jednoho dne, začal mizet celý vesmír a někdo vykřikl – dost!


Když se později svěřoval onomu odvážnému bojovníkovi, ten se rozesmál. Nedokázal jsi postavit výkřik dost a mizející vesmír na rovno Toho. Přestal jsi praktikovat vše je to. Mohl jsi v klidu křičet dost, prožívat nejhorší strach a při tom pokračovat v dobře započatém díle. Ale nenechej se zmást, tato prohra, toto zapomnění, jsou také to!


Jak tak kráčel chladivou nocí, zjistil, že není kráčejícího, jen děj v čase, který bůhví proč, někdo stále ještě registruje. Neměl s tím však žádný problém, protože proč by si dělal starosti. Nenašel toho, kdo by si problémy mohl dělat a tak rázně prohlásil, že když tu není, není tu ani problém, ani žádné jiné pnutí - radost, hodnocení, strach.


Jako by se scvrkl v nejmenší  bod ve vesmíru. Přijde smrt? Jaká pak smrt, když není toho, kdo by umřel. A pokud je, tak ať se nejdřív vynoří ze tmy. Poslední záchvěv toho titěrného bodu se vzápětí mění v tryskající gejzír života vlévajícího se do celého stvoření. Sám sebe pozřel, aby se opět vyvrhl. Tajemný  umírající se konečně vynořil ze své skrýše. Byl stromy, zimou, neznámých chodcem spěchajícím domů z restaurace, štěkajícím psem. Tak tady jsi, usmál se odněkud.


Prý tu jsou a byli, mistři, kteří nalezli konečné vyvázání a definitivní osvobození. Ženeme se za touto ideou a při tom každým svým činem a myšlenkou usvědčujeme všechny tyto pohádkáře ze lži. Říkají přece, že vše je jedno. Dosáhl-li jeden jediný z nich skutečně osvobození, je celý vesmír osvobozen. Kdo z nás má ten pocit? Takže jsme někdo jiný, než ten jediný, když on už je přece svobodný? Chyba v matrixu?


Šel se svým jménem, aby ho ztratil. Jen proto, aby se znovu vynořilo ve všech ostatních jménech a pak si jedno z nich vybral, aby s ním šel dál.


Vítej v klubu nesmrtelných. Prohlásil po té se smíchem onen bojovník.


Bylo to mrazivé a přesto svaté zjištění. Sliby bódhisatvů jsou ve skutečnosti tímto prozřením. Je posledním člověkem ve vesmíru. Dokud bude v jediném atomu v celém vesmíru tvrdit, že je něčím, nebo někým jiným, než jím, bude stále usvědčen ze lži konečného prozření. Až se najde i v tom posledním místečku, sám sebe ještě pozdraví v celém stvoření, které zajiskří v posledním tanci tohoto cyklu, aby mohlo vychutnat klid po tom dlouhém a bláznivém večírku. Rozhlédne se po prázdném vesmíru a odloží poslední jméno.


Dýchá, poslouchá zvuky noci, vzdálený pláč dítěte, které se právě probudilo a volá svou matku. Jak pak se asi jmenuje, ten neznámý tvoreček? Jak dlouho mu potrvá, než i v něm pochopí, že je posledním člověkem ve vesmíru? Jeho prvním nádechem, jeho posledním výdechem?  Do té doby, dokud každá touha nebude vynesena ze sklepa výjimečnosti na světlo prostého jest. Včetně samotného aktu vynášení a výlučnosti nositele.


A tak vynáší smetí, nakupuje jídlo, platí složenky, pracuje, raduje se s dětmi, trápí se svou nemocí, miluje se ženou, spí, sní, bdí a každý den, každý okamžik ztrácí a nalézá své jméno. A jestli je tady někdo, kdo tvrdí, že k tomu patří ještě něco dalšího, ať vyleze ze stínu, rád si ho poslechne...


Je to tak prosté, ale je to nekonečná práce. Řekl poté svému druhu v boji. Ano – odvětil mu přítel. A co má být? Chceš snad říci, že nekonečno je něčím víc, než tím?  Rozesmáli se.  Nezajdeme na pivo?PS: Díky příteli...

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,13 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 4 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
07. 10. 2020:

Ladislav Petráš: " Vůbec se nedivím USA, SRN VB a dalším zemím, že mají z Ruska strach. Vždyť žádný jejich občan by asi neustál to, co občané Ruska: Skripal a jeho dcera a jako poslední (zatím) případ Navalnyj. Ten prý odolal dokonce zdokonalenému Novičoku. To je opravdu hrozba zejména pro členské země NATO. Představte si, že takto chemicky odolný Rus přijede třeba do ČR a začne tady okolo sebe sypat Novičok (jako kdyby nestačil ten zpropadený ricin v kufru). No hrůza jen pomyslet... "

Celý článek...

Pozn. red.:  U všech afér, dezinformací i "informací" je vždy na místě stará otázka: Kdo z toho má prospěch?


26. 09. 2020:

Vytvoření koalice proti dokončení výstavby Nord Stream 2 vedené Spojenými státy naznačuje, že Washington nastoupil na cestu „hospodářského lupičství“, píše bulharský deník Duma. Jak si je jistý autor bulharského vydání, USA se tímto způsobem snaží nejen eliminovat konkurenta, ale také nadále udržovat Evropu na krátkém vodítku.

Celý článek...


18. 09. 2020:

Jan Schneider: "Tak nám zase někoho otrávili. Jegora Gajdara v Irsku (2006), Skripalovy ve Velké Británii (2018), a teď Navalného v Německu? Kdyby ho ale opravdu otrávili nervovým jedem na bázi organofosfátů v Rusku, byl by dávno nebožtík a kolem něj by bylo mnoho dalších. Kdyby ho otrávili toutéž látkou v Německu, dopadlo by to stejně. To je moc divných věcí najednou. Ti novodobí Goebbelsové ale tvrdí, že se tak opravdu stalo, a že na odebraných vzorcích tu shodu potvrdilo několik laboratoří. Má to jen jeden háček. Ty vzorky nebyly odebrány forenzně průkazným způsobem. Neobstály by před jakýmkoliv soudem jako důkaz ani v případě ukradené koloběžky..."

Celý článek...


11. 09. 2020:

Jan Keller: Novičok patří spolu s ricinem do skupiny vysoce toxických chemických látek, které Rusko používá ve třech jasně definovaných případech.

  • Za prvé tehdy, když má pocit, že minulé sankce, které proti němu byly přijaty, jsou příliš slabé, ztrácejí svoji účinnost a potřebovaly by zdůraznit.
  • Za druhé Rusové k některé z těchto látek sahají, když mají dojem, že jejich diplomatické vztahy s jinou zemí jsou jakžtakž uspokojivé, takže je nutno je náležitě vyostřit a zdramatizovat. Za tímto účelem se někdy spokojují pouze s fingovanou hrozbou, kterou se snaží široce medializovat s pomocí těch nejvěrohodnějších mediálních kanálů.
  • Nejběžnější je třetí případ, kdy sahají k novičoku proto, aby zhatili některý z projektů, na němž s partnerskou stranou léta spolupracovali a od něhož si slibují velký ekonomický přínos. V posledním případě šlo o to, že Rusové potřebovali, aby v Německu vznikl odpor proti plynovodu Nord Stream 2, který je právě před dokončením. Protože Německo zůstávalo hluché vůči americkým výhradám proti tomuto energetickému projektu, museli Rusové sáhnout k novičoku, aby měli odpůrci rusko-německé spolupráce v oblasti energetiky silnější argumenty.

Celý článek...


10. 09. 2020:

„Díky sankcím zavedeným v roce 2014 je dnes Rusko mnohem méně závislé na přílivu zahraničního kapitálu, takže pandemie způsobila jeho ekonomice menší škody," vysvětlila v rozhovoru pro agenturu Bloomberg Elina Ribakova, zástupkyně hlavní ekonomky z Institutu mezinárodních financí ve Washingtonu.

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!