Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 17. 02. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatĂ˝ roh  Náhodný citátkulatĂ˝ roh
Hercule Poirot, detektiv:
Víte proč nás mají politici za idioty? Protože jsme je volili!

kulatĂ˝ roh  Hlavní menukulatĂ˝ roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatĂ˝ roh  Přehled rubrikkulatĂ˝ roh

kulatĂ˝ roh  NejčtenějšíkulatĂ˝ roh
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2601x)
Cesta dále
(27. 02. 2017, 2404x)
Mayský sněm
(12. 03. 2017, 2361x)
Mayská poselství
(12. 03. 2017, 2299x)

kulatĂ˝ roh  Počasí, Slunce, LunakulatĂ˝ roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatĂ˝ roh  O Jitřní zemikulatĂ˝ roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* V pasti advaity aneb poslední člověk ve vesmíru


J.J.Šalomoun - Sebepoznání - 25. 02. 2008 (3748 přečtení)

?Vesmír je neskutečný, jen pravda je skutečná. Pravda je vesmír.?Ticho, osvícení, velké Já, vyvanutí, stav bez ega, neosobní, jednota, osvobození, nirvána, láska, bůh, nekonečnost. Těch slov.


Náš intelekt vyzrál natolik, že je schopen velmi jemného abstraktního myšlení a tak se z učení nedvojnosti stala ryze intelektuální disciplína. Nekonečné diskuse mnoha osvícených plují na vlnách internetu a nejen na něm. Všichni všechno víme, dokážeme domyslet, rozebrat, pochopit, vykonstruovat, představit si, ale.


Stále hledáme nějaké něco, nějakou kvalitu, kterou díky svému intelektu klidně postavíme na výjimečné místo jakési nekvality, která je neosobní a všezastřešující. Víme, že je zde stále a přesto ji pořád hledáme a při tom se v klidu vzájemně přesvědčujeme, že není co hledat a že zrovna ta naše nekvalita je tou správnou. Jednoocí králové slepých bratří.


Kdysi dostal návod. Skvělý návod, od skvělého bojovníka. Zasáhl ho jako tenký stříbrný šíp vystřelený silnou a přesnou rukou moudrého lukostřelce. Tolikrát to slyšel, ale až teď to byl přímý zásah. Vše je to. VŠE bez výjimek. Žádná cesta někoho někam, jen posazení absolutně všeho, každého předmětu, každého záchvěvu mysli, každé myšlenky, každé emoce na místo Toho. Zásah byl natolik silný, že několik dní trpělivě zahlazoval každou myšlenku do toho. Nakonec už nemusel vyvíjet pražádné úsilí, vír sám začal stahovat vše do svého středu. Pak jednoho dne, začal mizet celý vesmír a někdo vykřikl ? dost!


Když se později svěřoval onomu odvážnému bojovníkovi, ten se rozesmál. Nedokázal jsi postavit výkřik dost a mizející vesmír na rovno Toho. Přestal jsi praktikovat vše je to. Mohl jsi v klidu křičet dost, prožívat nejhorší strach a při tom pokračovat v dobře započatém díle. Ale nenechej se zmást, tato prohra, toto zapomnění, jsou také to!


Jak tak kráčel chladivou nocí, zjistil, že není kráčejícího, jen děj v čase, který bůhví proč, někdo stále ještě registruje. Neměl s tím však žádný problém, protože proč by si dělal starosti. Nenašel toho, kdo by si problémy mohl dělat a tak rázně prohlásil, že když tu není, není tu ani problém, ani žádné jiné pnutí - radost, hodnocení, strach.


Jako by se scvrkl v nejmenší  bod ve vesmíru. Přijde smrt? Jaká pak smrt, když není toho, kdo by umřel. A pokud je, tak ať se nejdřív vynoří ze tmy. Poslední záchvěv toho titěrného bodu se vzápětí mění v tryskající gejzír života vlévajícího se do celého stvoření. Sám sebe pozřel, aby se opět vyvrhl. Tajemný  umírající se konečně vynořil ze své skrýše. Byl stromy, zimou, neznámých chodcem spěchajícím domů z restaurace, štěkajícím psem. Tak tady jsi, usmál se odněkud.


Prý tu jsou a byli, mistři, kteří nalezli konečné vyvázání a definitivní osvobození. Ženeme se za touto ideou a při tom každým svým činem a myšlenkou usvědčujeme všechny tyto pohádkáře ze lži. Říkají přece, že vše je jedno. Dosáhl-li jeden jediný z nich skutečně osvobození, je celý vesmír osvobozen. Kdo z nás má ten pocit? Takže jsme někdo jiný, než ten jediný, když on už je přece svobodný? Chyba v matrixu?


Šel se svým jménem, aby ho ztratil. Jen proto, aby se znovu vynořilo ve všech ostatních jménech a pak si jedno z nich vybral, aby s ním šel dál.


Vítej v klubu nesmrtelných. Prohlásil po té se smíchem onen bojovník.


Bylo to mrazivé a přesto svaté zjištění. Sliby bódhisatvů jsou ve skutečnosti tímto prozřením. Je posledním člověkem ve vesmíru. Dokud bude v jediném atomu v celém vesmíru tvrdit, že je něčím, nebo někým jiným, než jím, bude stále usvědčen ze lži konečného prozření. Až se najde i v tom posledním místečku, sám sebe ještě pozdraví v celém stvoření, které zajiskří v posledním tanci tohoto cyklu, aby mohlo vychutnat klid po tom dlouhém a bláznivém večírku. Rozhlédne se po prázdném vesmíru a odloží poslední jméno.


Dýchá, poslouchá zvuky noci, vzdálený pláč dítěte, které se právě probudilo a volá svou matku. Jak pak se asi jmenuje, ten neznámý tvoreček? Jak dlouho mu potrvá, než i v něm pochopí, že je posledním člověkem ve vesmíru? Jeho prvním nádechem, jeho posledním výdechem?  Do té doby, dokud každá touha nebude vynesena ze sklepa výjimečnosti na světlo prostého jest. Včetně samotného aktu vynášení a výlučnosti nositele.


A tak vynáší smetí, nakupuje jídlo, platí složenky, pracuje, raduje se s dětmi, trápí se svou nemocí, miluje se ženou, spí, sní, bdí a každý den, každý okamžik ztrácí a nalézá své jméno. A jestli je tady někdo, kdo tvrdí, že k tomu patří ještě něco dalšího, ať vyleze ze stínu, rád si ho poslechne...


Je to tak prosté, ale je to nekonečná práce. Řekl poté svému druhu v boji. Ano ? odvětil mu přítel. A co má být? Chceš snad říci, že nekonečno je něčím víc, než tím?  Rozesmáli se.  Nezajdeme na pivo?PS: Díky příteli...

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,13 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 4 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatĂ˝ roh  Přihlášený čtenářkulatĂ˝ roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatĂ˝ roh  AktualitykulatĂ˝ roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium ?patří bolivijskému lidu?? západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být?"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku? oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů ? konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!