Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 18. 08. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Rudyard Kipling:
Moc bez odpovědnosti je odvěkou výsadou kdejaké běhny.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Země se posouvá, čas se mění
(21. 08. 2016, 3417x)
Žádejte o pomoc
(28. 09. 2016, 3044x)
Povzbuzení
(08. 09. 2016, 2963x)
Být vítězi
(17. 09. 2016, 2696x)
Nežijte ve lži
(20. 11. 2016, 2502x)

kulatý roh  Poslední komentářekulatý roh
.:
"odpověd momentálně nedokážu sesmolit, ale na youtube..."
(Léčení vnitřního dítěte)
půl na půl:
"ano, článek je užitečný, informuje o tom, jak funguj..."
(Manuál pro extroverta: Pravidla komunikace s introvertem )
bez titulku:
"Super!!! Přesně tak to je. Míla"
(Nebojte se Božích Zákonů)
Jedná se totiž o to, že ...:
"... pokud byste si nechali příjmení svého expartnera..."
(Zamyšlení pro dnešní den)
bez titulku:
"Dobrý den, podařilo se mi nedávno spojit se svým vni..."
(Léčení vnitřního dítěte)
Dotaz:
"Dobrý den, mám dotaz. Shamkhalaprashalanu jsem poprv..."
(Šankhaprakšálana)
výroba nemocných:
"Nemocní se vyrábí i jinak. Například diagnoza cukrov..."
(Jak nám vyrábějí nemoci, abychom se stali jejich zákazníky)
Životopis Míly a Eduarda Tomášových:
"Dobrý deň, pán Miloš. Som veľmi rada, že som našla ..."
(Životopis Míly a Eduarda Tomášových)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* V pasti advaity aneb poslední člověk ve vesmíru


J.J.Šalomoun - Sebepoznání - 25. 02. 2008 (3604 přečtení)

„Vesmír je neskutečný, jen pravda je skutečná. Pravda je vesmír.“Ticho, osvícení, velké Já, vyvanutí, stav bez ega, neosobní, jednota, osvobození, nirvána, láska, bůh, nekonečnost. Těch slov.


Náš intelekt vyzrál natolik, že je schopen velmi jemného abstraktního myšlení a tak se z učení nedvojnosti stala ryze intelektuální disciplína. Nekonečné diskuse mnoha osvícených plují na vlnách internetu a nejen na něm. Všichni všechno víme, dokážeme domyslet, rozebrat, pochopit, vykonstruovat, představit si, ale.


Stále hledáme nějaké něco, nějakou kvalitu, kterou díky svému intelektu klidně postavíme na výjimečné místo jakési nekvality, která je neosobní a všezastřešující. Víme, že je zde stále a přesto ji pořád hledáme a při tom se v klidu vzájemně přesvědčujeme, že není co hledat a že zrovna ta naše nekvalita je tou správnou. Jednoocí králové slepých bratří.


Kdysi dostal návod. Skvělý návod, od skvělého bojovníka. Zasáhl ho jako tenký stříbrný šíp vystřelený silnou a přesnou rukou moudrého lukostřelce. Tolikrát to slyšel, ale až teď to byl přímý zásah. Vše je to. VŠE bez výjimek. Žádná cesta někoho někam, jen posazení absolutně všeho, každého předmětu, každého záchvěvu mysli, každé myšlenky, každé emoce na místo Toho. Zásah byl natolik silný, že několik dní trpělivě zahlazoval každou myšlenku do toho. Nakonec už nemusel vyvíjet pražádné úsilí, vír sám začal stahovat vše do svého středu. Pak jednoho dne, začal mizet celý vesmír a někdo vykřikl – dost!


Když se později svěřoval onomu odvážnému bojovníkovi, ten se rozesmál. Nedokázal jsi postavit výkřik dost a mizející vesmír na rovno Toho. Přestal jsi praktikovat vše je to. Mohl jsi v klidu křičet dost, prožívat nejhorší strach a při tom pokračovat v dobře započatém díle. Ale nenechej se zmást, tato prohra, toto zapomnění, jsou také to!


Jak tak kráčel chladivou nocí, zjistil, že není kráčejícího, jen děj v čase, který bůhví proč, někdo stále ještě registruje. Neměl s tím však žádný problém, protože proč by si dělal starosti. Nenašel toho, kdo by si problémy mohl dělat a tak rázně prohlásil, že když tu není, není tu ani problém, ani žádné jiné pnutí - radost, hodnocení, strach.


Jako by se scvrkl v nejmenší  bod ve vesmíru. Přijde smrt? Jaká pak smrt, když není toho, kdo by umřel. A pokud je, tak ať se nejdřív vynoří ze tmy. Poslední záchvěv toho titěrného bodu se vzápětí mění v tryskající gejzír života vlévajícího se do celého stvoření. Sám sebe pozřel, aby se opět vyvrhl. Tajemný  umírající se konečně vynořil ze své skrýše. Byl stromy, zimou, neznámých chodcem spěchajícím domů z restaurace, štěkajícím psem. Tak tady jsi, usmál se odněkud.


Prý tu jsou a byli, mistři, kteří nalezli konečné vyvázání a definitivní osvobození. Ženeme se za touto ideou a při tom každým svým činem a myšlenkou usvědčujeme všechny tyto pohádkáře ze lži. Říkají přece, že vše je jedno. Dosáhl-li jeden jediný z nich skutečně osvobození, je celý vesmír osvobozen. Kdo z nás má ten pocit? Takže jsme někdo jiný, než ten jediný, když on už je přece svobodný? Chyba v matrixu?


Šel se svým jménem, aby ho ztratil. Jen proto, aby se znovu vynořilo ve všech ostatních jménech a pak si jedno z nich vybral, aby s ním šel dál.


Vítej v klubu nesmrtelných. Prohlásil po té se smíchem onen bojovník.


Bylo to mrazivé a přesto svaté zjištění. Sliby bódhisatvů jsou ve skutečnosti tímto prozřením. Je posledním člověkem ve vesmíru. Dokud bude v jediném atomu v celém vesmíru tvrdit, že je něčím, nebo někým jiným, než jím, bude stále usvědčen ze lži konečného prozření. Až se najde i v tom posledním místečku, sám sebe ještě pozdraví v celém stvoření, které zajiskří v posledním tanci tohoto cyklu, aby mohlo vychutnat klid po tom dlouhém a bláznivém večírku. Rozhlédne se po prázdném vesmíru a odloží poslední jméno.


Dýchá, poslouchá zvuky noci, vzdálený pláč dítěte, které se právě probudilo a volá svou matku. Jak pak se asi jmenuje, ten neznámý tvoreček? Jak dlouho mu potrvá, než i v něm pochopí, že je posledním člověkem ve vesmíru? Jeho prvním nádechem, jeho posledním výdechem?  Do té doby, dokud každá touha nebude vynesena ze sklepa výjimečnosti na světlo prostého jest. Včetně samotného aktu vynášení a výlučnosti nositele.


A tak vynáší smetí, nakupuje jídlo, platí složenky, pracuje, raduje se s dětmi, trápí se svou nemocí, miluje se ženou, spí, sní, bdí a každý den, každý okamžik ztrácí a nalézá své jméno. A jestli je tady někdo, kdo tvrdí, že k tomu patří ještě něco dalšího, ať vyleze ze stínu, rád si ho poslechne...


Je to tak prosté, ale je to nekonečná práce. Řekl poté svému druhu v boji. Ano – odvětil mu přítel. A co má být? Chceš snad říci, že nekonečno je něčím víc, než tím?  Rozesmáli se.  Nezajdeme na pivo?PS: Díky příteli...

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,13 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 4 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
15. 08. 2019:

Čtvteční postřehy Terezy Spencerové:
• NATO si stěžuje, že ruské stíhačky v úterý odháněly od civilního letadla, v němž letěl ministr obrany Šojgu, španělskou alianční stíhačku "nebezpečným způsobem"… a prý jen "profesionalismus" aliančního pilota zabránil nebezpečné situaci… stížnost je pozoruhodná, neboť NATO současně připouští, že ruský civilní letoun měl "platný letový plán", letěl v mezinárodním vzdušném prostoru a navíc se i náležitě identifikoval…
• po nedávných pohrůžkách amerického velvyslance v Berlíně, že americké jednotky mohou být z Německa staženy, Merkelová slibuje navýšení zbrojních výdajů, jak požadují USA…
• na stěně manhattanského sídla mrtvého miliardářského pedofila Epsteina prý vyšetřovatelé objevili mimo jiné obří obraz, na němž Bill Clinton sedí v modrých šatech a červených lodičkách v prezidentské Oválné pracovně… Epsteinova "madam" Ghislaine Maxwellová byla mezitím objevena v odlehlém luxusním sídle v Nové Anglii, kde žije s vrcholným manažerem a členem supervlivné Rady pro zahraniční záležitosti (CFR) Scottem Borgersonem…
• kvůli obviněním z nevhodného chování k ženám byly zrušeny dva americké koncerty Placida Dominga…

Celý článek...


14. 08. 2019:

Bývalý senátor a exšéf Agrární komory Jan Veleba o Gretě (vepřovém a hraboších):
"Připomíná mi to anarchii. Tato slečna nemůže v patnácti letech rozumět světu, nemůže rozumět světovému klimatu, nemůže rozumět politice. Je to divadlo a stojí za ní nějaký kapitál nebo obrovská zelená lobby. Ta dívka je loutkou zelené lobby, která si ji vodí. Považuji to za nebezpečné. Jde o učebnicový příklad, jak uměle začít něco ovlivňovat. Kdyby tu Gretu ukázal Milion chvilek na Letné, tak se naše média zblázní a lidi by tam z toho omdlévali. Se seriózním přístupem k problému klimatu a počasí to nemá nic společného. Rozum mi nebere, že se k tomu propůjčuje i Svatý otec. V každém případě tato slečna není tím, kdo by znal světové děje a souvislosti. Nicméně to asi dopadne tak, že se z ní stane pravděpodobně světová politická hvězda..."

Celý článek...


07. 08. 2019:

Středeční postřehy Terezy Spencerové:
• po 16 oficiálně oznámených "konečných vítězstvích" nad Daešem Pentagon přiznává očividné, totiž, že Islámský stát v Sýrii a Iráku žije a znovu prospívá...
• Bolton nově vysvětluje americké odstoupení od dohody o raketách krátkého a středního doletu… už neviní Rusko, ale ukazuje na Čínu, která účastníkem smlouvy nebyla...
• Google se netají tím, že svými algoritmy hodlá zabránit Trumpovu znovuzvolení v roce 2020, a tak mu Trump slibuje: "Budeme Google pečlivě sledovat"… kde je konec "ruskému vměšování"?...
• jakýkoli turecký vojenský vpád do Sýrie bude "nepřijatelný" a USA mu zabrání, hrozí šéf Pentagonu kvůli avízované turecké ofenzívě proti "americkým" syrským Kurdům… ale zní to jako by hájil zájmy samotné Sýrie… tedy kromě toho, že Turecko do Sýrie vpadlo už dávno a je tam pořád… ostatně stejně jako USA… dva ilegální okupanti se hádají, kdo kam smí a kdo ne...
• přinejmenším ukrajinský zákon o lékařské záchranné službě byl převzat z USA, a to i "s chlupama", a tak umožňuje volat sanitku "z jakéhokoli místa Spojených států"...

Celý článek...


07. 08. 2019:

Zakladatel ODS a hudebník Petr Štěpánek: "Když policie mlátí lidi v Moskvě nebo v Hongkongu, naše média se mohou přetrhnout. Když policie mlátí lidi v Barceloně nebo v Paříži, není třeba to ukazovat...
Když policie mlátí lidi v Moskvě, ministr zahraničí Petříček spěchá psát protestní nótu. Když policie mlátí lidi v Paříži, ministr zahraničí Petříček ani nemukne. Už tomu rozumíte?
Vítejte v Zemi dvojího metru!
"

Celý článek...


24. 07. 2019:

Ivan Hoffman: "Osobní zkušenost je nepřenosná, a ti, kteří pamatují časy, kdy si u nás lidé byli vcelku rovni, byť v nedostatku, jsou nekompatibilní s generacemi, které už za samozřejmost považují hlubokou sociální nerovnost a nespravedlnost a mají za přirozené, že je člověk člověku vlkem. Kdo pamatuje časy, kdy „bez práce nebyly koláče“, těžko akceptuje generace, které pracujícím člověkem pohrdají. Budoucnost samozřejmě patří mladým, ale nějaký čas ještě, zahleděni do mobilů, budou zakopávat o nás, co jsme tu zbyli jako svědci zaniklého světa...
Odkaz 17. listopadu je dávno „zavražděn“ jeho protagonisty, takže by zmínění pánové
(Zeman a Babiš) museli zamordovat mrtvolu. Přiznávám, že mi to nekonečné okopávání premiérových a prezidentových kotníků už připadá trapné...
To, co se označuje termínem liberální demokracie, není nic jiného, než starý známý kapitalizmus, který dnes má globální ambice. Liberální demokracie je prorežimní ideologie, podporovaná mediálním mainstreamem a jak je tomu za všech režimů, i ten liberálně demokratický je o sobě pevně přesvědčen, že je něco lepšího, respektive to nejlepší, k čemu společnost mohla dorůst...
Z jedné strany jsme svědky toho, jak se bagatelizují tradice a boří přirozený řád, z druhé strany dostávají zelenou nejrůznější deviace a devianti. Považuji liberální demokracii za politický nešvar, kterému je nejvyšší čas se vzepřít obranou přirozeného světa..
"

Celý článek...


22. 07. 2019:

Vidlák: "Před několika dny jsem si přečetl u Terezy Spencerové, že americké děti se nejvíc chtějí stát youtubery a čínské děti se nejvíc chtějí stát astronauty. Tedy tchaikonauty. Petr Kubáč uváděl v jednom ze svých článků krásný příklad proč dnes tolik lidí studuje sociologii, ale skoro nikdo se nechce stát instalatérem. Inu, pokud vám jako instalatérovi potečou trubky, tak všichni vědí, že jste blbec. Když jako sociolog budete celý život kecat kraviny, nikdo to nepozná...
Inu, všichni chtějí být youtubery, sociology, manažery a to proto, aby se nepoznalo, že nic neumějí a k ničemu vlastně nejsou...
"

Celý článek...


20. 07. 2019:

Sobotní postřehy Terezy Spencerové:
• nejvíc amerických a britských dětí se chce stát youtubery, zatímco nejvíc čínských dětí astronauty… fascinující…
• Huawei už nehledá náhradu za operační systém Android od Googlu… vlastní operační systém Hongmeng ponechá pro použití mimo smartfouny… znamená to, že Trumpova administrativa Googlu povolila s tím „supernebezpečným“ Huawei dál spolupracovat?...
• Rusko vede tajné rozhovory s Nizozemskem v souvislosti s vyšetřováním tragédie malajsijského boeingu z roku 2014 nad Donbasem… o čem? nikdo neví, je to tajné…
• jen co USA kvůli nákupu ruských protiraketových systémů S400 vyřadily Turecko z programu stíhaček F35, přišlo Rusko s nabídkou stíhaček Su35…

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!