Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 14. 10. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Friedrich Nietzsche:
Naše země se stala právě tím monstrem, proti kterému chtěla původně bojovat.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Nežijte ve lži
(20. 11. 2016, 2659x)
Hodiny odbíjejí
(30. 12. 2016, 2626x)
Mayský sněm
(07. 01. 2017, 2574x)
Jako v pohádkách…
(07. 12. 2016, 2503x)
Mayská rada
(14. 02. 2017, 2419x)
Upozornění
(28. 11. 2016, 2374x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* V pasti advaity aneb poslední člověk ve vesmíru


J.J.Šalomoun - Sebepoznání - 25. 02. 2008 (3650 přečtení)

„Vesmír je neskutečný, jen pravda je skutečná. Pravda je vesmír.“Ticho, osvícení, velké Já, vyvanutí, stav bez ega, neosobní, jednota, osvobození, nirvána, láska, bůh, nekonečnost. Těch slov.


Náš intelekt vyzrál natolik, že je schopen velmi jemného abstraktního myšlení a tak se z učení nedvojnosti stala ryze intelektuální disciplína. Nekonečné diskuse mnoha osvícených plují na vlnách internetu a nejen na něm. Všichni všechno víme, dokážeme domyslet, rozebrat, pochopit, vykonstruovat, představit si, ale.


Stále hledáme nějaké něco, nějakou kvalitu, kterou díky svému intelektu klidně postavíme na výjimečné místo jakési nekvality, která je neosobní a všezastřešující. Víme, že je zde stále a přesto ji pořád hledáme a při tom se v klidu vzájemně přesvědčujeme, že není co hledat a že zrovna ta naše nekvalita je tou správnou. Jednoocí králové slepých bratří.


Kdysi dostal návod. Skvělý návod, od skvělého bojovníka. Zasáhl ho jako tenký stříbrný šíp vystřelený silnou a přesnou rukou moudrého lukostřelce. Tolikrát to slyšel, ale až teď to byl přímý zásah. Vše je to. VŠE bez výjimek. Žádná cesta někoho někam, jen posazení absolutně všeho, každého předmětu, každého záchvěvu mysli, každé myšlenky, každé emoce na místo Toho. Zásah byl natolik silný, že několik dní trpělivě zahlazoval každou myšlenku do toho. Nakonec už nemusel vyvíjet pražádné úsilí, vír sám začal stahovat vše do svého středu. Pak jednoho dne, začal mizet celý vesmír a někdo vykřikl – dost!


Když se později svěřoval onomu odvážnému bojovníkovi, ten se rozesmál. Nedokázal jsi postavit výkřik dost a mizející vesmír na rovno Toho. Přestal jsi praktikovat vše je to. Mohl jsi v klidu křičet dost, prožívat nejhorší strach a při tom pokračovat v dobře započatém díle. Ale nenechej se zmást, tato prohra, toto zapomnění, jsou také to!


Jak tak kráčel chladivou nocí, zjistil, že není kráčejícího, jen děj v čase, který bůhví proč, někdo stále ještě registruje. Neměl s tím však žádný problém, protože proč by si dělal starosti. Nenašel toho, kdo by si problémy mohl dělat a tak rázně prohlásil, že když tu není, není tu ani problém, ani žádné jiné pnutí - radost, hodnocení, strach.


Jako by se scvrkl v nejmenší  bod ve vesmíru. Přijde smrt? Jaká pak smrt, když není toho, kdo by umřel. A pokud je, tak ať se nejdřív vynoří ze tmy. Poslední záchvěv toho titěrného bodu se vzápětí mění v tryskající gejzír života vlévajícího se do celého stvoření. Sám sebe pozřel, aby se opět vyvrhl. Tajemný  umírající se konečně vynořil ze své skrýše. Byl stromy, zimou, neznámých chodcem spěchajícím domů z restaurace, štěkajícím psem. Tak tady jsi, usmál se odněkud.


Prý tu jsou a byli, mistři, kteří nalezli konečné vyvázání a definitivní osvobození. Ženeme se za touto ideou a při tom každým svým činem a myšlenkou usvědčujeme všechny tyto pohádkáře ze lži. Říkají přece, že vše je jedno. Dosáhl-li jeden jediný z nich skutečně osvobození, je celý vesmír osvobozen. Kdo z nás má ten pocit? Takže jsme někdo jiný, než ten jediný, když on už je přece svobodný? Chyba v matrixu?


Šel se svým jménem, aby ho ztratil. Jen proto, aby se znovu vynořilo ve všech ostatních jménech a pak si jedno z nich vybral, aby s ním šel dál.


Vítej v klubu nesmrtelných. Prohlásil po té se smíchem onen bojovník.


Bylo to mrazivé a přesto svaté zjištění. Sliby bódhisatvů jsou ve skutečnosti tímto prozřením. Je posledním člověkem ve vesmíru. Dokud bude v jediném atomu v celém vesmíru tvrdit, že je něčím, nebo někým jiným, než jím, bude stále usvědčen ze lži konečného prozření. Až se najde i v tom posledním místečku, sám sebe ještě pozdraví v celém stvoření, které zajiskří v posledním tanci tohoto cyklu, aby mohlo vychutnat klid po tom dlouhém a bláznivém večírku. Rozhlédne se po prázdném vesmíru a odloží poslední jméno.


Dýchá, poslouchá zvuky noci, vzdálený pláč dítěte, které se právě probudilo a volá svou matku. Jak pak se asi jmenuje, ten neznámý tvoreček? Jak dlouho mu potrvá, než i v něm pochopí, že je posledním člověkem ve vesmíru? Jeho prvním nádechem, jeho posledním výdechem?  Do té doby, dokud každá touha nebude vynesena ze sklepa výjimečnosti na světlo prostého jest. Včetně samotného aktu vynášení a výlučnosti nositele.


A tak vynáší smetí, nakupuje jídlo, platí složenky, pracuje, raduje se s dětmi, trápí se svou nemocí, miluje se ženou, spí, sní, bdí a každý den, každý okamžik ztrácí a nalézá své jméno. A jestli je tady někdo, kdo tvrdí, že k tomu patří ještě něco dalšího, ať vyleze ze stínu, rád si ho poslechne...


Je to tak prosté, ale je to nekonečná práce. Řekl poté svému druhu v boji. Ano – odvětil mu přítel. A co má být? Chceš snad říci, že nekonečno je něčím víc, než tím?  Rozesmáli se.  Nezajdeme na pivo?PS: Díky příteli...

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,13 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 4 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
05. 10. 2019:

Ekonomka Markéta Šichtařová: "Ministerstvo práce a sociálních věcí se vytasilo s třicetistránkovou příručkou pro provozovatele takzvaných mikrojeslí. Příručka obsahuje instrukce, jak batolátkům vymýt mozek a udělat jim binec v jejich pohlaví. Nabádá k tomu, aby se během her ‚potíralo rozdělení na muže a ženy‘. Aby se klukům stejně jako holčičkám dávaly panenky a holkám zase autíčka...
Proč stejný druh lidí zbožňuje a hájí Gretu, jejíž loutkovodiči v podstatě vyzývají k diktatuře? Proč stejný typ lidí je ochoten uvažovat o tom, že se (pro začátek) ve školních jídelnách zakáže maso? Proč tihle lidé obyčejně hájí norský Barnevernet a byli by nejraději, kdyby se zavedl i u nás?...
"

Celý článek...


03. 10. 2019:

Zemřel Karel Gott - komentář z Internetu: "oceňuji jeho pracovitost, laskavou lidskou stránku, rozhled i to, že po roce 89 se nedal ke zlodějům, neobrážel VIP dýchánky kavárny, žádné politické uskupení si ho nekoupilo. Vytvářel v zahraničí o republice dobrý obraz, vydělal státu spoustu valut, danil doma, ne v daňovém ráji. Zůstal svůj.
Mrkl jsem jen na minutku jinam a už to jede. Knížepán, Klvaňa, Stanjura, Bělobrádek, Šídlo, Roman Týc, Jakub Janda, že prý zpíval i v Rusku a za komunistů.... u jiných, co se dnes angažují na správné straně, to samozřejmě nevadí. Vytáhli i autistu, kdysi dětského maskota Trautenberga, Mikiho Kotase. Jsem zvědavý, co na to bojovník proti sochám z Prahy 6 nebo Milionové chvilky... Nic pozitivního nedokázali, proti Goťákovi jsou ubožáci. Lumpové, co stojí proti vlastnímu národu, se přede všemi zase veřejně odkopávají...
"

Celý článek...


29. 09. 2019:

Jiří Zimola: "Hroutí se mi svět. Svatý Václav nežil, Koněv neosvobodil a Červená Karkulka sežrala vlka. Ještěže mi na nezávislé veřejnoprávní ČT vysvětlí, jak mám zacházet s fake news! :-)"

Celý článek...


27. 09. 2019:

Novinářka Lucie Groene Odkolek: "Miloš Zeman by za normálních okolností určitě přišel položit květiny, ale logicky nechce, aby vzpomínka na rok 1989 byla opět zneužita k projevům „pohrdání Zemanem“. Místo zpráv o oslavách 30. výročí 17. listopadu by se na první stránky tisku dostali ti, kteří mediálně nejúčinněji urazili prezidenta. Do situace, kdy prezident raději zůstane doma, nás tedy dostali právě ti, co si o sobě z nepochopitelných důvodů myslí, že jsou slušnější než Miloš Zeman, a potom se před novináři předvádějí v trapnostech..."

Celý článek...


24. 09. 2019:

Jana Bobošíková: "Dokud se nenajde většina ve Sněmovně, která by jasně prohlásila, že Česká televize neplní svou zákonnou funkci – tedy poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názoru – jsou tyto diskuse zbytečné. Jediný, kdo může změnit současný stav zpravodajství a publicistiky České televize, jsou poslanci. Ti ale, přestože často deklarují nespokojenost s Českou televizí, odvahu situaci řešit nemají. Česká televize je nyní skutečně nezávislá v tom smyslu, že si děla co chce, protože ti, kdo mají vynucovat dodržování zákona o ČT, na svou povinnost rezignovali..."

Celý článek...


17. 09. 2019:

Bývalý šéf vojenské zpravodajské služby a bezpečnostní analytik Andor Šándor: "Ta samolibost, že já to vím nejlépe a ostatní jsou minimálně hlupáci, pokud ne ruští agenti, přisluhovači Kremlu a Číny a podobně, je velmi nešťastná, a navíc často sklouzává do polohy osobní, urážlivé. Navenek to samozřejmě ovlivňuje to, jak se k sobě lidé chovají...
Já stále věřím tomu, že je správná teze, že Koněv osvobodil Prahu, protože tlak jeho vojsk donutil generála Toussainta uzavřít smlouvu s generálem Kutlvašrem a s Josefem Smrkovským, nechat zde těžké zbraně a zmizet. Jinak by tu Prahu Němci rozflákali, kdyby nebyli pod tlakem.
.."

Celý článek...


08. 09. 2019:

Spisovatel, autor historických knih Václav Junek: "z vyššího hlediska české moderní historie jde opravdu jen o ten šum (kauza sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva), navíc vyvolaný přibližně těmi samými elementy, které (například) pod vedením Franty Sauera ze Žižkova se vší jim vlastní hloupostí skácely Mariánský sloupu na Staroměstském náměstí v listopadu 1918 a jistě také v přibližně stejné době dosáhly likvidace pomníku jednoho z největších českých vojevůdců maršála Radeckého. To ale opravdu jen pro příklad. Stejného druhu ovšem byla pozdější praxe nacistů ve věci pomníků Ernesta Denise, plukovníka Švece, prezidenta Wilsona i mnoha dalších. A to nemluvím už vůbec o komunistech a jejich tak oblíbeném obrazoborectví..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!