Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 29. 09. 2023     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Deborah Eisenbergová, americká spisovatelka:
Američané jsou jediný národ na světě, který věří své vlastní propagandě.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Odpočítávání se rozběhlo
(01. 03. 2021, 2659x)
Základní kámen budoucnosti
(17. 06. 2021, 1688x)
Jaká je ta správná cesta?
(18. 03. 2021, 1646x)
Spojení s bytostmi Země
(29. 04. 2021, 1585x)
Vzkříšení víry a naděje
(05. 04. 2021, 1456x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Duchovno a zdraví

* Vnitřní úsměv, I. díl: Výhody


Jaroslav Holeček (Mantak Chia: Taoist. metoda transformace stresu na vitalitu) - Duchovno a zdraví - 19. 01. 2008 (14160 přečtení)

Taoistická metoda-obálka knihy

Kniha Mantak Chiy Taoistická metoda transformace stresu na vitalitu nebyla dosud v češtině vydána, proto jsme rádi, že můžeme uveřejnit její kapitolu Vnitřní úsměv, kterou přeložil Jaroslav Holeček. Dnes přinášíme její první díl a následující dva vyjdou v týdenním cyklu.
 
Mistr Mantak Chia vychází z mnohaletého studia klasických taoistických spisů, čínské tradiční medicíny a bojových umění (kung-fu, tchaj-ťi čchüan, čchi-kung aj.). Je tvůrcem systému Léčivé Tao.


 

Kapitola 2 

Vnitřní úsměv 

  

I. Výhody

 

A. Podřadná energie versus vysoce kvalitní energie

 

V Taoismu se nahlíží na záporné emoce jako na podřadnou energii. Mnoho lidí žije své životy v hněvu, smutku, depresi, obavách, starostech a dalších druzích záporné energie. Tyto typy energie mají souvislost se vznikem chronických onemocnění a okrádají nás významně o životní sílu. Vnitřní úsměv je opravdový úsměv pro všechny části těla, včetně všech orgánů, žláz a svalů, právě tak jako pro nervovou soustavu. Tak se vytvoří vysoce jakostní stupeň energie, který může léčit a případně být transformován dokonce na vyšší stupeň energie (obr.2.1).

 

Opravdový úsměv přenáší energii lásky, která má sílu ohřívat a hojit. Jen si vzpomeňte na dobu, kdy jste byli rozrušení nebo fyzicky nemocní a někdo, možná cizí člověk, vám věnoval velký úsměv - náhle jste se cítili lépe. Norman Cousin, bývalý editor Saturday Review, píše v Anatomii nemoci, že se sám vyléčil ze vzácného onemocnění pojivové tkáně sledováním starých filmů bratří Marxů. Jedna z mých studentek si sama vyléčila rakovinu prsu ustavičnou praxí vnitřního úsměvu do nemocné části těla.

 

Ve starověké Číně taoističtí mistři rozpoznali sílu energie úsměvu. Zkoušeli vnitřní úsměv sami na sobě a pohnuli s energii čchi a vytvořili vysoce jakostní stupeň čchi, a tak dosáhli zdraví, štěstí a dlouhověkost. Usmívající se je jako slunící se v lásce a láska může napravit, vyléčit a omladit.

 

Vnitřní úsměv nasměruje energii úsměvu do našich orgánů a žláz, které jsou rozhodující pro život. Ironicky řečeno - ačkoli často věnujeme hodně pozornosti našemu vnějšímu zjevu, jen málo z nás si je vědomo, jak vnitřní orgány a žlázy vypadají, kde jsou umístěny nebo jaké mají funkce. Horší je, že jsme nevnímaví k subtilním varováním, která nám zasílají, když s nimi špatně zacházíme chudými dietami a nezdravým životním stylem. Jsme jako šéf, který nikdy nevěnuje ani trochu pozornosti svým zaměstnancům a je překvapený, když věci jdou špatně. Jsme-li obeznámeni s našimi orgány a žlázami, oceňme, co dělají, učme se slyšet jejich zprávy, a ony nás odmění relaxací a vitalitou.

2.1

Obr. 2.1 Vnitřní úsměv vám pomůže zvýšit energii čchi a vytvořit vysoce kvalitní čchi. 

 

B. Sekrece jako nektar nebo jed

 

Vnitřní úsměv je nejúčinnější proti životním stresům. V naší současné společnosti utratíme milióny, abychom si pomohli od stresu. Často tyto léky poskytnou jen částečnou a dočasnou úlevu.

 

Vnitřní úsměv je úzce spojený s brzlíkovou žlázou a zvyšuje aktivitu této žlázy. V taoistickém systému je brzlíková žláza místem vyššího osvícení, místem lásky a životní energie čchi. Když jsme pod emočním tlakem, brzlíková žláza je zasažena jako první. V knize You Body not Lie od Johna Diamonda, M.D., dr. Diamond představuje studii, které ukazuje, že brzlík má roli hlavního kontrolora, který řídí životodárné a hojivé energie těla. Teorie rakoviny formulovaná sirem MacFarlane Burnetem, australským nositelem Nobelovy ceny popisuje, že zvýšení aktivity brzlíkové žlázy má za následek zvýšení schopnosti odvrátit rakovinu. Jeden typ buněk produkovaných brzlíkem jsou T-buňky. Funkcí T-buněk je rozpoznat abnormální buňky a zničit je. Z miliard z buněk produkovaných v těle každý den, jsou některé abnormální. Jestliže T-buňky nejsou aktivovány brzlíkovým hormonem, abnormální buňky pokračují prudce v růstu a vyvinou se do klinické rakoviny. Z tohoto důvodu hraje brzlíková žláza rozhodující roli v prevenci rakoviny v dospělosti.

 

V aplikované kinesiologii existuje způsob, jak testovat sílu nebo slabost brzlíkové žlázy, která se výrazně mění vnitřním úsměvem. Zkuste se svým partnerem tento test: Dotýkejte se brzlíku, lokalizovaného v bodě, kde se druhé žebro připojuje k hrudní kosti pod hrdlem. Nejprve ať se váš partner neusmívá a nechá poklesnout obličejové svalstvo a ústní koutky stočí dolů. Ať nechá jednu ruku nataženou do strany, zatímco vy mu ji tlačíte dolů. Poté to zkuste s vaším partnerem, když se usmívá a uvidíte rozdíl. To demonstruje, že když se usmíváte, aktivujete brzlíkovou žlázu (obr. 2.2. a 2.3.).

 

Taoističtí mudrcové říkají, že když se usmíváte, vaše orgány vylučují nektar, který jako sekrece vyživuje celé tělo. Když se zlobíte, jste bázliví nebo ve stresu, produkují orgány jedovatou sekreci, která zablokuje energetické kanály, usazuje se v orgánech a způsobuje nechutenství, špatné trávení, zvyšuje krevní tlak, zrychluje tep, způsobuje nespavost a negativní emoce.

 

2.2 a 2.3

 

Úsměv do orgánů také způsobí jejich rozšíření, změkčí je a zvlhčí, a proto lépe fungují. Následkem toho například játra mají více prostoru na skladování živin a detoxikaci škodlivin.

 

2.4

Obr. 2.4 Oči spojené s autonomním nervstvem mohou ovlivnit vaši úroveň energie.. 

 

Praxe vnitřního úsměvu začíná v očích. Oči jsou ve spojení s autonomním nervstvem, které řídí činnost orgánů a žláz. Oči jako první přijímají emoční signály a způsobí, že se orgány a žlázy aktivují při stresu nebo nebezpečí (reakce "boj nebo útěk") a zvolní, když krize prošla. V zásadě oči udržují klidnou a vyváženou úroveň odezvy. Proto jednoduše relaxací svých očí můžete uvolnit celé tělo, a tak mít uvolněnou energii k dispozici (obr. 2.4.).

 

C. Učení pomocí vnitřního úsměvu.

 

Když jste stresovaní, příliš vzrušení nebo žijete v hněvu nebo obavách, orgány se blokují a snižují se vaše možnosti. Mnoho energie je stráveno navíc, otupíte, chybí bdělost a hravost. Tíže se vám učí nebo rozvíjejí nové myšlenky, a jestliže se zkusíte přinutit k učení, námět často nezůstane v mysli a nebudete schopni včlenit ho do sebe. V taoistickém systému vycházíme z toho, že naše orgány, smysly a části našich těl jsou zapojené do učení.

 

Když se usmíváte na své orgány, smysly a žlázy, vytvoříte s nimi spojení a dobrou komunikaci.

 

Když jste stresovaní nebo bázliví, všechny orgány a smysly jsou zavřené. Například když někdo nemá rád své tělo, nechce akceptovat člověka, a tak není schopen přijmout osobní výuku a myšlenky. 

 

1. Hlavní zdroje sluchové energie.

Hlavními zdroji sluchové energie jsou ledviny a jejich přidružený orgán močový měchýř. Například když ledviny dobře fungují, budete více bystří a tak schopnější učit se. Ledviny jsou spojené s ušními otvory. Sluchový smysl - slyšení je velmi důležitý pro učení se. Když jsou ledviny silné, zvýší se ostrost slyšení, která zvýší učenlivost.

 

Měchýř pomáhá ve vylučování toxických kapalin, které umožňují čistit krev a kapalině téct volněji. Pokud je měchýř narušený, potom ledvinové funkce budou zasažené.

 

2. Hlavní zdroje síly řeči 

Hlavní zdroje síly řeči jsou srdce a jeho přidružený orgán tenké střevo. Srdce poskytne náladu pro učení a je místem radosti. Bez horlivosti nebo nálady k učení se, bude učení obtížné. Tajemstvím učení je naplnění radostí, veselá zábava a potěšení. Když jsou tyto přítomny, celé tělo přijme, co se učíte, do sebe. Srdce je také místem respektu a poctivosti. Když máte respekt, srdce je otevřené. Jazyk se spojí se srdcem, a když je spojení otevřeno, můžete začít přijímat a programovat svou mysl v drobnostech, asimilujíce postupně, co jste se naučili.

 

Tenké střevo nám pomáhá asimilovat. Když má tenké střevo problém, srdeční funkce jsou ovlivněny. Často, abychom se mohli učit nové věci, potřebujeme čas na přizpůsobení se našeho systému.

 

3. Hlavní zdroje vizuální energie

Hlavními zdroji zrakové energie jsou játra a jejich přidružený orgán žlučník. Když játra dobře fungují, budete sebevědomější, schopni udělat více rozhodnutí a integrovat věci, které se učíte. Otvorem jater jsou oči. Když jsou játra slabá nebo nemocná, máte nerváky nebo se zlobíte, nebudete schopní dělat rozhodnutí a váš zrak bude zhoršený, tak vznikají problémy programovat do své mysli, co vidíte a integrovat, co se učíte. Zdravý žlučník vám také pomáhá snadněji dělat rozhodnutí.

 

4. Hlavní zdroje těhotenské energie.

Hlavními zdroji těhotenské energie jsou slezina a žaludek. Slezina dává dobrý pocit celistvosti. To je otvor pro ústa a je propojena s pocitem chuti a zažíváním toho, co se učíte.

 

Žaludek je přidružený ke slezině. Když je žaludek v dobrém stavu, budete více vnímaví k novým myšlenkám, ideám a metodám. Jakmile je přijmete za vlastní, budete se ochotněji učit nové věci a ekonomičtější způsoby.

 

5. Hlavní zdroje čichových a pohybových energií

Hlavní zdroje čichové a pohybové (kinestetické) energie jsou plíce a tlusté střevo. Plíce jsou spojeny s dobrými popudy a jejich „otvorem“ jsou nos a kůže. Jsou spojeny s kinestetickými pocity, pocity dotýkání, smyslem kůže, doteku a cítění, takže zvyšují uvědomění si svého okolí a tak významně posilují schopnost učit se.

 

Tlusté střevo je zapojeno do vylučování a vydání a přiměje vás více se otevřít, fyzicky a mentálně. Když máte zácpu, jste více uzavření, nejste otevření novým myšlenkám a neochotní ke změnám. Třebaže by byl třeba jen malý krůček ke změně, někteří studenti se nepustí starých cest neboli nové myšlenky nemají úspěch. Tlusté střevo je přidružené s orgánem plic a pomáhá posílit plicní funkce.

 

6. Energie nadledvin dává nadšení a chuť k učení.

Nadledviny jsou dárcem vitality a horké energie, neboli jangové energie ledvin. Přidají vám energii a způsobí, že se učíte s chutí a nadšením. Bez pociťování vitality se budete cítit líní, ospalí a nebudete mít chuť do učení.

 

7. Štítná žláza a příštítné žlázy pomáhají síle sebevyjádření.

Štítná žláza a příštítné žlázy pomohou zvýšit schopnost vyjádřit své názory a zážitky tak, aby se všechny smysly mohly účastnit při učení se.

 

8. Brzlíková žláza pomáhá imunitnímu systému.

Brzlíková žláza je místem energie, které nám pomáhá v posílení našeho imunitního systému. Vytváří energii ve formě entuziasmu (nadšení) a tímto způsobem nám dává sílu a energii učit se.

 

9. Síla sexuálních orgánů zvyšuje tvůrčí sílu

Sexuální orgány jsou místem energie tvůrčí síly. Když máte nízkou sexuální energii, budete méně tvůrčí a budete „přilepení“ na staré, neúčinné metody. Když se umíte usmívat a dokážete zvětšit svou sexuální energii, zvýšíte svou sílu řešit problémy každodenního života.

 

10. Páteř je centrem komunikace 

Páteř je centrem kontroly a centrem komunikace. Umíte-li se usmívat dolů do své páteře a uvolníte ji, zvýšíte svou komunikační sílu; budete umět sdělit, co jste se naučili prostřednictvím své páteře, do orgánů a přijmete čerstvé a účinnější možnosti a způsoby do své soustavy. Páteř je také známá jak kontrolor sítí.

 

11.Pokyny pro super-učení. 

  a.) Usmívejte se během učení. Usmívejte se do partií nebo orgánů, které jsou odolné vůči novým myšlenkám. Například jestliže srdce je neochotné přijímat a otevřít se, usmívejte se do něho, abyste uvolnili radost a zábavu z učení. Jestliže játra mají v sobě příliš hněvu, který zastaví vidění, usmívejte se do nich tak dlouho, než se otevřou.

  b.) Nechte zapojit své ruce, nohy, hlavu, hruď, oči, nos, ústa, uši, jazyk, anus atd., všechny zapojte do učení. Například když se učíte o novém počítači, jednejte jako počítač nebo si představujte, že jste počítač. Dostaňte se dovnitř a rozumějte mu; užívejte své ruce, oči, uši, atd. a nechejte je všechny v kontaktu s tím, co se chcete naučit.

  c.) Usmívejte se do smyslů a nechte je všechny otevřené a přístupné a pociťujte světlo a štěstí, že se učíte. Nechte je všechny zapojit do učení. Začněte se zrakem; postupně zapojte sluch, čich, hmat a chuť. Představte si nebo zahrňte, co se chystáte učit, svým smyslem zraku – jak to vypadá, sluchem - jak to bude znít, čichem – jak to voní, hmatovým smyslem - jak to budete pociťovat a chutí – jak to chutná.

  d.) Užívejte metafory ze svého každodenního života, které znáte nebo jsou vám nebližší. Například jestliže jste zahradník nebo znáte květiny, můžete spojit poznávanou věc se zahradničením nebo květinami. Nebo máte-li rád zvířata, přetvořte věci, které se učíte na zvířata a charakteristické rysy, které odpovídají zvířecím vlastnostem.

  e.) Zapojujte se cele do učení. Vnímejte celý systém - smysly, orgány, ramena, ruce, atd. Jsou ochotné učit se a poznat, co se nechtějí naučit. Usmívejte se do nich; říkejte jim, že je milujete a chcete, aby se zapojily.

 

 

D. Osobní síla z vnitřního úsměvu

 

1. Úsměv je nejmocnější energie osobní síly. Opravdový vnitřní úsměv z vašich orgánů vytvoří orgány přispívající svou vlastní sílou k vytváření a usměrňování energie ke smyslům, zvláště očím. Oči se připojí ke všem orgánům a smyslům. Jednou poznáte, jak můžete dostat sílu ke všem orgánům.

Pomyslete na to, že se skládáme z 63 bilionů buněk. Každá buňka vydá velmi malé množství energie. Násobeno 63 biliony buňkami jde o obrovskou energii. Když jste uvolnění a klidní a usmíváte se, můžete udržovat energii na vysoké úrovni a vždy být připraveni k akci. Úroveň energie je vždy rozhodující klíč.

 

2. Když zvýšíte stupeň své energie, budete mít více energie na rozvinutí svých schopností, budete flexibilnější, aktivnější a budete lépe vědět, co chcete a jak to získat - to je hlavní.

 

3. Usmívejte se do sexuálních orgánů. Čím vyšší máte úroveň sexuální energie, tím více osobní síly budete mít. Když se sexuální síla oslabuje, osobní síla se snižuje také. Cvičte jak uchovat a zvyšit sexuální energii její recirkulací. Jídla nebo drogy o kterých se tvrdí, že zvýší sexuální sílu, nefungují dlouho, pokud vůbec a nemohou energii zvýšit nadlouho nebo být déle účinné. Vědění jak kultivovat sexuální energii je jedním z hlavních zdrojů síly.


 

pokračování

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,92 / Počet hlasů: 13] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 25 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!