Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 03. 10. 2023     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Mark Twain:
Někdy váhám nad tím, jestli svět řídí chytráci, kteří si s námi hrají, nebo imbecilové, kteří to myslí vážně.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Odpočítávání se rozběhlo
(01. 03. 2021, 2667x)
Základní kámen budoucnosti
(17. 06. 2021, 1693x)
Jaká je ta správná cesta?
(18. 03. 2021, 1652x)
Spojení s bytostmi Země
(29. 04. 2021, 1591x)
Vzkříšení víry a naděje
(05. 04. 2021, 1460x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Duchovno a zdraví

* Vnitřní úsměv, III. díl: Praxe


Jaroslav Holeček (Mantak Chia: Taoist. metoda transformace stresu na vitalitu) - Duchovno a zdraví - 02. 02. 2008 (8569 přečtení)

astrolog Jaroslav Holeček

 
Po krátké, oddechové  druhé části je zde obsáhlá část III. kapitoly Vnitřní úsměv z knihy Mantak Chiy Taoistická metoda transformace stresu na vitalitu, kterou překlad Jaroslava Holečka prozatím uzavíráme.
 
 


 

 

 

III.Praxe 

 

A. Usmívejte se směrem dolů k orgánům - přední linie. 

 

    1. Uvolněte čelo. Můžete si představit schůzku s někým, koho milujete nebo nějaký krásný výhled. Pociťujte energii úsměvu ve svých očích.

    2. Poté umožněte energii úsměvu, aby vtékala do středu mezi obočí. Nechejte ji vlévat se do nosu, pak do lící. Pociťujte uvolňování pleti na obličeji, vstupující hluboko do svalů tváří; pociťujte ohřívání se celé tváře. Nechejte ji vlévat se do úst a mírně zvedněte ústní koutky. Nechejte ji vlévat se do jazyka. Zvedněte špičku jazyka. Zdvihněte jazyk až ke klenbě úst a nechte ho tam po zbytek cvičení; to spojí dva hlavní kanály energie, řídící a funkční. Přineste usmívající se energii k čelistem. Pociťujte jak se uvolňuje v čelistech napětí, které se tam zpravidla zadržuje.

2.9

Obr. 2.9 Krk je hlavním průchodem pro většinu tělesných systémů.

 

    3. Usmívejte se do svého krku a hrdla, to jsou také obvyklá místa napětí. Ačkoli je krk úzký, je hlavním průchodem pro většinu systémů těla. Vzduch, jídlo, krev, hormony a signály z nervové soustavy, všechno cestuje nahoru a dolů krkem (obr. 2.9.). Když jste přetížení, systémy jsou přepracované; krk je rozviklaný aktivitou a objeví se strnulý krk. Buďte jako taoističtí mistři a myslete na svůj krk jako želvy – ty ho nechají klesnou pod krunýř – a nechte ho odpočinout od břemena přidržování těžké hlavy vzhůru (obr. 2.10.). Usmívejte se do krku a vnímejte energii otevření svého hrdla a jak odtává a mizí napětí.

2.10

Obr . 2.10 Myslete na svůj krk jako na želví.


 

   4. Usmívejte se do přední části svého krku, kde je štítná a příštítná žláza. To je místo vaší síly řeči a když uvázne, čchi nemůže téct. Když je toto místo napjaté a zablokované, nemůžete se vyjádřit. Budete vystrašení před větším počtem lidí, zbabělí a komunikace se zhroutí. Usmívejte se dolů do štítné žlázy a vnímejte, jak se hrdlo otevírá jako květ (obr. 2.11.).

2.11

Obr. 2.11 Hrdlo je místem síly řeči.
 

  5. Nechejte energii proudu úsměvu téci dolů k brzlíkové žláze, místu lásky, požářišti, místu čchi a hojivé energie. Usmívejte se dolů do ní, pociťujte, jak začíná měknout a vlhnout. Pociťujte jak narůstá jako cibulka a postupně vykvétá. Pociťujte vůni teplé energie a léčivou čchi vytékat dolů k srdci (Obr. 2.12).

 

  6. Nechte energii úsměvu vlévat se do srdce, které je velikosti pěsti a je umístěno trochu vlevo od středu hrudi. Srdce je místem lásky, místem soucitu, čestného respektu a místem radosti. Vnímejte srdce jako cibulku postupně vykvétající a odesílejte vonící teplo čchi, lásky, radosti a soucitu zářícího všemi orgány od pumpování srdce. Nechte energií úsměvu naplnit své srdce radostí. Děkujte srdci za jeho stálou a základní práci v pumpování krve ve správném tlaku cirkulující v těle. Pociťujte jak otevřením a uvolněním pracuje mnohem snadněji (obr. 2.13).

2.12 a 2.13

  7. Přineste úsměv a radostnou energii ze srdce k plicím. Usmívejte se do každé buňky plic. Děkujte plicím za jejich podivuhodnou práci v dodávání kyslíku do těla a uvolňování kysličníku uhličitého. Pociťujte jak měknou a zjemňují, stávají se porézní a vlhčí. Pociťujte jak brní energií.

Usmívejte se hluboko do plic, úsměvem se ztrácí smutek a deprese. Plňte plíce vůní spravedlnosti, která je indukovaná láskou, slitováním a radostí ze srdce. Nechte energii úsměvu, radosti, lásky a spravedlnosti téci dolů k játrům.

 

  8. Usmívejte se do jater, rozsáhlého orgánu umístěného převážně na pravé straně ve spodní části žeberního koše. Děkujte mu za jeho úžasnou komplexní úlohu v trávení - zpracování, uskladnění a uvolňování živin - a jeho práci v detoxikaci škodlivin. Pociťujte jak měknou a zvyšuje se jejich vlhkost.

Usmívejte se dále a dostaňte se hluboko do jater. Pozorujte každý hněv a prudkost ležící v játrech. Odstraňte je úsměvem a nechte veselé, sympatické, spravedlivé a vřelé čchi navodit povahu jater - laskavost - téct do té doby, než jsou plné a přetékají do ledvin a nadledvinek.

 

  9. Přineste energii úsměvu do ledvin, které jsou uvnitř nižší části žeberního koše v zádech po obou stranách páteře. Děkujte jim za jejich práci ve filtrování krve, vylučování odpadních látek a udržování vodní bilance. Vnímejte jak se stávají chladnější, čerstvější a čistější. Úsměv do nadledvinek, na vrchu ledvin produkuje hormon nadledvinek pro "bojové nebo útěkové" situace a několik dalších hormonů. Nadledvinky vám budou vděčny za trochu speciální dávky energie.

Usmívejte se dále a dostaňte se hluboko do ledvin. Pozorujte a pociťujte, jestli existuje nějaká obava ležící uvnitř ledvin. Vřelý úsměv s radostí, láskou a laskavostí odstraní obavy. Nechte vystoupit povahu ledvin - jemnost - a plňte je dokud nepřetéká do slinivky a sleziny.

 

  10. Usmívejte se do slinivky a sleziny. Nejprve se usmívejte do slinivky, která je umístěna ve středu a nalevo v pase a nad ním. Děkujte jim za produkování inzulínu regulujícího krevní hladinu cukru a trávicí enzymy. Pak se usmívejte ke slezině, která je dole na levé straně žeberního koše. Děkujte jim za vytváření protilátek proti jistým nemocem. Pociťujte jak se stávají měkčí a plnější.

Usmívejte se dále do sleziny a slinivky; pozorujte a vnímejte jestli hluboko uvnitř není ukrytá nějaká starost; nechejte vroucností, radostí, láskou, spravedlností, laskavostí a jemností mizet své starosti. Usmívejte se do slezinové ctnosti – slušnosti, nechte je rozvinout se do měchýře a sexuální oblasti.

 

  11. Přiveďte energii úsměvu do genitální oblasti v podbřišku. U žen se nazývá "palác vaječníků" a je umístěn asi tři palce pod pupkem uprostřed mezi vaječníky. Usmívejte se do vaječníků, dělohy a vagíny.

U mužů se nazývá "palác spermatu" a je umístěn jeden a půl palce nad základnou penisu v oblasti žlázy prostaty a semenných váčků.

Usmívejte se do prostaty a varlat.Děkujte jim za tvoření hormonů a poskytování sexuální energie.

 

  12. Vraťte se zpátky do očí. Rychle se usmívejte dolů do všech orgánů na přední linii, a zkontrolujte, nezbývá-li někde nějaké napětí. Usmívejte se do napětí tak dlouho, dokud se neuvolní.

 

B. Usmívejte se do zažívací soustavy - střední linie.

 

    1. Uvědomte si energii úsměvu opět v očích. Nechejte ji téci do úst. Uvědomte si jazyk a vytvořte trochu slin pohybem úst a jazyka. Dejte špičku vašeho jazyka na klenbu úst, sevřete krční svaly a polykejte sliny usilovně a rychle, tvořte zvuk polykání. Vnitřním úsměvem následujte sliny dolů do jícnu a žaludku, který je umístěný dole pod levou stranou žeberního koše. Děkujte mu za jeho důležitou práci ve zkapalňování a trávení jídla. Pociťujte jak sílí, naplňuje se klidem a pohodou. Někdy zneužíváme svůj žaludek nevhodným jídlem. Slibte svému žaludku, že mu budete dávat dobré jídlo na strávení.

2.14

 

   2. Usmívejte se do tenkého střeva: dvanácterníku, lačníku a ileum ve středu břicha. U dospělého člověka je dlouhé asi sedm metrů. Děkujte mu za absorbování živin z jídla a zachovávání výše vitality a zdraví.

 

   3. Usmívejte se do tlustého střeva: vzestupného tračníku, začínajícího na pravé straně kyčelní kosti a procházejícího nahoru do spodní části pravého laloku jater; příčného tračníku, který prochází dolů zprava oblast jater přes břicho vlevo pod nižším koncem sleziny; sestupného tračníku, který prochází dolů přes levou stranu bederní oblasti; a esovitého tračníku, který normálně leží uvnitř pánve, konečníku a anusu. Tlusté střevo je asi 1,5 metru dlouhé. Děkujte mu za vylučování odpadu a za vyvolávání vašeho pocitu čistoty, svěžesti a otevřenosti. Usmívejte se na něj a vnímejte jak je teplé, hezké, čisté, v pohodlí a klidné.

 

   4. Vraťte se do očí. Rychle se usmívejte dolů střední linií, kontrolujte napětí. Usmívejte se do napětí tak dlouho, než  zmizí.

 
 

C. Usmívejte se dolů po zadní linii páteře (obr. 2.18)

  

   1. Přeneste pozornost opět do očí.

   2. Usmívejte se do nitra oběma očima; sbírejte sílu úsměvu ve třetím oku (prostřední oko mezi obočím). Svým vnitřním zrakem nasměrujte úsměv asi tři až čtyři palce dovnitř do žlázy hypofýza a vnímejte jak žláza kvete. Nasměrujte úsměv očima do třetí mozkové komory (třetí komory, která je, velmi zdrženlivě řečeno, sídlem síly nervového systému). Pociťujte jak se tento prostor rozšiřuje a expanduje jasným, zlatým světlem, osvěcujícím mozek. Usmívejte se do thalamu, místa, kde se tvoří opravdovost a síla úsměvu. Usmívejte se do mozkové šišinky a pociťujte, jak tato malá žláza se postupně zvětšuje a roste jako cibulka. Pohybujte svým úsměvovým zrakem jako jasným, svítícím světlem nahoru levou stranou mozku. Pohybujte se vnitřním usmívajícím zrakem tam a zpět v levém mozku a přes pravý mozek a cerebellum. To zharmonizuje levý a pravý mozek a posílí nervy (obr. 2.15, 2.16 a 2.17).

2.15

2.16 a 2.17

2.18

   3. Přesuňte vnitřní usmívající se zrak směrem dolů do středního mozku. Vnímejte jak se rozšiřuje, zjemňuje a vstupuje do mostu a prodloužené míchy (viz ilustrace) a do míchy, začínající v krčním obratli na základně lebky. Postupujte vnitřním usmívajícím se zrakem, přinášejte tuto milující energii do každého obratle a ploténky postupně směrem dolů. Odpočítejte obratle a ploténky, jak se usmíváte směrem dolů: sedm krčních obratlů, dvanáct hrudních, pět bederních (spodek zad), trojúhelníková kost zvaná křížová a kostrč. Vnímejte jak se mícha a záda uvolňují a uklidňují. Pociťujte jak ploténky zjemňují (měknou). Vnímejte jak se páteř rozpíná a prodlužuje, dělá vás vyšším.

 

   4. Navraťte se do očí a rychle se usmívejte dolů po celé zadní linii. Celé vaše tělo by se mělo cítit uvolněné, cvičení zadní linie zvyšuje tok páteřních kapalin a uklidňuje nervovou soustavu. Usmívání se do plotének je udržuje pevné. Jsou-li deformované nemohou správně pohlcovat sílu a váhu těla. Bolesti v zádech můžete předejít nebo ji ulehčit usmíváním se do páteře.

 

D. Usmívejte se dolů celým tělem.

 

Začněte opět v očích. Nasměrujte svůj vnitřní usmívající se zrak. Rychle se usmívejte dolů linií přední strany. Následujte usmíváním se dolů po střední linii a potom zadní linii. Když jste více zběhlí, usmívejte se dolů všemi třemi liniemi současně, buďte si vědomi orgánů a páteře.

 

Nyní pociťujte energii sestupovat dolů celou délkou svého těla jako vodopád, vodopád úsměvů, radosti a lásky. Pociťujte celé své tělo jako milované a ceněné. Jak je to úžasné!

 

E. Sbírejte energii úsměvu v pupku.

 

  1. Nakonec je velmi důležité uskladnění energie úsměvu v pupku. Většina škodlivých následků meditace je způsobena nadbytečnou energií v hlavě nebo v srdci. Pupeční oblast může bezpečně ovládat zvýšenou energii vygenerovanou vnitřním úsměvem (obr. 2.19 a 2.20).

  2. Aby jste shromáždili energii úsměvu, soustřeďte se do pupeční oblasti, která je asi jedna a půl palce uvnitř těla. Pak mentálně pohybujte touto energií ve vnější spirále kolem pupku 36 krát; nejděte nad bránici nebo pod stydkou kost. Ženy začínají točit proti směru otáčení hodinových ručiček. Muži začínají spirálu ve směru hodinových ručiček. Potom obraťte směr spirály a přiveďte ji zpátky do pupku, kroužíc 24 krát. Ze začátku užívejte několikrát prst jak průvodce. Energie je nyní bezpečně uložená v pupku, k dispozici kdykoli ji potřebujete a pro jakoukoli část těla, kde bude potřeba. Nyní jste dokončili vnitřní úsměv.

2.19 muž

A. Sbírejte energii v pupku, kroužíc 36 krát ve směru hodinových ručiček a

B. 24 krát proti směru otáčení hodinových ručiček.

Obr. 2.19 Sbírání energie úsměvu v pupku u mužů.


 


 

2.19 žena

A. Sbírejte energii v pupku, kroužíc 36 krát proti směru hodinových ručiček a

B. 24 krát ve směru otáčení hodinových ručiček.

Obr. 2.19 Sbírání energie úsměvu v pupku u žen.

 

F. Denní použití.

 

Zkuste praktikovat vnitřní úsměv každý den, jakmile se vzbudíte. To zlepší celý váš den. Jestliže milujete vlastní tělo, budete více milovat druhé a efektivněji pracovat. Jakmile se praxi naučíte a pravidelně praktikujete, můžete, jestliže nemáte dost času, dělat praxi rychleji, za několik minut.

 

 

G. Usmívejte se vzdáleni negativním emocím.

 

Praktikujte také při stresu, hněvu, obavách nebo depresi. Usmívejte se dolů do části, která cítí tenzi a napětí, a postupně pozorujte transformaci negativních energií na pozitivní energii a vitalitu. Tyto vyčerpávající, záporné emoce se budou měnit na pozitivní energie a vitalitu. Usmívejte se vzdáleni napětí. Energie úsměvu může měnit emoční energii životní vitality - za předpokladu, že se dostatečně usmíváte do emocí - jako je hněv, napětí (stres), obavy a netrpělivost.

 
 

H. Úsměv vzdaluje bolest a choroby.

 

Jestliže pociťujete bolest a nepříjemné pocity v nějaké části těla, nebo cítíte onemocnění v některé části orgánů, věnujte čas usmívání se do těchto částí; věnujte více času usmívání se do těchto částí těla, hovořte s nimi, dostaňte od nich zpětnou vazbu, do té doby, než cítíte, že se stávají jemnějšími (měkčími) nebo více otevřenými nebo se jejich barva mění z tmavé na jasnou.


 

konec kapitoly Vnitřní úsměv

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,44 / Počet hlasů: 9] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 2 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!