Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 29. 02. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatĂ˝ roh  Náhodný citátkulatĂ˝ roh
Francouzský osvícený právník a spisovatel Françoise de Pitaval (*1673 - 1743):
Jakékoliv setkání s právem znamená katastrofu pro každého, ať je již vinen nebo ne.

kulatĂ˝ roh  Hlavní menukulatĂ˝ roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatĂ˝ roh  Přehled rubrikkulatĂ˝ roh

kulatĂ˝ roh  NejčtenějšíkulatĂ˝ roh
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2621x)
Mayský sněm
(12. 03. 2017, 2379x)
Mayská poselství
(12. 03. 2017, 2316x)
Probuďte svou vnitřní sílu
(22. 05. 2017, 2271x)

kulatĂ˝ roh  Počasí, Slunce, LunakulatĂ˝ roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatĂ˝ roh  O Jitřní zemikulatĂ˝ roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Duchovno

* Všetko je tu pre tvoj prospech


Od čtenáře - Duchovno - 12. 10. 2007 (3018 přečtení)

Duchovno je vnímanie prejavu života, nekončiaceho učenia sa od života – duchovno je sám život. Problém tvorí status Ja, z ktorého vzniká Moje.


Tento status seba (Ja - ega) rozpúšťa vnímanie života. Pri statuse je človek zameraný len na seba, na svoju obhajobu, sebazáchovu či svoje presvedčenia (viera) a nie na počúvanie a vnímanie života. Rozpor znamená nespoznanie sa - je to výzva, dar – je to zostávanie v JA. Asi ide iba a len o pokoru. Aby nastalo vnímanie, že všetko je pre môj prospech treba pokoru, čo je stav mysle neviem. Stav neviem prichádza pochopením klamu tohto sveta - všetkým foriem a úrovní viery (presvedčení, povier, záverov), v ktorých hľadáme istotu. Akýkoľvek záver je na vlastnú škodu a ničí daľšie skúmanie, ničí ďalší pohyb, uzatvára myseľ. Chceme niečo, čo stále pretrváva, na čo by sme sa upli. Istota neexistuje, život sa stále mení a plynie. V tom je krása smrti, ktorá je neoddeliteľná od života. Neistota je ako prijatie smrti - v zmysle konca - ako znovuzrodenie, nový začiatok. Asi je to koniec strachu v zmysle nehľadania istoty a schopnosť žitia prítomnosťou - ukončovanie strachu myslenia o budúcnosti.

Ego vie, viera vie, záver vie. Pokora smeruje k neviem. Kde začína pokora, ego stráca moc. Pokora je stav neviem a to je vtedy, ak sa človek učí od každého a všetkého. Akákoľvek forma autority toto zničí, lebo dôležitejšou sa stane pseudopravda vodcu či systému ako vnímanie života. Akékoľvek forma nasledovania nejakej formy autority - gurua, náboženstva či náuk s ich ideálmi a cestou k pravde je koniec vnímania života, učenia sa, lebo všetko je už predložené, už sa to iba dosahuje. Pravda asi nemá cestu, lebo potom sa myseľ orientuje na dosahovanie ponúkaného ideálu cesty a uniká jej tak vnímanie, pozorovanie a učenie sa od života. Pravda je ukrytá hlboko vo vnútri človeka, teda hodnotu má asi len prejav psýchy - iba to, čo je teraz, také aké to je. Z tohto hlbokého sebapoznania pravdepodobne vzniká živé ticho. Premena psyché prichádza vnímaním toho bez mysle, s prijatím a žitím s tým a nie dosahovaním opaku. Dosahovanie opaku - ten výsledok - je iba poupravené to pôvodné, teda vlastne je to to isté. Iba vnímať bez posudzovania, ospravedlňovania, vždy na novo, bez vzpomienok na to aké to bolo predtým, lebo štruktúra Ja sa vždy mení, bez menovania toho, iba číra pozornosť, to je stav vnímania bez mysle. Ak je iba skutočnosť bez ideálu opaku, v tomto vnímaní sa to premiena samo. Musí chýbať entita, ktorá dosahuje, lebo táto entita je podmienená - nespoznaná a tak všetko k čomu príde bude iba ďalšie sebapremietnutie svojej túžby, viery, kontaminovanej polopravdy a podmienenia. Ak sa dosahuje opak, tak sa bráni vnímaniu toho, lebo sa pohybuje človek od toho.

Život sa myslí ako jeden jediný celok, vnímať duchovno v normálnom živote. Do života patrí obzvlášť: osoby s ich prejavmi pre mňa, vnímanie kvality vzťahov, svoje reakcie, slová, motívy, krása prírody. Podobné sa priťahuje čo je zrkadlo; čo je dnu - to je von; človek je ľudstvom. Ide o pohyb, t.j. mať najprv a možno i potom totálny záujem a nezostávať v ničom a nikom; pochybovať. Zdá sa, že vesmír sám nás usmerňuje, či už prostredníctvom niekoho alebo niečoho a ak sa vychýlime tak nás vyrovnáva späť a naše lipnutie na nefunkčnom – to je tá bolesť, rozpor a konflikt. Stačí načúvať a vnímať? Nezaplietať sa do toho, čo nemá význam? Ozaj neviem, určite to nie je všetko, ale je to základ asi. V podstate všetko je pravda. Ale iba až vtedy, ak sa zistí, že všetko je klam. Ide o uhoľ pohľadu, ktorý prekročil slová. Ide o vnímanie pravdy v klame.

Alebo je to akosi viac či menej inak a určite to tak i bude.

Juraj Koháry

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 1 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatĂ˝ roh  Přihlášený čtenářkulatĂ˝ roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatĂ˝ roh  AktualitykulatĂ˝ roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium ?patří bolivijskému lidu?? západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být?"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku? oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů ? konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!