Úsměv je klíčem k lidskému srdci. Úsměv dokáže pomáhat, léčit, zmírňovat napětí mezi lidmi, umí šířit pozitivní energii i radost ze života.
Usmívejme se tak nejen na druhé, ale především na sebe sama. A to rovnou celým tělem!
Úsměv má tendence se šířit. Když ho darujeme, často nám ho protějšek i opětuje. „Ale kolik lidí se na nás začne usmívat v tramvaji? Kolik lidí má vůbec čas se na nás jen usmát? A jak moc se na druhé usmíváme my?“ ptá se terapeutka Dominika Špačková. Odpovězte si sama...
Úsměvu není nikdy dost. Málokdo nás na ulici obdaří srdečným úsměvem a málokoho obdaříme svým úsměvem my. České ulice jsou smutné...
„Ale můžeme se vnitřně smát samy na sebe,“ říká a usmívá se Dominika Špačková na svých přednáškách. „Můžeme se usmívat samy na sebe třeba do zrcadla. Vyjádříme si tím něhu, péči a laskavý zájem o sebe sama,“ dodává a učí nás cvičení vnitřního úsměvu...
„Cvičení vnitřního úsměvu není obtížné, zabere jen chvilinku ve vašem životě, ale dokáže nás rozzářit,“ vysvětluje Dominika. „Jen si představte, že se usmíváte na každou buňku svého těla. A každá buňka vám úsměv vrátí v podobě dobrého pocitu, pocitu naplnění a radosti.“
O cvičení se s vámi mohu podělit. „Jeho cílem je cítit se dobře, vnímat svoje tělo, rozvibrovat celé tělo úsměvem. Po získání praxe v tomto cvičení je možné jej využít například pro stresové situace, tak aby se žena začala cítit dobře a získala nadhled. Také vhodné jako doplňková terapie při jakýchkoli ženských onemocněních,“ upřesňuje Dominika Špačková.
Postup cvičení:
Ze začátku si najděte klidné místo. Jakmile získáte praxi, lze ho provádět kdekoli a kdykoli ho budete potřebovat.
Dýchejte lehce do břicha, pak se zaposlouchejte do ticha v děloze. Pokud ji cítíte, usmívejte se jakoby do své dělohy – naplňujete ji úsměvy, láskou, něhou. Usmívejte se dokud se vám na rtech opravdu nevykouzlí úsměv. „Následně veškerou něhu rozvádějte ve svých představách do celého těla,“ instriktuje Dominika Špačková.
Věnujte svůj úsměv pánvi, trupu, pokračujte přes břicho, plíce a záda. Přejděte k pažím a dostaňte se postupně k předloktí a dlaním. To samé dělejte s dolními končinami. „Rozšiřte svůj vnitřní úsměv do celého těla a nechte ho, ať září, ať se rozšiřuje, vibruje tělem.“
Zahalte se tím krásným pocitem přijetí a něhy. Plně se vnořte do těla, snažte si veškeré pocity uchovat v paměti. Vnímejte, co je vám příjemné a jak se cítí vaše tělo.
Cvičení nakonec ukončete několika hlubokými nádechy a výdechy.
Jakmile si zvyknete na ten příjemný pocit, bude postupem času jednodušší se do toho stavu dostat. „Důležité však je na začátku (například první tři měsíce) se tomuto nebo podobnému cvičení věnovat pravidelně – nejlépe jednou až třikrát denně,“ doporučuje Dominika.
Cvičení vnitřního úsměvu oceníte zvláště tehdy, až budete schopna si navodit jeho příjemné pocity i v nelehkých nebo stresujících situacích.
Dominika Špačková si z tohoto cvičení sama udělala zvyk. Pozitivní zvyk, jenž ji dokáže prožívat více pozitivních zážitků, jenž ji dokáže spojit se sebou samou a jenž ji vede k většímu pochopení a přijetí svého těla.
Úsměv má tendenci se šířit. Pokud naše energie bude plná úsměvu a něhy, budeme přitahovat energii sobě podobnou. A tak se náš život stane neutuchajícím potěšením...
Článek vznikl na základě přednášky o Seléčení Dominiky Špačkové.