Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 08. 08. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Friedrich Nietzsche:
Naše země se stala právě tím monstrem, proti kterému chtěla původně bojovat.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2591x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2552x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2547x)
Nejsme připraveni
(27. 09. 2017, 2445x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Witchcraft

* Wicca


Zahrada (www.wiccangarden.com) - Witchcraft - 12. 02. 2005 (5225 přečtení)

Obecně, když se řekne Wicca, jen málo lidí ví, o co přibližně jde. Ještě méně lidí ví, že Wicca není ani nic exotického a už vůbec ne nic doopravdy nového.A ještě méně lidí ví, že Wicca má kořeny ve staré Evropě a že její podstata nás provází neustále - pokaždé když vyjde Slunce nebo Měsíc, pokaždé, když dozrají jablka, pokaždé, když vítáme jaro a kvetou první květiny. A jen malá skupina lidí ví, že Wicca je zároveň cestou západních mystérií, která může poodhalit roušku tajemství mysli a stát se cestou realizace. A skutečně jen ten nejmenší okruh lidí ví, že Wicca je také tradice, kde je zasvěcení do nauky předáváno tajně, mimo jakékoliv moderní společenské instituce a hodnoty jako jsou peníze, ekonomický nebo společenský vliv. Zjednodušeně řečeno, Tradiční Wicca je do určité míry duchovním "undergroundem" Evropy, jehož kořeny leží velmi hluboko a není je pořádně vidět díky mnohaleté ilegalitě původních přírodních tradic a skrytosti okultních řádů.

Wicca je zároveň náboženství Velké Bohyně a Rohatého Boha, které v širším významu toho slova zahrnuje praktikování čarodějnictví ve formě více či méně blízké své tradiční podobě, která je odvozena od okultní skupiny, která existovala v padesátých letech minulého století pod vedením Geralda Gardnera. Tato skupina se jmenovala Wicca, vznikla v ní dnešní podoba Knihy stínů a odvozuje se od ní celá naše tradice včetně svého jména. Ve svém širším významu je wicca náboženství, které tento systém následuje na zákaldě uveřejněné literatury, své přirozené intuice a vedení Boha a Bohyně. Oba způsoby jsou dobré a jsou cestou poznání umění čarodějů a čarodějnic, i když každý z nich trochu jinak.

Tyto stránky se z 95 % věnují právě wicce ve svém širším významu, který zahrnuje samostatně praktikující, samozasvěcené skupiny, zkrátka všechny lidi, kteří se rozhodli touto cestou jít tím nejlepším možným způsobem. Správně by se této cestě asi mělo říkat eklektické čarodějnictví, avšak název wicca se již vžil a pokud se někdo cítí být wiccanem a svou cestu se ze svobodné vůle rozhodl nazývat wicca, má legitimní právo tak činit. Samozřejmě, pokud má určitou úroveň znalostí, následuje wiccanské učení a prošel samozasvěcujícím rituálem. To poslední, co bych na těchto stránkách chtěl, je komukoliv takovému toto právo byť jen v nejmenším upírat! Ašak to, že existuje ještě jeden význam toho slova a používá se jako vlastní jméno (a tedy s velkým "W") je dobré respektovat a mít na paměti, neboť tady hovoříme o lidech, díky kterým dnes wicca existuje - Gerald Garner, Doreen Valienteová, Steward & Janett Farrarovi, Alex Sanders, Maxine Sandersová, Gavin Bone, Kate Westová nebo Viviane Crowleyová a mnoho a mnoho dalších.

Právě jim patří náš dík za to, že se dnes můžeme těšit z rituálů a moudrosti, kterou se rozhodli publikovat ve svých knihách nebo formou veřejných přednášek.

Jak již bylo řečeno, Wicca je náboženstvím čarodějnictví, náboženstvím, jenž stojí v popředí celosvětového fenoménu znovuzrození pohanství. Její zdroje a prameny jsou neuvěřitelně různé a je těžké se v nich vyznat abudeme-li se držet tradiční Wiccy, zjistíme, že její iniciační kořeny sahají nejen k tradici venkovského čarodějnictví New Forest, ale i ke svobodným zednářům, rosekruciánům, O.T.O. a zřejmě i k řádu Golden Dawn. Obecně je to náboženství, které uctívá prastará pohanská božstva našich předků, címž navazuje na naše nejhlubší duchovní kořeny. Zároveň je to mystická tradice, která nám pomáhá rozvíjet naše porozumění vlastnímu já a přibližuje nás božské podstatě. Wicca je systém rozvoje a používání psychických a magických sil, jehož základ spočívá v lidové tradici, obvykle nazývané přírodní magie. Wicca se také někdy nazývá Starým náboženstvím, neboť je založená na náboženské praxi našich pohanských předků. Uctívá Boha a Bohyni jakožto základní symboly, jenž se ukrývají v hloubinách lidské mysli. Jejich starobylost a univerzalita jim dává sílu, kterou budou moderní bohové zjevení různými proroky nebo zvěstovateli vždy postrádat. Wicca není uctívání ďábla ani satanismus, jak tvrdí někteří senzacechtiví novináři, "odborníci" na sekty a jiní nedostatečně informovaní lidé. Je to uctívání dvou nejstarších forem božstva - Velké Bohyně a jejího partnera, kterým je Rohatý Bůh. Staré náboženství vnímá božskou sílu jako jednu sílu, ve které ale můžeme zároveň vidět zřejmou dualitu. Mnozí z vás, kteří přicházíte na tyto stránky poprvé, studují východní nauky a tak jistě znáte mužský a ženský princip, jenž dohromady spolu tvoří Tao (řečeno zcela nezasvěceně a netaoisticky). Pokud je Vám tento koncept blízký, bude pro Vás následující výklad mnohem snáze pochopitelný. Božský princip znamená energii. A energie je pohybem a změnou. Tam, kde je pohyb a změna, je také aktivní a pasivní princip, příliv a odliv. Proto Wicca pohlíží na tvůrčí sílu jako na muže a ženu, Bohyni a Boha. Různé coveny a tradice kladou na Boha a Bohyni různý důraz, ale všichni společně věří, že pro celistvý obraz tvořivé síly je nezbytné vnímat oba její aspekty - jak mužský, tak ženský. Uctívání pouze jednoho aspektu nutně vytvoří nerovnováhu.

Čarodějnictví uctívá přírodu jako projev božské podstaty. Wicca považuje zaměření mnoha náboženství na nehmotné skutečnosti za příčinu nešťastného stavu toho, co považujeme za manifestaci Velké Matky - toho, co nazýváme přírodou a planetou Zemí. Wicca nás učí vážit si planety, kterou obýváme, jako posvátné půdy. Ve skutečnosti totiž není naše. Není naším majetkem. Obýváme ji z milosti Bohů a proto ji musíme uctívat, starat se o ni a ctít životní sílu, která je v ní ukrytá. Wicca nás učí respektu k prostředí, ve kterém žijeme. Oslavujeme Bohy během během roku u příležitosti osmi důležitých sezónních svátků, kterým se říká sabaty. Během nich uctíváme tanec neustálých změn životní síly, která dává vzniknout plášti ročních období, kterým příroda odívá své božské tělo. Bohové jsou rovněž pravidelně oslavováni o svátcích Měsíce, které se nazývají esbaty a konají se obvykle v období úplňku. Staré náboženství nám také říká, abychom se nebáli smrti, neboť učí princip reinkarnace, což znamená, že nežijeme pouze jeden život, ale mnoho po sobě jdoucích životů.

Oslava změn ročních období a neustálých přírodních cyklů je jedním z ústředních témat wiccy. Začátek a konec, neustálý koloběh, tanec sil. To všechno se wicca snaží pochopit a zejména skutečně prožít skrze své rituály. Neméně důležitým prvkem je prvek sociální. Wicca a pohanství vůbec není cestou osamělých mystiků, ale cestou společenství. Wiccanské a čarodějnické skupinky, kterým říkáme "coveny", jsou samostatně operující jednotky lidí, jejichž vzájemné vztahy překračují naše obvyklé chápání slova "přátelství". Existuje také spousta samostatných čarodějnic a čarodějů, ale i tito lidé se často rádi scházejí ke společné zábavě nebo oslavě. Tento rys pramení v pohanské podstatě Wiccy. Člověk je totiž ze své přirozenosti tvorem společenským a pohanská náboženství vznikala přirozenou cestou po staletí a proto je v nich tento aspekt velmi silně zakořeněn a to bez výjimky. Společenský život, radovánky a oslavy tvoří ve wicce nedílnou součást náboženské praxe.

 
Zahrada
 
(c) Copyright 2004 Jakub Achrer - text je chráněn autorským právem,
žádná část textu nesmí být reprodukována bez písemného svolení autora.
(c) 2004 All rights reserved, reproduction of text without written permission prohibited.
 
 
 

 

You can visit the author of the beautiful magical graphic used above throught this link

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 7 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
05. 08. 2020:

Spisovatel Vlastimil Vondruška: "Nejsem xenofobní, jsem Čech a vlastenec...
Mnohým z nás padli rodiče, prarodiče, příbuzní ve světových válkách 20. století. Bojovali za svobodu a bojovali proto, aby jejich rodiny mohly žít ve svobodných Čechách. Dnes se dozvídám, že není správné bránit vlast, je lepší se sebrat a odejít vyklidit prostor pro nově příchozí. To samozřejmě neznamená, že nechci pomoci potřebným lidem...
Od středověku do téhle země přicházeli cizinci a usazovali se tu v klidu míru a pohodě. Bylo k tomu potřeba dodržet tři základní podmínky: přijmout naši víru, ctít zákony českého království a živit se poctivě...
Asi mě vychovali divně, protože všechno to, co jsem miloval a v co jsem věřil, je dnes špatně. Za zločin vlastizrady je dnes naopak pokládáno vlastenectví...
"

Celý článek...


22. 07. 2020:

Spisovatel a etnolog Mnislav Zelený-Atapana: "Dřív byl v tramvaji či autobusu řidič, konduktér a revizor. Ve vlaku byl mašinfíra, konduktér a revizor. Každý se staral o svůj díl práce celého provozu. Jak začneme na jednu osobu navlékat další a další činnosti, abychom takzvaně ušetřili, nemohou se soustředit na tu svou hlavní činnost a mohou přijít závratné chyby a neštěstí..."

Celý článek...


24. 06. 2020:

Ekonomka Ilona Švihlíková: "Debata o euru se vede u nás velice povrchně. Jako kdyby jediným výsledkem eura bylo, že nemusíte do směnárny. Nebo nastupuje ‚ideologická úderka‘, kdo je proti euru, je čínský nebo ruský agent. Zcela se přitom ignoruje, jaké makroekonomické nerovnováhy euro vytváří – v EU dneska vlastně máme dvojí periférii, jižní a východní. Nehovoří se o tom, že euro zesiluje rozdíly mezi zeměmi, místo souladu přispívá k nárůstu šovinismu...
Část společnosti obsedantně nenávidí Rusko (a Čínu) a mají to jako svůj, často jediný, politický program. Tato mccarthyovská politika plní mnoho účelů – umožňuje vám útočit na každého, kdo má jiný názor, a pokusit se ho tímto způsobem umlčet, odstranit z politické konkurence...
Stupňování nelze vyloučit, protože je to karta, se kterou rády hrají veřejnoprávní média, takže se daným politikům pak zaručuje dostatečná mediální pozornost. Kromě nenávisti, kterou někteří prostě potřebují k životu, je potřeba vnímat i ekonomické zájmy. Jedním z hlavních cílů je bezesporu vyloučit ruské (a čínské) firmy ze zakázek, Dukovany počínaje, a uvolnit prostor pro jiné zahraniční ekonomické zájmy.
"

Celý článek...


21. 06. 2020:

Akce D.O.S.T.: Dost bylo Bruselu! Před 11 lety stála Akce D.O.S.T. v čele veřejných protestů proti ratifikaci Lisabonské smlouvy. Varovali jsme před společenskými důsledky eroze naší státní svrchovanosti a zesíleného útoku na naše tradice a občanské svobody. Nemýlili jsme se.
Dnes se nacházíme na dalším důležitém rozcestí.
Blížící se hospodářská krize, zesílená bezprecedentním „vypnutím“ globální ekonomiky na jaře letošního roku, má sloužit jako záminka k další centralizaci moci na úrovni EU. „Fond obnovy“ a projekt „EU nové generace“ zavádějí společné dluhy a unijní daně. Evropská unie se v případě uskutečnění této vize stane plnokrevným státem a její členské státy pouhými regionálními útvary. Význam voleb do národních parlamentů klesne na úroveň voleb do krajských zastupitelstev a politická svrchovanost České republiky se stane minulostí.
Je alarmující, že se o takto závažné věci nevede důkladná veřejná diskuse. Proto mnoho občanů naší republiky ani neví, co všechno je ve hře. Vyzýváme vládu České republiky a jejího premiéra, aby využili svého práva veta a projekt „EU nové generace“ důrazně odmítli.
V Praze dne 17. června 2020

Celá výzva...


21. 06. 2020:

Petr Žantovský: " Ve čtvrtek jsem se v iDnes dočetl, že tahle dvě veřejnoprávní média (Česká televize a Český rozhlas) společně iniciovala průzkum veřejného mínění, který se měl týkat existence a výše koncesionářských poplatků. A vítězně na nás z titulku křičí, že ‚Češi jsou pro zachování ´koncesionářský´ poplatků, výše je přiměřená‘. Už v titulku je chyba, chybí tam písmeno ch, nu ale dobrá, to se stane při rychlé práci. Nechme však titulek a pojďme na obsah...
Nešlo jen o zvýšení samotné, tedy generálním ředitelem
(ČT) opakovaně vyžadovanou nějakou další valorizaci. „Ale šlo i o rozšíření poplatků na jiné nosiče televizního kanálu, včetně telefonů, tabletů, počítačů a tak dále. Za všechno, čím můžete sledovat Českou televizi, byste měli platit. To by bylo opravdu úžasné. Vznikla by tu Česká televizní republika, velmi by to připomínalo středověkou daň z hlavy... "

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!