Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 24. 02. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatĂ˝ roh  Náhodný citátkulatĂ˝ roh
Jacob van Blom
Vlk, který kandiduje na pastýře ovcí, začíná častokrát svůj volební projev prostým: Mám vás rád?

kulatĂ˝ roh  Hlavní menukulatĂ˝ roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatĂ˝ roh  Přehled rubrikkulatĂ˝ roh

kulatĂ˝ roh  NejčtenějšíkulatĂ˝ roh
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2612x)
Cesta dále
(27. 02. 2017, 2418x)
Mayský sněm
(12. 03. 2017, 2368x)
Mayská poselství
(12. 03. 2017, 2308x)

kulatĂ˝ roh  Počasí, Slunce, LunakulatĂ˝ roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatĂ˝ roh  O Jitřní zemikulatĂ˝ roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Witchcraft

* Wicca


Zahrada (www.wiccangarden.com) - Witchcraft - 12. 02. 2005 (5021 přečtení)

Obecně, když se řekne Wicca, jen málo lidí ví, o co přibližně jde. Ještě méně lidí ví, že Wicca není ani nic exotického a už vůbec ne nic doopravdy nového.A ještě méně lidí ví, že Wicca má kořeny ve staré Evropě a že její podstata nás provází neustále - pokaždé když vyjde Slunce nebo Měsíc, pokaždé, když dozrají jablka, pokaždé, když vítáme jaro a kvetou první květiny. A jen malá skupina lidí ví, že Wicca je zároveň cestou západních mystérií, která může poodhalit roušku tajemství mysli a stát se cestou realizace. A skutečně jen ten nejmenší okruh lidí ví, že Wicca je také tradice, kde je zasvěcení do nauky předáváno tajně, mimo jakékoliv moderní společenské instituce a hodnoty jako jsou peníze, ekonomický nebo společenský vliv. Zjednodušeně řečeno, Tradiční Wicca je do určité míry duchovním "undergroundem" Evropy, jehož kořeny leží velmi hluboko a není je pořádně vidět díky mnohaleté ilegalitě původních přírodních tradic a skrytosti okultních řádů.

Wicca je zároveň náboženství Velké Bohyně a Rohatého Boha, které v širším významu toho slova zahrnuje praktikování čarodějnictví ve formě více či méně blízké své tradiční podobě, která je odvozena od okultní skupiny, která existovala v padesátých letech minulého století pod vedením Geralda Gardnera. Tato skupina se jmenovala Wicca, vznikla v ní dnešní podoba Knihy stínů a odvozuje se od ní celá naše tradice včetně svého jména. Ve svém širším významu je wicca náboženství, které tento systém následuje na zákaldě uveřejněné literatury, své přirozené intuice a vedení Boha a Bohyně. Oba způsoby jsou dobré a jsou cestou poznání umění čarodějů a čarodějnic, i když každý z nich trochu jinak.

Tyto stránky se z 95 % věnují právě wicce ve svém širším významu, který zahrnuje samostatně praktikující, samozasvěcené skupiny, zkrátka všechny lidi, kteří se rozhodli touto cestou jít tím nejlepším možným způsobem. Správně by se této cestě asi mělo říkat eklektické čarodějnictví, avšak název wicca se již vžil a pokud se někdo cítí být wiccanem a svou cestu se ze svobodné vůle rozhodl nazývat wicca, má legitimní právo tak činit. Samozřejmě, pokud má určitou úroveň znalostí, následuje wiccanské učení a prošel samozasvěcujícím rituálem. To poslední, co bych na těchto stránkách chtěl, je komukoliv takovému toto právo byť jen v nejmenším upírat! Ašak to, že existuje ještě jeden význam toho slova a používá se jako vlastní jméno (a tedy s velkým "W") je dobré respektovat a mít na paměti, neboť tady hovoříme o lidech, díky kterým dnes wicca existuje - Gerald Garner, Doreen Valienteová, Steward & Janett Farrarovi, Alex Sanders, Maxine Sandersová, Gavin Bone, Kate Westová nebo Viviane Crowleyová a mnoho a mnoho dalších.

Právě jim patří náš dík za to, že se dnes můžeme těšit z rituálů a moudrosti, kterou se rozhodli publikovat ve svých knihách nebo formou veřejných přednášek.

Jak již bylo řečeno, Wicca je náboženstvím čarodějnictví, náboženstvím, jenž stojí v popředí celosvětového fenoménu znovuzrození pohanství. Její zdroje a prameny jsou neuvěřitelně různé a je těžké se v nich vyznat abudeme-li se držet tradiční Wiccy, zjistíme, že její iniciační kořeny sahají nejen k tradici venkovského čarodějnictví New Forest, ale i ke svobodným zednářům, rosekruciánům, O.T.O. a zřejmě i k řádu Golden Dawn. Obecně je to náboženství, které uctívá prastará pohanská božstva našich předků, címž navazuje na naše nejhlubší duchovní kořeny. Zároveň je to mystická tradice, která nám pomáhá rozvíjet naše porozumění vlastnímu já a přibližuje nás božské podstatě. Wicca je systém rozvoje a používání psychických a magických sil, jehož základ spočívá v lidové tradici, obvykle nazývané přírodní magie. Wicca se také někdy nazývá Starým náboženstvím, neboť je založená na náboženské praxi našich pohanských předků. Uctívá Boha a Bohyni jakožto základní symboly, jenž se ukrývají v hloubinách lidské mysli. Jejich starobylost a univerzalita jim dává sílu, kterou budou moderní bohové zjevení různými proroky nebo zvěstovateli vždy postrádat. Wicca není uctívání ďábla ani satanismus, jak tvrdí někteří senzacechtiví novináři, "odborníci" na sekty a jiní nedostatečně informovaní lidé. Je to uctívání dvou nejstarších forem božstva - Velké Bohyně a jejího partnera, kterým je Rohatý Bůh. Staré náboženství vnímá božskou sílu jako jednu sílu, ve které ale můžeme zároveň vidět zřejmou dualitu. Mnozí z vás, kteří přicházíte na tyto stránky poprvé, studují východní nauky a tak jistě znáte mužský a ženský princip, jenž dohromady spolu tvoří Tao (řečeno zcela nezasvěceně a netaoisticky). Pokud je Vám tento koncept blízký, bude pro Vás následující výklad mnohem snáze pochopitelný. Božský princip znamená energii. A energie je pohybem a změnou. Tam, kde je pohyb a změna, je také aktivní a pasivní princip, příliv a odliv. Proto Wicca pohlíží na tvůrčí sílu jako na muže a ženu, Bohyni a Boha. Různé coveny a tradice kladou na Boha a Bohyni různý důraz, ale všichni společně věří, že pro celistvý obraz tvořivé síly je nezbytné vnímat oba její aspekty - jak mužský, tak ženský. Uctívání pouze jednoho aspektu nutně vytvoří nerovnováhu.

Čarodějnictví uctívá přírodu jako projev božské podstaty. Wicca považuje zaměření mnoha náboženství na nehmotné skutečnosti za příčinu nešťastného stavu toho, co považujeme za manifestaci Velké Matky - toho, co nazýváme přírodou a planetou Zemí. Wicca nás učí vážit si planety, kterou obýváme, jako posvátné půdy. Ve skutečnosti totiž není naše. Není naším majetkem. Obýváme ji z milosti Bohů a proto ji musíme uctívat, starat se o ni a ctít životní sílu, která je v ní ukrytá. Wicca nás učí respektu k prostředí, ve kterém žijeme. Oslavujeme Bohy během během roku u příležitosti osmi důležitých sezónních svátků, kterým se říká sabaty. Během nich uctíváme tanec neustálých změn životní síly, která dává vzniknout plášti ročních období, kterým příroda odívá své božské tělo. Bohové jsou rovněž pravidelně oslavováni o svátcích Měsíce, které se nazývají esbaty a konají se obvykle v období úplňku. Staré náboženství nám také říká, abychom se nebáli smrti, neboť učí princip reinkarnace, což znamená, že nežijeme pouze jeden život, ale mnoho po sobě jdoucích životů.

Oslava změn ročních období a neustálých přírodních cyklů je jedním z ústředních témat wiccy. Začátek a konec, neustálý koloběh, tanec sil. To všechno se wicca snaží pochopit a zejména skutečně prožít skrze své rituály. Neméně důležitým prvkem je prvek sociální. Wicca a pohanství vůbec není cestou osamělých mystiků, ale cestou společenství. Wiccanské a čarodějnické skupinky, kterým říkáme "coveny", jsou samostatně operující jednotky lidí, jejichž vzájemné vztahy překračují naše obvyklé chápání slova "přátelství". Existuje také spousta samostatných čarodějnic a čarodějů, ale i tito lidé se často rádi scházejí ke společné zábavě nebo oslavě. Tento rys pramení v pohanské podstatě Wiccy. Člověk je totiž ze své přirozenosti tvorem společenským a pohanská náboženství vznikala přirozenou cestou po staletí a proto je v nich tento aspekt velmi silně zakořeněn a to bez výjimky. Společenský život, radovánky a oslavy tvoří ve wicce nedílnou součást náboženské praxe.

 
Zahrada
 
(c) Copyright 2004 Jakub Achrer - text je chráněn autorským právem,
žádná část textu nesmí být reprodukována bez písemného svolení autora.
(c) 2004 All rights reserved, reproduction of text without written permission prohibited.
 
 
 

 

You can visit the author of the beautiful magical graphic used above throught this link

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 7 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatĂ˝ roh  Přihlášený čtenářkulatĂ˝ roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatĂ˝ roh  AktualitykulatĂ˝ roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium ?patří bolivijskému lidu?? západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být?"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku? oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů ? konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!