Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 24. 11. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
William S. Lind:
Každý stát, který podporuje americká armáda, ztrácí legitimitu.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2937x)
Váš rok
(02. 01. 2018, 2531x)
Spojení duší
(23. 08. 2018, 2480x)
Co nás provází
(29. 01. 2018, 2370x)
Pracujte v souladu se svou duší
(14. 12. 2017, 2230x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Witchcraft

* Wiccan Rede


Převzato (Pohanský kruh) - Witchcraft - 30. 06. 2004 (4964 přečtení)

Příkaz neubližovat známe z mnoha učení, třeba v józe je to známá ahinsa. Méně znám je Wiccan Rede, zákon, ke kterému se hlásí "čarodějnice"...Wiccan Rede

Krátká (?) úvaha

Jediný zákon wicca má,
vždy ho dodržuj:
Dělej to, co chceš,
a nikdy neubližuj.

Začnu očividným: Wiccan rede je zákon, který nelze úplně dodržet. Aby člověk přežil, musí ubližovat. Jsme součástí potravního řetězce; i když někteří lidé nejí zvířata, i rostliny jsou živé. A to ani nemluvím o tom, že když se pohybujeme a dýcháme (a umýváme se), ubližujeme spoustě živých organismů. Pak je tu ubližování, které se nemusí projevit na těle: ostrá slova, omezování, ovládání, intriky… prokletí, když už jsme u toho čarování. Někdy se však některými z těchto věcí bráníme, abychom sami nebyli zraněni, a někdy zraňujeme sami sebe, abychom nezranili druhé. Dokonce někdy ublížíme živé bytosti, aby si později sama neublížila ještě víc.

Tolik k liteře zákona. Jak je to s duchem? Jak si máme wiccan rede vykládat? No dobře, nebudu se snažit přijít na to, jak si ho "máme" vykládat, spíš na to, co znamená pro mě. Pro mě je wiccan rede pobídkou k tanci na ostří čepele rovnováhy mezi dobrem pro jednu lidskou bytost a dobrem pro celý svět včetně ostatních lidí. Je to tanec o to obtížnější, že ta čepel je neviditelná. Vlastně nevím a nejspíš se nikdy nedozvím, kde přesně je. Asi tančím někde vedle, občas přešlapuju na obě strany a občas spletu kroky. Myslím, že to tak děláme všichni, i ti, kteří o nějakém wiccan rede nikdy neslyšeli. Někdo tančí blíž, někdo dál. Kdyby ta čepel měla duši, tipuju, že by se z toho zmatku pochechtávala pod jílec. A možná ne. Možná je ten propletený tanec jako celek krásný, tak jako život sám.

Nač tedy vůbec nějaké wiccan rede, když se ho v mém pojetí snaží dodržovat tolik lidí? Snad proto, abychom o něm přemýšleli. Snad pro tu jeho první, kontroverzní část, tak často citovanou: Dělej, co chceš. To abychom byli svobodní (což zní dost pateticky), abychom se nebáli porušovat některé normy. Záměrně říkám některé a myslím tím ty, které v naší společnosti existují, aniž by jejich porušení někomu ublížilo. Přinejmenším nepsanou normu porušuju, když věřím v magii, ale určitě tím nikomu neuškodím. Jsou však normy, u nichž sama nevím, jestli jejich překročením někomu ublížím. Co kdybych se pokusila nahá projít městem? Kromě toho, že mě nejspíš zadrží policie, stane se někomu něco? Určitě spoustu lidí pobouřím, někým to nejspíš otřese. Budou mi tvrdit, že ohrožuju mravní výchovu mládeže, ale copak je na nahotě něco špatného?

Ale teď ještě trochu vážněji. V každé společnosti existují normy, které jsou zbytečné nebo přímo špatné (a kdyby tu společnost založili wiccani, budou existovat taky, i když možná jiné, protože lidská společnost prostě nemůže fungovat bez norem). Existují zákony a zvyky, proti kterým je třeba bojovat, i když se to leckomu nebude vůbec líbit a možná i někomu ublížím (možná sobě). Bojovalo se o zrušení (zcela zákonného) otroctví, bojuje se o ukončení diskriminace lecjakých menšin. Bojuje se taky o to, aby se zmírnilo (opět povětšinou zákonné nebo zákony umožněné) přetěžování ekosystému Země. Jen musíme být velmi opatrní, jaké prostředky při tom použijeme.

A tady jsem u jedné z pastí wiccan rede. Je to zákon velmi tolerantní, ale zároveň klade obrovské nároky na svědomí jednotlivého člověka. Jakmile jednou přijmu, že nelze vůbec neubližovat, a tedy že se mám starat o to, abych ubližovala co nejméně, moc záleží na tom, jak široce své "neubližovat" pojmu. Pokud to vezmu v globálním měřítku, neprospělo by Zemi, kdyby vyhynul druh Homo sapiens nebo alespoň ta část, která vytváří průmysl? A co když uvěřím v nějaké božstvo, kterému ubližuje, když někdo věří v jiné božstvo? Lidská morálka je velmi křehká věc a tím, že jako základní kámen svých činů položím wiccan rede, se vůbec nic neřeší, na to je možné ho pojímat příliš široce. A kdybych se zase pokusila stanovit, co přesně znamená, poruším ho. Je to jako s tou hádankou o tichu: Když vyslovíš mé jméno, zemřu. Začarovaný kruh. Příhodné pro čarodějnické náboženství.

Pomalu abych zkusila něco optimističtějšího. Je tu ještě další možnost, jak si wiccan rede vykládat. Je to pobídka k toleranci. Je-li nejdůležitější zákon nějakého náboženství takovýto, nedělí se svět na wiccany a ty druhé, ale na ty, kdo (třeba aniž ho znají) jakž takž dodržují wiccan rede, a na ty, kdo ho nedodržují. Ti první mohou být přátelé, ty druhé můžu litovat, pomáhat jim nebo se jim bránit. Vím, že je trochu ironie mluvit o nějakém "dodržování" zákona tak neurčitého, jak jsem načrtla před chvílí, ale snad mě chápete.

A to je poslední, v čem vidím význam wiccan rede. Když řeknete, že tohle je váš zákon (a lidé vám uvěří a nepřekroutí si ho jeho osekáváním), už si vás snad konečně přestanou plést se satanistou a přestanou se bát, že při svých temných obřadech obětujete nevinné kočky, abyste mohli povolávat démony a přivolávat prokletí. Proto sláva neurčitému, ale krásnému zákonu, který jsem přijala za svůj. Buďte požehnáni.

Lawenta
Lawenta@seznam.cz

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 3 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
16. 11. 2020:

Profesor dr. Ivo Budil: "Bylo by nespravedlivé popírat obrovské vzepětí emocí v listopadu 1989 spjatých právě s osobou Václava Havla. Ocitl se zkrátka ve správný čas na pravém místě...
Bylo to skutečné národní společenství, naplněné pozitivní energií a historickým optimismem. Zrodila se mobilizující a osvobozující vize, která mohla dát českému národu obrovský rozvojový impulz. To, že k tomu nedošlo, mělo několik příčin. Především jsme byli navzdory různým vzletným frázím západních státníků řazeni do mocenského bloku, který objektivně prohrál čtyřicetiletý konflikt. A jak prozíravě prohlásil keltský náčelník Brennus v roce 387 před Kristem po vítězství nad Římany: „Běda poraženým.“ Česká republika byla do nového evropského ekonomického systému začleněna jako závislá a využívaná periférie, jejíž produktivita, pracovní síly a potenciál měly primárně pomoci posílit zhoršující se výkonnost západoevropského hospodářství. Významná část místní politické elity, a to v čele s Václavem Havlem, si tuto skutečnost buď vůbec neuvědomovala, nebo zmíněné kolonizaci přímo napomáhala...
"

Celý článek...


03. 11. 2020:

Publicista a spisovatel Benjamin Kuras: "Mimořádně komická jsou – po všech těch neprokázaných nařčeních Trumpa – nyní naopak prokázaná odhalení hrátek Bidenova syna Huntera s Ukrajinou, Ruskem a Čínou, nalezených v porouchaném laptopu, který ten trouba nechal v opravně a zapomněl si jej vyzvednout. Figurují tam dolárky za zprostředkování kontaktu na Bidena, když byl viceprezidentem. Jako třeba měsíční padesátitisícové platby od ukrajinského energetického holdingu Burisma nebo tříapůlmilionový šek od manželky bývalého moskevského starosty. Teda bylo by to komické, kdyby na tom nebylo tragické to, že polovině Američanů to nevadí."

Celý článek...


01. 11. 2020:

Blesk ty fotografie nepořídil, Blesk ty fotografie koupil. Víte, co to znamená? Ministr zdravotnictví padl na politickou provokaci,“ řekl ve studiu ČT24 komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Celý článek...


27. 10. 2020:

Profesor Ivo Budil: "Přiznám se, že neznám žádného novináře z Blesku, ale domnívám se, že nejde o poeticky naladěné a citlivé osoby chodící o půlnoci o samotě rozjímat na opuštěné hradby Vyšehradu o smyslu českých dějin. Ten člověk tam bezpochyby šel za určitým cílem, který splnil. Nenazýval bych ho jednoduše udavačem, protože prostě dělal svoji práci. Pan profesor Prymula náležel mezi mocné muže, kteří mají vlivné nepřátele. Podobné praktiky jsme v české politice zažili již mnohokrát, a to včetně svržení předsedy vlády. Pan profesor Prymula není prvním a ani zdaleka posledním, komu se něco podobného přihodilo...
Problém České republiky spočívá v tom, že mocenské jádro Evropské unie má zájem na tom, udržovat ji v polokoloniálním či periferním postavení, k čemuž slouží liberálně levicové a aktivistické politické strany, mainstreamová média a akademické kruhy. Jakýkoliv náznak lidového vůdce, který by české společnosti umožnil plně využít její potenciál, tedy musí být zničen či diskreditován.
"

Celý článek...


27. 10. 2020:

Jaroslav Štefec: Něco tady smrdí. A hodně. Akce, jejímž cílem byla likvidace Romana Prymuly a jeho odstavení z postu ministra zdravotnictví má všechny atributy klasické operace bezpečnostních služeb. Prolhané, plné podivností a postavené na písku. Takže kdybych si mohl tipnout, směřovaly by moje úvahy spíše než oblíbeným „směrem Moskva“ (případně Peking) daleko pravděpodobnější českou cestou, případně směrem k našim „spojencům“. Podivností typu „agenta s kufrem plným ricinu“ je víc než dost. Počínaje otázkou, kdo poslal fotografa bulvárního plátku v daný čas na dané místo, až po „podivné“ znalosti jistého Moravce, takto naduté a arogantní hlásné trouby antibabišovské tak zvaně „veřejnoprávní“ televize...
Ten, kdo celou akci připravil a naplánoval, rozhodně počítal s reakcí „antirouškařů“ a dalších obhájců „práva na vymření půlky národa“, samozřejmě té, v níž nebudou oni...

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!