Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 28. 03. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Bertrand Russell:
Smutné je, že hlupáci jsou tak sebejistí, zatímco moudří lidé jsou vždy plní pochybností.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2675x)
Probuďte svou vnitřní sílu
(22. 05. 2017, 2332x)
Otevřete dveře ke štěstí
(12. 04. 2017, 2298x)
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2272x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Witchcraft

* Wiccan Rede


Převzato (Pohanský kruh) - Witchcraft - 30. 06. 2004 (4763 přečtení)

Příkaz neubližovat známe z mnoha učení, třeba v józe je to známá ahinsa. Méně znám je Wiccan Rede, zákon, ke kterému se hlásí "čarodějnice"...Wiccan Rede

Krátká (?) úvaha

Jediný zákon wicca má,
vždy ho dodržuj:
Dělej to, co chceš,
a nikdy neubližuj.

Začnu očividným: Wiccan rede je zákon, který nelze úplně dodržet. Aby člověk přežil, musí ubližovat. Jsme součástí potravního řetězce; i když někteří lidé nejí zvířata, i rostliny jsou živé. A to ani nemluvím o tom, že když se pohybujeme a dýcháme (a umýváme se), ubližujeme spoustě živých organismů. Pak je tu ubližování, které se nemusí projevit na těle: ostrá slova, omezování, ovládání, intriky… prokletí, když už jsme u toho čarování. Někdy se však některými z těchto věcí bráníme, abychom sami nebyli zraněni, a někdy zraňujeme sami sebe, abychom nezranili druhé. Dokonce někdy ublížíme živé bytosti, aby si později sama neublížila ještě víc.

Tolik k liteře zákona. Jak je to s duchem? Jak si máme wiccan rede vykládat? No dobře, nebudu se snažit přijít na to, jak si ho "máme" vykládat, spíš na to, co znamená pro mě. Pro mě je wiccan rede pobídkou k tanci na ostří čepele rovnováhy mezi dobrem pro jednu lidskou bytost a dobrem pro celý svět včetně ostatních lidí. Je to tanec o to obtížnější, že ta čepel je neviditelná. Vlastně nevím a nejspíš se nikdy nedozvím, kde přesně je. Asi tančím někde vedle, občas přešlapuju na obě strany a občas spletu kroky. Myslím, že to tak děláme všichni, i ti, kteří o nějakém wiccan rede nikdy neslyšeli. Někdo tančí blíž, někdo dál. Kdyby ta čepel měla duši, tipuju, že by se z toho zmatku pochechtávala pod jílec. A možná ne. Možná je ten propletený tanec jako celek krásný, tak jako život sám.

Nač tedy vůbec nějaké wiccan rede, když se ho v mém pojetí snaží dodržovat tolik lidí? Snad proto, abychom o něm přemýšleli. Snad pro tu jeho první, kontroverzní část, tak často citovanou: Dělej, co chceš. To abychom byli svobodní (což zní dost pateticky), abychom se nebáli porušovat některé normy. Záměrně říkám některé a myslím tím ty, které v naší společnosti existují, aniž by jejich porušení někomu ublížilo. Přinejmenším nepsanou normu porušuju, když věřím v magii, ale určitě tím nikomu neuškodím. Jsou však normy, u nichž sama nevím, jestli jejich překročením někomu ublížím. Co kdybych se pokusila nahá projít městem? Kromě toho, že mě nejspíš zadrží policie, stane se někomu něco? Určitě spoustu lidí pobouřím, někým to nejspíš otřese. Budou mi tvrdit, že ohrožuju mravní výchovu mládeže, ale copak je na nahotě něco špatného?

Ale teď ještě trochu vážněji. V každé společnosti existují normy, které jsou zbytečné nebo přímo špatné (a kdyby tu společnost založili wiccani, budou existovat taky, i když možná jiné, protože lidská společnost prostě nemůže fungovat bez norem). Existují zákony a zvyky, proti kterým je třeba bojovat, i když se to leckomu nebude vůbec líbit a možná i někomu ublížím (možná sobě). Bojovalo se o zrušení (zcela zákonného) otroctví, bojuje se o ukončení diskriminace lecjakých menšin. Bojuje se taky o to, aby se zmírnilo (opět povětšinou zákonné nebo zákony umožněné) přetěžování ekosystému Země. Jen musíme být velmi opatrní, jaké prostředky při tom použijeme.

A tady jsem u jedné z pastí wiccan rede. Je to zákon velmi tolerantní, ale zároveň klade obrovské nároky na svědomí jednotlivého člověka. Jakmile jednou přijmu, že nelze vůbec neubližovat, a tedy že se mám starat o to, abych ubližovala co nejméně, moc záleží na tom, jak široce své "neubližovat" pojmu. Pokud to vezmu v globálním měřítku, neprospělo by Zemi, kdyby vyhynul druh Homo sapiens nebo alespoň ta část, která vytváří průmysl? A co když uvěřím v nějaké božstvo, kterému ubližuje, když někdo věří v jiné božstvo? Lidská morálka je velmi křehká věc a tím, že jako základní kámen svých činů položím wiccan rede, se vůbec nic neřeší, na to je možné ho pojímat příliš široce. A kdybych se zase pokusila stanovit, co přesně znamená, poruším ho. Je to jako s tou hádankou o tichu: Když vyslovíš mé jméno, zemřu. Začarovaný kruh. Příhodné pro čarodějnické náboženství.

Pomalu abych zkusila něco optimističtějšího. Je tu ještě další možnost, jak si wiccan rede vykládat. Je to pobídka k toleranci. Je-li nejdůležitější zákon nějakého náboženství takovýto, nedělí se svět na wiccany a ty druhé, ale na ty, kdo (třeba aniž ho znají) jakž takž dodržují wiccan rede, a na ty, kdo ho nedodržují. Ti první mohou být přátelé, ty druhé můžu litovat, pomáhat jim nebo se jim bránit. Vím, že je trochu ironie mluvit o nějakém "dodržování" zákona tak neurčitého, jak jsem načrtla před chvílí, ale snad mě chápete.

A to je poslední, v čem vidím význam wiccan rede. Když řeknete, že tohle je váš zákon (a lidé vám uvěří a nepřekroutí si ho jeho osekáváním), už si vás snad konečně přestanou plést se satanistou a přestanou se bát, že při svých temných obřadech obětujete nevinné kočky, abyste mohli povolávat démony a přivolávat prokletí. Proto sláva neurčitému, ale krásnému zákonu, který jsem přijala za svůj. Buďte požehnáni.

Lawenta
Lawenta@seznam.cz

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 3 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium „patří bolivijskému lidu“… západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být…"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku… oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů – konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!