Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 13. 07. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Friedrich Nietzsche:
Naše země se stala právě tím monstrem, proti kterému chtěla původně bojovat.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2515x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2485x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2478x)
Nejsme připraveni
(27. 09. 2017, 2379x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Witchcraft

* Wiccanský workshop


Zahrada (www.wiccangarden.com) - Witchcraft - 25. 08. 2004 (4412 přečtení)

Trošku opožděnou reportáž z Festivalu Bohyně 2004 nám přináší wiccan Zahrada a patří mu za to náš dík.

V jednom z minulých čísel Pohanského kruhu jste měli možnost číst článek o chystaném festivalu Bohyně, které pořádalo sdružení Nataraj. Bohužel jsem se zúčastnil pouze druhé poloviny festivalu, na který jsem přijel společně z wiccanskou velekněžkou a veleknězem (jako jejich tlumočník do češtiny), o kterých bude dále ještě řeč. Akce byla velmi vydařená a v něčem zároveň i trošku nevydařená, ovšem klady vítězily nad zápory a celá událost mě přinutila k lehkému zamyšlení, o které bych se s vámi rád podělil. Překládám vám zde celou svou reportáž doplněnou o některé postřehy. Nechtěl jsem být příliš kritický, neboť se jednalo o první pokus uspořádat v naší zemi festival Bohyně pokud možno podobný slavné každoroční události Glastonbury Goddess Conference, který se koná v Anglii. Tolik na úvod. Nyní se přenesme o pár dní zpět do města Doksy.

Černý Volkswagen s rakouskou poznávací značkou W - ICCA - 99 se pomalu sune ulicemi města Doks, které bičuje prudký déšť. Už se stmívá a na tiché město se pomalu snáší tma. Déšť nabírá na síle, již vyhnal z ulic skoro všechny obyvatele a město působí téměř opuštěně. Na každé křižovatce se černé auto zastaví a pak pokračuje pomalu v tiché jízdě. Když jej budeme chvíli sledovat, zjistíme, že z něho každou chvíli vyběhne postava celá v černém odění a běží deštěm za náhodným kolemjdoucím. Oba chvíli divoce gestikulují a pak se ona prapodivná černá postava opět rozeběhne k vozu. Je už promáčená na nitku a ve tváři trochu zoufalá. Celá scenérie působí velmi ponuře. Když se pověsíme té postavě na záda, jak běží cestou k vozu, uvidíme jak se otevřou jeho dveře. Možná čekáme, že v autě uvidíme ozbrojené mafiány nebo vážně se tvářící černokněžníky v dlouhých hábitech. Ve skutečnosti se ale z auta ozve salva smíchu a my uvidíme na nitku promáčeného Zahradu, Baraxu (kterou znáte ze stránek Pohanského kruhu) a pak Karen a Wernera na předních sedadlech. Karen a Werner jsou zasvěcenci wiccanské tradice a jsou výrazně starší než druzí dva členové posádky. Karen je velice energická žena a sedí za volantem, Werner na sedadle spolujezdce vypadá trochu jako lord z dávných časů. Všichni čtyři se ale svorně smějí tomu, jak nemůžou najít cestu k Poslovu mlýnu, kde mají mít zajištěné ubytování a který prý "snadno najdou".

Sice vůbec nevědí, kudy mají jet, ale jedou. Zahrada opět vybíhá do deště a ptá se na cestu a po krátkém "brainwashingu" se vrací do auta, které se postupně ocitá kdesi v lesích na okraji Doks. Dešť postupně sílí a oni po nějakém čase zjišťují, že v Poslově mlýně je ubytoven několik a tak se opakuje scénář, kdy promáčený chlapík v černém běhá od boudy k boudě a hledá ty správné lidi, kteří možná něco slyšeli o festivalu Bohyně a sdružení Nataraj...

Vůbec nepřeháním, když řeknu, že přibližně takto vypadal úvod naší účasti na festivalu Bohyně. Organizace našeho ubytování a zejména ubytování tak vzácných hostů, jakými byli tito dva lidé, kteří přijeli až z Vídně, byla velmi neurčitá a měla silně dobrodružný nádech.

Tento drobný nedostatek byl však vzápětí bohatě vynahrazen. Rej masek Bohů a Bohyň, který vypukl hned po večeři svoji divokostí a pestrostí zahnal veškeré naše vzpomínky na opuštěné silničky kdesi v lesích. K tanci hrál známý soubor bubeníků jménem Tam-Tam orchestra a jejich svižné rytmy dováděly všechny zúčastněné k extatickému šílenství. K vidění byli různí Bohové a Bohyně - mě osobně nejvíc nadchnul Bacchus a Dionýsos, ale zajímavý model byl také Jaromír Jágr a poměrně hezky působlily i v čekých podmínkách trochu nepatřičná Shakti nebo dokonce Kršna. Dunění bubnů nabíralo na intenzitě a večírek na divokosti. Přestože se na celém festivalu zásadně nevyskytoval alkohol (k obrovskému zklamání celé naší posádky), všichni byli jako utržení ze řetězu a tanec si skutečně UŽÍVALI. Celá meditační hala, kde se rej konal, byla nádherně vyzdobená a hýřila barvami. Všude po stěnách (i v celém areálu) byly krásné plachty s obrazy různých bohyň, které se provedením velmi blížily psychedelickým dekoracím, které jsou běžně vidět na psy-tranceových parties. Oltář v meditační místnosti byl kompletně zasvěcen Bohyni a bylo na něm spousta krásných sošek, svíček, dekorací a také obětin. My jsme se po půl hodině křepčení odebrali do čajovny, která byla ve velikém stanu a byla přenádherně vyzdobená. Mezitím přestalo pršet, takže zahradu, kde se festival konal, osvětlovaly barevné svíce a večerní atmosféra byla skutečně úžasná.

Večer to byl ohromný a zatímco většina přítomných tančila za stále mohutnějšího rachotu souboru Tam-Tam orchestra, my jsme klábosili u čaje a s trochou humoru si stýskali, že se na festivalu nepodává víno nebo medovina. Zejména Werner byl v tomto ohledu velmi rozlítostněný, neboť jej Karen cestou několikrát ujišťovala, že vína bude jistě dost - je to přece pohanský festival! Já jsem si tak úplně jistý nebyl, ale nechtěl jsem je připravovat o naději.

Wiccanský workshop

Další den dopoledne měl být Náš program, který se konal v kulatém stanu na zahradě hned vedle čajovny. Utvořili jsme kruh ze čtyřech oltářů čtyř barev - modrý, červený, zelený a žlutý. Na hlavním (žlutém) oltáři, který byl na severu svítilo několik svíček, hořelo kadidlo a před ním také seděli přednášející. Začali velmi krátkým úvodem o tom, kdo jsou a odkud přicházejí. Řekli nám něco o tom, co je to wicca a jaké je její chápání polarity Bůh a Bohyně, zmínili také skutečnost, že wicca je pantheistické náboženství a zároveň je to cesta mystérií. Mluvili o úloze mužského a ženského principu ve wicce a jak se tyto síly navzájem proplétají napříč úrovněmi. Mluvili hodně o osmi sabatech a o příběhu Boha a Bohyně, který se těmito svátky prolíná a cyklicky se opakuje. Teoretický úvod byl neobyčejně zajímavý a neméně zajímavá byla také následná živlová cvičení. Pracovali jsme v párech a návzajem jsme si pomáhali vyladit se na energie čtyř živlů tak, jak jsou zastoupeny v našich tělech - dech, teplo, krev (tep) a tělo. Po nich přišel na řadu velmi krásně připravený rituál, který byl zakončen tancem okolo májky v tradičním čarodějnickém pojetí - tedy klasické namotávání stužek, při kterém se zároveň tančí, lidé se proplétají a je při tom spousta legrace. Májka se podařila jakž takž a na závěr celého obřadu jsme všichni sborově zpívali známý nápěv čarodějnic:

The circle is open
but unbroken.
Merry meet, merry part
and merry meet again!

Velice nás překvapil vysoký zájem, kterému se naše vystoupení těšilo. Očekávali jsme účast v počtu okolo pěti lidí, ale nakonec jich bylo něco přes dvacet. Vypadalo to, že o wicce slyšeli poprvé v životě, ale velmi je toto téma zaujalo. Myslím si, že to, co předvedli Karen a Werner bylo oproti jiným bodům programu velmi uspořádané a takovým správným způsobem "zemité".

Zbytek festivalu se nám také hodně líbil, přestože organizace běžela tak nějak sama. Viděli jsme velmi efektní a profesionální vystoupení břišního tanečníka, které nás uvedlo v naprostý úžas a údiv, neboť jsme se dosud domnívali, že něco takového vůbec neexistuje. Ten pocit kupodivu přetrval i po té, co jsme vystoupení shlédli. Velmi zajímavá byla také přednáška o starých Slovanech, kterou připravila Hanka Pokorná. Povídala o stromech, slovanských Bozích a Bohyních a o dalších zajímavých věcech.

Celý festival však trval mnohem déle než jen ty dva dny, které jsem zde krátce vylíčil. Ve skutečnosti začínal už ve čtvrtek (zatímco my jsme přijeli až v sobotu) a program vypadal moc zajímavě. Osobně jsem nejvíc litoval toho, že jsem přišel o výlety do okolí, vyprávění Moniky Sjö a očistu čtyřmi živly. Snad někdy příště.

Celkově to ale byla velmi zajímavá zkušenost. Zejména v tom ohledu, že festival byl pestrou směsicí vlivů našeho Starého náboženství a náboženství z dálného východu. Bylo to opravdu velmi zvláštní a krásné zároveň. Podle slov Karen se celá akce velmi podobala prvním podobným pokusům v Anglii, které byly úplně stejně "esoterické" a plné éterického mysticismu. Silný důraz na Bohyni a jisté pozapomenutí na mužský aspekt Božství, byl pro ono období charakteristický a stejný fenomén patří také k přirozenému vývoji v Čechách. Už se ale moc těšíme na příští ročník a rozhodně si nemyslíme, že by akce byla v nějakém ohledu špatná (snad jen to vínko by příště mohlo být :-)).

Tímto děkuji organizátorům a všem, kteří se na této krásné události podíleli. Nechť Vás provází přízeň Bohů!


Zahrada

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
24. 06. 2020:

Ekonomka Ilona Švihlíková: "Debata o euru se vede u nás velice povrchně. Jako kdyby jediným výsledkem eura bylo, že nemusíte do směnárny. Nebo nastupuje ‚ideologická úderka‘, kdo je proti euru, je čínský nebo ruský agent. Zcela se přitom ignoruje, jaké makroekonomické nerovnováhy euro vytváří – v EU dneska vlastně máme dvojí periférii, jižní a východní. Nehovoří se o tom, že euro zesiluje rozdíly mezi zeměmi, místo souladu přispívá k nárůstu šovinismu...
Část společnosti obsedantně nenávidí Rusko (a Čínu) a mají to jako svůj, často jediný, politický program. Tato mccarthyovská politika plní mnoho účelů – umožňuje vám útočit na každého, kdo má jiný názor, a pokusit se ho tímto způsobem umlčet, odstranit z politické konkurence...
Stupňování nelze vyloučit, protože je to karta, se kterou rády hrají veřejnoprávní média, takže se daným politikům pak zaručuje dostatečná mediální pozornost. Kromě nenávisti, kterou někteří prostě potřebují k životu, je potřeba vnímat i ekonomické zájmy. Jedním z hlavních cílů je bezesporu vyloučit ruské (a čínské) firmy ze zakázek, Dukovany počínaje, a uvolnit prostor pro jiné zahraniční ekonomické zájmy.
"

Celý článek...


21. 06. 2020:

Akce D.O.S.T.: Dost bylo Bruselu! Před 11 lety stála Akce D.O.S.T. v čele veřejných protestů proti ratifikaci Lisabonské smlouvy. Varovali jsme před společenskými důsledky eroze naší státní svrchovanosti a zesíleného útoku na naše tradice a občanské svobody. Nemýlili jsme se.
Dnes se nacházíme na dalším důležitém rozcestí.
Blížící se hospodářská krize, zesílená bezprecedentním „vypnutím“ globální ekonomiky na jaře letošního roku, má sloužit jako záminka k další centralizaci moci na úrovni EU. „Fond obnovy“ a projekt „EU nové generace“ zavádějí společné dluhy a unijní daně. Evropská unie se v případě uskutečnění této vize stane plnokrevným státem a její členské státy pouhými regionálními útvary. Význam voleb do národních parlamentů klesne na úroveň voleb do krajských zastupitelstev a politická svrchovanost České republiky se stane minulostí.
Je alarmující, že se o takto závažné věci nevede důkladná veřejná diskuse. Proto mnoho občanů naší republiky ani neví, co všechno je ve hře. Vyzýváme vládu České republiky a jejího premiéra, aby využili svého práva veta a projekt „EU nové generace“ důrazně odmítli.
V Praze dne 17. června 2020

Celá výzva...


21. 06. 2020:

Petr Žantovský: " Ve čtvrtek jsem se v iDnes dočetl, že tahle dvě veřejnoprávní média (Česká televize a Český rozhlas) společně iniciovala průzkum veřejného mínění, který se měl týkat existence a výše koncesionářských poplatků. A vítězně na nás z titulku křičí, že ‚Češi jsou pro zachování ´koncesionářský´ poplatků, výše je přiměřená‘. Už v titulku je chyba, chybí tam písmeno ch, nu ale dobrá, to se stane při rychlé práci. Nechme však titulek a pojďme na obsah...
Nešlo jen o zvýšení samotné, tedy generálním ředitelem
(ČT) opakovaně vyžadovanou nějakou další valorizaci. „Ale šlo i o rozšíření poplatků na jiné nosiče televizního kanálu, včetně telefonů, tabletů, počítačů a tak dále. Za všechno, čím můžete sledovat Českou televizi, byste měli platit. To by bylo opravdu úžasné. Vznikla by tu Česká televizní republika, velmi by to připomínalo středověkou daň z hlavy... "

Celý článek...


14. 06. 2020:

Zastupitel MČ Praha 8 Martin Cibulka: "V principu podobné věci (jako v USA) , byť s menší intenzitou, se v posledních letech dějí napříč naším bohatým a kulturním světem! Moje babička by řekla, že blbnou z nadbytku. Stačí se podívat do historie, a uvidíme, že podobné chování přichází cyklicky ve vlnách. Salonní levičáci ponoukají lůzu a vedou svůj spravedlivý boj za lepší svět. Kulisy se v čase mění, ale princip zůstává stejný. A vlastně i výsledek...
Následuje ztráta svobod, chudnutí, neúcta k soukromému majetku, neúcta k tomu, co nás předcházelo. Nedělejme si iluze, že podhoubí, které stojí za nepořádky v USA, tady nemáme! Těch dobrodějů je i tady dost, rozdíl je v tom, že jim u nás chybí odvaha. Zatím! Bohužel chybí i odvaha politiků se podobným tendencím dopředu postavit...
Přicházejí budovatelé nového světa a systém, který se evolučně vyvíjel stovky let, rozkopou, protože to udělají lépe a svět bude růžový. Nebude, pouze přibude stínů mezi hořícími požáry...
"

Celý článek...


11. 06. 2020:

Mnislav Zelený-Atapana: "Naivně jsme si mysleli, že Západ sem přichází proto, aby nás osvobodil a aby nám pomáhal. Ale od začátku mi to bylo podezřelé, protože obchodník nikam nepřichází, aby pomohl. Obchodník chce vždy vydělat, za každou cenu, i kdyby to mělo být až za pár let. Naše náruč byla otevřená až příliš. To, že jsme ztratili soběstačnost ve všem, je tragické. A zvláště ve strategických záležitostech, jako je voda, jídlo, léky a podobně...
V devětaosmdesátém jsem se smál, když se u nás říkalo, jaké máme špatné výrobky, potraviny, salámy jak jsou hnusné... Ale jak se otevřely hranice, tak Rakušáci jezdili na jižní Moravu a skupovali je v obrovském množství...
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!