Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 13. 07. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Jaroslav Hašek:
Národ český dodnes ještě pro tanec se získá,
bohužel však vždycky tančí, jak mu jiný píská.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2515x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2486x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2478x)
Nejsme připraveni
(27. 09. 2017, 2379x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Duchovno

* Z dopisů duchovním přátelům - III


Převzato (Míla Tomášová: Světlo vědomí) - Duchovno - 25. 12. 2008 (3914 přečtení)

 

Jestliže někdo zemřel a byl vzkříšen, mizí pro něho rozdíl mezi "nahoře" a "dole". Kvůli podmínkám bytí na této úrovni však rozlišuje tam, kde je toho potřebí. "A nakonec rozlišováním nerozlišování."Jako planoucí bhaktovo srdce musí být doplněno světlem jasného rozumu, právě tak bystrý, jasný rozum musí být vyvážen rovnocenně vroucím srdcem. Při správném vyvinutí těchto světel nastává rovnováha a sloučení v jednom bodě.

V tom jediném, bezrozměrném bodě čeká smrt na lidské ego.

Jestliže někdo zemřel a byl vzkříšen, mizí pro něho rozdíl mezi "nahoře" a "dole". Kvůli podmínkám bytí na této úrovni však rozlišuje tam, kde je toho potřebí. "A nakonec rozlišováním nerozlišování."

Na tvoji otázku, je-li určitý podnět "nahoře", či "dole", Ti mohu říci, že pro mne je "dole" jako "nahoře", či lépe řečeno ani dole, ani nahoře, neboť "tam" není prostorovosti.

Uznávám však Tvoje dosavadní rozlišování, proto s Tebou jednám zrovna takovým způsobem, aby ses opravdu naučil "dívat mýma očima", jak Ti bylo ve Tvém snu symbolicky ukázáno, abys dovedl žít i za těžkých podmínek nerozdílnost. 

Toho je možno dosáhnout jen skrze velikou čistotu mysli, jak říká Pradžňápáramitá čili nauka o nadsmyslné moudrosti. Taková moudrost je nad smysly, ale tak, že jí tyto naprosto nevadí a nemusí se jich bát či se od nich vzdalovat. 

Ve chvíli, kdy jsi se ptal, zda nahoře, nebo dole, nebyla jsem ani na jednom z obou míst, a chceš-li, bylo to všude.

Ánanda byla žita proto, že bylo zastavení mysli u podstaty dharmy. Toto "zastavení u dharmy"  je karmické a není v disharmonii s vývojem zániku techto zúčastněných dharm.

Je to vzpomínka dlouhého milování této blízké dharmy, vzpomínka, jejíž vůně dosud nevyprchala. tato "vzpomínka na milování" je ovšem určitým přilnutím k této dharmě potud, než se tato dharma sama též pozná. Toto "pouto" je karmické, je to spojení dvou blízkých myšlenek v mysli. Myšlenky, které jsou nejbližší, souvisejí spolu a rozpouštějí se velmi brzy za sebou, vzdálenější mají aspoň urychlen svůj vývoj, a to podle vztahu k myšlence, která se uvědomila. Je to podobné jako při řetězové nukleární reakci.

Kdyby bývala žita stále ta intenzita vědomí, jež přišla 21.6., nebylo by toto tělesné dlouho vydrželo, ale muselo by se rozpadnout. Vzhledem ke karmickým podmínkám však byla tato intenzita poněkud ztlumena, jako když stáhneme plamen lampy pro přijatelnost očím. Světlo ale nebylo zastaveno. Nebylo odnikud "vypadnuto". Bylo necháno tolik, kolik se právě za daných karmických podmínek může unést. Realizací sebe se zastavilo ústřední kolo, karmické závazky jsou soukolím, jehož zastavení nutně následuje. Dosavadní potřeba spánku je jedním z kol soukolí. Není však tak zlé, jak si někdy myslíš. Je tu možnost "udržet" vědomí též následkem prohloubení bdělosti, ale je k tomu zapotřebí určité vypětí síly, jak bylo poznáno. Tato síla však vzrůstá samočinně i bez této námahy a její naplnění je otázkou určitého času.

Není ve mně ani trochu chtění urychlit násilně zastavení tohoto kolečka, neboť je tu naprostá jistota, že jeho obrátky spějí ke svému konci.

Nebylo ve mně naprosto žádného podnětu ke zkoumání toho, jak to u mě je s tou věcí spánku. V naprosté plnosti a jistotě a plnosti takové otázky nepovstávají. Až na žádost některých bratrů jsem tedy přiložila pozornost k této dharmě a zjistila asi to, co Ti píši.

TO je i ve spánku, ale ke bdění, tj. uvědomění, je potřebí ještě určitého úsilí. Bez tohoto úsilí TO někdy je a někdy "není". (Ve skutečnosti se nedá říci, že to není, ale TO je překrýváno určitou dharmou nevědomí, která ale naprosto není přerušením TOHO, neboť odpočinek tam také patří. Nic není vyjmuto z jednoty, ani spánek. Když se ví, tak se ví, že je to stále, bez přicházení a odcházení.) Starý spánek je i tak mnohem víc pročištěn a projasněn. Prostě TO je stále, snad je potřebí se jen trošku prohloubit, ale pak tu nebudeme.

Byla jsem se dokonce na tuto věc ptát svého učitele (Ty jej neznáš), a to jen proto, že si to onen zvídavý bratr tolik přál.

Když jsem tam přišla, ujasnilo se mi, že bych se ptala na zbytečnosti, na které se mi ani nechce ptát a které jsou mi jasné, a sice ve smyslu pomalého samočinného vyhasínání vasán - "dharmy tiše zaniklé".

Tak jsem se tedy zbytečně neptala. Tu noc a ještě dvakrát ten týden jsem žila nenásilně vědomí i ve spaní jako důkaz správného pochopení vnitřní pravdy.

Píši Ti to proto, že jsi to chtěl vědět, ale jakékoli zkoumání TOHO není mojí sebemenší touhou nebo potřebou. Aum.

Děkuji Ti za jasné perličky čisté mysli,
které jsem zachytila. Budu si je
navlékat na šnůrku náhrdelníku.
Nedopusť, aby se mezi ně vloudilo
něco nepravého - Tvůj dárek by nebyl
dokonale krásný.

Míla Tomášová: Světlo vědomí. Vydalo nakladatelství Avatar

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 4 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
24. 06. 2020:

Ekonomka Ilona Švihlíková: "Debata o euru se vede u nás velice povrchně. Jako kdyby jediným výsledkem eura bylo, že nemusíte do směnárny. Nebo nastupuje ‚ideologická úderka‘, kdo je proti euru, je čínský nebo ruský agent. Zcela se přitom ignoruje, jaké makroekonomické nerovnováhy euro vytváří – v EU dneska vlastně máme dvojí periférii, jižní a východní. Nehovoří se o tom, že euro zesiluje rozdíly mezi zeměmi, místo souladu přispívá k nárůstu šovinismu...
Část společnosti obsedantně nenávidí Rusko (a Čínu) a mají to jako svůj, často jediný, politický program. Tato mccarthyovská politika plní mnoho účelů – umožňuje vám útočit na každého, kdo má jiný názor, a pokusit se ho tímto způsobem umlčet, odstranit z politické konkurence...
Stupňování nelze vyloučit, protože je to karta, se kterou rády hrají veřejnoprávní média, takže se daným politikům pak zaručuje dostatečná mediální pozornost. Kromě nenávisti, kterou někteří prostě potřebují k životu, je potřeba vnímat i ekonomické zájmy. Jedním z hlavních cílů je bezesporu vyloučit ruské (a čínské) firmy ze zakázek, Dukovany počínaje, a uvolnit prostor pro jiné zahraniční ekonomické zájmy.
"

Celý článek...


21. 06. 2020:

Akce D.O.S.T.: Dost bylo Bruselu! Před 11 lety stála Akce D.O.S.T. v čele veřejných protestů proti ratifikaci Lisabonské smlouvy. Varovali jsme před společenskými důsledky eroze naší státní svrchovanosti a zesíleného útoku na naše tradice a občanské svobody. Nemýlili jsme se.
Dnes se nacházíme na dalším důležitém rozcestí.
Blížící se hospodářská krize, zesílená bezprecedentním „vypnutím“ globální ekonomiky na jaře letošního roku, má sloužit jako záminka k další centralizaci moci na úrovni EU. „Fond obnovy“ a projekt „EU nové generace“ zavádějí společné dluhy a unijní daně. Evropská unie se v případě uskutečnění této vize stane plnokrevným státem a její členské státy pouhými regionálními útvary. Význam voleb do národních parlamentů klesne na úroveň voleb do krajských zastupitelstev a politická svrchovanost České republiky se stane minulostí.
Je alarmující, že se o takto závažné věci nevede důkladná veřejná diskuse. Proto mnoho občanů naší republiky ani neví, co všechno je ve hře. Vyzýváme vládu České republiky a jejího premiéra, aby využili svého práva veta a projekt „EU nové generace“ důrazně odmítli.
V Praze dne 17. června 2020

Celá výzva...


21. 06. 2020:

Petr Žantovský: " Ve čtvrtek jsem se v iDnes dočetl, že tahle dvě veřejnoprávní média (Česká televize a Český rozhlas) společně iniciovala průzkum veřejného mínění, který se měl týkat existence a výše koncesionářských poplatků. A vítězně na nás z titulku křičí, že ‚Češi jsou pro zachování ´koncesionářský´ poplatků, výše je přiměřená‘. Už v titulku je chyba, chybí tam písmeno ch, nu ale dobrá, to se stane při rychlé práci. Nechme však titulek a pojďme na obsah...
Nešlo jen o zvýšení samotné, tedy generálním ředitelem
(ČT) opakovaně vyžadovanou nějakou další valorizaci. „Ale šlo i o rozšíření poplatků na jiné nosiče televizního kanálu, včetně telefonů, tabletů, počítačů a tak dále. Za všechno, čím můžete sledovat Českou televizi, byste měli platit. To by bylo opravdu úžasné. Vznikla by tu Česká televizní republika, velmi by to připomínalo středověkou daň z hlavy... "

Celý článek...


14. 06. 2020:

Zastupitel MČ Praha 8 Martin Cibulka: "V principu podobné věci (jako v USA) , byť s menší intenzitou, se v posledních letech dějí napříč naším bohatým a kulturním světem! Moje babička by řekla, že blbnou z nadbytku. Stačí se podívat do historie, a uvidíme, že podobné chování přichází cyklicky ve vlnách. Salonní levičáci ponoukají lůzu a vedou svůj spravedlivý boj za lepší svět. Kulisy se v čase mění, ale princip zůstává stejný. A vlastně i výsledek...
Následuje ztráta svobod, chudnutí, neúcta k soukromému majetku, neúcta k tomu, co nás předcházelo. Nedělejme si iluze, že podhoubí, které stojí za nepořádky v USA, tady nemáme! Těch dobrodějů je i tady dost, rozdíl je v tom, že jim u nás chybí odvaha. Zatím! Bohužel chybí i odvaha politiků se podobným tendencím dopředu postavit...
Přicházejí budovatelé nového světa a systém, který se evolučně vyvíjel stovky let, rozkopou, protože to udělají lépe a svět bude růžový. Nebude, pouze přibude stínů mezi hořícími požáry...
"

Celý článek...


11. 06. 2020:

Mnislav Zelený-Atapana: "Naivně jsme si mysleli, že Západ sem přichází proto, aby nás osvobodil a aby nám pomáhal. Ale od začátku mi to bylo podezřelé, protože obchodník nikam nepřichází, aby pomohl. Obchodník chce vždy vydělat, za každou cenu, i kdyby to mělo být až za pár let. Naše náruč byla otevřená až příliš. To, že jsme ztratili soběstačnost ve všem, je tragické. A zvláště ve strategických záležitostech, jako je voda, jídlo, léky a podobně...
V devětaosmdesátém jsem se smál, když se u nás říkalo, jaké máme špatné výrobky, potraviny, salámy jak jsou hnusné... Ale jak se otevřely hranice, tak Rakušáci jezdili na jižní Moravu a skupovali je v obrovském množství...
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!