Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 18. 01. 2021     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Fareed Zakaria:
Katastrofální problém současného lékařství je v tom, že Hippokratova přísaha nic neříká o fakturaci.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Spojení duší
(23. 08. 2018, 2626x)
Co nás provází
(29. 01. 2018, 2488x)
Zaměření se na odpuštění
(15. 02. 2018, 2134x)
Oddělení zrna od plev
(13. 07. 2018, 2096x)
Sto jedna dní
(27. 02. 2018, 2076x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Duchovno

* Z dopisů duchovním přátelům IV a VII


Ukázka z knihy (Míla Tomášová: Světlo vědomí) - Duchovno - 26. 01. 2009 (4473 přečtení)

"Pociťuj svatost i při věcech všedních a "nízkých", jen takto se od nich můžeš oprostit. I ony jsou jen zakuklenou svatostí, jak je chceš vyloučit odstrčením bez prohlédnutí?"  IV

Prázdno nesmí být chápano jako něco, co je možno pozorovat, ale spíše jako vyprázdnění od všeho, nakonec i od vědomí. Takto souvisí třetí vnor se čtvrtým: "sféra docela ničeho" a "rozhraní možného vnímání". Je to takové vědomí, že je až ne-vědomím, taková plnost, že se ani vnímat nechce. "Temnota", ze které se světlo teprve rodí.

"Matka" - "Otec".

"Prazáklad" - "Zbytek".

Tvrzení: "... a pak se pozná, že za tím prázdnem je pozorovatel, který toto prázdno pozoruje..." (z dopisu J.C.), je mylné, není to ještě ono.

Toto logicky předpokládá pozorovatele, "něco" pozorovaného (Prázdno je u pisatele ještě "něčím", co je možno pozorovat, tedy předmětem.) a doplňující činnost pozorování. Pisatel by tedy nanejvýš ve stavu pozorovatele. Nevědomými je ovšem považován za učitele.

Při žití prázdnoty je vyprázdnění od jakékoliv činnosti, od všech jevů, není tu objektu ani subjektu.

Není tu prázdno jako"něco", ale prázdno jako "zbytek", důsledek vyprazdňování od všeho.

Pozorovatel, pozorované a pozorování splývají v naprostou jednotu.

 

VII

Děkuji Ti, příteli, za milou péči. Chtěla jsem Ti říci, že se o mne naprosto nemusíš bát, ale jsem vděčná za tvoji pozornost, když jde ze srdce.

Nezáleží celkem na tom, co se povídá nebo píše, ale odkud to prýští.

Ptal ses na nějaký růžový obláček, je-li to lepší s ním, či bez něho.

Příteli, TO není dotčeno nějakou růžovou čmouhou, vždyť i ona je jen prázdnem. Čmouhou, jak ji pojímám já. Ty ji ovšem vidíš trochu jinak. Pro tebe je čmouha konáním těl, a to je správné, že to vidíš jako čmouhu. Pro mne tou čmouhou byl vzájemný vztah v celku. A nevadila mi v žití pravdy, jako mi nevadí hra vlnek na vodě. Tvůj postoj je vymrštění zpět pod dojmem starých názorů o dojití někam a vystříhání se něčeho.

To platí dlouho, ale konečně nadchází fáze vývoje, kdy je nutno pochopit, že není kam jít, k čemu dojít a čeho se vzdálit. Nemusíš nutně ještě končit cestu rozlišování, když to dosud nemáš zažito, snaž se ale v každé věci prohlédnout, žít její bezprostřední TEĎ (žít v ní a nerozvíjet jednobodovost mysli), abys neměl stále donekonečna opakování prvního oddílu cesty: "Především rozlišováním..."

Pociťuj svatost i při věcech všedních a "nízkých", jen takto se od nich můžeš oprostit. I ony jsou jen zakuklenou svatostí, jak je chceš vyloučit odstrčením bez prohlédnutí? Prohlédnuty nevrátí se nikdy v bývalé podobě. A i kdyby se vrátily, jsou přece prohlédnuty, a tak nejsou pojímány jako omyl, ale tak, jak jsou. Myslíš, že jsi zvítězil v určité věci. Není tomu tak, později se sám o tom přesvědčíš. To jen dravec zalezl a čeká na příhodnější okamžik.

A potom, o čempak "špatném" chceš mluvit? Dokud jsi žil bez těchto představ, byl jsi téměř v TOM (Nebylo to úplně, ale určitý stupeň, který se mohl prohloubit). Jakmile sis připustil v mysli špatné, stal ses jakýmsi (dočasným) vítězem, neboť jsi vše špatné odstrčil, ale v TOM jsi již nebyl. Snaž se mít mysl čistou, nerozvinutou u každého konání, a nemusíš nic potírat, neboť to, co musíš potírat, jsou jen Tvoje rozvinuté myšlenky.

"Já provždy spočívám u nohou toho, jehož milostí poznávám, že jsem s ním jedno." (Šankara)

Jestliže "musíš" ještě rozlišovat, ačkoli jsi už několikrát zažíval hluboké stavy sjednocení s božstvím, snaž se svoje dosud zbývající ego zkoncentrovat v pokorného uctívače. Takto můžeš snadno dosáhnout žádoucí jednobodovosti mysli.

Onen kus ledu, který vyčnívá nad vodu, se může ponořit jen svým vlastním uvnitřněním a splynutím se spodní, rozpuštěnou částí, to jest milostí boží.

Jestliže až potud vedl rozum, ale dále nemůže, musí nastoupit naprosto zkoncentrovaná láska, která led rozpustí, ale jen ve veliké, tiché a pokorné bdělosti.

Zatím pro Tebe není jiné cesty než se učit klidu těla a mysli. Hledat nejtišší místečko ve středu bytosti, tak abychom nepřekáželi rozevření srdce a působnosti světla, které ze srdce proudí. Světlo samo nám ukáže pro nás nejvhodnější způsob.

"Nechtěj nic, buď velmi tichý a jen tiše se dívej."  

 

Míla Tomášová: Světlo vědomí,
kapitola Z dopisů duchovním přátelům
Vydalo nakladatelství Avatar

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
16. 11. 2020:

Profesor dr. Ivo Budil: "Bylo by nespravedlivé popírat obrovské vzepětí emocí v listopadu 1989 spjatých právě s osobou Václava Havla. Ocitl se zkrátka ve správný čas na pravém místě...
Bylo to skutečné národní společenství, naplněné pozitivní energií a historickým optimismem. Zrodila se mobilizující a osvobozující vize, která mohla dát českému národu obrovský rozvojový impulz. To, že k tomu nedošlo, mělo několik příčin. Především jsme byli navzdory různým vzletným frázím západních státníků řazeni do mocenského bloku, který objektivně prohrál čtyřicetiletý konflikt. A jak prozíravě prohlásil keltský náčelník Brennus v roce 387 před Kristem po vítězství nad Římany: „Běda poraženým.“ Česká republika byla do nového evropského ekonomického systému začleněna jako závislá a využívaná periférie, jejíž produktivita, pracovní síly a potenciál měly primárně pomoci posílit zhoršující se výkonnost západoevropského hospodářství. Významná část místní politické elity, a to v čele s Václavem Havlem, si tuto skutečnost buď vůbec neuvědomovala, nebo zmíněné kolonizaci přímo napomáhala...
"

Celý článek...


03. 11. 2020:

Publicista a spisovatel Benjamin Kuras: "Mimořádně komická jsou – po všech těch neprokázaných nařčeních Trumpa – nyní naopak prokázaná odhalení hrátek Bidenova syna Huntera s Ukrajinou, Ruskem a Čínou, nalezených v porouchaném laptopu, který ten trouba nechal v opravně a zapomněl si jej vyzvednout. Figurují tam dolárky za zprostředkování kontaktu na Bidena, když byl viceprezidentem. Jako třeba měsíční padesátitisícové platby od ukrajinského energetického holdingu Burisma nebo tříapůlmilionový šek od manželky bývalého moskevského starosty. Teda bylo by to komické, kdyby na tom nebylo tragické to, že polovině Američanů to nevadí."

Celý článek...


01. 11. 2020:

Blesk ty fotografie nepořídil, Blesk ty fotografie koupil. Víte, co to znamená? Ministr zdravotnictví padl na politickou provokaci,“ řekl ve studiu ČT24 komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Celý článek...


27. 10. 2020:

Profesor Ivo Budil: "Přiznám se, že neznám žádného novináře z Blesku, ale domnívám se, že nejde o poeticky naladěné a citlivé osoby chodící o půlnoci o samotě rozjímat na opuštěné hradby Vyšehradu o smyslu českých dějin. Ten člověk tam bezpochyby šel za určitým cílem, který splnil. Nenazýval bych ho jednoduše udavačem, protože prostě dělal svoji práci. Pan profesor Prymula náležel mezi mocné muže, kteří mají vlivné nepřátele. Podobné praktiky jsme v české politice zažili již mnohokrát, a to včetně svržení předsedy vlády. Pan profesor Prymula není prvním a ani zdaleka posledním, komu se něco podobného přihodilo...
Problém České republiky spočívá v tom, že mocenské jádro Evropské unie má zájem na tom, udržovat ji v polokoloniálním či periferním postavení, k čemuž slouží liberálně levicové a aktivistické politické strany, mainstreamová média a akademické kruhy. Jakýkoliv náznak lidového vůdce, který by české společnosti umožnil plně využít její potenciál, tedy musí být zničen či diskreditován.
"

Celý článek...


27. 10. 2020:

Jaroslav Štefec: Něco tady smrdí. A hodně. Akce, jejímž cílem byla likvidace Romana Prymuly a jeho odstavení z postu ministra zdravotnictví má všechny atributy klasické operace bezpečnostních služeb. Prolhané, plné podivností a postavené na písku. Takže kdybych si mohl tipnout, směřovaly by moje úvahy spíše než oblíbeným „směrem Moskva“ (případně Peking) daleko pravděpodobnější českou cestou, případně směrem k našim „spojencům“. Podivností typu „agenta s kufrem plným ricinu“ je víc než dost. Počínaje otázkou, kdo poslal fotografa bulvárního plátku v daný čas na dané místo, až po „podivné“ znalosti jistého Moravce, takto naduté a arogantní hlásné trouby antibabišovské tak zvaně „veřejnoprávní“ televize...
Ten, kdo celou akci připravil a naplánoval, rozhodně počítal s reakcí „antirouškařů“ a dalších obhájců „práva na vymření půlky národa“, samozřejmě té, v níž nebudou oni...

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!