Na konferenci v Petrohradě byly zveřejněny výsledky výzkumů poslední expedice k Patomskému kráteru, který již dlouho vzrušuje vědce i záhadology celého světa.
Záhada Patomského kráteru vyřešena. Připomeňme si, že původ objektu neobvyklého charakteru, nacházejícího se na dalekém severu v Irkutském regionu, v pusté tajze oblasti Bodajbo, pronásledoval vědce několik desetiletí.
Jedná se o velkou hromadu vápence o průměru asi sto šedesát a výšce čtyřiceti metrů, na jejímž vrcholu je kruhová šachta s průměrem necelých osmdesáti metrů. Nad řešením jeho záhady si lámali vědci z Irkutska, Jekatěrinburgu, Petrohradu a Burjatie. Na konferenci v Petrohradě oznámili vědci výsledky nedávného výzkumu. Domnívají se, že s největší pravděpodobností je Patomský kráter sopkou, vytvořenou metanem. V jeho okolí se může vyskytovat ropa a zemní plyn.
"Tato konference pohřbila meteoritickou hypotézu. S jistým politováním mohu potvrdit, že tomu tak skutečně je. Když jsme začali zkoumat Patomský kráter, byla tu naděje, že je kosmického původu. Ale nejsou tam žádné viditelné stopy. Vypadá to, že jde o geologický jev, nemusí být příliš běžný, ani příliš typický, ale nemá nic společného s kosmem" prohlásil ředitel astronomické observatoře IGU Sergej Jazev. Pro potvrzení ale bude nutná další expedice.
Takže se můžeme těšit na další pokračování...
Další informace:
http://news.mail.ru/inregions/siberian/38/5644950/
http://www.oilru.com/news/245618/