Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 26. 02. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatĂ˝ roh  Náhodný citátkulatĂ˝ roh
Friedrich Nietzsche:
Naše země se stala právě tím monstrem, proti kterému chtěla původně bojovat.

kulatĂ˝ roh  Hlavní menukulatĂ˝ roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatĂ˝ roh  Přehled rubrikkulatĂ˝ roh

kulatĂ˝ roh  NejčtenějšíkulatĂ˝ roh
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2618x)
Cesta dále
(27. 02. 2017, 2422x)
Mayský sněm
(12. 03. 2017, 2373x)
Mayská poselství
(12. 03. 2017, 2312x)

kulatĂ˝ roh  Počasí, Slunce, LunakulatĂ˝ roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatĂ˝ roh  O Jitřní zemikulatĂ˝ roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Společnost a vztahy

* Začal novodobý hon na čarodějnice?


Převzato (botany.cz) - Společnost a vztahy - 30. 12. 2009 (5792 přečtení)

Poznámka k vládnímu nařízení zakazujícímu držbu rostlin s psychotropními látkami

Zákonodárce nás opět překvapil. V trestním zákoníku (Zákon č. 40/2009 Sb.), který bude platný od 1. ledna příštího roku, se objevuje zákaz vlastnit větší množství rostlin obsahujících látky omamné či psychotropní.


Boj s narkomanií je nutný a nikdo ho nezpochybňuje, starost zákonodárce je však značně přehnaná. Posun trestní odpovědnosti od činu (zneužití účinných látek či v jiném případě poškození populace rostlin jejich sběrem v přírodním prostředí) se stále více přesouvá do oblasti vlastnictví (zákaz držby chráněných organismů je již dávno uzákoněn). Je otázkou, zda zákonodárná iniciativa nebude postupovat dále, třeba až k trestnosti pouhé myšlenky, jak je tomu v antiutopistickém románu Kallocain švédské autorky Karin Boyeové.

Ariocarpus retusus

Vládní návrh zákona 1. čtení, navržen na pořad 28. schůze (od 11. 3. 2008) Sněmovní tisk 410/0, část č. 1/8 Vl. n. z. trestní zákoník ? EU:
§ 285 Nedovolené pěstování rostlin obsahujících omamnou nebo psychotropní látku
(1) Kdo neoprávněně pro vlastní potřebu pěstuje v množství větším než malém rostlinu konopí, bude potrestán odnětím svobody až na šest měsíců, peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
(2) Kdo neoprávněně pro vlastní potřebu pěstuje v množství větším než malém houbu nebo jinou rostlinu než uvedenou v odstavci 1 obsahující omamnou nebo psychotropní látku, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
(3) Odnětím svobody až na tři léta nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 ve větším rozsahu.
(4) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 ve značném rozsahu.

 
Zákon je sám o sobě obecný a má být doplněn rozhodnutím vlády. Rozhodnutí má určit, kterých organismů se předpis týká a o jaké množství se jedná. Z novinových zpráv na veřejnost proniklo, že povolené množství je 5 rostlin či 40 houbiček a že ze zájmových organismů se jedná především o kaktusy.
Jedná se o č.j. 1536/09 návrh nařízení vlády, kterým se pro účely trestního zákoníku stanoví, co se považuje za jedy a jaké je množství větší než malé u omamných látek, psychotropních látek, přípravků je obsahujících a jedů předkládaný ministryní spravedlnosti. Návrh připravovala komise složená z expertů ministerstva vnitra, spravedlnosti, zdravotnictví, Nejvyššího státního zastupitelství, Unie státních zástupců, odborníků ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv a dalších. Na oficiálních vládních stránkách je možné najít ujištění, že jednotlivé seznamy jsou sestaveny na základě nejnovějších praktických poznatků a výzkumů v daných oblastech. Seznam rostlin a hub je například omezen tak, aby nedošlo ke kriminalizaci pěstování rostlin a hub s psychotropním účinkem, které dosud žádnému zákonnému omezení nepodléhaly a které se vyskytují na běžně přístupných místech (kupříkladu puškvorec či petúnie). Vlastní seznam však stejně vzbuzuje značné rozpaky:
Vláda nařizuje podle § 289 odst. 3 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník:
§ 1
Za rostliny a houby obsahující omamnou nebo psychotropní látku podle § 285 trestního zákoníku se považují rostliny a houby uvedené v příloze č. 1 k tomuto nařízení.

Příloha č. 1:
Seznam rostlin a hub, které se pro účely trestního zákoníku považují za rostliny a houby obsahující omamnou nebo psychotropní látku:
a) rostliny:
  • Rostliny konopí (Cannabis sp.) ? všechny druhy a odrůdy, které obsahují více než 0,3% látek ze skupiny tetrahydrokanabinolů z celkové hmotnosti rostliny.
  • Rostliny obsahující DMT a MAOI (Banisteriopsis caapi a Psychotria viridis).
  • Rostliny obsahující 5-methoxy-DMT a DMT (Virola sp.).
  • Rostliny obsahující námelové alkaloidy (Argyreia sp., Turbina / Rivea corymbosa, Ipomoea violacea).
  • Rostliny obsahující meskalin (Trichocereus peruvianus, T. pachanoi, Lophophora williamsii).
  • Rostliny obsahující ibogain (Tabernanthe iboga).
  • Rostliny obsahující tropanové alkaloidy (Atropa bella-donna).
  • Kokainovník pravý (Erythroxylum coca).
b) houby:
  • Houby obsahující psilocybin a psilocin (Psilocybe sp. a některé taxony rodů Inocybe, Conocybe, Panaeolus, Stropharia).

Fyziologicky účinné látky, které je možné zneužít, obsahuje obrovské množství rostlin. Přestože nejsem farmakolog, z období studia fyziologie ve mně něco vědomostí zůstalo, a tak se pokusím o povrchní a neúplný výčet.
Samozřejmě, že nejvíce zapláčí kaktusáři ? upřímně zděšen by jistě byl i Karel Čapek. Jako halucinogenní jsou totiž domorodými komunitami používány při různých obřadech ? a za povolení státních úřadů (včetně USA) ? nejhezčí a sbírkově nejatraktivnější (podle mě, nekaktusáře) taxony: Ariocarpus spp., Astrophytum asterias, Astrophytum myriostigma, Aztekium ritteri, Lophophora spp., Mammillaria spp., Obregonia denegrii, Pachycereus pecten-aboriginum, Pelecyphora spp., Turbinicarpus spp., Trichocereus pachanoi a Trichocereus pasacana. Obsahové látky jsou i v mnoha dalších druzích kaktusů, podle některých odhadů až v jedné třetině. Proto se novelou také nejvíce cítí zaskočeni kaktusáři a již připravili petici za změnu zákona www.petice.net/kaktus.


Lophophora williamsii

Mimo tropických druhů se však může jednat (nyní či některým budoucím rozhodnutím) i o celou řadu rostlin mírného pásma (seznam hlavních druhů používaných místními komunitami viz www.florius.cz). V popředí je čeleď lilkovitých s mnoha druhy obsahujícími atropinové alkaloidy (Atropa, Brugmansia, Datura, Mandragora, Petunia, Scopolia). Omamné jsou také některé hvězdnicovité ? pelyňky, starčeky, vratiče. Z dalších rostlin pak kacibovité (Peganum harmala, Zygophyllum fabago), líčidlovité (Phytolacca acinosa), konopour (Datisca cannabina) a samozřejmě také toješťovité. Barvínek růžový (Catharanthus roseus), který se někdy pěstuje jako balkónovka, je zakázáno pěstovat v některých státech USA.

Datisca cannabina

V uvedeném seznamu zmiňované Dimethyltryptamine (DMT) obsahují mimo jiné Phalaris arundinacea, Phalaris aquatica, Mimosa hostilis, dokonce i rákos (Phragmites australis) nebo mezi skalničkáři oblíbený rod Delosperma. Monoamine Oxidase Inhibitor (MAOI) je také v obrovském množství rostlin, mimo jiné v jinanech (Ginkgo), u některých příslušníků čeledí Crassulaceae (např. Rhodiola) a Zygophyllaceae (např. Peganum), je obsažen dokonce také v jílku vytrvalém (Lolium perenne).
Z rostlin nahosemenných zřejmě rychle dojde i na chvojníky (Ephedra), občas pěstované v několika druzích jako zajímavost na skalkách a vřesovištích. Některé obsahují až 1% efedrinu v sušině, ale rostou pomalu a neumím si představit jejich poloprůmyslové využití. Také silice některých jalovců jsou jedovaté a omamné. Z dalších dřevin můžeme jmenovat břečťany (Hedera), povzbuzující účinky má většina dřevin čeledi Araliaceae (Aralia, Acanthopanax), které jsou sice považované za léčivé a harmonizující ? ale kde je hranice? Sedativní účinky má kumarin (tomka vonná, komonice, mařinky). Chinolinové alkaloidy obsahují prakticky všechny makovité (Corydalis, Hylomecon, Stylophorum, Papaver orientale, Papaver bracteatum), i když kombinace jednotlivých alkaloidů bývá taková, že při konzumaci žádné potěšení nepřinese, ba naopak. Omamně mohou působit také některé silice hluchavkovitých a miříkovitých.
Jak vidíme, i tento neúplný seznam je velice rozsáhlý. Snad zvítězí rozum a zákonodárce bude postihovat zneužívání omamných a halucinogenních rostlin a nikoli jejich pěstování pro jiné účely. Vždyť přísné posouzení zákona postihne a kriminalizuje celou řadu nevinných občanů a postihne řadu organizací, nejen botanických zahrad. A kde máme jistotu, že vše nepůjde dále a v budoucnosti se nezakáže dokonce i vlastnictví jedovatých rostlin, či se neomezí počet pěstovaných ovocných stromů na zahradách, protože ze švestek se přece také pálí výborná omamná a psychotropní látka?

Zygophyllum fabago

 
Celý článek...

 
Poznámka redakce:

Úžasná diskuse je pod peticí kaktusářů. V české republice budeme mít od ledna přes deset tisíc kriminálníků, protože spousta kaktusů, doteď zcela běžně pěstovaných v množstvích větších než malé, spadne pod působení tohoto geniálního vládního nařízení. A že se žádný z těch našich vládních geniů neobtěžoval informovat, jaká množství aktivních látek kaktusy pěstované v našich podmínkách vůbec obsahují?

A ještě upozornění pro všechny vlastníky pozemků větších než malé: Vyrostl vám na pozemku blín, durman, nebo rulík? Od 1. ledna 2010 vás za to můžou zavřít!!!

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatĂ˝ roh  Přihlášený čtenářkulatĂ˝ roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatĂ˝ roh  AktualitykulatĂ˝ roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium ?patří bolivijskému lidu?? západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být?"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku? oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů ? konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!