Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 09. 07. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
George Bernard Shaw:
Problémem chudých je jejich bída. Problémem bohatých je jejich zbytečnost.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2499x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2472x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2462x)
Nejsme připraveni
(27. 09. 2017, 2361x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Společnost a vztahy

* Začal novodobý hon na čarodějnice?


Převzato (botany.cz) - Společnost a vztahy - 30. 12. 2009 (5998 přečtení)

Poznámka k vládnímu nařízení zakazujícímu držbu rostlin s psychotropními látkami

Zákonodárce nás opět překvapil. V trestním zákoníku (Zákon č. 40/2009 Sb.), který bude platný od 1. ledna příštího roku, se objevuje zákaz vlastnit větší množství rostlin obsahujících látky omamné či psychotropní.


Boj s narkomanií je nutný a nikdo ho nezpochybňuje, starost zákonodárce je však značně přehnaná. Posun trestní odpovědnosti od činu (zneužití účinných látek či v jiném případě poškození populace rostlin jejich sběrem v přírodním prostředí) se stále více přesouvá do oblasti vlastnictví (zákaz držby chráněných organismů je již dávno uzákoněn). Je otázkou, zda zákonodárná iniciativa nebude postupovat dále, třeba až k trestnosti pouhé myšlenky, jak je tomu v antiutopistickém románu Kallocain švédské autorky Karin Boyeové.

Ariocarpus retusus

Vládní návrh zákona 1. čtení, navržen na pořad 28. schůze (od 11. 3. 2008) Sněmovní tisk 410/0, část č. 1/8 Vl. n. z. trestní zákoník – EU:
§ 285 Nedovolené pěstování rostlin obsahujících omamnou nebo psychotropní látku
(1) Kdo neoprávněně pro vlastní potřebu pěstuje v množství větším než malém rostlinu konopí, bude potrestán odnětím svobody až na šest měsíců, peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
(2) Kdo neoprávněně pro vlastní potřebu pěstuje v množství větším než malém houbu nebo jinou rostlinu než uvedenou v odstavci 1 obsahující omamnou nebo psychotropní látku, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
(3) Odnětím svobody až na tři léta nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 ve větším rozsahu.
(4) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 ve značném rozsahu.

 
Zákon je sám o sobě obecný a má být doplněn rozhodnutím vlády. Rozhodnutí má určit, kterých organismů se předpis týká a o jaké množství se jedná. Z novinových zpráv na veřejnost proniklo, že povolené množství je 5 rostlin či 40 houbiček a že ze zájmových organismů se jedná především o kaktusy.
Jedná se o č.j. 1536/09 návrh nařízení vlády, kterým se pro účely trestního zákoníku stanoví, co se považuje za jedy a jaké je množství větší než malé u omamných látek, psychotropních látek, přípravků je obsahujících a jedů předkládaný ministryní spravedlnosti. Návrh připravovala komise složená z expertů ministerstva vnitra, spravedlnosti, zdravotnictví, Nejvyššího státního zastupitelství, Unie státních zástupců, odborníků ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv a dalších. Na oficiálních vládních stránkách je možné najít ujištění, že jednotlivé seznamy jsou sestaveny na základě nejnovějších praktických poznatků a výzkumů v daných oblastech. Seznam rostlin a hub je například omezen tak, aby nedošlo ke kriminalizaci pěstování rostlin a hub s psychotropním účinkem, které dosud žádnému zákonnému omezení nepodléhaly a které se vyskytují na běžně přístupných místech (kupříkladu puškvorec či petúnie). Vlastní seznam však stejně vzbuzuje značné rozpaky:
Vláda nařizuje podle § 289 odst. 3 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník:
§ 1
Za rostliny a houby obsahující omamnou nebo psychotropní látku podle § 285 trestního zákoníku se považují rostliny a houby uvedené v příloze č. 1 k tomuto nařízení.

Příloha č. 1:
Seznam rostlin a hub, které se pro účely trestního zákoníku považují za rostliny a houby obsahující omamnou nebo psychotropní látku:
a) rostliny:
  • Rostliny konopí (Cannabis sp.) – všechny druhy a odrůdy, které obsahují více než 0,3% látek ze skupiny tetrahydrokanabinolů z celkové hmotnosti rostliny.
  • Rostliny obsahující DMT a MAOI (Banisteriopsis caapi a Psychotria viridis).
  • Rostliny obsahující 5-methoxy-DMT a DMT (Virola sp.).
  • Rostliny obsahující námelové alkaloidy (Argyreia sp., Turbina / Rivea corymbosa, Ipomoea violacea).
  • Rostliny obsahující meskalin (Trichocereus peruvianus, T. pachanoi, Lophophora williamsii).
  • Rostliny obsahující ibogain (Tabernanthe iboga).
  • Rostliny obsahující tropanové alkaloidy (Atropa bella-donna).
  • Kokainovník pravý (Erythroxylum coca).
b) houby:
  • Houby obsahující psilocybin a psilocin (Psilocybe sp. a některé taxony rodů Inocybe, Conocybe, Panaeolus, Stropharia).

Fyziologicky účinné látky, které je možné zneužít, obsahuje obrovské množství rostlin. Přestože nejsem farmakolog, z období studia fyziologie ve mně něco vědomostí zůstalo, a tak se pokusím o povrchní a neúplný výčet.
Samozřejmě, že nejvíce zapláčí kaktusáři – upřímně zděšen by jistě byl i Karel Čapek. Jako halucinogenní jsou totiž domorodými komunitami používány při různých obřadech – a za povolení státních úřadů (včetně USA) – nejhezčí a sbírkově nejatraktivnější (podle mě, nekaktusáře) taxony: Ariocarpus spp., Astrophytum asterias, Astrophytum myriostigma, Aztekium ritteri, Lophophora spp., Mammillaria spp., Obregonia denegrii, Pachycereus pecten-aboriginum, Pelecyphora spp., Turbinicarpus spp., Trichocereus pachanoi a Trichocereus pasacana. Obsahové látky jsou i v mnoha dalších druzích kaktusů, podle některých odhadů až v jedné třetině. Proto se novelou také nejvíce cítí zaskočeni kaktusáři a již připravili petici za změnu zákona www.petice.net/kaktus.


Lophophora williamsii

Mimo tropických druhů se však může jednat (nyní či některým budoucím rozhodnutím) i o celou řadu rostlin mírného pásma (seznam hlavních druhů používaných místními komunitami viz www.florius.cz). V popředí je čeleď lilkovitých s mnoha druhy obsahujícími atropinové alkaloidy (Atropa, Brugmansia, Datura, Mandragora, Petunia, Scopolia). Omamné jsou také některé hvězdnicovité – pelyňky, starčeky, vratiče. Z dalších rostlin pak kacibovité (Peganum harmala, Zygophyllum fabago), líčidlovité (Phytolacca acinosa), konopour (Datisca cannabina) a samozřejmě také toješťovité. Barvínek růžový (Catharanthus roseus), který se někdy pěstuje jako balkónovka, je zakázáno pěstovat v některých státech USA.

Datisca cannabina

V uvedeném seznamu zmiňované Dimethyltryptamine (DMT) obsahují mimo jiné Phalaris arundinacea, Phalaris aquatica, Mimosa hostilis, dokonce i rákos (Phragmites australis) nebo mezi skalničkáři oblíbený rod Delosperma. Monoamine Oxidase Inhibitor (MAOI) je také v obrovském množství rostlin, mimo jiné v jinanech (Ginkgo), u některých příslušníků čeledí Crassulaceae (např. Rhodiola) a Zygophyllaceae (např. Peganum), je obsažen dokonce také v jílku vytrvalém (Lolium perenne).
Z rostlin nahosemenných zřejmě rychle dojde i na chvojníky (Ephedra), občas pěstované v několika druzích jako zajímavost na skalkách a vřesovištích. Některé obsahují až 1% efedrinu v sušině, ale rostou pomalu a neumím si představit jejich poloprůmyslové využití. Také silice některých jalovců jsou jedovaté a omamné. Z dalších dřevin můžeme jmenovat břečťany (Hedera), povzbuzující účinky má většina dřevin čeledi Araliaceae (Aralia, Acanthopanax), které jsou sice považované za léčivé a harmonizující – ale kde je hranice? Sedativní účinky má kumarin (tomka vonná, komonice, mařinky). Chinolinové alkaloidy obsahují prakticky všechny makovité (Corydalis, Hylomecon, Stylophorum, Papaver orientale, Papaver bracteatum), i když kombinace jednotlivých alkaloidů bývá taková, že při konzumaci žádné potěšení nepřinese, ba naopak. Omamně mohou působit také některé silice hluchavkovitých a miříkovitých.
Jak vidíme, i tento neúplný seznam je velice rozsáhlý. Snad zvítězí rozum a zákonodárce bude postihovat zneužívání omamných a halucinogenních rostlin a nikoli jejich pěstování pro jiné účely. Vždyť přísné posouzení zákona postihne a kriminalizuje celou řadu nevinných občanů a postihne řadu organizací, nejen botanických zahrad. A kde máme jistotu, že vše nepůjde dále a v budoucnosti se nezakáže dokonce i vlastnictví jedovatých rostlin, či se neomezí počet pěstovaných ovocných stromů na zahradách, protože ze švestek se přece také pálí výborná omamná a psychotropní látka?

Zygophyllum fabago

 
Celý článek...

 
Poznámka redakce:

Úžasná diskuse je pod peticí kaktusářů. V české republice budeme mít od ledna přes deset tisíc kriminálníků, protože spousta kaktusů, doteď zcela běžně pěstovaných v množstvích větších než malé, spadne pod působení tohoto geniálního vládního nařízení. A že se žádný z těch našich vládních geniů neobtěžoval informovat, jaká množství aktivních látek kaktusy pěstované v našich podmínkách vůbec obsahují?

A ještě upozornění pro všechny vlastníky pozemků větších než malé: Vyrostl vám na pozemku blín, durman, nebo rulík? Od 1. ledna 2010 vás za to můžou zavřít!!!

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
24. 06. 2020:

Ekonomka Ilona Švihlíková: "Debata o euru se vede u nás velice povrchně. Jako kdyby jediným výsledkem eura bylo, že nemusíte do směnárny. Nebo nastupuje ‚ideologická úderka‘, kdo je proti euru, je čínský nebo ruský agent. Zcela se přitom ignoruje, jaké makroekonomické nerovnováhy euro vytváří – v EU dneska vlastně máme dvojí periférii, jižní a východní. Nehovoří se o tom, že euro zesiluje rozdíly mezi zeměmi, místo souladu přispívá k nárůstu šovinismu...
Část společnosti obsedantně nenávidí Rusko (a Čínu) a mají to jako svůj, často jediný, politický program. Tato mccarthyovská politika plní mnoho účelů – umožňuje vám útočit na každého, kdo má jiný názor, a pokusit se ho tímto způsobem umlčet, odstranit z politické konkurence...
Stupňování nelze vyloučit, protože je to karta, se kterou rády hrají veřejnoprávní média, takže se daným politikům pak zaručuje dostatečná mediální pozornost. Kromě nenávisti, kterou někteří prostě potřebují k životu, je potřeba vnímat i ekonomické zájmy. Jedním z hlavních cílů je bezesporu vyloučit ruské (a čínské) firmy ze zakázek, Dukovany počínaje, a uvolnit prostor pro jiné zahraniční ekonomické zájmy.
"

Celý článek...


21. 06. 2020:

Akce D.O.S.T.: Dost bylo Bruselu! Před 11 lety stála Akce D.O.S.T. v čele veřejných protestů proti ratifikaci Lisabonské smlouvy. Varovali jsme před společenskými důsledky eroze naší státní svrchovanosti a zesíleného útoku na naše tradice a občanské svobody. Nemýlili jsme se.
Dnes se nacházíme na dalším důležitém rozcestí.
Blížící se hospodářská krize, zesílená bezprecedentním „vypnutím“ globální ekonomiky na jaře letošního roku, má sloužit jako záminka k další centralizaci moci na úrovni EU. „Fond obnovy“ a projekt „EU nové generace“ zavádějí společné dluhy a unijní daně. Evropská unie se v případě uskutečnění této vize stane plnokrevným státem a její členské státy pouhými regionálními útvary. Význam voleb do národních parlamentů klesne na úroveň voleb do krajských zastupitelstev a politická svrchovanost České republiky se stane minulostí.
Je alarmující, že se o takto závažné věci nevede důkladná veřejná diskuse. Proto mnoho občanů naší republiky ani neví, co všechno je ve hře. Vyzýváme vládu České republiky a jejího premiéra, aby využili svého práva veta a projekt „EU nové generace“ důrazně odmítli.
V Praze dne 17. června 2020

Celá výzva...


21. 06. 2020:

Petr Žantovský: " Ve čtvrtek jsem se v iDnes dočetl, že tahle dvě veřejnoprávní média (Česká televize a Český rozhlas) společně iniciovala průzkum veřejného mínění, který se měl týkat existence a výše koncesionářských poplatků. A vítězně na nás z titulku křičí, že ‚Češi jsou pro zachování ´koncesionářský´ poplatků, výše je přiměřená‘. Už v titulku je chyba, chybí tam písmeno ch, nu ale dobrá, to se stane při rychlé práci. Nechme však titulek a pojďme na obsah...
Nešlo jen o zvýšení samotné, tedy generálním ředitelem
(ČT) opakovaně vyžadovanou nějakou další valorizaci. „Ale šlo i o rozšíření poplatků na jiné nosiče televizního kanálu, včetně telefonů, tabletů, počítačů a tak dále. Za všechno, čím můžete sledovat Českou televizi, byste měli platit. To by bylo opravdu úžasné. Vznikla by tu Česká televizní republika, velmi by to připomínalo středověkou daň z hlavy... "

Celý článek...


14. 06. 2020:

Zastupitel MČ Praha 8 Martin Cibulka: "V principu podobné věci (jako v USA) , byť s menší intenzitou, se v posledních letech dějí napříč naším bohatým a kulturním světem! Moje babička by řekla, že blbnou z nadbytku. Stačí se podívat do historie, a uvidíme, že podobné chování přichází cyklicky ve vlnách. Salonní levičáci ponoukají lůzu a vedou svůj spravedlivý boj za lepší svět. Kulisy se v čase mění, ale princip zůstává stejný. A vlastně i výsledek...
Následuje ztráta svobod, chudnutí, neúcta k soukromému majetku, neúcta k tomu, co nás předcházelo. Nedělejme si iluze, že podhoubí, které stojí za nepořádky v USA, tady nemáme! Těch dobrodějů je i tady dost, rozdíl je v tom, že jim u nás chybí odvaha. Zatím! Bohužel chybí i odvaha politiků se podobným tendencím dopředu postavit...
Přicházejí budovatelé nového světa a systém, který se evolučně vyvíjel stovky let, rozkopou, protože to udělají lépe a svět bude růžový. Nebude, pouze přibude stínů mezi hořícími požáry...
"

Celý článek...


11. 06. 2020:

Mnislav Zelený-Atapana: "Naivně jsme si mysleli, že Západ sem přichází proto, aby nás osvobodil a aby nám pomáhal. Ale od začátku mi to bylo podezřelé, protože obchodník nikam nepřichází, aby pomohl. Obchodník chce vždy vydělat, za každou cenu, i kdyby to mělo být až za pár let. Naše náruč byla otevřená až příliš. To, že jsme ztratili soběstačnost ve všem, je tragické. A zvláště ve strategických záležitostech, jako je voda, jídlo, léky a podobně...
V devětaosmdesátém jsem se smál, když se u nás říkalo, jaké máme špatné výrobky, potraviny, salámy jak jsou hnusné... Ale jak se otevřely hranice, tak Rakušáci jezdili na jižní Moravu a skupovali je v obrovském množství...
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!