Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 16. 10. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Thúkidides:
Impérium se nakonec stává chorobou. Právě ta zabila Athénskou demokracii.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Nežijte ve lži
(20. 11. 2016, 2664x)
Hodiny odbíjejí
(30. 12. 2016, 2630x)
Mayský sněm
(07. 01. 2017, 2578x)
Jako v pohádkách…
(07. 12. 2016, 2509x)
Mayská rada
(14. 02. 2017, 2425x)
Upozornění
(28. 11. 2016, 2378x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Společnost a vztahy

* Začal novodobý hon na čarodějnice?


Převzato (botany.cz) - Společnost a vztahy - 30. 12. 2009 (5600 přečtení)

Poznámka k vládnímu nařízení zakazujícímu držbu rostlin s psychotropními látkami

Zákonodárce nás opět překvapil. V trestním zákoníku (Zákon č. 40/2009 Sb.), který bude platný od 1. ledna příštího roku, se objevuje zákaz vlastnit větší množství rostlin obsahujících látky omamné či psychotropní.


Boj s narkomanií je nutný a nikdo ho nezpochybňuje, starost zákonodárce je však značně přehnaná. Posun trestní odpovědnosti od činu (zneužití účinných látek či v jiném případě poškození populace rostlin jejich sběrem v přírodním prostředí) se stále více přesouvá do oblasti vlastnictví (zákaz držby chráněných organismů je již dávno uzákoněn). Je otázkou, zda zákonodárná iniciativa nebude postupovat dále, třeba až k trestnosti pouhé myšlenky, jak je tomu v antiutopistickém románu Kallocain švédské autorky Karin Boyeové.

Ariocarpus retusus

Vládní návrh zákona 1. čtení, navržen na pořad 28. schůze (od 11. 3. 2008) Sněmovní tisk 410/0, část č. 1/8 Vl. n. z. trestní zákoník – EU:
§ 285 Nedovolené pěstování rostlin obsahujících omamnou nebo psychotropní látku
(1) Kdo neoprávněně pro vlastní potřebu pěstuje v množství větším než malém rostlinu konopí, bude potrestán odnětím svobody až na šest měsíců, peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
(2) Kdo neoprávněně pro vlastní potřebu pěstuje v množství větším než malém houbu nebo jinou rostlinu než uvedenou v odstavci 1 obsahující omamnou nebo psychotropní látku, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
(3) Odnětím svobody až na tři léta nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 ve větším rozsahu.
(4) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 ve značném rozsahu.

 
Zákon je sám o sobě obecný a má být doplněn rozhodnutím vlády. Rozhodnutí má určit, kterých organismů se předpis týká a o jaké množství se jedná. Z novinových zpráv na veřejnost proniklo, že povolené množství je 5 rostlin či 40 houbiček a že ze zájmových organismů se jedná především o kaktusy.
Jedná se o č.j. 1536/09 návrh nařízení vlády, kterým se pro účely trestního zákoníku stanoví, co se považuje za jedy a jaké je množství větší než malé u omamných látek, psychotropních látek, přípravků je obsahujících a jedů předkládaný ministryní spravedlnosti. Návrh připravovala komise složená z expertů ministerstva vnitra, spravedlnosti, zdravotnictví, Nejvyššího státního zastupitelství, Unie státních zástupců, odborníků ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv a dalších. Na oficiálních vládních stránkách je možné najít ujištění, že jednotlivé seznamy jsou sestaveny na základě nejnovějších praktických poznatků a výzkumů v daných oblastech. Seznam rostlin a hub je například omezen tak, aby nedošlo ke kriminalizaci pěstování rostlin a hub s psychotropním účinkem, které dosud žádnému zákonnému omezení nepodléhaly a které se vyskytují na běžně přístupných místech (kupříkladu puškvorec či petúnie). Vlastní seznam však stejně vzbuzuje značné rozpaky:
Vláda nařizuje podle § 289 odst. 3 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník:
§ 1
Za rostliny a houby obsahující omamnou nebo psychotropní látku podle § 285 trestního zákoníku se považují rostliny a houby uvedené v příloze č. 1 k tomuto nařízení.

Příloha č. 1:
Seznam rostlin a hub, které se pro účely trestního zákoníku považují za rostliny a houby obsahující omamnou nebo psychotropní látku:
a) rostliny:
  • Rostliny konopí (Cannabis sp.) – všechny druhy a odrůdy, které obsahují více než 0,3% látek ze skupiny tetrahydrokanabinolů z celkové hmotnosti rostliny.
  • Rostliny obsahující DMT a MAOI (Banisteriopsis caapi a Psychotria viridis).
  • Rostliny obsahující 5-methoxy-DMT a DMT (Virola sp.).
  • Rostliny obsahující námelové alkaloidy (Argyreia sp., Turbina / Rivea corymbosa, Ipomoea violacea).
  • Rostliny obsahující meskalin (Trichocereus peruvianus, T. pachanoi, Lophophora williamsii).
  • Rostliny obsahující ibogain (Tabernanthe iboga).
  • Rostliny obsahující tropanové alkaloidy (Atropa bella-donna).
  • Kokainovník pravý (Erythroxylum coca).
b) houby:
  • Houby obsahující psilocybin a psilocin (Psilocybe sp. a některé taxony rodů Inocybe, Conocybe, Panaeolus, Stropharia).

Fyziologicky účinné látky, které je možné zneužít, obsahuje obrovské množství rostlin. Přestože nejsem farmakolog, z období studia fyziologie ve mně něco vědomostí zůstalo, a tak se pokusím o povrchní a neúplný výčet.
Samozřejmě, že nejvíce zapláčí kaktusáři – upřímně zděšen by jistě byl i Karel Čapek. Jako halucinogenní jsou totiž domorodými komunitami používány při různých obřadech – a za povolení státních úřadů (včetně USA) – nejhezčí a sbírkově nejatraktivnější (podle mě, nekaktusáře) taxony: Ariocarpus spp., Astrophytum asterias, Astrophytum myriostigma, Aztekium ritteri, Lophophora spp., Mammillaria spp., Obregonia denegrii, Pachycereus pecten-aboriginum, Pelecyphora spp., Turbinicarpus spp., Trichocereus pachanoi a Trichocereus pasacana. Obsahové látky jsou i v mnoha dalších druzích kaktusů, podle některých odhadů až v jedné třetině. Proto se novelou také nejvíce cítí zaskočeni kaktusáři a již připravili petici za změnu zákona www.petice.net/kaktus.


Lophophora williamsii

Mimo tropických druhů se však může jednat (nyní či některým budoucím rozhodnutím) i o celou řadu rostlin mírného pásma (seznam hlavních druhů používaných místními komunitami viz www.florius.cz). V popředí je čeleď lilkovitých s mnoha druhy obsahujícími atropinové alkaloidy (Atropa, Brugmansia, Datura, Mandragora, Petunia, Scopolia). Omamné jsou také některé hvězdnicovité – pelyňky, starčeky, vratiče. Z dalších rostlin pak kacibovité (Peganum harmala, Zygophyllum fabago), líčidlovité (Phytolacca acinosa), konopour (Datisca cannabina) a samozřejmě také toješťovité. Barvínek růžový (Catharanthus roseus), který se někdy pěstuje jako balkónovka, je zakázáno pěstovat v některých státech USA.

Datisca cannabina

V uvedeném seznamu zmiňované Dimethyltryptamine (DMT) obsahují mimo jiné Phalaris arundinacea, Phalaris aquatica, Mimosa hostilis, dokonce i rákos (Phragmites australis) nebo mezi skalničkáři oblíbený rod Delosperma. Monoamine Oxidase Inhibitor (MAOI) je také v obrovském množství rostlin, mimo jiné v jinanech (Ginkgo), u některých příslušníků čeledí Crassulaceae (např. Rhodiola) a Zygophyllaceae (např. Peganum), je obsažen dokonce také v jílku vytrvalém (Lolium perenne).
Z rostlin nahosemenných zřejmě rychle dojde i na chvojníky (Ephedra), občas pěstované v několika druzích jako zajímavost na skalkách a vřesovištích. Některé obsahují až 1% efedrinu v sušině, ale rostou pomalu a neumím si představit jejich poloprůmyslové využití. Také silice některých jalovců jsou jedovaté a omamné. Z dalších dřevin můžeme jmenovat břečťany (Hedera), povzbuzující účinky má většina dřevin čeledi Araliaceae (Aralia, Acanthopanax), které jsou sice považované za léčivé a harmonizující – ale kde je hranice? Sedativní účinky má kumarin (tomka vonná, komonice, mařinky). Chinolinové alkaloidy obsahují prakticky všechny makovité (Corydalis, Hylomecon, Stylophorum, Papaver orientale, Papaver bracteatum), i když kombinace jednotlivých alkaloidů bývá taková, že při konzumaci žádné potěšení nepřinese, ba naopak. Omamně mohou působit také některé silice hluchavkovitých a miříkovitých.
Jak vidíme, i tento neúplný seznam je velice rozsáhlý. Snad zvítězí rozum a zákonodárce bude postihovat zneužívání omamných a halucinogenních rostlin a nikoli jejich pěstování pro jiné účely. Vždyť přísné posouzení zákona postihne a kriminalizuje celou řadu nevinných občanů a postihne řadu organizací, nejen botanických zahrad. A kde máme jistotu, že vše nepůjde dále a v budoucnosti se nezakáže dokonce i vlastnictví jedovatých rostlin, či se neomezí počet pěstovaných ovocných stromů na zahradách, protože ze švestek se přece také pálí výborná omamná a psychotropní látka?

Zygophyllum fabago

 
Celý článek...

 
Poznámka redakce:

Úžasná diskuse je pod peticí kaktusářů. V české republice budeme mít od ledna přes deset tisíc kriminálníků, protože spousta kaktusů, doteď zcela běžně pěstovaných v množstvích větších než malé, spadne pod působení tohoto geniálního vládního nařízení. A že se žádný z těch našich vládních geniů neobtěžoval informovat, jaká množství aktivních látek kaktusy pěstované v našich podmínkách vůbec obsahují?

A ještě upozornění pro všechny vlastníky pozemků větších než malé: Vyrostl vám na pozemku blín, durman, nebo rulík? Od 1. ledna 2010 vás za to můžou zavřít!!!

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
05. 10. 2019:

Ekonomka Markéta Šichtařová: "Ministerstvo práce a sociálních věcí se vytasilo s třicetistránkovou příručkou pro provozovatele takzvaných mikrojeslí. Příručka obsahuje instrukce, jak batolátkům vymýt mozek a udělat jim binec v jejich pohlaví. Nabádá k tomu, aby se během her ‚potíralo rozdělení na muže a ženy‘. Aby se klukům stejně jako holčičkám dávaly panenky a holkám zase autíčka...
Proč stejný druh lidí zbožňuje a hájí Gretu, jejíž loutkovodiči v podstatě vyzývají k diktatuře? Proč stejný typ lidí je ochoten uvažovat o tom, že se (pro začátek) ve školních jídelnách zakáže maso? Proč tihle lidé obyčejně hájí norský Barnevernet a byli by nejraději, kdyby se zavedl i u nás?...
"

Celý článek...


03. 10. 2019:

Zemřel Karel Gott - komentář z Internetu: "oceňuji jeho pracovitost, laskavou lidskou stránku, rozhled i to, že po roce 89 se nedal ke zlodějům, neobrážel VIP dýchánky kavárny, žádné politické uskupení si ho nekoupilo. Vytvářel v zahraničí o republice dobrý obraz, vydělal státu spoustu valut, danil doma, ne v daňovém ráji. Zůstal svůj.
Mrkl jsem jen na minutku jinam a už to jede. Knížepán, Klvaňa, Stanjura, Bělobrádek, Šídlo, Roman Týc, Jakub Janda, že prý zpíval i v Rusku a za komunistů.... u jiných, co se dnes angažují na správné straně, to samozřejmě nevadí. Vytáhli i autistu, kdysi dětského maskota Trautenberga, Mikiho Kotase. Jsem zvědavý, co na to bojovník proti sochám z Prahy 6 nebo Milionové chvilky... Nic pozitivního nedokázali, proti Goťákovi jsou ubožáci. Lumpové, co stojí proti vlastnímu národu, se přede všemi zase veřejně odkopávají...
"

Celý článek...


29. 09. 2019:

Jiří Zimola: "Hroutí se mi svět. Svatý Václav nežil, Koněv neosvobodil a Červená Karkulka sežrala vlka. Ještěže mi na nezávislé veřejnoprávní ČT vysvětlí, jak mám zacházet s fake news! :-)"

Celý článek...


27. 09. 2019:

Novinářka Lucie Groene Odkolek: "Miloš Zeman by za normálních okolností určitě přišel položit květiny, ale logicky nechce, aby vzpomínka na rok 1989 byla opět zneužita k projevům „pohrdání Zemanem“. Místo zpráv o oslavách 30. výročí 17. listopadu by se na první stránky tisku dostali ti, kteří mediálně nejúčinněji urazili prezidenta. Do situace, kdy prezident raději zůstane doma, nás tedy dostali právě ti, co si o sobě z nepochopitelných důvodů myslí, že jsou slušnější než Miloš Zeman, a potom se před novináři předvádějí v trapnostech..."

Celý článek...


24. 09. 2019:

Jana Bobošíková: "Dokud se nenajde většina ve Sněmovně, která by jasně prohlásila, že Česká televize neplní svou zákonnou funkci – tedy poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názoru – jsou tyto diskuse zbytečné. Jediný, kdo může změnit současný stav zpravodajství a publicistiky České televize, jsou poslanci. Ti ale, přestože často deklarují nespokojenost s Českou televizí, odvahu situaci řešit nemají. Česká televize je nyní skutečně nezávislá v tom smyslu, že si děla co chce, protože ti, kdo mají vynucovat dodržování zákona o ČT, na svou povinnost rezignovali..."

Celý článek...


17. 09. 2019:

Bývalý šéf vojenské zpravodajské služby a bezpečnostní analytik Andor Šándor: "Ta samolibost, že já to vím nejlépe a ostatní jsou minimálně hlupáci, pokud ne ruští agenti, přisluhovači Kremlu a Číny a podobně, je velmi nešťastná, a navíc často sklouzává do polohy osobní, urážlivé. Navenek to samozřejmě ovlivňuje to, jak se k sobě lidé chovají...
Já stále věřím tomu, že je správná teze, že Koněv osvobodil Prahu, protože tlak jeho vojsk donutil generála Toussainta uzavřít smlouvu s generálem Kutlvašrem a s Josefem Smrkovským, nechat zde těžké zbraně a zmizet. Jinak by tu Prahu Němci rozflákali, kdyby nebyli pod tlakem.
.."

Celý článek...


08. 09. 2019:

Spisovatel, autor historických knih Václav Junek: "z vyššího hlediska české moderní historie jde opravdu jen o ten šum (kauza sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva), navíc vyvolaný přibližně těmi samými elementy, které (například) pod vedením Franty Sauera ze Žižkova se vší jim vlastní hloupostí skácely Mariánský sloupu na Staroměstském náměstí v listopadu 1918 a jistě také v přibližně stejné době dosáhly likvidace pomníku jednoho z největších českých vojevůdců maršála Radeckého. To ale opravdu jen pro příklad. Stejného druhu ovšem byla pozdější praxe nacistů ve věci pomníků Ernesta Denise, plukovníka Švece, prezidenta Wilsona i mnoha dalších. A to nemluvím už vůbec o komunistech a jejich tak oblíbeném obrazoborectví..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!