Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 27. 02. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatĂ˝ roh  Náhodný citátkulatĂ˝ roh
Paul Kingsnorth :
Obávat se, že po kolapsu současné civilizace se dostanou k moci psychopaté, je omyl. Ti nám už přece dávno vládnou!

kulatĂ˝ roh  Hlavní menukulatĂ˝ roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatĂ˝ roh  Přehled rubrikkulatĂ˝ roh

kulatĂ˝ roh  NejčtenějšíkulatĂ˝ roh
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2619x)
Cesta dále
(27. 02. 2017, 2423x)
Mayský sněm
(12. 03. 2017, 2376x)
Mayská poselství
(12. 03. 2017, 2314x)

kulatĂ˝ roh  Počasí, Slunce, LunakulatĂ˝ roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatĂ˝ roh  O Jitřní zemikulatĂ˝ roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Duchovno

* Žít v plném vědomí


Ukázka z knihy - Duchovno - 30. 01. 2010 (3478 přečtení)

heavens

Duchovní cesta každého člověka je jedinečná. Neexistuje univerzální návod pro všechny. Chceme-li nově nalézt sebe a spolu s tím svůj svět, musíme se od sebe odpoutat. Než se k tomu však odhodláme, potřebujeme být poctivě sami sebou, i se svou rozpolceností a odcizením. Tomu, kdo by se chtěl hned na začátku stylizovat do nějaké spirituální role, se cíl skryje.
 Každý máme jiné intelektuální a intuitivní schopnosti, charakterové vlastnosti, odlišnou životní zkušenost, rozmanité kulturní a případně i náboženské zázemí. Jsme různě staří, muži nebo ženy. Podle těchto činností si z repertoáru metod vybíráme to, co v nás vyvolává tvůrčí neklid, co nás pobízí, povzbuzuje a uvádí v pohyb? 

Člověk jako individuum je vydělen z přírodní a sociální souvislosti. Je ustáleným celkem. Potvrzuje sám sebe tím, že si přisvojuje díl společného životního základu. Ustavuje se tím, co vlastní. Stahuje na sebe, přivlastňuje si, odděluje a ohraničuje, chrání pro sebe. Nejde jen o majetek v doslovném smyslu. Jednotlivec takto utváří sám sebe. Vše se nakonec soustřeďuje kolem já. Já mám, já chci, já ovládám. Já se prosazuje na úkor jiných. Pro sebe může nakonec uchvátit jen to, oč jiné připraví...

Znamená zánik přitažlivé síly individuálního sobectví, že i samo lidské já zmizí ze scény? Některé uznávané duchovní autority mluví o já jako o vlně na mořské hladině, která se vzedme a zase opadne. Vlna poznala, že není ničím jiným než mořem, a vrátila se do něj. Nebo je já uzlem na provaze, pozná, že je provazem, uzel se rozváže a je tu jen provaz. Jistě, když to říkají, nechtějí člověka rozpouštět v davu nebo biologickém hemžení. Vyjadřují hlubší zkušenost: již tu není poznávající a poznávané, chtějící a chtěné. Je tu čiré, nezčeřené bytí, vědomí a blaho. Zbývá dodat, že ztrátou sebe samého se člověk našel. Není to tak, že by tu najednou byl místo pestrého a rozmanitého světa pouhý všepohlcující substrát. Vše je znovu takové, jaké to má být, a je plně a dokonale tím, čím má být. Je tu jednota i pluralita, prázdnoty i plnost...

Hluboké vnory do sfér nekonečného prostoru, nicoty a na rozhraní možného vnímání spolu s ostrým zakoušením prázdnoty a pomíjivosti nejsou pouhými etapami cesty. Jsou nesnadné a člověk by si mohl přát mít je za sebou. Bylo by však planou útěchou tvrdit, že duchovní smrt se nakonec dá přežít, protože víme, že tento příběh má další kapitolu. Jenže plnost bytí (a tím plnost života) není následující etapou, když smrt byla překonána. Je spíše odvrácenou stranou téže události. Není to cíl, k němuž lze dospět krok za krokem. Je to plnost, již nemůžeme uchopit. Není uchopitelná, není a nemůže totiž být předmětem, a to ani předmětem představy, myšlenky nebo touhy. To, co si vykreslujeme, myšlenkově konstruujeme a stavíme před sebe jako cíl, se s opravdovou transcendencí míjí. Božská plnost je nedostupná a nezvládnutelná. Je to ovšem, dá-li se to tak říct, diskrétní transcendence. A je zároveň totálně přítomná. Je mi blíž, než jsem já sám sobě; je výše než to, co je pro mne nejvyšší, a víc uvnitř než to, co je ve mně nejvnitřnější (Augustin). Není něčím, co napřed nebylo a pak bude, protože v okamžiku, kdy se otevře, je zřejmé, že prostě a jednoduše vždycky už je.

Označujeme-li onu hlubokou proměnu výrazem duchovní smrt, nechceme tím říct, že absolutno, v němž očištěná mysl spočine, je kdesi jinde, daleko od toho, v čem žijeme. V absolutnu jsem plně u sebe a plně sám sebou, i když jistě už ne v sobě uzavřen a izolován. Jsem průzračný a prostupný, ale nerozpouštím se v jakési metafyzické kaši. A dále, nejsem u sebe tak, že bych byl daleko od světa. Svět je v duchovní plnosti se mnou. Jsem v něm a nějak je i on ve mně. Svět je tu zcela sám sebou, takový, jaký má být. Jsem v něm zpět, jestliže jsem se musel od něj na čas odvrátit, jenže s novýma očima. Chci-li mluvit nábožensky: svět vnímám jako plný Boha, ale je to svět v jeho obyčejnosti. I tady však číhá na duchovního bojovníka nebezpečí. Někteří prošli hlubokými a ostrými vhledy do skutečnosti, ale nakonec se neodhodlali ke skoku do propasti. Takový člověk opomněl poslední krok: nepustil se úplně všeho. Žije dál svůj život a ponechává si v něm něco jako výtěžek dosavadních zkušeností a plod vynaložené námahy. Postrádá plnou svobodu. Vrací se vyzbrojen různými novými silami a schopnostmi do běžného provozu. To je však jiný návrat než pobývání plně probuzené bytosti uprostřed všednosti. Kdo se vrací (je-li vhodné mluvit o návratu) opravdu probuzen a osvobozen, nemusí být výjimečnou osobností, nemusí patřit k intelektuální a tvůrčí elitě, obvykle nepůsobí tajuplně a záhadně. Že je pro své ostré vhledy do nitra a pro svou výmluvnost vyhledáván adepty duchovních cest a označen za mistra, to také není bezpečným kriteriem plného prozření. Málo platné jsou také vize a pokyny shůry, jimiž někdo případně ohromuje obyčejné smrtelníky ? a to i v případě, že by byly pravé. Jediným měřítkem je naprostá svoboda od strachu a nenávisti, plně rozvinutá energie soucítění a přátelství.

 

Z knihy Ivana O. Štampacha ?A nahoře nic??

 


Ivan Odilo Štampach (* 18. února 1946 Praha) je český religionista, teolog, filosof a vysokoškolský pedagog. Od roku 2000 je vedoucím katedry religionistiky a filosofie na Univerzitě Pardubice.

Roku 1983 byl Ivan Štampach tajně vysvěcen na římskokatolického kněze a vstoupil do dominikánského řádu, kde přijal jméno Odilo. Roku 1999 se stal duchovním starokatolické církve, čímž z hlediska římskokatolické církve upadl do exkomunikace. V současné době se nadále hlásí ke křesťanství, není však zaměstnancem žádné církve.

Jako badatel se věnoval mimo jiné novým náboženským hnutím, ekumenismu a mezináboženskému dialogu, spiritualitě a metodologii religionistiky. (Wikipedia)

  

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 1 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatĂ˝ roh  Přihlášený čtenářkulatĂ˝ roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatĂ˝ roh  AktualitykulatĂ˝ roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium ?patří bolivijskému lidu?? západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být?"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku? oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů ? konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!