Nad šálkem kávy

Autor: Převzato <@>, Téma: Zdravá výživa, Zdroj: PANORAMA, Vydáno dne: 24. 03. 2004

Angličané vědí, co dělají, když odpoledne nepijí kávu, ale čaj. Jedna káva na povzbuzení v odpoledních hodinách nebo večer může člověku zcela zničit spánek.

Vědci ze Stanfordovy univerzity v Kalifornii tvrdí, že kofein je nejen stimulátorem, ale také brzdí produkci melatoninu - mozkového hormonu, který reguluje spánek. Úroveň tohoto hormonu v těle začíná narůstat zhruba dvě hodiny před dobou, kdy člověk obvykle chodí spát. Vrcholu dosahuje mezi druhou a čtvrtou hodinou ráno a pak opět klesá. Vědci dokázali, že po večerním šálku kávy usíná člověk obtížněji, spí neklidně, často se převrací a hlavně má spánek asi o hodinu kratší. Poslední kávu dne by si tedy měl dát nejdéle v poledne.

Poznámka redakce: Rozdíl je hlavně v délce působení čaje a kávy. Zatímco u kávy nastupuje povzbuzující účinek rychle a také brzo odeznívá, u čaje je nástup pozvolný a účinek mnohem delší než u kávy. Přitom také závisí na koncentraci theinu (kofeinu). V šálku čaje je kofeinu mnohem méně, než v šálku kávy. Takže pít večer opravdu silný čaj se také příliš nedoporučuje, pokud k tomu nemáme opravdu pádný důvod.