Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 07. 05. 2021     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Jaroslav Hašek:
Národ český dodnes ještě pro tanec se získá,
bohužel však vždycky tančí, jak mu jiný píská.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Spojení duší
(23. 08. 2018, 2939x)
Oddělení zrna od plev
(13. 07. 2018, 2339x)
Párové duše
(01. 02. 2019, 2276x)
Věřte ve svou jedinečnost
(27. 07. 2018, 2141x)
Co je pro naše dobro
(24. 08. 2018, 1954x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Společnost a vztahy

* Koloběh zodpovědnosti


Petr Kubala - Společnost a vztahy - 09. 03. 2012 (3957 přečtení)

Kdo přebírá a uplatňuje svou zodpovědnost? Zdá se, že v dnešním světě se jednotlivci účastní činností daleko přesahující jejich vlastní vliv. Dílo jednotlivce je jen dílčím střípkem ve velkém koloběhu navazujících činností mnoha dalších. Člověk si může připadat málo významný v celém tom díle a možná i jeho díl zodpovědnosti mu tak přijde málo významný. Tím se možná vytrácí zodpovědnost docela.
Jak jinak vysvětlit selhávání naší civilizace jako celku? V naší civilizaci jsou patrné dvě významné vlastnosti – zvědavost a činorodost. Ta první podporuje vznik nejrůznějších nápadů, druhá je o překot uskutečňuje. Ta třetí – zodpovědnost, která by první dvě korigovala, chybí, nebo alespoň pokulhává.KOLOBĚH ZODPOVĚDNOSTI

Kdo přebírá a uplatňuje svou zodpovědnost? Zdá se, že v dnešním světě se jednotlivci účastní činností daleko přesahující jejich vlastní vliv. Dílo jednotlivce je jen dílčím střípkem ve velkém koloběhu navazujících činností mnoha dalších. Člověk si může připadat málo významný v celém tom díle a možná i jeho díl zodpovědnosti mu tak přijde málo významný. Tím se možná vytrácí zodpovědnost docela.
Jak jinak vysvětlit selhávání naší civilizace jako celku? V naší civilizaci jsou patrné dvě významné vlastnosti – zvědavost a činorodost. Ta první podporuje vznik nejrůznějších nápadů, druhá je o překot uskutečňuje. Ta třetí – zodpovědnost, která by první dvě korigovala, chybí, nebo alespoň pokulhává.

Může zde fungovat podobný princip jako ve velkých organizacích, kdy se vám v pozici zákazníka můžete dostat do zajímavé situace. Mluvíte např. s někým na přepážce a žádáte změnu v nějaké části smlouvy, nebo byste si přáli upravit cenu. Obchodník vám odpoví: „To je tak nastavené, do toho já nemůžu zasáhnout. To já nemohu změnit.“ Vám by pomohlo jednat s někým, kdo věc změnit může, ale ten člověk je pro vás nedostupný. Chtěli byste se zlobit, ale na toho člověka, který s vámi jedná, se zlobit nemá smysl, protože ten za to nemůže a zlobit se na někoho, ke komu se nemůžete dostat, nemá smysl. Tak se vám stane, že pokrčíte rameny a dané podmínky přijmete za hotové a neměnné. Stanete se obětí rozložené zodpovědnosti.

Jak to funguje v koloběhu společnosti? Lidé většinou mají nějakou primární motivaci, která řídí jejich jednání a ostatní faktory se k ní nějakým způsobem přidružují. Zkusme si pojmenovat některé společenské skupiny.

Motivace „mocných“ je více moci a bohatství. Tito vlastně mohou být na začátku, nebo v rozhodujícím článku řetězce, neboť mají největší podíl vlivu na uskutečnění nebo zabrzdění realizace nějakých nápadů. Kde ale hledat zodpovědnost u lidí, jejichž primárním motivem je získat více moci a bohatství?

Ale začněme od začátku. Vědci a vynálezci mají motivaci na něco přijít, něco pochopit, něco vynalézt. Bylo pro mě zajímavé slyšet na jedné debatě o jaderné energii, kde byly různě zaměřené strany. Zástupce vědeckých kruhů podotkl: „My se nezabýváme tím, jestli je to správné nebo špatné. My se zabýváme otázkou: „Za jakých podmínek to bude fungovat?“ Od jiných vědců můžete slyšet: „Mým úkolem není řešit, jak konkrétně se můj výzkum využije. Mně zajímá to, že na to přijdu a že posunu poznání dál.“ Poznání samo o sobě je v pořádku.

Jenže, pak se do věci vloží „kalkulátoři“ a ti spočítají, jestli a za jakých podmínek je možné na dané věci vydělat. Pokud najdou cestu jak ano, „mocní“ dají pokyn „manipulátorům“, aby vytvořili poptávku u spotřebitelů. Manipulátoři si „hrají“ - tvoří kampaně, reklamy, svou práci často dělají proto, že je baví, líbí se jim dělat hezky vypadající, oslovující, ohromující věci. Pokud se jim povede vytvořit poptávku, objeví se „výrobci“. (Do této části se někdy vloží i „zákonodárci“, kteří určitou potřebu lidí mohou uzákonit a nařídit – např. přilby na kole nebo dětské sedačky v autě.) Motivace výrobců je vyrábět a na otázku „proč?“ nebo „k čemu je to dobré?“ odpoví: „Lidi to chtějí. My „jen“ uspokojujeme přání a touhy lidí.“ „Prodejci“ už to pak „jen“ prodávají a dodávají.

Tak nějak se stává, že je na světě spoustu zbytečných a nesmyslných věcí, které lidí kupují a mají pocit, že je potřebují.

Logicky by člověk řekl, že nebýt manipulátorů a mocných, celý koloběh by se vůbec nerozběhl. Jenže u těchto dvou skupin jde zodpovědnost za celek, případně jiné oblasti etiky, do pozadí a nelze je očekávat. Jaká tedy zbývá šance? Že koloběh přeruší lidé na jiných úrovních. Říká se, že zodpovědný může být spotřebitel, ale jak, když je zmanipulovaný? Zodpovědný by mohl být výrobce, kdyby řekl, že danou věc nebude vyrábět, protože mu přijde zbytečná, nevhodná, škodlivá... Ale když to lidi chtějí...

Zodpovědný by mohl být prodejce, ale ten se jen z toho, co je k mání, snaží vybrat to nejlepší, ale po smyslu celého prodeje a dopadu na okolí se ptá málokdy, neboť by neměl z čeho žít. A vědec či vynálezce? Ten přece posouvá poznání a nepřísluší mu rozhodovat o tom, jak bude využito.

Každý má v tom koloběhu možnost říci „ne“ a svým dílem zastavit nějaký řetězec. Akorát v tom množství zúčastněných si jednotlivec připadá často tak bezvýznamný, že radši mávne rukou a přidá se k ostatním. Jenže ať to probírám, jak to probírám, největší šance na zodpovědné „ne“ můžeme hledat právě u jednotlivce, neboť ten je nejsvobodnější ve své volbě. Svobodnější než organizace či skupina, která už vždy zohledňuje a zastupuje určité zájmy. Proto mám pocit, že jsme každý z nás velmi významný a že na našem drobném „ano“ či „ne“, která denně dáváme desítkám věcí v našem životě, hodně záleží.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
07. 05. 2021:

Sociolog Petr Hampl: "Ať se snažíte, jak se snažíte, pořád žijete ve strachu. Agresivní dav sestávající z byrokratů a intelektuálů se může v příští minutě otočit proti vám. Dnes je to Hamáček, zítra to může být Fiala, Pekarová nebo Bartoš. Každý žije ve strachu. Nikdo si nemůže dovolit ukázat nedostatek horlivosti. Svým způsobem je to varování podobné tomu, jako když byl v 50. letech občas popraven nějaký příslušník politbyra. Všichni to vidí a nikdo si nemůže být jistý. Nekřičíš dost hlasitě? Neurážíš prezidenta vlastní země dost agresivně? V příští minutě můžeš být označen za zrádce ty..."

Celý článek...


06. 05. 2021:

Vidlák: "Existuje jen jedna jediná vyšetřovací verze. Že to odpálili ti agenti. Až na to, že existuje celá řada podverzí. Jestli měli komplice, jestli to ten komplic neudělal celé sám, jestli se druhým výbuchem nezametaly stopy, jestli se na tom nepodíleli majitelé Imexu... Chyběla ostraha, ba dokonce i ploty chyběly. BISce takový šlendrián celá léta vůbec nevadil. Tři lidé ten výbuch přežili, ale žádný Kroupa ani Kundra ani pravdomluvná ČT, nikdo s nimi neudělal žádný rozhovor. Jakoby neexistovali. Nebo by říkali věci, co se nehodí do krámu.
Když Hamáček říkal, že Vrbětice odpálili Rusové a my měli pochybnosti, tak jsme se od pravdolásky dozvěděli, že ministrovi vnitra/zahraničí se přece musí věřit. Když teď Hamáček říká, že v Moskvě handlovat nechtěl, tak jsme se od pravdolásky dozvěděli, že se mu nesmí věřit vůbec nic. Pro Babiše to platí stejně.
Informace o Vrběticích je přísně tajná, že se nesmí zveřejnit žádné podrobnosti z vyšetřování. Aby náhodou prostý lid něco nevykecal. Ale není dost tajná, aby z ní neunikaly zajímavé informace tu ke Kundrovi, tu ke Kroupovi. A nikoho to netrápí. Nikdo nekřičí, že tajné služby mají někde uvnitř krtka, který když může vynášet novinářům, možná vynáší i někam jinam...
"

Celý článek...


21. 04. 2021:

Na začátku byl požár: Ze zprávy HSZ o zásahu ve Vrběticích: "Po příjezdu jednotek HZS Zlínského kraje na místo události (sklad č. 16) provedla první jednotka HZS ZLK Slavičín průzkum ze severní strany hořícího objektu. Vzhledem k nepravidelným výbuchům nebylo možné provést průzkum i uvnitř objektu a bylo rozhodnuto o ústupu. Tato jednotka také pořídila zřejmě poslední fotografii tohoto skladu ještě před výbuchem."

Celý článek...


20. 04. 2021:

Vidlák: "Něco podobného jsem řekl v případě amerických voleb - Trump bezprecedentně zpochybnil volby a proto musí následovat další bezprecedentní krok, jinak bude odejít, odepsán a časem i umlčen. Teď to říkám i v případu Vrbětice - bezprecedentním způsobem byly rozvráceny vztahy s Ruskem. Bezprecedentním způsobem se posunulo zahraniční směřování naší země. Bezprecedentním způsobem o nás bylo rozhodnuto na dlouhá léta dopředu. Pokud nebude následovat stejně bezprecedentní zveřejnění důkazů, bude Babiš prostě a jednoduše nezvolen, pak odejít a pak možná i zničen. A stejně jako v případě Trumpa tomu bude hodně lidí tleskat. A rovnou říkám, že si vůbec nejsem jistý, jestli vůbec lze dodat dostatečně neprůstřelné důkazy, aby to veřejnost víceméně uspokojilo.
Podle mě žádné důkazy zveřejněny nebudou. Jen nám předhodí něco k věření. Jako v případě Skřípala.
"

Celý článek...


19. 04. 2021:

Senátor Jaroslav Doubrava: "Náhle obvinit nějaké agenty po 7 letech od výbuchu? Bylo využito prefabrikátu zpravodajských služeb. V politickém světě je normální, že zpravodajské služby připravují do zásoby různé prefabrikáty obvinění, aby byly ve vhodný okamžik využité k prosazení určitých zájmů. Monitorují se hovory zájmových osob, sledují tzv. zájmové osoby, cizí diplomaty, aby podle potřeby mohli být tito lidé obviněni z podvratné činnosti...
Vezměte si tu politickou tragédii, kdyby Rusko souhlasilo s velkorysými dodávkami Sputniku V, po kterém volá a chce většina našich občanů. To by Rusko bylo najednou andělem, ne klubkem teroristických zmijí. Proto připravený scénář byl spuštěn právě teď.
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!