Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 07. 05. 2021     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
David Duke (2009 - krátce předtím, než jsme mu v ČR znemožnili mluvit):
V právo na svobodu projevu věří skoro všichni. Ale pokud věříte v právo na svobodu projevu jen pro lidi a myšlenky, s nimiž souhlasíte, pak v toto lidské právo ve skutečnosti nevěříte.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Spojení duší
(23. 08. 2018, 2939x)
Oddělení zrna od plev
(13. 07. 2018, 2339x)
Párové duše
(01. 02. 2019, 2276x)
Věřte ve svou jedinečnost
(27. 07. 2018, 2141x)
Co je pro naše dobro
(24. 08. 2018, 1954x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Witchcraft

* Američanka ve Věstonicích a jiné Venuše


Valpurga (Bohyně) - Witchcraft - 18. 06. 2004 (12716 přečtení)

Toto je přepis jediné osobní výpovědi, kterou jsem našla na internetu, o duchovně, doslova archeomytologicky zaměřené návštěvě našeho slavného archeologického naleziště v Dolních Věstonicích. Ráda bych jednou otiskla také slova českých návštěvníků, kteří se na toto místo vydali za podobným účelem. Kéž vás tento článek potěší u srdce a inspiruje...

dvvenusbwsmall

Není snadné to najít - příliš malé pro většinu map a jenom větší sousední Horní Věstonice mají na hlavní silnici ceduli. Nejsou tu žádné směrovky pro turisty, žádné stánky s rychlým občerstvením, které by nabízely "Venušin burger" - a právě proto je to tu jedinečné. V Dolních Věstonicích to cestovatel se zájmem o archeomytologii nedostane naservírované pod nos, musíte si to sami najít a hovořit s místními. Dolní Věstonice se nacházejí na jihu České Republiky nedaleko města Mikulova. Je to malá vesnice se zhruba 500 obyvateli - zda se, že nejdůležitější je tu hlavní ulice s několika restauracemi a obchůdky. Je pozdní léto, rybáři se vydávají k nedaleké přehradě a zářivě odění cyklisté odpočívají ve stínu před místní hospodou. Nikde ani potuchy po nápisu "muzeum" nebo "archeologická výstava".

Po nějaké době, kdy jsem projela vesnici ze všech stran, jsem konečně objevila věstonické muzeum, prosté a šedivé s jednoduchou cedulí s nápisem "Archeologická expozice". Paní v pokladně mluví jenom česky, ale kromě vstupenek prodává taky informační letáky v němčině a angličtině a hrubé umělé odlitky Věstonické Venuše. Kupují si leták a vstupuji dovnitř. Uvnitř a okolo vitrín je spousta popisného textu, ale pouze v češtině a ačkoli některá slova mi připadají známá, brzy to vzdám. Brožurka vysvětluje, že jsou tu umístěné pouze kopie originálu z Dolních Věstonic a sousedního Pavlova. Archeolog Karel Absolón tu prováděl vykopávky v době od r.1924 do r.1938 a mezi mnoha zajímavými nástroji a předměty objevil také sošku ženy z pálené hlíny (dnes z umělé hmoty...) - která se proslavila jako "Venuše z Dolních Věstonic". Tak jako její sestry z jiných světových archeologických nalezišť, "Willendorfska Venuše" z Rakouska, "Lausselska Venuše" a "Venuše z Lespugue" z Francie, i ona je zobrazena jako vnadná žena obdařena těžkými prsy a kyprými boky, stojící ve vzpřímené pozici. Ale naopak od mnohých dalších, které nemají rysy tváře, ona má oči - šikmé zářezy, díky nímž vypadá, jakoby mhouřila oči ve slunci.

sarmunahead.jpg

Tyto dámy jsou velmi, velmi staré - vesnice Pavlov dala název celému časovému období, pavlovská kultura, jako starší fáze doby gravettské, 30 000 - 25 000 let př.n.l. Spolu s Venuší tu byly nalezeny další zoomorfické sošky, vyrobené z hlíny, kamene a kostí, vyřezané nebo modelované. A je tu další soška Venuše, která se nestala tak známá jako její tmavěji zbarvená sestra - ale je výjimečná, protože její tvář je delikátně vyřezaná a tělo je téměř celé zachováno. Obě Venuše jsou vystavené v jediné vitríně, vedle sebe. Muzeum nabízí mnoho zajímavých a jedinečných detailů našich předků - náznaky toho, jak byly vyrobené a užívané barvy a rekonstrukce pohřebiště tři mladých lidí, ženy a dvou mužů, - žena byla nalezena s šamanskou čelenkou ze zubů, drápů a mušlí. Zvláštní vzácné okolností nám zachovaly dokonce i otisky prstů jednoho z našich předchůdců v kousku keramiky.

Tolik historické detaily muzea. Měla jsem však větší zájem o zážitky, které slavná archeoložka Marija Gimbutas nazvala "archeomytologie". Opouštím expozici a v obchodu se suvenýry na druhé straně silnice objevuji knížku o archeologických nálezech v této oblasti v angličtině. Také si koupím umělohmotný přívěsek černé Venuše. Pak se odeberu do Pavlova. Nikdo mi nedokáže říct, kde se místo vykopávek doopravdy nacházelo. Poté, co se ptám několika místních, to vzdávám a pouštím se po stopách jedné z černobílých fotografií, které jsem viděla v muzeu - byli tam zobrazení úspěšní profesoři na místě pavlovských vykopávek přímo pod zříceninou pavlovského hradu.

Zřícenina vypadá dnes stále stejně. Zaparkuji auto a stoupám do kopce podél vinic. Velká přehrada se zelené třpytí a já si říkám, kolik úžasných pokladů pod sebou asi navždy schovává. Hnijící stromy se z ní natahují jako ruce, racci si vyhřívají na sluníčku křídla na jejich stříbřitě šedých větvích. Stále stoupám a sleduji úhel, ze kterého se zřícenina na mě dívá dolů. Teď to vypadá správné. Jde tudy starší paní, táhne za sebou káru plnou hroznového vína. Usmívám se na ni a ukazují na svůj přívěsek Venuše. Ptám se: "Archeologické expozice?" Paní přikyvuje a usmívá se a ukazuje směrem dolů na Dolní Věstonice. "Ano, Dolní Věstonice, muzeum." Gestem naznačuji kopání v zemí. Směje se, vrtí hlavou a nabízí mi víno. Musím se taky smát, poděkuji ji a pokračuji v cestě.

Tak tady to musí být ono. Přede mnou se do dálky táhne obrovské bramborové pole. Vedle něj se nachází malé místo s hrubou trávou a několika keři. Kráčím směrem k nim, když najednou bác!... jsem po kolena v díře. Tohle je to historické území, tady se kopalo, sami profesoři. Tady kolem leží kosti mamutů, velké jako moje kolie, našli tu vlčí lebky s konci oštěpu stále ještě zaraženými v čelistech. Tady naši předkové bojovali proti svým nepřátelům. A Venuše a další sošky tu čekaly v klíně Matky Země. Sedám si na suchou zem a zkouším si představit, jak asi tahle oblast vypadala předtím, než přehrada zalila nížinu.

Srovnávám obrázek Venuše v archeologické knize s přívěskem, který mám na krku. Myslím na to, co jsem se naučila od dr. Felicitas Goodmanové o šamanských pozicích a transu (zkoušela se svými studenty pozice starých soch a objevili fascinující zážitky s transem), vstávám a stoupám si tak jako Věstonická Venuše. Zhluboka se nadechuji, z chodidel mi vyrážejí kořeny.

willendorf.jpg

Uvnitř mne se rozprostírá hluboký klid, pocit bezpečí, důvěra. Čas není důležitý, o 25 000 let dříve nebo později... není už třeba sekat a měřit čas. Cítím na kůži vítr, teplé sluneční paprsky na tváři, stabilitu země, která mě nese, včera, dnes, zítra. Probouzí se ve mně mír a harmonie a důvěra, kterou jsem předtím neznala. Ano, dokážu si to představit - kdo stvořil tu figurku, chtěl předat ten pocit druhým - obraz Matky Země, která šíří ten pocit, když se ji dotknete: Jsem tady, vždy jsem byla s tebou a dám ti sílu, klid a stabilitu, které v této chvíli potřebuješ.

Po cestě dolů k Pavlovu objevuji současné náznaky Venušiny přítomnosti: její obrázek se na mě dívá z předního skla městského autobusu, malá hospoda vedle mého parkoviště se jmenuje "U Venuše". Možná, že lidé drželi tyhle malé, kypré bohyně v dobách kritických situací - když ženy rodily, muži lovili mamuty a bizony, nebo když prostě potřebovali po těžkém dni chvíli klidu. Jsem tady, vždy jsem tu byla a zůstanu tady napořád - tohle mne a druhým říkají, Věstonická Venuše a její kolegyně, včera i zítra, nám všem to dávají pocítit i vidět.Podle www.spiritproject.com/oracle/magic/travel/dolni.htm přeložila Valpurga (H. Evansova)

laussel venuslespugueburk berekhat
Venuše z Laussel,... z Lespugue (rekonstrukce)... a z Berekhat Ram (nejstarší známá figurka).

V muzeu Dolní Věstonice lze vidět výběr z objevů na naší nejznámější lokalitě ze starší doby kamenné (paleolitu - gravettské kultury "lovců mamutů"), z doby před asi 25 tis. lety, kde výzkumy vedené od r. 1924 objevily kromě jiného i slavnou drobnou plastiku Věstonické Venuše, základy obytných chatrčí a v nedávné době i unikátní trojitý kostrový hrob. Archeologická expozice v Dolních Věstonicích je spravována Regionálním muzeem v Mikulově a umístěna v dřívější radnici. Na lokalitě samé (na svazích Pavlovských vrchů, vých. od obce) není v terénu vidět nic kromě špatně už zachovaného, umělé zřízeného průřezu půdními vrstvami ze starších čtvrtohor (mladšího pleistocénu) přímo za obcí, směrem na Pavlov.

(podle knihy Archeologické památky, Karel Sklenář a kol., 1993)

ODKAZY:
www.hominids.com/donsmaps/
Výborné stránky v angličtině - "zdroj pro výzkum paleolitu".
Pravěká sídliště, archeologická naleziště, sošky aj. nálezy, články, množství
fotografií - obsahuje rozsáhlé informace o Dolních Věstonicích

www.webcom.com/gimbutas
Stránka Mariji Gimbutas - světově známá archeoložka a antropoložka, která
věnovala život výzkumu dávných společenství zaměřených na Bohyni

www.lauralee.com/goodman.htm
Dr. Felicitas Goodman a její kniha Extatické tělesné pozice

http://www.mzm.cz/mzm/expozice/anthropos.html
MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM, PAVILON ANTHROPOS - zde je uložen originál Venuše aj.
nálezu z Věstonic

Pozn. k obrázkům:
Ženská figurína z Berekhat Rám, Israel. Je to nejstarší známá vytesaná figurína
na světě, její věk se odhaduje mezi 233 000 a 800 000 lety, starší než
neandrtálský člověk a zřejmě vytesaná člověkem Homo Erectus. (více info. na
www.hominids.com)

Willendorfská Venuše byla vyrobená z vápence a pokryta červeným okrem, když ji
v r. 1908 objevili.

Foto Dolní Věstonice - podlaha kulaté chýše s mamutími kly.
Všimněte si zaoblené zdi z vápencových bloků. Bylo v nich několik děr na trámy,
což naznačovalo svažující se střechu. Uprostřed se nacházelo pečlivě
zkonstruované ohniště ohraničené mamutími kly. V něm a jeho okolí se našlo přes
2300 střepů z pálené hlíny, nejstarší keramiky na světě.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Bohyně a čarodějky (09.06.2006)
Ženy versus muži (14.03.2006)
Bohyně a čarodějky (15.02.2006)
Zemřela Monica Sjöö (06.11.2005)
Mystérium Kréty (15.07.2005)
Chvála ženy (08.07.2005)
Seminář pro ženy (11.05.2005)
Krchnička - aneb moc Tvé levé ruky (09.12.2004)
Třináctá komnata (27.11.2004)
Oslava ženy (24.11.2004)
Sebepožehnání (22.11.2004)
Vzývání božstva (08.11.2004)
Radost ze života (02.11.2004)
Ženy, přineste zprávy (01.11.2004)
Cesta k temné Bohyni (20.10.2004)
Monica Sjöö: Marx a matriarchát (06.10.2004)
Jeskyně (1.) (07.09.2004)
Vzpomínka na FESTIVAL BOHYNĚ (20.08.2004)
Řeč Bohyně - Bohyně na Krétě IV. (26.07.2004)
Zázračný strom - Bohyně na Krétě III. (23.07.2004)
Ochutnej sladkost života - Bohyně na Krétě II. (22.07.2004)
Nahoru do hloubi Země - Bohyně na Krétě I. (21.07.2004)
Mystérium krétské Bohyně - dovolená na Krétě pro ženy v září 2004 (20.07.2004)
Uzemnit se v Gaie (06.07.2004)
Oslava svátku Lammas (29.06.2004)
Moudrá krev (21.06.2004)
Zpívají Tvoji píseň (12.06.2004)
Vzývání božstva (08.06.2004)
Fotografie z Festivalu Bohyně 2004 od Valpi (19.05.2004)
Fotografie z Festivalu Bohyně 2004 (14.05.2004)
Posvátná místa neolitické Bohyně v Evropě (30.04.2004)
Festival Bohyně - rej ženského principu (08.04.2004)
Program Festivalu Bohyně 2004 (07.04.2004)
Festival Bohyně 2004 (29.03.2004)
Tisíc tváří Ženy (24.03.2004)
Tančení se Starhawk (17.03.2004)
Daimon - hledání ženiny vášnivé duše (2.) (08.03.2004)
Daimon - hledání ženiny vášnivé duše (1.) (03.03.2004)
Rituál sebepřijetí (27.02.2004)
Meditace Ty jsi Bohyně (18.02.2004)
Rituální chuťovky (02.02.2004)
Meditace: Jak vidět, slyšet a cítit Zdroj (17.12.2003)
Rituál jako stavební jednotka nové kultury (15.12.2003)
Šamanka, kněžka, čarodějnice: Země je mým tělem (05.12.2003)
Vyrobte si kopřivovou panenku (03.12.2003)
Sebezasvěcení kněžky Bast (01.12.2003)
Cornwall - země Bohyně (28.11.2003)
Strach mít sílu (27.11.2003)
Kdo nebo co je Bohyně? (25.11.2003)
Cesta Luny (25.11.2003)
Svatí synové (23.11.2003)
Ta s oběma prsy (21.11.2003)
[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 2 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
07. 05. 2021:

Sociolog Petr Hampl: "Ať se snažíte, jak se snažíte, pořád žijete ve strachu. Agresivní dav sestávající z byrokratů a intelektuálů se může v příští minutě otočit proti vám. Dnes je to Hamáček, zítra to může být Fiala, Pekarová nebo Bartoš. Každý žije ve strachu. Nikdo si nemůže dovolit ukázat nedostatek horlivosti. Svým způsobem je to varování podobné tomu, jako když byl v 50. letech občas popraven nějaký příslušník politbyra. Všichni to vidí a nikdo si nemůže být jistý. Nekřičíš dost hlasitě? Neurážíš prezidenta vlastní země dost agresivně? V příští minutě můžeš být označen za zrádce ty..."

Celý článek...


06. 05. 2021:

Vidlák: "Existuje jen jedna jediná vyšetřovací verze. Že to odpálili ti agenti. Až na to, že existuje celá řada podverzí. Jestli měli komplice, jestli to ten komplic neudělal celé sám, jestli se druhým výbuchem nezametaly stopy, jestli se na tom nepodíleli majitelé Imexu... Chyběla ostraha, ba dokonce i ploty chyběly. BISce takový šlendrián celá léta vůbec nevadil. Tři lidé ten výbuch přežili, ale žádný Kroupa ani Kundra ani pravdomluvná ČT, nikdo s nimi neudělal žádný rozhovor. Jakoby neexistovali. Nebo by říkali věci, co se nehodí do krámu.
Když Hamáček říkal, že Vrbětice odpálili Rusové a my měli pochybnosti, tak jsme se od pravdolásky dozvěděli, že ministrovi vnitra/zahraničí se přece musí věřit. Když teď Hamáček říká, že v Moskvě handlovat nechtěl, tak jsme se od pravdolásky dozvěděli, že se mu nesmí věřit vůbec nic. Pro Babiše to platí stejně.
Informace o Vrběticích je přísně tajná, že se nesmí zveřejnit žádné podrobnosti z vyšetřování. Aby náhodou prostý lid něco nevykecal. Ale není dost tajná, aby z ní neunikaly zajímavé informace tu ke Kundrovi, tu ke Kroupovi. A nikoho to netrápí. Nikdo nekřičí, že tajné služby mají někde uvnitř krtka, který když může vynášet novinářům, možná vynáší i někam jinam...
"

Celý článek...


21. 04. 2021:

Na začátku byl požár: Ze zprávy HSZ o zásahu ve Vrběticích: "Po příjezdu jednotek HZS Zlínského kraje na místo události (sklad č. 16) provedla první jednotka HZS ZLK Slavičín průzkum ze severní strany hořícího objektu. Vzhledem k nepravidelným výbuchům nebylo možné provést průzkum i uvnitř objektu a bylo rozhodnuto o ústupu. Tato jednotka také pořídila zřejmě poslední fotografii tohoto skladu ještě před výbuchem."

Celý článek...


20. 04. 2021:

Vidlák: "Něco podobného jsem řekl v případě amerických voleb - Trump bezprecedentně zpochybnil volby a proto musí následovat další bezprecedentní krok, jinak bude odejít, odepsán a časem i umlčen. Teď to říkám i v případu Vrbětice - bezprecedentním způsobem byly rozvráceny vztahy s Ruskem. Bezprecedentním způsobem se posunulo zahraniční směřování naší země. Bezprecedentním způsobem o nás bylo rozhodnuto na dlouhá léta dopředu. Pokud nebude následovat stejně bezprecedentní zveřejnění důkazů, bude Babiš prostě a jednoduše nezvolen, pak odejít a pak možná i zničen. A stejně jako v případě Trumpa tomu bude hodně lidí tleskat. A rovnou říkám, že si vůbec nejsem jistý, jestli vůbec lze dodat dostatečně neprůstřelné důkazy, aby to veřejnost víceméně uspokojilo.
Podle mě žádné důkazy zveřejněny nebudou. Jen nám předhodí něco k věření. Jako v případě Skřípala.
"

Celý článek...


19. 04. 2021:

Senátor Jaroslav Doubrava: "Náhle obvinit nějaké agenty po 7 letech od výbuchu? Bylo využito prefabrikátu zpravodajských služeb. V politickém světě je normální, že zpravodajské služby připravují do zásoby různé prefabrikáty obvinění, aby byly ve vhodný okamžik využité k prosazení určitých zájmů. Monitorují se hovory zájmových osob, sledují tzv. zájmové osoby, cizí diplomaty, aby podle potřeby mohli být tito lidé obviněni z podvratné činnosti...
Vezměte si tu politickou tragédii, kdyby Rusko souhlasilo s velkorysými dodávkami Sputniku V, po kterém volá a chce většina našich občanů. To by Rusko bylo najednou andělem, ne klubkem teroristických zmijí. Proto připravený scénář byl spuštěn právě teď.
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!